Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Βοήθεια για σύνδεση γεννήτριας.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Βοήθεια για σύνδεση γεννήτριας.

    Γεια σας και από εμένα.
    Αγόρασα πρόσφατα μια γεννήτρια με σκοπό να την χρησιμοποιήσω στο λεβητοστάσιο ώστε να έχω θέρμανση σε περίπτωση διακοπής αλλά και ασφάλειας καθόσον έχω ξυλολέβητα.
    Στην αρχή είχα σκεφτεί να βάλω ένα μεταγωγικό διακόπτη στον πίνακα του λεβητοστασίου ώστε να τον απομονώνω από το δίκτυο της ΔΕΗ αλλά επειδή η γεννήτρια είναι μεγάλη αποφάσισα να τροφοδοτήσω όλο το σπίτι αλλά μόνο σε περίπτωση διακοπής.
    Οι καταναλώσεις θα είναι οι παρακάτω :
    Λεβητοστάσιο (3 κυκλοφορητές, πίνακας λέβητα, ανεμιστήρας) : 250 w
    Φωτισμός led (max) : 100 w
    Ψυγείο : 150 w
    Τηλεόραση : 100 w
    Router, φορτιστές, standby άλλων συσκευών : 50 w
    Σύνολο 650 w και ή γεννήτρια μπορεί να δώσει max 2800 και συνεχόμενο 2600 watt.
    Να σημειώσω ότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ότι γνωρίζω είναι μόνο εμπειρικά και από ότι άκουσα για αυτό άλλωστε ρωτάω και εδώ.
    Πάμε λοιπόν να εξηγήσω τον τρόπο που σκέφτηκα να την συνδέσω αλλά και τις απορίες που έχω.
    Στον κεντρικό πίνακα έχω με ξεχωριστή ασφάλεια 10Α μία εξωτερική μπρίζα με καλώδιο 3Χ2,5 στην οποία σκέφτομαι να συνδέσω την γεννήτρια.
    Σε περίπτωση διακοπής κατεβάζω το διακόπτη στο ρελέ διαρροής ώστε να κόψω το δίκτυο της ΔΕΗ από το σπίτι και να λειτουργώ με την γεννήτρια.
    Με αυτό τον τρόπο (κλείσιμο ρελέ διαρροής) εκτός από φάση κόβω και τον ουδέτερο ?
    Φτάνει μόνο το κλείσιμο του ρελέ ή πρέπει να βγάλω και την ασφάλεια τήξης ?
    Από ότι κατάλαβα στην μπρίζα της γεννήτριας δεν μπορούμε να διαχωρίσουμε φάση και ουδέτερο (το δοκιμαστικό ανάβει και στους 2 πόλους της) οπότε όταν την συνδέσω στο δίκτυο του σπιτιού υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τάση στον ουδέτερο ?
    Αν όχι μήπως δεν πρέπει να κόψω τον ουδέτερο από τον πίνακα προς το ρολόι ?
    Στο σώμα της γεννήτριας υπάρχει βίδα για σύνδεση γείωσης ώστε να απάγει τον στατικό ηλεκτρισμό. Να υποθέσω ότι δεν έχει σχέση με την γείωση της εγκατάστασης του σπιτιού ?
    Η γεννήτρια δοκιμάστηκε με αεροσυμπιεστή και μεγάλο τροχό ταυτόχρονα στις 2 μπρίζες της και δούλευε κανονικά όποτε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με τα μικρά μοτέρ των 3 κυκλοφορητών και του ψυγείου.
    Με τις ηλεκτρονικές συσκευές (τηλεόραση, router) τι γίνεται ?
    Μπορούν να πάρουν τάση από γεννήτρια ή θα υπάρξει πρόβλημα ?
    Για την ένδειξη επαναφοράς της τάσης από την ΔΕΗ σκέφτηκα να βάλω λυχνία πριν το ρελέ διαρροής ώστε να βλέπω ποτέ θα έχω ρεύμα από ΔΕΗ για να σταματάω και να αποσυνδέω την γεννήτρια και μετά να ανοίγω τον ρελέ διαρροής.
    Ακούω τις προτάσεις σας ως προς τον τρόπο σύνδεσης αλλά και οτιδήποτε άλλο θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου προτού την συνδέσω στον πίνακα του σπιτιού.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.327

    Προεπιλογή

    Στον κεντρικό πίνακα έχω με ξεχωριστή ασφάλεια 10Α μία εξωτερική μπρίζα με καλώδιο 3Χ2,5 στην οποία σκέφτομαι να συνδέσω την γεννήτρια.

    Μια παρατήρηση σχετικά με την ασφάλεια (Του ανθρώπου)
    Εάν για κάποιο λόγο βγει το καλώδιο με το φις της γεννήτριας από την πρίζα και ακουμπήσει κάποιος, θα έχεις σοβαρό θέμα.. ....

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Ενώ άμα κάνει εργασίες η ΔΕΗ και σηκώσεις εσύ την ασφάλεια του γενικού δεν θα υπάρξει προβλημα;
    Αυτά που λες είναι εγκληματικά.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αυτο χρειαζεσαι:https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=30730
    Τωρα για συνδεσμολογια αν δεν την καταλαβαινεις καλυτερα να το κανει καποιος αλλος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα να τραβήξω ξεχωριστή γραμμή και να βάλω τον μεταγωγικό διακόπτη αν αυτό είναι ασφαλέστερο από το κλείσιμο του γενικού διακόπτη με το ρελέ διαρροής.
    Εγώ ζήτησα την γνώμη σας εάν η συγκεκριμένη συνδεσμολογία είναι σωστή ώστε να δουλέψει όλο το σύστημα χωρίς να αρχίσουμε τα "αν".
    Με το αν βγάλει κάποιος την μπρίζα ή αν σηκώσει τον διακόπτη δεν κάνουμε συζήτηση γιατί ο καθένας μας μπορεί να βάλει ένα "αν" ακόμα και στην ασφαλέστερη εγκατάσταση και δημιουργήσει προϋποθέσεις για καταστροφή.
    Έτσι λοιπόν εκτός από τα "αν" θα προτιμούσα να δίνατε συγκεκριμένες προτάσεις όπως π.χ. ο @JOUN για τον μεταγωγικό διακόπτη.
    Επίσης θα εκτιμούσα πολύ εάν έχετε απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα :
    1) Ξεχωρίζει η φάση και ο ουδέτερος στους πόλους της μπρίζας της γεννήτριας ?
    2) Επειδή βλέπω ότι το δοκιμαστικό ανάβει και στους 2 πόλους υπάρχει να περίπτωση να έχω τάση στην μπάρα ουδέτερου στον πίνακα ?
    3) Είναι σωστό για την σύνδεση της γεννήτριας με ποιο τρόπο κι αν γίνει αυτή εκτός από την φάση να κόβουμε και τον ουδέτερο από το δίκτυο της ΔΕΗ προς το σπιτι ?
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    1) OXI
    2) OXI
    3) NAI παντα πρεπει να κοβεις και φαση και ουδετερο οταν συνδεεις γεννητρια,πρεπει δηλ το δικτυο της ΔΕΗ να ειναι τελειως ανεξαρτητο απο της γεννητριας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (24-11-17), VaggelisD66 (24-11-17)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Επειδή είπες εάν απάντησα με αν .
    Αυτό που ανάρτησε είναι το ιδανικό. Το δοκιμαστικό ανάβει Γιατί κάθε άκρο σου βγάζει 110 volt. Θα κάνεις εσύ το ένα άκρο ουδέτερο ,γειωνοντας το.


    ΥΓ ξέχασα. Θα βάλεις πρίζα αρσενική βιομηχανικού τύπου και δις θηλυκό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 24-11-17 στις 15:41
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (24-11-17)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις εσύ το ένα άκρο ουδέτερο ,γειωνοντας το.
    Γιατι να το κανει αυτο Βασιλη;Βαφτιζεις το ενα ακρο ουδετερο και το βαζεις στην κλεμα των ουδετερων και το αλλο φαση.Αφου θα ειναι αποσυνδεμενος απο την ΔΕΗ και την ουδετερωση μεσα στον μετρητη δεν θα εχει κανενα προβλημα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    την ουδετερωση στον μετρητη την ξεχναμε απο την στιγμη που εχουμε διπολικο μεταγωγικο.
    ΠΟλυ σωστα οπως αναφερεις δεν θα εχει κανενα προβλημα να δουλεψει η γεννητρια ετσι.
    Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν θα μπορεσει να δουλεψει το ρελε διαρροης σε περιπτωση διαρροης .Ειναι οπως ακριβως ο μετ/στης απομονωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ακριβως..Αφου ειναι απομονωμενη η ταση απο την γη σε περιπτωση διαρροης ακομη και να πιασεις μεταλλικο μερος μιας συσκευης δεν θα γινει τιποτα γιατι η ταση δεν εχει να παει καπου..Αρα γιατι να το χαλασεις αυτο γειωνοντας τον ενα πολο;
    Ειναι σαν να εχεις Μ/Σ απομονωσης οπως ειπες και να γειωνεις τον εναν πολο του δευτερευοντος..Το κανεις ; Οχι..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πηγές για αγορά γεννήτριας inverter
    By rama in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:04
  2. Σύνδεση γεννήτριας σε πίνακα σπιτιού
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 08:38
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 22:37
  4. Βοήθεια για σύνδεση Parking Sensor
    By ttoni in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 20:41
  5. Βοήθεια για σύνδεση ενισχυτή με μονάδα echo/delay
    By savasp in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-06, 17:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας