Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κατασκευή προενισχυτή με τις 12ΑΧ7

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Question Κατασκευή προενισχυτή με τις 12ΑΧ7

    Kαλησπέρα σε όλη την παρέα

    αφού πέρασε καιρός από την κατασκευή του λαμπάτου μου με τις el34 και μίας και είμαι λάτρης του βινύλιου σκεφτόμουν μήπως του έφτιαχνα ένα μικρό αδερφάκι για να έχω και λαμπάτη riaa προενίσχυση

    Έψαξα τόσο στο google όσο και στο forum φυσικά διάβασα και το υπέροχο ποστ του κ.παναγιώτη

    επειδή κύριος στόχος αυτής της κατασκευής θα είναι το να είναι οικονομική και επειδή δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κατασκευάσω κάτι τόσο ευαίσθητο στο θόρυβο σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω και εδώ τις 12AX7/ecc83 ώστε αν κάτι πάει στραβά να μην πάνε τσάμπα οι λυχνίες αλλά να μου μήνουν για τον ενισχυτή μου

    το μάτι μου λυπών έπεσε στην κατασκευή του φίλου clockman
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...light=clockman
    AMP-PHONO.gif
    το ότι χρησιμοποιεί μόνο 2 ecc83 είναι πολύ ενθαρρυντικό αλλά με ανησύχησε το ότι έχει υψηλό ζ εξόδου (φυσικό εφόσον έχει μόνο 1 λυχνία ανά κανάλι και περνούμε σήμα εξόδου από την άνοδο της εκάστοτε λυχνίας)

    το ερώτημα είναι πιστεύετε ότι αξίζει σαν κατασκευή ?
    θα μπορεί να οδηγήσει πλήρως τον ενισχυτή μου (elektor el34)
    Τα καλώδια από τον ενισχυτή μέχρι την έξοδο του προενισχυτή μου θα είναι περίπου 40cm λέτε να θα έχω θορύβους?
    Η κεφαλή του pickup είναι ΜΜ 3.5mv/1khz out αν δεν κάνω λάθος

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Πολύ καλά παίζει, εγώ τελικά έβαλα ECC81, και τοποθέτησα θωράκιση στις λυχνίες και κόπηκαν οι διάφοροι θόρυβοι που έμπαζε. Το καλώδιο σύνδεσης με τον ενισχυτή είναι περίπου 50 cm. Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχει υψηλή στάθμη εξόδου και θα χρειαστείς σίγουρα και προενισχυτή και όχι κατευθείαν στο τελικό. Φτιάξε το είναι εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα Γιώργο! πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

    όταν βρω χρόνο θα πειραματιστώ μιας και το σχέδιο μπορεί να υλοποιηθεί ακόμα και σε breadboard για τις δοκιμές, ο ενισχυτής μου έχει 600mv ευαισθησία εισόδου και επειδή είναι αμαρτία να βάλω op-amps μετά την λάμπα αν προσθέσουμε ακόμα 2 λυχνίες (μία σε κάθε κανάλι)θα έχουμε άραγε σήμα εξόδου ικανό να οδηγήσει πλήρως τον τελικό μου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Μια πηγή ήχου, πχ ένα cdplayer έχει στάθμη εξόδου περίπου 300mV, αν ο ενισχυτής σου έχει ευαισθησία 600mV max για μέγιστη έξοδο, όπως καταλαβαίνεις δε θα μπορείς να εκμεταλευτείς την ισχύ του ενισχυτή σου. Ο riaa preamp, έχει μια έξοδο περίπου 200mV, οπότε θα ακούς κάπως χαμηλά, εκτός όπως σου είπα να φτιάξεις και έναν προ, με λάμπες και αυτός, είναι και αυτός εύκολος με μία λάμπα ανά κανάλι ώστε να έχεις στη έξοδό του πάνω από 600mV, και είσαι φουλ λαμπάτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! θα πειραματιστώ μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου να είσαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα, ο Γιώργος απάντησε πλήρως , αλλά να συμπληρώσω κάτι.
    Επειδή το δικτύωμα RIAA είναι στην έξοδο και έχει υπολογιστεί να τροφοδοτεί μια άλλη λυχνία η οποία έχει άπειρη αντίσταση η 1 ΜΩ (αντίσταση στο οδηγο)δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεαστεί που θα δει πιο μικρή αντίσταση ( αυτήν του πότενσιόμετρο 50-100κωμ)
    Η δοκιμή θα δείξει προχώρα Βασίλη ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Σε αυτό έχεις δίκιο Παναγιώτη, θα μπορούσε να επηρεαστεί το φίλτρο, αλλά σε ένα προ με δύο τριόδους θα μπορούσε να τοποθετήσει το ποτενσιόμετρο ανάμεσα στις δύο τριόδους, το έχω δοκιμάσει σε παρόμοιο απλού προενισχυτή και δούλεψε επιτυχώς και έτσι η αντίσταση εισόδου παρέμεινε υψηλή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι ότι το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή που είναι 100κ θα επηρεάσει το φίλτρο riaa που διαθέτει ο προενισχυτής μας.. το κακό είναι ότι δέν έχω true rms πολύμετρο ούτε έχω αξιωθεί να πάρω παλμογράφο ώστε να δω πως αλλάζει το "πάτημα" στην καμπύλη riaa αναλόγως με την αντίσταση του επόμενου σταδίου

    Για αρχή θα κατασκευάσω το κύκλωμα με μια λαμπίτσα να δω πώς ακούγετε και μετά βλέπουμε ίσος χρησιμοποιήσω και κανένα software για να έχω μια μικρή εικόνα του που βαδίζουμε

    Πάντως δεν σάς κρύβω πως χαίρομε που βλέπω άτομα να προσπαθούν να μας μεταδώσουν γνώσις μέσο του forum και να μας μάθουν αυτά που οι καθηγητές στην σχολή απλά προσπερνάνε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους και όλες με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά

    Σήμερα μιας και είχα λίγο χρόνο δοκίμασα το κυκλοματάκι χύμα στον πάγκο φτιαγμένο σε breadboart και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα από τα αναμενόμενα! έβαλα στην είσοδο ένα technics μκ2 και στην έξοδο είχα αρκετά δυνατό σήμα χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ακούσω από τον λαμπάτο μου μιας και δανείστηκα από κει την λαμπίτσα αλλά το επόμενο σκ θα πάω να αγοράσω μια λαμπίτσα) πιστεύω αν η κατασκευή μπει σε αλουμινένιο κουτί και με λίγο προσοχή στα ground loops πώς θα οδηγήσει πολύ όμορφα τον ελέκτορα

    Δεν μπόρεσα να κρατηθώ και να μην μοιραστώ την χαρά μαζί σας!! Για μια ακόμα φορά σας ευχαριστώ όλους

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον billtsig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dinos.liaskos (05-02-18), mikemtb (05-12-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή παθητικού προενισχυτή.
    By Pmccx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 15:46
  2. κατασκευή προενισχυτή με το opa 2134
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-14, 15:31
  3. Πρόβλημα σε κατασκευή- σύνδεση μικροφώνου σε προενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 14:09
  4. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ (12ΑΧ7 - ECC83)
    By DARG326 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-09, 01:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας