Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: φουσκωμένος λογαριασμός κ χαμηλή τάση

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    THOMAS
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή φουσκωμένος λογαριασμός κ χαμηλή τάση

    καλημέρα,από το Μάρτιο έρχεται ο λογαριασμός για 71ημέρες 2.220kwh,σπίτι 123τμ,3-4άτομα (γιατί λείπουμε κι όλας) δε είναι μεγάλη κατανάλωση; επίσης εδώ και καιρό υπάρχει ένα θέμα με τη τάση πέφτει συνέχεια το φως τρεμοπαίζει και το ups κάνει τσουφ κάθε 20-25λεπτά...τι να φταίει ; κάθε βοήθεια πολύτιμη ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Αφαίρεσε όλες τις καταναλώσεις στο σπίτι: θέρμανση, φωτισμό, pc, router, στερεοφωνικό, τα πάντα.
    Και μετά κοίτα αν η ένδειξη του μετρητή της ΔΕΗ συνεχίζει να αυξάνεται, αν δηλαδή συνεχίσει να περιστρέφεται ο 'δίσκος' του μετρητή (αν δεν έχεις από τους καινούριους που ειναι ψηφιακοί).
    Επειδή υπάρχει περίπτωση να περιστρέφεται πολύ αργά, παρακολούθησέ τον για αρκετή ώρα να βεβαιωθείς ότι μένει ακίνητος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Σύσφιξη όλων των καλωδίων στον γενικό πίνακα και ιδιαίτερα του ουδέτερου στην μπάρα αλλά και στο ρελέ διαρροής.
    Αν συνεχίζει και πάλι φωνάζεις τη ΔΕΗ να κάνει το ίδιο στο μετρητή σου αλλά και να κοιτάξει μήπως έχει έλλειψη ουδέτερου.
    Τα βασικά είναι αυτά.
    Παράλληλα θα ελέγξουν αν υπάρχει "διαρροή" στον μετρητή σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Παράλληλα θα ελέγξουν αν υπάρχει "διαρροή" στον μετρητή σου.[/QUOTE]
    το τελεφταιο δεν τους συμφαιρει ασε ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Πες ποσες ωρες / μερα και αν, καταναλωνεις κλιματισμο (και ποσα btu), θερμοσιφωνα , ηλεκτρικες σομπες, φωτα και σποτ >35 watt ( και ποσα συνολικα watt) για να μπορεσω να σου πω αν ειναι αδικαιολογητα «φουσκωμενος» η οχι ο λογαριασμος σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 19-11-17 στις 19:25

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Για την χαμηλή τάση δεν ξέρω ... αλλά για τον φουσκωμένο λογαριασμό, μόνο εσύ ξέρεις την απάντηση.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Οι γονείς μου στο χωρίο (σε μικρό σπίτι) κάνουν σχεδόν 2000KWH γιατί
    πολύ απλά ο Πατέρας μου έχει πάθος με τα μόνιμα ανοιχτά φώτα, όπως επίσης και τα 3 !!! μεγάλα ψυγεία
    που δουλεύουν ... και αυτά μόνιμα (Οκ εννοώ οτι είναι σε χρήση). Επίσης ένας 480W αφυγραντήρας και
    αυτός συνδεδεμένος μόνιμα ... ρυθμισμένος σε 50 βαθμούς υγρασία, όταν έχει πάλι μόνιμα σχεδόν 70.

    Και μετά μου λέει και εμένα ο Πατέρας μου ... οτι πληρώνει πολλά .

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Σπάνια περίπτωση. Η μάνα μου, όπως και οι περισσότεροι μεγάλοι, με το που γυρίσω την πλάτη αμέσως το κλείνει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαίρεσε όλες τις καταναλώσεις στο σπίτι: θέρμανση, φωτισμό, pc, router, στερεοφωνικό, τα πάντα.
    Και μετά κοίτα αν η ένδειξη του μετρητή της ΔΕΗ συνεχίζει να αυξάνεται, αν δηλαδή συνεχίσει να περιστρέφεται ο 'δίσκος' του μετρητή (αν δεν έχεις από τους καινούριους που ειναι ψηφιακοί).
    Επειδή υπάρχει περίπτωση να περιστρέφεται πολύ αργά, παρακολούθησέ τον για αρκετή ώρα να βεβαιωθείς ότι μένει ακίνητος.

    Με ενδιαφέρει άμεσα αυτο που εγραψες "αν δηλαδή συνεχίσει να περιστρέφεται ο 'δίσκος' του μετρητή"Αυτη η πριπτωση πως αντιμετωπιζεται;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    βαλε λιγο ζεστη σιλικονη να τον φρεναρει .
    Αμεσα γιατι?εχεις καποιο πρόβλημα?
    Δυο λογοι υπαρχουν για να γυρναει,η εχεις καποια διαρροη (διαδρομή καλωδίου,εσωτ.εγκατασταση) η εχει χαλασει το ρολοι.Πρωτα ηλεκτρολόγος τσεκαρει την εγκατασταση,κατοπιν φωνάζεις την δεη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Ανέφερα "διαρροή" στον μετρητή και δεν είναι σωστή έκφραση. Αυτό που μπορεί να συμβεί είναι όπως ανέφερε και ο Βασίλης να υπάρχει πολύ μικρή διαρροή στην εγκατάσταση που να μη γίνεται ορατή όμως λειτουργεί αθροιστικά και το αποτέλεσμα φαίνεται στους λογαριασμούς.
    Η ΔΕΗ έχει ειδικό όργανο που βλέπει αν λειτουεγεί σωστά ο επαγωγικός δίσκος του μετρητή( σε τύπου "επαγωγικού δίσκου") κάτι σαν δοκιμή σε συγκεκριμένα φορτία με πίνακες που γίνεται ο έλεγχος.
    Αν βρεθεί σφάλμα δεν αποσύρεται ο μετρητής. Πηγαίνει σε ειδικό τομέα για αποκατάσταση βλάβης και καλιμπράρισμα. Αν δεν γίνεται κάτι φεύγει για ανακύκλωση.
    Υπάρχει ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα ο ο καταχωρητής του να "μετράει" λάθος. Στην περίπτωση αυτή αντικαθιστάται.
    Όμως ο καταναλωτής θα πάρει κάποιον άλλον για να λειτουργήσει.
    Έχω τύχει σε αντικατάσταση δικού μου μετρητή που μου τοποθέτησαν άλλον και με ενδείξεις τυχαίες για κανονικό και μειωμένο τιμολόγιο.
    Κάτι άλλο που θέλω να πω είναι πως ο δίσκος δεν μπορεί να γυρίσει ανάποδα γιατί υπάρχει μανδάλωση (μηχανική).

    Σε περιπτώσεις αυτοπαραγωγών τοποθετείται νέος μετρητής για την προσθαφαίρεση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλή τάση στα 12V ενός psu
    By thomasg24 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 19:48
  2. Χαμηλή, μέση και υψηλή τάση
    By τομ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 21:52
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-05, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας