Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Υλικά καθαρισμού vintage ραδιοενισχυτή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Υλικά καθαρισμού vintage ραδιοενισχυτή

    Καλησπέρα σε όλους

    Καταρχάς να επισημάνω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός και γενικά δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο, γι' αυτό ακριβώς σας γράφω για να μου δώσετε τα φώτα σας σε ένα θέμα που είναι σίγουρα αστείο για εσάς.

    Έχω ένα ραδιοενισχυτή yamaha του 1978. Τον πήρα μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό και τον πήγα για service. Όλα πήγαν καλά, δουλεύει μια χαρά, το πρόβλημά μου είναι αλλού.

    Θέλω να τον κάνω restore στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όχι μόνο ηχητικά αλλά και εμφανισιακά οπότε αποφάσισα να τον ανοίξω και να τον καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ. Θα τον πάω αργότερα και σε κάποιον ειδικό να τον δει, απλά θέλω να κάνω μια προεργασία γιατί κανείς δεν θα κάτσει να αφιερώσει τόσο χρόνο όσο ο ιδιοκτήτης.

    Ξεκινάω με το faceplate. Είναι αλουμίνιο αλλά έχει σημάδια από λάδια ή σπρέι καθαρισμού ή κάτι τέτοιο.
    Με τι καθαριστικό να το κάνω; και με τι ύφασμα;

    image.jpg


    Σας δείχνω και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό.
    Έχει αρκετή σκόνη και πολλά σημάδια. Πως θα μπορούσα να τα καθαρίσω όλα αυτά χωρίς να κάνω ζημιά... Τι καθαριστικά να χρησιμοποιήσω; Υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να ακουμπήσω ή κάτι που πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα;

    image.jpg
    image.jpg
    image.jpg


    Αυτό είναι η πρόσοψη από τη μέσα πλευρά.
    Προσπάθησα να την ξεβιδώσω για να την καθαρίσω εσωτερικά αλλά δεν κουνιούνται καν οι βίδες!
    image.jpg


    Εδώ είναι η πίσω όψη
    image.jpg


    Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λίγο για να μη του βγάλω τα μάτια, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Το θέμα καθαρισμού είναι ..καθαρά.. προσωπική υπόθεση. Πάντως μην βάλεις πουθενά ασετόν ή οινόπνευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Τον καθαρισμό έπρεπε να στον κάνουν στο service που τον πήγες τουλάχιστον το εσωτερικό δηλαδή τι σόη service ήταν αυτό. Αφού δεν έχεις εμπειρία μη προσπαθείς να κάνεις κάτι εσωτερικά με κατσαβίδια κτλ θα κάνεις ζημιά. Η πρόσοψή θέλει προσοχή να μη ξεβάψεις γράμματα με δυνατά χημικά δοκίμασε απλό νερο σε ένα πανι με μικρο ινες και αν δεν βγαίνει πρόσθεσε κάποιο ήπιο καθαριστικό η καθαριστικό για τζάμια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Τη σκόνη καθάρισέ τη με πεπιεσμένο αέρα π.χ σε ένα βενζινάδικο ή αγοράζοντας ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    αχ αυτα τα βενζιναδικα..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αρχικα βρες ακρη για μπατονετες σε τιμη χονδρικης
    Τωρα οσον αφορα τα καθαριστικα... αν δεν εχεις εμπειρια η εστω σωστη αντιληψη ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι, αφου σε αλλες περιπτωσεις ενα ελαφρυ καθαριστικο δουλευει καλα και δεν κανει ζημια, ενω σε αλλες θελουμε καποιο πολυ ισχυρο ωστε να καθαρισουμε σε ελαχιστο χρονο μια και καποιο ανισχυρο ειναι που κανει μεγαλυτερη ζημια.
    Σε γενικες γραμμες απ τις φωτο παντως το εσωτερικο μοιαζει να ναι σε καλη κατασταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ναι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολύ να το πειράξω μέσα αλλά δεν μου αρέσει που πας από πάνω και καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά ότι είναι 40 χρονών, καταλαβαίνετε τι εννοώ..
    Πείτε μου τουλάχιστον πως μπορώ να μαλακώσω λίγο τις βίδες για να λύσω την πρόσοψη και να την καθαρίσω λίγο εσωτερικά, να χρησιμοποιήσω το κλασικό WD40?

    Το σπρέι πεπιεσμένου αέρα φαντάζομαι όχι αυτό που έχει και υγρό μέσα (το κρύο) σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Θα τον πάω αργότερα και σε κάποιον ειδικό να τον δει, απλά θέλω να κάνω μια προεργασία γιατί κανείς δεν θα κάτσει να αφιερώσει τόσο χρόνο
    μα για αυτον τον σκοπο θα τον πας ...
    απο αυτα που φαινονται στις φτωχες φωτο που εβγαλες ( βγαλε μια γενικη ) φαίναται μια χαρα , απεναντιας μερικα ειναι εργοστασιακα , πραγμα που δεν επηρεαζει την λειτουργεια του ραδιοενισχυτη !
    παρολα αυτα αν θες να τον "ξεσκονισεις" απλα στα εξωτερικα του κανει και και ενα απλο αζαξ με πανι ... βγαινουν τα κουμπια του ...
    αλλά δεν μου αρέσει που πας από πάνω και καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά ότι είναι 40 χρονών
    φιλε αλλοι πλερουα για τετοια μυρωδια ! ομως μπορεις να ψεκασεις αρωμα με βαση το απιονισμενο νερο και να μυριζει οπως θες εσυ !!!
    πως μπορώ να μαλακώσω λίγο τις βίδες για να λύσω την πρόσοψη
    τιποτα να μην κανεις .....ο ειδικος ξερει , οπας καλο θα ηταν να μην εισαι πανω απ το κεφαλι του ειδικου και να λες τα δικα σου !

    στον μετασχηματιστη την σκονη ( και οπουδιποτε αλλου ) πρωτα την κανεις με ενα πινελο και μετα με αερα

    εαν παθει κατι το νιμα ( το σχοινι που εχει μεσα που γυρναει για να πιανει σταθμους ) να σε δω πως θα το ρυθμισεις μετα !

    Τον πήρα μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό και τον πήγα για service
    δεν δουλευε και απλος τον φτιαξανε ? μοντελο ?

    wd40 ? τι ειναι καγκελοπορτα ? οχι !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα για αυτον τον σκοπο θα τον πας ...
    απο αυτα που φαινονται στις φτωχες φωτο που εβγαλες ( βγαλε μια γενικη ) φαίναται μια χαρα , απεναντιας μερικα ειναι εργοστασιακα , πραγμα που δεν επηρεαζει την λειτουργεια του ραδιοενισχυτη !
    παρολα αυτα αν θες να τον "ξεσκονισεις" απλα στα εξωτερικα του κανει και και ενα απλο αζαξ με πανι ... βγαινουν τα κουμπια του ...

    φιλε αλλοι πλερουα για τετοια μυρωδια ! ομως μπορεις να ψεκασεις αρωμα με βαση το απιονισμενο νερο και να μυριζει οπως θες εσυ !!!
    τιποτα να μην κανεις .....ο ειδικος ξερει , οπας καλο θα ηταν να μην εισαι πανω απ το κεφαλι του ειδικου και να λες τα δικα σου !

    στον μετασχηματιστη την σκονη ( και οπουδιποτε αλλου ) πρωτα την κανεις με ενα πινελο και μετα με αερα

    εαν παθει κατι το νιμα ( το σχοινι που εχει μεσα που γυρναει για να πιανει σταθμους ) να σε δω πως θα το ρυθμισεις μετα !

    δεν δουλευε και απλος τον φτιαξανε ? μοντελο ?

    wd40 ? τι ειναι καγκελοπορτα ? οχι !

    Ο άνθρωπος που τον πήγα μου τον έφτιαξε μια χαρά, μου άλλαξε πυκνωτές και τον καθάρισε αλλά φαντάζομαι εστίασε πιο πολύ στα λειτουργικά θέματα, δεν του είχα πει κάτι άλλο άλλωστε.
    Τώρα για τα υπόλοιπα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και δεν θα τον πειράξω καθόλου, θα τον πάω σε ένα ειδικό και θα του εξηγήσω ακριβώς τι θέλω και ελπίζω να έχει την υπομονή να κάτσει να το κάνει.

    Να και μία γενική φωτό, γενικά είναι καθαρό το μηχάνημα αλλά υπάρχουν άνθρωποι με την ψυχασθένεια του να θέλουν κάτι αψεγάδιαστο, να φανταστείτε έχει ένα σκουπιδάκι μέσα στο VU meter και με έχει τρελάνει...

    image.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Το μηχάνημα σου είναι πολύ καθαρό μήν το πειράξεις καθόλου
    Η μειρωδιά του παληού νομίζω ότι είναι σχετικά δύσκολο να φύγει πάντως

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως ελέγχω αυτά τα υλικά (ενισχυτή Denon) αν λειτουργούν;
    By Ulysses in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 17:17
  2. Παράσιτα σε Ραδιοενισχυτή;
    By Λαμπάτος in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-14, 17:25
  3. Βοήθεια για παλιό (vintage) υβριδικό τελικό ενισχυτή
    By Harry Belias in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-13, 10:40
  4. Απορία για υλικά σε ενισχυτή
    By jokar in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 16:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας