Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Εγκατάσταση ip καμερών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή Εγκατάσταση ip καμερών

    Καλησπέρα σε ολους! Θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις κ είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να με βοηθήσετε. Σε μια εταιρεία ενός φίλου μου πριν κάποια χρόνια έβαλε κάποια εταιρεία ένα Nvr καταγραφικό 8αρι με 7 κάμερες ip. Τώρα ο φιλος μου θέλει να βάλει άλλες 4-6 κάμερες επιπλέον. Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω άλλο ένα καταγραφικό ακόμα; κάπου διάβασα για ένα bandwidth και δεν κατάλαβα αν παίζει ρόλο στο δίκτυο του καταγραφικου η στο δίκτυο του κτηρίου! Με καινούργιο καταγραφικό θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Επίσης μέχρι τώρα έχω κάνει εγκατάσταση μόνο αναλογικών καμερών, έχει κάτι το δύσκολο κατά την εγκατάσταση η τον προγραμματισμό που πιθανώς να θέλει κάποιον πιο εξειδικευμένο ηλεκτρονικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.

    Δεν ξεχωρίζουμε, δίκτυο καταγραφικού και κτηρίου. Το δίκτυο σαν υποδομή είναι ένα, εφόσον μιλάμε για IP κάμερες. (Υπάρχει διαχωρισμός στο δίκτυο όταν υπάρχουν VLANs αλλά πές ότι δεν το ανέφερα καν)

    Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα με bandwidth γιατί κάθε κάμερα συνδέεται απευθείας σε port του switch, αλλά τα stream τα μαζεύει το NVR (εδώ μόνο μπορεί να δημιουργηθεί θέμα αλλά μόνο αν έχεις πολύ υψηλής ανάλυσης κάμερες με πολύ μεγάλο fps και μεγάλο αριθμό καμερών). Αν έχεις gigabit ενεργό εξοπλισμό (switch) προχώρα άφοβα.

    Υπάρχει και calculator πάντως...

    https://www.supercircuits.com/resour...dth-calculator

    Για τη ρύθμιση πρέπει να δώσεις διευθύνσεις στην καθεμιά. ϊσως χρειαστείς τεχνικό υπολογιστών να σε βοηθήσει να δεν έχεις ανάλογη εμπειρία, εκτός και το ψάξεις λιγάκι. Δεν είναι δύσκολο πάντως.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ipago για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    τομ (20-11-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Εφόσον είναι όλα το ίδιο δίκτυο ποιος ο ρόλος των θέσεων στο καταγραφικό; Είναι απο το πόσες κάμερες μπορεί να καταγράφει; Κάποιες γνώσεις έχω από δίκτυα.. όχι πολύ εξειδικευμένες αλλά νομίζω μια ip ξέρω να βάζω! Τα καταγραφικά έχουν poe τροφοδοσία; Πχ αν βάλω κάμερα με Ethernet καλωδιο επάνω στο καταγραφικό θα κατεφερω να πάρω εύκολα εικόνα; Αν μπει καποιο επιπλέον καταγραφικό στο ίδιο δίκτυο θα υπάρχει πρόβλημα αν του δώσω άλλη ip? Γιατί το υπάρχον έχει μόνο 2 κενές θέσεις κ μέχρι κ το μοντέλο έχουν βγάλει από πάνω για να μη φανεί τι μάρκα είναι.. Απλά επειδή δεν έχω δει πρακτικά
    Εγκατάσταση με ip κάμερες Γι αυτο και ρωτάω τόσες λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Ακριβώς, από το πόσες κάμερες μπορεί να καταγράφει και να προβάλλει. Για τροφοδοσία, κάποια έχουν ενσωματωμένο switch που είναι συνήθως poe και κάποια άλλα θέλουν ξεχωριστό poe injector. Θα δώσεις οπωσδήποτε διαφορετική ip σε κάθε καταγραφικό και κάμερα. Αφού μπορείς και βάζεις IP δε θα σε δυσκολέψει.

    Όταν ξεκινάει το καταγραφικό κάπου θα γράφει οπωσδήποτε το μοντέλο. Ή μέσα στα μενού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή



    Κατάλαβα.. θα το κοιταξω αν είναι το μοντέλο του καταγραφικου. με την καλωδίωση ακολουθείται κάποια συγκεκριμένη συνδεσμολογία; Δηλαδή το Utp είναι ακριβώς όπως συνδέεις έναν υπολογιστή στο ρουτερ; Ένα άλλο ερώτημα μου είναι ότι μια κάμερα θέλει να τη βάλει έξω στην περίφραξη και να κοιτάει το κτήριο! Εκεί μόνο ρεύμα μπορώ να έχω.. μπορώ να το στείλω κάπως ασύρματα έτσι; Αυτός έχει ήδη μια από μακριά κ έχει σαν δυο κεραίες αντικριστά κ φέρνει το καλώδιο από την κεραία μέσα! Αλλα δεν πάει στο καταγραφικό αλλά σε ένα μικρό switch που έχει! Αν μια κάμερα είναι απλα συνδεδεμένει στο δίκτυο κ όχι στο καταγραφικό σημαίνει ότι ναι μεν μπορείς να τη βλέπεις ον-λάιν από το δίκτυο του κτηρίου αλλά δεν μπορεί να καταγράφει το στο καταγραφικό; Η είναι λάθος το σκεπτικό μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Αν τη βλέπεις ατο δίκτυο μπορεί και να καταγράφει. Το θέμα είναι να έχει καλό σήμα στο ασύρματο για να μη χάνεις frames.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Μάλιστα.. πως ονομάζονται η έξτρα κεραίες για να μπορέσω να κάνω μια κάμερα ασύρματη; Η υπάρχουν έτοιμες κάμερες που είναι αξιόπιστες; Από ποσα μεγαπιξελ κάμερες είναι καλές; Δε θέλω να υπερφόρτωσω το δίκτυο κιόλας! Ως τώρα έχω χρησιμοποιήσει dvr Hikvision και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.. όποτε σκέφτομαι και nvr της ίδιας εταιρείας να χρησιμοποιήσω. Οι ΙP κάμερες πρέπει να είναι ίδια μάρκα με το καταγραφικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Οι IP κάμερες πρέπει να είναι από την ίδια εταιρεία γιατί η καθεμιά χρησιμοποιεί αι διαφορετικους codecs. Για παράδειγμα μπορεί να σου παίζει ασπρόμαυρα. 2Mpixels είναι καλά θεωρώ.Για κεραίες χρειάζεσαι ένα ζευγάρι καυτεθυντικών. Από εκεί που θα τις προμηθευτείς θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες ανάλογα με τον εξοπλισμό που εμπορεύονται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Όποτε έτσι θα κάνω.. κ κάτι τελευταίο προς το παρόν.. ποσα μέτρα μακριά μπορεί να μην έχει πρόβλημα η κάμερα με θέμα τροφοδοσίας (Poe) και καλού σήματος; Κ προχθες που κοιτούσα καλώδια Utp είχε διαφορα.. είχε δυο που ήταν ενισχυμένα το ένα έγραφε ftp και το άλλο δε θυμάμαι.. παίζει ρόλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Για προστασία καμερών
    By john_b in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-14, 20:08
  2. επιλογη καταγραφικου και καμερών
    By τομ in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 22:39
  3. Εγκατάσταση καμερών
    By 1mpampakos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-14, 10:19
  4. Motion Detection σε δίκτυο καμερών
    By Kogeros in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας