Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Πρόγραμμα για Backup 2 δίσκων σε 1

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή Πρόγραμμα για Backup 2 δίσκων σε 1

    Καλημέρα σε όλη την παρέα,
    Στην δουλειά μου έχω ένα υπολογιστή με δύο δίσκους (C = 128 SSD και D = 400Gbt σαν δεύτερο). Αγόρασα ένα εξωτερικό δίσκο 2.5 USB 1Τb για να κάνω αντίγραφα των αρχείων μου.
    Θέλω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό και εύχρηστο δωρεάν πρόγραμμα για να κάνω backup και τους δύο δίσκους στον καινούριο. Θα προτιμούσα κάτι που να αντιγράφει τα αρχεία ανοικτά και προσβάσιμα στο δίσκο και όχι τύπου image file ή αντίστοιχο κλειστό αρχείο γιατί φοβάμαι την περίπτωση του μα μην μπορούν να ανακτηθούν από το αρχείο.
    Θα ήθελα και την άποψη σας για το ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για αυτό που θέλω, ώστε να γίνεται ανά τακτά διαστήματα, χωρίς να ζητάει πολύ χρόνο από την ζωή μου.
    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Καλημέρα αγαπητέ Μάρκο.

    Το θέμα με είχε απασχολήσει και εμένα παλιά. Τώρα το έλυσα ..., πως ?.
    Στο κύριο υπολογιστή μου έχω στο OS έναν SSD 120GB, και ένα HDD 500GB σαν Data.

    Δεν χρησιμοποιήσω κάποιο software. Ο λόγος είναι οτι απλά έχω συγκεκριμένα files
    που αποθηκεύω, και οχι όλα.

    Οπότε:
    Αγόρασα δυο 2,5 HDD 1TB έκαστος ... όπου αυτοί είναι εξωτερικοί κουμπωμένοι σε
    εξωτερικό ξεχωριστό frame που δέχεται 2,5 άρηδες (Plug&Play).

    Όπως καταλαβαίνεις όλα τα αρχεία πάνε σε έναν 2,5άρη HDD 1TB. Απλά ό άλλος
    είναι κλωνοποίηση του άλλου 2,5άρη HDD 1TB σαν δεύτερη ή extra ασφάλεια
    δεδομένων. Οι εξ. HDD's είναι κλειστοί πάντα. Ανοίγουν μόνο για Backup ... ή για
    κάποια αναζήτηση (αν δεν έχω αυτό που θέλω στον κύριο Data HDD).

    Οκ. Όλο αυτό είναι λίγο ταλαιπωρία όταν θα πείς ... θα κάνω Backup. Αλλά το κάνω
    περίπου μια φορά τον μήνα (το Backup). Εξάλλου τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλλη ?.

    Εσύ αν θέλεις για να μην αγοράζεις Frame τους τοποθετήσεις μέσα στην motherboard
    σου, σε SATA κενή θέση και για να μην "γυρίζουν" με διακόπτη τους ανοιγοκλείνεις
    όταν θες να κάνεις Backup. Εννοείται
    ανοιγοκλείνεις ... με κλειστό τον υπολογιστή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε το cobian

    http://www.cobiansoft.com/index.htm

    Από όσο θυμάμαι τα σώζει σε zip αρχείο (ίσως να σώζει και όπως είναι) που το ανοίγουν όλα τα αποσυμπιεστικά προγράμματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Κάνει αυτό που ζητάς και είναι ΔΩΡΕΑΝ

    https://www.iperiusbackup.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω το μέγεθος των αρχείων που έχεις. Για αρχεία απο τα project μου (έγγραφα, excel, σχηματικά, κώδικες, κτλ) χρησιμοποιώ το google drive. 15GB που δίνει δωρεάν, φτάνουν και περισεύουν.
    Για φωτογραφίες και video, χρησιμοποιώ έναν εξωτερικό και απλά αντιγράφω. Και δεύτερο αντίγραφο σε ένα NAS και μετά σε ένα SDLT tape. Σε τέτοια αρχεία επιβάλεται να υπάρχει και δεύτερ αντίγραφο. Ενα word το ξαναγράφεις, ένα κώδικα επίσης, μια φώτο όμως απο το παιδί σου που πρωτοπερπάτησε, δεν την ξαναβρήσκεις όσο κοπο και να κάνεις...

    Ταινίες, μουσική και οτιδήποτε μπορεί να ξαναβρεθεί στο internet δεν ασχολούμαι. Μπορώ να τα ξανακατεβάσω όποτε θέλω.

    Το δύσκολο στο backup είναι οι ρυθμίσεις των εφαρμογών. εκεί υπάρχει το πρόβλημα και λύση διαφορετική απο image backup δεν έχω βρει... Εκτός αν μιλάμε για Macintosh και time machine... έτη φωτός μπροστά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα προγράμματα θα τα κοιτάξω αργότερα με ησυχία.

    Βασική μου επιθυμία είναι να καλύψω δύο ανάγκες.
    1. Να κρατήσω αντίγραφο από την δουλειά μου, αν χάσω τα αρχεία θα πάω χρόνια πίσω.
    2. Να μην μου πάρει καιρό η επαναφορά μετά από καταστροφή δίσκων. (εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ)

    Έχω σκεφτεί το εξής τον εξωτερικό δίσκο να τον κάνω 3 partition (δεν ξέρω άμα γίνεται σε USB εξωτερικό) 2 partition όσο οι δίσκοι και ένα το υπόλοιπο και να κάνω clone τους δύο δίσκους σε κάθε partition και το τρίτο partition να το χρησιμοποιήσω σαν χώρο να μην πάει άχρηστος ο χώρος. Επίσης δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν 2 clone στον ίδιο δίσκο.

    Αν γίνεται όπως το σκέφτηκα θα υπάρχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία των αντιγράφων και θα μπορούν να ανακτηθούν οι κλώνοι σε νέο δίσκο άμεσα ώστε να μην χρειαστεί πολύς χρόνος επαναφοράς και ταλαιπωρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βασική μου επιθυμία είναι να καλύψω δύο ανάγκες.
    1. Να κρατήσω αντίγραφο από την δουλειά μου, αν χάσω τα αρχεία θα πάω χρόνια πίσω.
    2. Να μην μου πάρει καιρό η επαναφορά μετά από καταστροφή δίσκων. (εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ)
    .

    αν θες να μην χάσεις τίποτα και πότε μην περιμένεις να το πετύχεις με έναν υπολογιστή.

    παίρνεις έναν δεύτερο πύργο,, περνάς ολα τα αρχεία και τα προγράμματα-ρυθμίσεις στον καινούριο και έχεις back-ap τον παλιό πύργο.

    και μετά από 40 χρονιά μπορείς να τον βάλεις στην πρίζα και να βρεις και τα αρχεία και το πιο σημαντικό τα προγράμματα σου.

    υπάρχει το Windows Easy Transfer σπασμένο στα κατά τόπους τορεντ δωρεάν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα προγράμματα θα τα κοιτάξω αργότερα με ησυχία.

    Βασική μου επιθυμία είναι να καλύψω δύο ανάγκες.
    1. Να κρατήσω αντίγραφο από την δουλειά μου, αν χάσω τα αρχεία θα πάω χρόνια πίσω.
    2. Να μην μου πάρει καιρό η επαναφορά μετά από καταστροφή δίσκων. (εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ)

    Έχω σκεφτεί το εξής τον εξωτερικό δίσκο να τον κάνω 3 partition (δεν ξέρω άμα γίνεται σε USB εξωτερικό) 2 partition όσο οι δίσκοι και ένα το υπόλοιπο και να κάνω clone τους δύο δίσκους σε κάθε partition και το τρίτο partition να το χρησιμοποιήσω σαν χώρο να μην πάει άχρηστος ο χώρος. Επίσης δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν 2 clone στον ίδιο δίσκο.

    Αν γίνεται όπως το σκέφτηκα θα υπάρχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία των αντιγράφων και θα μπορούν να ανακτηθούν οι κλώνοι σε νέο δίσκο άμεσα ώστε να μην χρειαστεί πολύς χρόνος επαναφοράς και ταλαιπωρία.
    Αν το σκέφτεσαι έτσι, δεν χρειάζετε να κάνεις κλώνους τους δίσκους σε partition.. Μπορείς να τους κάνεις απλά σε ένα αρχείο. Οπότε δεν θα χρειαστείς partition, τα οποία δεν προσφέρουν και καμμία προστασία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Ακολουθώ την λογική του moutoulos αλλά όχι την ταλαιπωρία.
    Εξηγώ, στον ssd το OS (ένα image μόνο του καθαρό) με όλα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις, άλλο ένα image.
    Στον HDD ΟΛΑ τα data μου, και κάνω συγχρονισμό με το πληρωμένο goodsync, σε εξωτερικούς usb hdd μόνο στα νεα αρχεία και αυτά που τροποποιήθηκαν.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 08:28
  2. backup έχει το forum;
    By GeorgeVita in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-13, 00:57
  3. Ανασυγκρότηση δίσκων
    By Papas00zas in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 02:22
  4. Προγραμμα για backup αρχειων
    By katmadas in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-12, 17:53
  5. backup
    By Leonardo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-11, 04:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας