Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 113

Θέμα: ΑΜΠΕΡ ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Επειδή ΝΟΜΊΖΟΥΝ ότι το γνωρίζουν"
    στο πρωτο ετος τα καναν ολοι, κι ηλεκτρονικοι κι οι ηλεκτρολογοι και ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
    Αν εσυ θεωρησες οτι ολοι αυτοι οι τυποι περι πτωσης τασης αγωγου και οι "θεωρητικουρες" της Ηλεκτροτεχνιας οπου γινοταν επιπλεον σαφεστατη αναφορα συνθεσης υλικων σου ηταν αχρηστες γνωσεις μη θεωρεις οτι αυτο συνεβει για ολους τους υπολοιπους.
    ΑΝ τα χες παρακολουθησει θα γνωριζες οτι και 1 χιλιοστο μπορει να δουλεψει με τα περιφημα 63Α, οπως και μια μπαρα με διαμετρο 100 χιλιομετρα μπορει να ναι ανεπαρκεις (αν τη βαλεις πχ απο δω ως τον Πλουτωνα)
    Απ τη στιγμη που δε σε ενδιεφεραν αυτες οι γνωσεις και η επιγνωση των καταλληλων υπολογισμων σημαινει πως ΗΔΗ ΗΞΕΡΕΣ πως υπαρχουν πινακες για να ακολουθησεις.

    θα θέλετε να πείτε. Μου δίνετε πίνακες που λένε ακριβώς ότι το 4άρη καλωδιο δεν αντέχει επουδενί τα 63Α
    και τι σχεση εχουν οι πινακες εγκαταστασης με εναν αγωγο 2-3 cm?
    Αν ηξερες να το υπολογισεις θα εβλεπες οτι με εναμισαρι (ναι, 1.5) καλωδιο χαλκου στα περιφημα 63 αμπερ σου αν το μηκος αγωγου ειναι 1 χιλιοστο με 220V εναλασομενο μονοφασικο και θερμοκρασια περιβαλλοντος 10 βαθμων και συνημιτονο 0.95 οι πτωση τασης σου ειναι χαμηλοτερη απο 0.001% ενω η θερμοκρασια του αγωγου ειναι περιιπου 80 βαθμοι
    (βασικα μολις τα υπολογισα και τα νουμερα ειναι πραγματικα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Λοιπόν όποιος έχει απορίες σαν και εμένα βρίσκει και τις απαντήσεις. Έχουμε: το καλώδιο μέσα στον ρελέ είναι 1ο ΛΕΠΤΟπολύκλωνο εύκαμπτο, 2ο η μονωσή του είναι από σιλικόνη και 3ο η μονωσή του είναι πιο χοντρή. Αυτοί οι 3 παράγοντες του επιτρέπουν να δέχεται πολύ περισσοτερο ρεύμα από τα καλώδια τα οποία χρησμοποιούμε στις εγκαταστάσεις, συνήθως μονόκλωνα ή πολύκλωνα(σκέτο) με την συγκεκριμένη μόνωση που εχουν για τα αμπερ τα οποία προορίζονται και για τα οποία ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ. Σημειώστε ότι τα λεπτοπολύκλωνα και με παχιά μόνωση από σιλικόνη καλώδια τα χρησιμοποιούμε ακριβώς όπου έχουμε πολλά αμπερ και υψηλές θερμοκρασίες, πχ στα καλώδια των αυτοκινήτων όπου τα μονόκλωνα απαγορεύονται δια ροπάλου. Και άρα ΝΑΙ το 4άρη καλώδιο μέσα στον ρελέ αντέχει για 63+ αμπέρ γιατί έχει άλλες προδιαγραφές από αυτά τα καλώδια που χρησιμοποιούμε στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Ενώ αν βάλω 4άρη καλώδιο μονόκλωνο ΝΥΥ για γέφυρα κοκ το πιο πιθανό είναι να πάρει φωτιά το σπίτι μου.

    ΥΓ: Το "εν οίδα, ουδέν οίδα" σε μορφώνει περισσότερο από το "νομίζω ότι το γνωρίζω". Είδατε;
    ΥΓ 2: Και να σκεφτήτε ότι δεν είμαι καν ηλεκτρολόγος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-17 στις 12:39

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν όποιος έχει απορίες σαν και εμένα βρίσκει και τις απαντήσεις. Έχουμε: το καλώδιο μέσα στον ρελέ είναι 1ο ΛΕΠΤΟπολύκλωνο εύκαμπτο και 2ο η μονωσή του είναι από σιλικόνη. Αυτοί οι 2 παράγοντες του επιτρέπουν να δέχεται πολύ περισσοτερο ρεύμα από τα καλώδια τα οποία χρησμοποιούμε στις εγκαταστάσεις, συνήθως μονόκλωνα ή πολύκλωνα(σκέτο) με την συγκεκριμένη μόνωση που εχουν για τα αμπερ τα οποία προορίζονται και για τα οποία ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ. Σημειώστε ότι τα λεπτοπολύκλωνα και με μόνωση από σιλικόνη καλώδια τα χρησιμοποιούμε ακριβώς όπου έχουμε πολλά αμπερ και υψηλές θερμοκρασίες, πχ στα καλώδια των αυτοκινήτων όπου τα μονόκλωνα απαγορεύονται δια ροπάλου. Και άρα ΝΑΙ το 4άρη καλώδιο μέσα στον ρελέ αντέχει γιατί έχει άλλες προδιαγραφές από αυτά τα καλώδια που χρησιμοποιούμε στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Και αν βάλω 4άρη καλώδιο μονόκλωνο ΝΥΥ για γέφυρα το πιο πιθανό είναι να πάρει φωτιά το σπίτι μου.

    ΥΓ: Το "εν οίδα, ουδέν οίδα" σε μορφώνει περισσότερο από το "νομίζω ότι το γνωρίζω". Είδατε;
    ΥΓ 2: Και να σκεφτήτε ότι δεν είμαι καν ηλεκτρολόγος
    Έχεις δει καλώδια εσωτερικά σε επαγγελματικά τηγάνια ή φριτέζες ή αντιστάσεων σε μπεν μαρι?
    Αν δεν έχεις δει και ασχοληθεί μ αυτά δεν έχεις δει τίποτα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #34
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λ...πχ στα καλώδια των αυτοκινήτων όπου τα μονόκλωνα απαγορεύονται δια ροπάλου.
    Εκεί τα μονόκλωνα απαγορεύονται λόγω μικρότερης αντοχής σε Ampere ή λόγω του ότι είναι πιο πιθανό να χαλάσουν λόγω κραδασμών κλπ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #35
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί τα μονόκλωνα απαγορεύονται λόγω μικρότερης αντοχής σε Ampere ή λόγω του ότι είναι πιο πιθανό να χαλάσουν λόγω κραδασμών κλπ;
    Θα σου απαντησω με ερωτηση. Ποια καλωδια εχουν καλυτερη και πιο σταθερη συνδεση; Το μονοκλωνα η τα πολυκλωνα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντησω με ερωτηση. Ποια καλωδια εχουν καλυτερη και πιο σταθερη συνδεση; Το μονοκλωνα η τα πολυκλωνα;
    Με κατάλληλο ακροχιτώνιο/ακροδέκτη ή χωρίς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #37
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Και μια απαντηση σε κάποιους από τους προηγούμενους για τις απαντήσεις τους περί μήκους που (νομιζουν) τα γνωρίζουν όπως μου είπανε καλα. Λετε συνεχεια για το μηκος του αγωγου και την πτωση τασης. ΑΣΧΕΤΟ. Κοιταμε το μηκος του αγωγου και τα φορτια για να υπολογισουμε την πτωση τασης και να δουμε τι διατομης καλωδιο θα βαλουμε. Την ασφαλεια ωστοσο του καλωδιου την επιλεγουμε βαση της διατομης του καλωδιου και ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΟΥ. Λέει πουθενά το πρότυπο επιλογή ασφαλείας με βάση το μήκος; Να μου το δείξετε αν ειναι. Να βαλω 1,5mm2 καλωδιο στην γεφυρα ασφαλεια 63Α με ρελε γιατι ειναι μονο 3 cm μηκος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-17 στις 14:19

  8. #38
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Προς: Kioan
    Οπως θες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί τα μονόκλωνα απαγορεύονται λόγω μικρότερης αντοχής σε Ampere ή λόγω του ότι είναι πιο πιθανό να χαλάσουν λόγω κραδασμών κλπ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντησω με ερωτηση. Ποια καλωδια εχουν καλυτερη και πιο σταθερη συνδεση; Το μονοκλωνα η τα πολυκλωνα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κατάλληλο ακροχιτώνιο/ακροδέκτη ή χωρίς;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως θες
    Εάν είναι όπως θέλω, τότε θα έλεγα πως ένας πολύκλωνος αγωγός με τον κατάλληλο πρεσσαριστό ακροδέκτη έχει εξίσου σταθερή σύνδεση σε σχέση με έναν σκέτο μονόκλωνο. Αυτό βέβαια δεν απαντάει στο ερώτημα μου περί μηχανικής αντοχής του ενός ή του άλλου σε συνθήκες κραδασμών.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βαλω 1,5mm2 καλωδιο στην γεφυρα ασφαλεια 63Α με ρελε γιατι ειναι μονο 3 cm μηκος...
    Εάν κάνεις μια σύνδεση για εσένα και για την οποία θα αναλάβεις την ευθύνη σε περίπτωση αστοχίας, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.
    Εάν όμως είσαι επαγγελματίας και παράγεις κάτι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί από άλλους, οφείλεις να ακολουθείς τα πρότυπα και τους κανονισμούς. Τελεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #40
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είναι όπως θέλω, τότε θα έλεγα πως ένας πολύκλωνος αγωγός με τον κατάλληλο πρεσσαριστό ακροδέκτη έχει εξίσου σταθερή σύνδεση σε σχέση με έναν σκέτο μονόκλωνο. Αυτό βέβαια δεν απαντάει στο ερώτημα μου περί μηχανικής αντοχής του ενός ή του άλλου σε συνθήκες κραδασμών.





    Εάν κάνεις μια σύνδεση για εσένα και για την οποία θα αναλάβεις την ευθύνη σε περίπτωση αστοχίας, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.
    Εάν όμως είσαι επαγγελματίας και παράγεις κάτι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί από άλλους, οφείλεις να ακολουθείς τα πρότυπα και τους κανονισμούς. Τελεία.

    Ο αδύναμος κρίκος σε μια ηλεκτ. εγκατασταση ακόμα και σε αυτή του αυτοκινήτου είναι οι συνδέσεις. Και όσο αφορά τις συνδέσεις η ένωση 2 ή περισσότερων μονόκλωνων αγωγών είναι 1000% πιο σταθερές και πιο αξιόπιστες. Θα επιλέγαμε μονόκλωνα αν είχαμε ως κριτήριο τους κραδασμούς. ΟΧΙ στα αυτοκίνητα η επιλογή είναι ΛΕΠΤΟπολύκλωνα με μόνωση από σιλικόνη γιατί τα Αμπέρ είναι πολλά. Αυτή ειναι η απάντηση. (Σε παρακαλώ μην μου πεις μόνο ότι το μονόκλωνο καλώδιο κινδυνεύει να κοπεί από τους κραδασμούς του αυτοκινήτου γιατί αυτό δεν θα το αντέξω!!!

    Σε ότι αφορά το δεύτερο κομμάτι, αν διαβάσεις όλο το θέμά από την αρχή θα καταλάβεις ότι αυτό ακριβώς λέω και γω. Ενώ κάποιοι ισχυρίζονταν ότι λόγω μήκους δεν παίζει σημασια η διατομή και ας το λέει το πρότυπο. ότι το πρότυπο είναι για μέγαλες αποστάσεις και τέτοια τραγελαφικά. Εγώ λέώ αυτό ακριβώς, ότι το πρότυπο ορίζει διατομές και ασφάλειες σε αμπέρ και αυτές θα πρέπει να τηρούνται. Οτι αν σε ένα έστω και 1 cm σημέιο βάλεις μικρότερο σύρμα από ΄ότι προστατεύει η ασφάλεια που έχεις υπάρχει θέμα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-17 στις 14:18

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αμπεροτσιμπιδα ρευματων διαρροης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 06:22
  2. Ρελε διαρροης
    By watt in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 09:56
  3. ρελε διαρροης πεφτει μονο του..!!!
    By UNICARS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 01:10
  4. Λιωμενη επαφη σε ρελε διαρροης
    By pheilippe in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 20:37
  5. Ρελε διαρροης
    By jeik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας