Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: φόρτιση μπαταριών λιθίου σε σειρά

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή φόρτιση μπαταριών λιθίου σε σειρά

    Έχω ένα παλιό επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο με χαλασμένη μπαταρία.
    Η μπαταρία του είναι 12V, 10xSubC(1.2V) Ni-Cd και θέλω να την μετατρέψω σε Li-Ion ή Li-Po. Υπάρχουν πολλά βίντεο από αντίστοιχες μετατροπές.


    Σκέφτομαι να συνδέσω 3 μπαταρίες 18650 σε σειρά και να συνδεθεί ένα alarm που να προειδοποιεί όταν πέσει η τάση τους κάτω από ένα επίπεδο.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας για τη φόρτιση. Μπορεί φυσικά να χρησιμοποιηθεί ένας balance charger αλλά ψάχνω κάποιον άλλο τρόπο για ασφαλή φόρτιση. Θα ήθελα να υπάρχει το κύκλωμα προστασίας μέσα στη μπαταρία και να δίνω απλά την τροφοδοσία για τη φόρτιση. Όλοι οι έλεγχοι να γίνονται μέσα στη μπαταρία ώστε να φορτίζει με οποιοδήποτε τροφοδοτικό.


    Για παράδειγμα με τα TP4056 modules μπορούμε να φορτίσουμε μία μπαταρία 18650 αλλά όχι πολλές μαζί σε σειρά. Ακόμη και αν βάλουμε ένα TP4056 σε κάθε μπαταρία, αν έχουμε ένα τροφοδοτικό για όλα, οι γειώσεις θα είναι βραχυκυκλωμένες και θα βραχυκυκλώσουν τις μπαταρίες.


    Τι θα προτείνατε; (εκτός από φορτιστή που προορίζεται για balance charging).
    Τι ακριβώς είναι τα BMS; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το κύκλωμα που περιέγραψα; Παρέχουν τις κατάλληλες προστασίες για την φόρτιση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Βάλε αυτό να γεμίζουν όλες μαζί όπως είναι συνδεμένες μέσα στη συσκευή, εσύ απλά βάζεις ένα 12 βολτο τροφοδοτικό. https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...16561&_sacat=0

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.

    Ψάχνεις για κάτι τέτοιο:

    https://www.ebay.com/itm/3S-25A-1865...kAAOSwrhBZEN-B

    3S είναι τα 3 στοιχεία των 18650. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τέτοια διάταξη προστασίας. Είναι περίεργες και επικίνδυνες οι Li-Ion όπως επίσης εύκολα χαλάνε αν δεν λειτουργούν στην κατάλληλη περιοχή τάσης. Δεν είναι χαζοί οι κατασκευαστές που όλοι χρησιμοποιούν BMS όταν έχουν να κάνουν με Li-Ion (και ακόμη περισσότερο με Li-Po).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    αυτο το bms ειναι οτι πρεπει με balance,παντα οταν φορτιζουμε μεσω bms και οχι καθε cell χωριστα,βαζουμε bms με balance.αλλα δεν αρκει,θα τροποποιησεις το υπαρχον τροφοδοτικο προσθετοντας στην εξοδο του αυτο https://www.ebay.com/itm/New-DC-DC-L...zrM,φανταζομαι βγαζει ταση πανω απο 13ν.ρυθμιζεις με αυτο π σ εστειλα ρευμα 1Α για σωστη φορτιση και μακροζοια της μπαταριας,ταση 12.7,αλλα κ παραπανω να ειναι θα κοψει το bms.αυτα π σ λεω δοκιμασμενα σε ενα δραπανο πιο δυνατο απο ποτε κ με τεραστια διαρκεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipago Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Ψάχνεις για κάτι τέτοιο:

    https://www.ebay.com/itm/3S-25A-1865...kAAOSwrhBZEN-B

    3S είναι τα 3 στοιχεία των 18650. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τέτοια διάταξη προστασίας. Είναι περίεργες και επικίνδυνες οι Li-Ion όπως επίσης εύκολα χαλάνε αν δεν λειτουργούν στην κατάλληλη περιοχή τάσης. Δεν είναι χαζοί οι κατασκευαστές που όλοι χρησιμοποιούν BMS όταν έχουν να κάνουν με Li-Ion (και ακόμη περισσότερο με Li-Po).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το bms ειναι οτι πρεπει με balance,παντα οταν φορτιζουμε μεσω bms και οχι καθε cell χωριστα,βαζουμε bms με balance.αλλα δεν αρκει,θα τροποποιησεις το υπαρχον τροφοδοτικο προσθετοντας στην εξοδο του αυτο https://www.ebay.com/itm/New-DC-DC-L...zrM,φανταζομαι βγαζει ταση πανω απο 13ν.ρυθμιζεις με αυτο π σ εστειλα ρευμα 1Α για σωστη φορτιση και μακροζοια της μπαταριας,ταση 12.7,αλλα κ παραπανω να ειναι θα κοψει το bms.αυτα π σ λεω δοκιμασμενα σε ενα δραπανο πιο δυνατο απο ποτε κ με τεραστια διαρκεια.
    Τα modules που βάλατε είναι ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου. Έχω ξαναχρησιμοποιήσει το LM2596 σε ένα μίνι τροφοδοτικό πάγκου:
    IMG_3570.jpg


    Για το δράπανο σκεφτόμουν αυτό το κύκλωμα:
    Screen Shot 2017-11-21 at 13.10.00.jpg
    Η είσοδος θα είναι από τροφοδοτικό laptop (18.5V) σε ένα DC jack που θα τοποθετηθεί στο πάνω μέρος της μπαταρίας ώστε να μη σκεφτεί κανείς να φορτίζει και να το χρησιμοποιεί ταυτόχρονα.
    Το LM2596 θα είναι ρυθμισμένο σε contant voltage 12.6V και όχι πάνω από 1A.
    Ο διακόπτης θα δίνει ρεύμα προς το δράπανο από την έξοδο του BMS και ταυτόχρονα θα συνδέει ένα alarm στις μπαταρίες για να ελέγχεται η τάση τους και να προειδοποιεί αν πέσει κάτω από ένα επίπεδο.

    Θα έχει πρόβλημα το LM2596 όταν δεν φορτίζω τις μπαταρίες και ενώ δεν έχει τάση στην είσοδο έχει 12.6V από τις μπαταρίες;

    Έχω δει διάφορα BMS στο ebay και σε πολλά videos που είδα αναφέρουν πως τα περισσότερα δεν είναι πραγματικά BMS αλλά απλά protection boards. Δηλαδή μπορεί να φορτίζουν τις μπαταρίες και να σταματούν τη φόρτιση όταν έστω ένα cell φτάσει τα 4.2V χωρίς να κάνουν balance. Το παραπάνω αναφέρει πως κάνει και balance αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι παίρνεις αν δεν το έχεις δοκιμάσει. Το έχει ελέγξει κανείς το παραπάνω;

    Αυτή τη στιγμή έχω το δράπανο να δουλεύει μέσω ενός τροφοδοτικού 12V 20A. Είχα συνδέσει αρχικά ένα 12V 5A αλλά όταν ξεκινούσε το δράπανο, το τροφοδοτικό έκανε shutdown που σημαίνει πως στιγμιαία τραβούσε πάνω από 5A. Με τις 18650 θα είμαι εντάξει ή θα ήταν καλύτερα Li-Po που μπορούν να δώσουν περισσότερα A;
    Τα περισσότερα sites εξωτερικού έχουν σταματήσει να στέλνουν 18650 στην Ελλάδα. Μπορώ να βρω από aliexpress αλλά δεν ξέρω την ποιότητά τους. Αυτές για παράδειγμα λέτε να είναι εντάξει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioanniskar : 21-11-17 στις 13:26

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Χρειάζεσαι μπαταρίες με υψηλό ρεύμα εκφόρτισης.

    https://www.ebay.com/itm/US18650-wit...8RA7_is7Qyj1gA

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipago Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι μπαταρίες με υψηλό ρεύμα εκφόρτισης.

    https://www.ebay.com/itm/US18650-wit...8RA7_is7Qyj1gA
    Όντως οι Sony VTC5 είναι από τις κορυφαίες και πολύ καλές θεωρούτναι και οι Samsung INR18650-25R και LG HE4.
    Δεν θέλω να δώσω όμως €30 μόνο για τις μπαταρίες γιατί με το υπόλοιπο κύκλωμα θα φτάσω τα €40. Με €50 θα μπορούσα να πάρω καινούριο δραπανοκατσάβιδο με μπαταρία λιθίου 20V. Επειδή έχω κι άλλο και δεν θέλω να πάρω και 3ο δραπανοκατσάβιδο, το θέμα είναι να φτιάξω με μικρό σχετικά κόστος μία μπαταρία για το παλιό μου.

    Τραβάει πάνω από 5A στιγμιαία όταν ξεκινάει αλλά μετά θέλει σίγουρα κάτω από 5Α. Μία μπαταρία λοιπόν όπως αυτή που έχει max continuous discharge current 5.2A μέχρι πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει στιγμιαία; Υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει π.χ. peak current=continuous x 1.5;

    Κι αυτές φαίνονται καλές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι genuine και ισχύουν τα χαρακτηριστικά που λένε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι να φτιάξω με μικρό σχετικά κόστος μία μπαταρία για το παλιό μου.
    Νομίζω πως αυτό δεν γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα modules που βάλατε είναι ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου. Έχω ξαναχρησιμοποιήσει το LM2596 σε ένα μίνι τροφοδοτικό πάγκου:
    IMG_3570.jpg


    Για το δράπανο σκεφτόμουν αυτό το κύκλωμα:
    Screen Shot 2017-11-21 at 13.10.00.jpg
    Η είσοδος θα είναι από τροφοδοτικό laptop (18.5V) σε ένα DC jack που θα τοποθετηθεί στο πάνω μέρος της μπαταρίας ώστε να μη σκεφτεί κανείς να φορτίζει και να το χρησιμοποιεί ταυτόχρονα.
    Το LM2596 θα είναι ρυθμισμένο σε contant voltage 12.6V και όχι πάνω από 1A.
    Ο διακόπτης θα δίνει ρεύμα προς το δράπανο από την έξοδο του BMS και ταυτόχρονα θα συνδέει ένα alarm στις μπαταρίες για να ελέγχεται η τάση τους και να προειδοποιεί αν πέσει κάτω από ένα επίπεδο.

    Θα έχει πρόβλημα το LM2596 όταν δεν φορτίζω τις μπαταρίες και ενώ δεν έχει τάση στην είσοδο έχει 12.6V από τις μπαταρίες;

    Έχω δει διάφορα BMS στο ebay και σε πολλά videos που είδα αναφέρουν πως τα περισσότερα δεν είναι πραγματικά BMS αλλά απλά protection boards. Δηλαδή μπορεί να φορτίζουν τις μπαταρίες και να σταματούν τη φόρτιση όταν έστω ένα cell φτάσει τα 4.2V χωρίς να κάνουν balance. Το παραπάνω αναφέρει πως κάνει και balance αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι παίρνεις αν δεν το έχεις δοκιμάσει. Το έχει ελέγξει κανείς το παραπάνω;

    Αυτή τη στιγμή έχω το δράπανο να δουλεύει μέσω ενός τροφοδοτικού 12V 20A. Είχα συνδέσει αρχικά ένα 12V 5A αλλά όταν ξεκινούσε το δράπανο, το τροφοδοτικό έκανε shutdown που σημαίνει πως στιγμιαία τραβούσε πάνω από 5A. Με τις 18650 θα είμαι εντάξει ή θα ήταν καλύτερα Li-Po που μπορούν να δώσουν περισσότερα A;
    Τα περισσότερα sites εξωτερικού έχουν σταματήσει να στέλνουν 18650 στην Ελλάδα. Μπορώ να βρω από aliexpress αλλά δεν ξέρω την ποιότητά τους. Αυτές για παράδειγμα λέτε να είναι εντάξει;
    το bms αυτο ειναι δοκιμασμενο και κανει balance μεσω των 3 αντιστασεων 101 κατω απο το Β+.μολις μια μπαταρια φτασει 4.2 ανοιγει το αντιστοιχο τρανζιστορ και την αποφορτιζει "περιμενοντας"τις υπολοιπες να φτασουν κ αυτες 4,2.το αλαρμ ειναι αχρηστο,μπορεις να το παραλειψεις.το bms θα κοψει εκει που πρεπει.το lm2596 εχει μια μικρη καταναλωση παραμενοντας συνδεμενο στη μπαταρια,που σημαινει οτι θα την εξαντλει σε βαθος χρονου,εγω το προσαρμοσα στο μαμα φορτιστη οποτε την καρφωνω πανω οπως ηταν .οπως ειπε κ ο γιαννης,θελεις inr,με icr που εδειξες θα εχεις βυθιση τασης στο ξεκινημα και τα ζορια και θα ενεργοποιειται το bms,θα κοβει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φόρτιση ESP8266 με μπαταρίες λιθίου???
    By ατσουμπαλεο in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 22:07
  2. Φόρτιση μπαταρίας Ιόντων Λιθίου (Ερώτηση)
    By telemetric in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-12, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας