Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Παροχή ρεύματος από προϋπάρουσα πρίζα σούκο.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Παροχή ρεύματος από προϋπάρουσα πρίζα σούκο.

    Ειδικοί και επαΐοντες, καλή σας μέρα σας και ευχαριστώ προκαταβολλικά για τις προσδοκώμενες απαντήσεις σας!!!

    Τα δεδομένα:
    Σε ήσυχη, υπερυψωμένη γωνιά της νέας μας κατοικίας, όπου δεν υπάρχει πρίζα, θέλω να αναπτύξω το γραφείο μου. Χρειάζομαι εντούτοις εκεί, μια πρίζα σούκο με γείωση, απ΄όπου θα τροφοδοτούνται:
    1- laptop,
    2 - λαμπατέρ, και
    3 - κάποιο wi-fi router/repeater/extender ή μια powerline λύση δικτύου - επ' αυτού, θα δούμε.

    Το σημείο αυτό του σπιτιού, έχει κοντά του μόνο μία παροχή ρεύματος, χωρίς γείωση, για οικιακό φωτισμό (απλίκα κτλ).
    Η κοντινότερη πηγή και πρακτικότερη λύση ώστε να αποκτήσω πηγή ρεύματος με γείωση εκεί που θέλω, είναι να "τραβήξω" καλώδιο από παρακείμενη πρίζα, η οποία παρέχει ήδη ρεύμα σε 12άρη air-condition (απόσταση σε ευθεία, 2 m). H "μητρική" αυτή πρίζα, ασφαλίζεται από ασφάλεια C16 σε πίνακα με ρελέ διαφυγής, ενώ της έχω παρεμβάλλει διπλό υποδοχέα σούκο με κύκλωμα προστασίας από υπέρταση (με το που μπήκαμε, κάηκε - άγνωστο πώς - η πλακέτα του εν λόγω air-condition). Δεν γνωρίζω το πάχος της εσωτερικής της καλωδίωσης, σε άλλη πρίζα του σπιτιού πάντως, ασφαλιζόμενη από ασφάλεια C10, το εσωτερικό καλώδιο ήταν μονόκλωνο, άγνωστης διατομής. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε σχέδιο της οικείας και ο ιδιοκτήτης δεν γνωρίζει λεπτομέρειες.

    Ερώτηση:
    1 - είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω αυτήν την πρίζα για την προαναφερθείσα χρήση;
    2 - Αν είναι, είναι με τη σειρά της σωστή η ακόλουθη διάταξη;
    Μονόκλωνο μονοφασικό καλώδιο με γείωση, διατομής 1.5 mm, που θα κουμπώνει με φις σούκο πάνω στον υποδοχέα προστασίας και θα παρέχει ρεύμα σε τριπλό πολύπριζο - απλό ή με διακόπτη. Ή μήπως το εν λόγω κύκλωμα χρειάζεται καλώδιο μικρότερης διατομής;

    Υπενθυμίζω ότι η πρίζα-πηγή, ασφαλίζεται μαζί με μία ή δύο παροχές οικιακού φωτισμού, από 16αρα ασφάλεια σε πίνακα με ρελέ, και το air-condition είναι 12άρη, συνολικής ισχύος ~1400 Watts.

    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Janus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:
    1 - είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω αυτήν την πρίζα για την προαναφερθείσα χρήση;
    2 - Αν είναι, είναι με τη σειρά της σωστή η ακόλουθη διάταξη;
    Μονόκλωνο μονοφασικό καλώδιο με γείωση, διατομής 1.5 mm, που θα κουμπώνει με φις σούκο πάνω στον υποδοχέα προστασίας και θα παρέχει ρεύμα σε τριπλό πολύπριζο - απλό ή με διακόπτη. Ή μήπως το εν λόγω κύκλωμα χρειάζεται καλώδιο μικρότερης διατομής;

    Υπενθυμίζω ότι η πρίζα-πηγή, ασφαλίζεται μαζί με μία ή δύο παροχές οικιακού φωτισμού, από 16αρα ασφάλεια σε πίνακα με ρελέ, και το air-condition είναι 12άρη, συνολικής ισχύος ~1400 Watts.

    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

    1 = Ναι, τα φορτία για Laptop+Repeater+Λάμπα είναι αμελητέα.
    2 = Ναι 1,5mm είναι μια χαρά, για μικρότερο όχι.

    Το κύκλωμα προστασίας από υπέρταση να το έχεις συνδεδεμένο μόνο με το Α/C το πολύπριζο για το γραφείο σου σύνδεσετο πριν και αν θέλεις βάλε extra για το γραφείο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Πρεζοναύτη (LOL)!!! Βασικά με τρόμαξαν, όταν μου είπαν ότι η 16άρα ασφάλεια που εποπτεύει την πρίζα-πηγή, είναι μεγάλη για το συγκεκριμένο 1,5άρι καλώδιο και να ενδέχεται να μην βλέπει αυξημένα φορτία που για κάποιο λόγω θα πέρναγαν εκεί. Ισχύει; Με μπέρδεψαν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Janus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ Πρεζοναύτη (LOL)!!! Βασικά με τρόμαξαν, όταν μου είπαν ότι η 16άρα ασφάλεια που εποπτεύει την πρίζα-πηγή, είναι μεγάλη για το συγκεκριμένο 1,5άρι καλώδιο και να ενδέχεται να μην βλέπει αυξημένα φορτία που για κάποιο λόγω θα πέρναγαν εκεί. Ισχύει; Με μπέρδεψαν!
    Ισχύει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Βρήκα έναν πίνακα, της ΔΕΗ, από εδώ, υποθέτω ισχύει:

    kalodia-diatomes-amper-asfaleies-2.png

    Σύμφωνα με αυτόν, με διατομή αγωγού 1,5mm2:
    - ασφάλεια 10Α (ΟΜΑΔΑ Ι)
    - ασφάλεια 20Α (ΟΜΑΔΑ ΙΙ)
    - ασφάλεια 25Α (ΟΜΑΔΑ ΙΙΙ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 20-11-17 στις 18:14
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Παρόμοια Θέματα

  1. Παροχή ρεύματος σε υπόγειο
    By barbacotsos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 20:36
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 22:12
  3. Παροχή ρεύματος σε προκατασκευασμένο
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 20:10
  4. Επίτοιχη πρίζα σούκο με διακόπτη
    By jtb in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 22:39
  5. Παροχή ρεύματος σε διαμέρισμα
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 00:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας