Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ιδιωτικη ασφάλιση, ποια είναι η γνώμη σας ?

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή Ιδιωτικη ασφάλιση, ποια είναι η γνώμη σας ?

    σήμερα με πήρε τηλ. ενα κοράκι για να μου πουλήσει ''κάρτα υγείας'' και του
    απάντησα οτι θα
    το ψάξω λίγο στο διαδίκτυο και θα αποφασίσω μετά....


    με καλή διάθεση αρχικά και ψάχνοντας έπεσα πάνω σε μια συζήτηση που
    είχε μεταξύ άλλων και την εξής απάντηση=

    www.ethniki-asfalistiki.gr/greek/faqs/faqs_0.htmlΕδώ λέει άλλα πράγματα απο αυτά που αναφέρετε.

    Εδώ (αν το ψάξεις λίγο) λέει και το εξής:

    Ερώτηση: Ποια είναι η διαδικασία αποζημίωσης;
    Απάντηση: Μετά την νοσηλεία σας θα πρέπει να προσκομίσετε στα Κεντρικά Γραφεία της Εθνικής Ασφαλιστικής όλα τα δικαιολογητικά νοσηλείας, προκειμένου να σας αποδοθεί το ασφαλισμένο ποσό της αποζημίωσης.

    Τι πα να πει "όλα τα δικαιολογητικά νοσηλείας"?
    Να ορίσουν από πριν ποιά είναι αυτά, ρητά και σαφώς. Γιατί δεν το κάνουν? Να σου πω εγώ γιατί: Για να μπορούν να λένε πάντα "Φέρτε μας και αυτό, φέρτε μας και εκείνο" και να μην υπάρχει τέλος.

    Ξέρω περίπτωση (interamerican) που τύπος είχε ασφάλιση ζωής (10 εκ τη δεκαετία του '80). Είχε βιομηχανία κάπου στη Χαλκίδα. Εύπορος άνθρωπος. Πηγαίνοντας στη Χαλκίδα ώρα 10 το πρωϊ σκοτώθηκε σε μετωπική στην Εθν. Οδό (τότε η Ε.Ο. δεν είχα ακόμα διαχωριστικό στη μέση).
    Επί μήνες ταλαιπωρούσαν τη χήρα του "φέρτε μας και αυτό, φέρτε μας και εκείνο, φέρτε μας και το άλλο". Στο τέλος της είπαν να τους πάει και ένα πιστοποιητικό ότι ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ. Το οποίο βεβαίως δεν υπήρχε, γιατί οι λόγοι του ατυχήματος ήταν για την τροχαία προφανείς, και δεν του έκαναν εξέταση αίματος (10 το πρωϊ).
    Και με βάση αυτό αρνήθηκαν να την πληρώσουν βασιζόμενοι δεν ξέρω σε ποια υποπαράγραφο του συβολαίου που έλεγε για "ατύχημα και μέθη". Δεν ξέρω και τι έγινε τελικά στο δικαστήριο, όπου η χήρα πήγε τελικά. Αλλά πόσοι δεν πάνε?
    Το περιστατικό είναι ενδεικτικό πως αντιμετωπίζουν κάθε περίπτωση αποζημίωσης.

    Και κάτι άλλο που δεν λέει το link που πας παρέπεμψες: Πότε (σε πόσο χρόνο) είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σε πληρώσει? Η διαδικασία είναι: Γϊνεται το συμβάν, κάνεις τα έξοδα, υποβάλλεις αξίωση (claim). Από την μέρα του claim, πόσο καιρό έχουν? Δεν λένε.
    Επίσης δε λένε ότι είναι υποχρεωμένοι να σου απαντάνε (εγγράφως) στις αξιώσεις σου (και με ρήτρα βαβαίως).


    Η ''πληρωμενη'' απάντηση ήταν για πολύ γνωστή ασφαλιστική εταιρία [λινκ] και
    μου θύμισε έναν
    φίλο μου που τον είχε τρακάρει κάποιος και μετά τον πάτησε ξανά με το αυτοκίνητο για να τον σκοτώσει εντελώς,,
    και αφου δεν τον σκότωσε με την δεύτερη έστριψε για να τον πατήσει και τρίτη φορά για
    να τον αποτελειώσει,, και τον έσωσαν κάτι τσιγγάνοι που είχαν τσαντίρι εκεί κοντά και έδιωξαν τον οδηγό-δολοφόνο πετώντας του
    πέτρες.

    οι τσιγγάνοι ηταν αυτοί παλι που συγκράτησαν τον αριθμό κυκλοφορίας του μιας και ο φίλος μου ήταν αναίσθητος
    με σπασμένη λεκάνη και εσωτερική αιμορραγεία από το δεύτερο πάτημα.

    Ο φίλος μου επέζησε όμως τον περίμενε ενας δεύτερος αγώνας για να αποζημιωθεί απο την ασφαλιστική
    που κράτησε 7 ολόκληρα χρονιά δικαστηρίων.

    Η γενική εικόνα απο συζητήσεις που εχω ειναι οτι για να σου πουλήσουν το συμβόλαιο ασφαλιστήριας σου τάζουν
    λαγούς με πετραχήλια και οταν έρθει η ωρα της αποζημίωσης
    θα εξαντλήσουν καθε νόμιμο μέσο για να μην στα δώσουν.αν μπορουν οι διαχειριστές ας διορθώσουν τον τίτλο σε= Ιδιωτική ασφάλεια-ποια είναι η γνώμη σας?
    γιατι καπου κομπλαρε το συστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Ο τίτλος δεν διαβάζεται, τον αποκωδικοποίησα με τη βοήθεια της σελίδας: https://nlp.fi.muni.cz/projects/chared/

    'Ιδιωτική ασφάλιση, ποια είναι η γνώμη σας ?' γράφεις;

    Πρόσφατα είχα πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο για πρόβλημα υγείας συγγενή μου.
    Αυτός δεν χρησιμοποίησε ιδιωτική ασφάλεια αλλά πλήρωσε μετρητά.

    Πιάσαμε όμως κουβέντα με άλλους δύο νοσηλευόμενους εκεί που μου είπαν ότι είχαν ιδιωτική ασφάλεια και δεν πλήρωναν τίποτα επειδή ήταν όλα καλυμένα από την ιδιωτική ασφάλεια.
    Δηλαδή δεν πληρώσανε πρώτα και μετά θα περιμένανε να τους δώσει η ασφαλιστική χρήματα, αλλά πλήρωνε κατευθείαν η ασφαλιστική.

    Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, τώρα κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 23-11-17 στις 14:21
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Πρήν μερικά χρόνια σε μια πολυεθνική εταιρία που δούλεβα είχα ΚΑΙ ιδιωτική ασφάλιση
    Χρειάστηκε να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο
    Ι ιδιωτική ασφάλιση ήταν η Εθνική ασφαλιστική
    Μετά απο την έξοδο απο το νοσοκομείο χρειάστηκε να πληρώσω με μετρητά και τα χαρτιά που πήρα(αποδείξεις) τις κατάθεσα και σε σύντομο χρονικό διάστημα με αποζημίωσαν

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για να σε καλυψει η ασφαλιστικη πρεπει να πας σε νοσοκομειο ή γιατρο που ειναι συμβεβλιμενοι μαζι τους. Διαφορετικα αρχιζει γολγοθας. Και πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει πρωτα να ρωτησεις την ασφαλιστικη αν το καλυβει βαση συμβολαιου και η απαντηση γραπτη. Αυτο το λεω γιατι ο ασφαλιστης και η ασφαλιστικη εχουν πολλες φορες διαφορετικη αποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Λογικό δεν είναι να ζητάει δικαιολογητικά νοσηλείας;κάθε μέρα εγχειρήσεις θα κάνανε μερικοί.
    Κάποτε είχα και εγώ.στα συμβεβλημένα δεν πλήρωνες μια,στα υπόλοιπα πλήρωνες και σε αποζημιωναν με την προσκόμιση αποδείξεων.
    Σε όλα όμως είχε γίνει επίσκεψη τους για πιστοποίηση της νοσηλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    εγώ είχα αρκετά παλιά αγροτική ασφαλιστική και σε μια περίπτωση που ειχα ενα ατύχημα με κάλυψε τα ημερομίσθια από
    την 10 μέρα και μετά [περίπου 15 ημερομίσθια] οπως ειχε το συμβόλαιο συμφωνηθεί..
    το συμβόλαιο όμως ειχε και αποταμειευθηκο πρόγραμμα..που οταν πηγα μετα απο 12 χρονιά να το εξαγοράσω δηλ. να κλεισω το
    πρόγραμμα και να μου επιστραφούν τα χρήματα που τοτε ήταν 3000 ευρο σύμφωνα με
    το συμβόλαιο,, μου επέστρεψαν 350 ευρο με την δικαιολογία οτι δεν είχα κάνει αναβάθμιση συμβολαίου..ίσως δικαστικά να
    δικαιωνόμουν άλλα τα δικαστικά έξοδα θα ήταν περισσότερα..

    ετσι αποφάσισα οτι ολα τα αποταμειευτικα-συνταξιοδοτικα προγράμματα των ιδιωτικών ασφαλειών είναι άπατη.

    όμως για το τμήμα της υγειονομικής κάλυψης δεν εχω αποφασίσει ακόμη αν αξίζει ή όχι,, για αυτόν τον λόγο αναζητώ γνώμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ακόμα και στην ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα γίνετε αλαλούμ. προσωπικά μου έχουν συμβεί και τα μεν και τα δε. να έχω πληρωθεί και με το παραπάνω και μάλιστα από εκεί που δεν το περίμενα,
    να μου έχουν βγάλει την πίστη να πληρωθώ μέχρι και να με πληρώνουν μετά από εκβιασμό για δικαστήρια με στοιχεία που αγνοούσαν οτι υπήρχαν και μάλιστα ακριβότερα από όσο θα με πληρώνανε αν πηγαίναν με την απλή συνηθισμένη διαδικασία .
    βεβαία τελικά μετράει και ο ασφαλιστής. αν είναι άτομο που θέλει να αποζημιωθείς ή αν είναι στα @@ και θέλει να φαίνεται καλός στην ασφαλιστική εταιρία.
    και πάλι μου έχουν συμβεί και τα δύο και μάλιστα και από δύο δικούς μου ανθρώπους. ο ένας με έφτιαξε και ο άλλος προσπάθησε να με θάψει.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ είχα αρκετά παλιά αγροτική ασφαλιστική...
    το συμβόλαιο όμως ειχε και αποταμειευθηκο πρόγραμμα..που οταν πηγα μετα απο 12 χρονιά να το εξαγοράσω δηλ. να κλεισω το
    πρόγραμμα και να μου επιστραφούν τα χρήματα που τοτε ήταν 3000 ευρο σύμφωνα με
    το συμβόλαιο,, μου επέστρεψαν 350 ευρο με την δικαιολογία οτι δεν είχα κάνει αναβάθμιση συμβολαίου..ίσως δικαστικά να
    δικαιωνόμουν άλλα τα δικαστικά έξοδα θα ήταν περισσότερα..
    Έπρεπε να το ψάξεις, ίσως να μην ήταν 3000 τα δικαστικά έξοδα και να σε σύμφερε.
    Και αν κινούσες τη διαδικασία ίσως να σου προτείνανε συμβιβασμό.

    Δυο περιπτώσεις πάντως που ξέρω που δεν τους δώσανε τα χρήματα από αποταμιευτικό πρόγραμμα, συνέβη επειδή δεν είχανε πληρώσει κάποια ή κάποιες δόσεις. Και μέσα στο συμβόλαιο υπήρχε όρος που έλεγε ότι σε αυτή την περίπτωση χάνανε τα λεφτά που είχανε δώσει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ταζουν λαγους με πετραχηλια με πολυ μικρες τιμες για ενα χρονο που σε λεει αλλα τα ιδια θα δωσεις αν χρειαστεις χτυπα ξυλο για καμια μικρο εξεταση πχ βιοκλινικη γιουρομεντικα και κλπ ... σαν να σε παιρνουν στο κιν να σε κανουν προσφορες οι παροχοι ( παρα παροχοι ) αλλα το αποτελεσμα ειναι ιδιο


    τα ιδια θα ηθελα να δω οταν γινει πληρες ιδιωτικη ασφαλιση χωρις το δημοσιο και το ( κρατος ) μεσα ? οπως και σε αλλα κρατ και να σε μενουν αρκετα χρηματα στην τσεπη! ας γινει για αρχη αυτο και ας γινετε και αλαλουμ για αρχη ...

    διαφορετικα .... δωρων αδωρον , χεσ τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Γενικά οι ασφαλιστικές πληρώνουν. Αν σκεφτεί κανείς ότι τώρα αυτές που έχουν απομείνει είναι ξένες, τα πράγματα είναι καλύτερα.
    Είναι δυο διαφορετικά πράγματα η ασφάλεια ζωής από την ασφάλεια αυτοκινήτου. Στο αυτοκίνητο επειδή πολλοί έχουν καταφέρει να εξαπατήσουν ασφαλιστικές, προσπαθούν
    να βάλουν πολλές δικλείδες ασφαλείας. Αλλά και στο κλάδο ζωής συμβαίνουν πολλά περίεργα.
    Αποταμιευτικά / συνταξιοδοτικά πάντως στη λήξη τους πληρώνουν γρήγορα. (έχω πρόσφατη εμπειρία).
    Το μόνο επικίνδυνο είναι να κλείσει η ασφαλιστική...
    (και έχει γίνει με αρκετές μεγάλες τα τελευταία χρόνια.....)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά λυχνια είναι η πιο όμοφη;Τη γνώμη σας!
    By Costis Ni in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 10:15
  2. Ποια η γνώμη σας για PLL και VCO της Smart Kit.
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 21:27
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΗΣ ( Γνώμη σας ).
    By Ηλιας Α in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-10, 18:41
  4. Γνώμη σας για pc
    By redman20 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 01:21
  5. Πείτε μου τη γνώμη σας....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-09, 08:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας