Φίλοι γεια σας
Σας παρουσιάζω την συναρμολόγηση ενός ΚΙΤ που πήρα από ΕΔΩ
Το πήρα επίτηδες ασυναρμολόγητο με το πλαστικό του το κουτί αντί για το φθηνότερο μοντέλο με την κόκκινη
πλακέτα γιατί δεν άκουσα καλά λόγια για το 2ο.




Ξεκινάμε λοιπόν με την παρουσίαση:

Το κιτ έρχεται σε μια πολύ καλή συσκευασία με μπόλικες φούσκες.
Η πρώτη αίσθηση είναι πολύ καλή και δεν θυμίζει "κινεζιές" αν και προέρχεται από κει.
Οι πλακέτες είναι πολύ ποιοτικές και βοηθούν στην σωστή τοποθέτηση των υλικών.

Το κιτ εκτός από το πλαστικό κουτάκι που του δίνει μια "σέξυ" αίσθηση, έχει και σαφής οδηγίες χρήσιμες τόσο
για την τοποθέτηση των υλικών και τις απαραίτητες ρυθμίσεις, όσο και για την τελική συναρμολόγηση και τοποθέτηση
του στο κουτί του.

Οι πλακέτες που αποτελείται έρχονται με πρωτοποθετημένα τα "δύσκολα" υλικά όπως το πολυπόδαρο τσιπάκι και τα
υλικά SMD. Αυτό το κάνει ιδανικό τόσο για τον πρωτάρη όσο και για τον έμπειρο τεχνικό.

Αρχικά μαζεύω τα υλικά σε μια μεριά και το κουτί χωριστά.



Διαβάζω τα πρώτα βήματα και τα ακολουθώ κατά γράμμα. Οι οδηγίες είναι σαφής και δεν χωράνε αμφιβολίες.
Προσοχή στην μεγάλη την πλακέτα "κρέμεται" η οθόνη και είναι εύκολο να κοπεί η καλωδιοταινία. Στερεώστε την πρόχειρα
με λίγη χαρτοταινία για να μην έχετε άσχημες εκπλήξεις! Η οθόνη θα πρέπει να τοποθετηθεί προς το τέλος στην πρόσοψη
του κουτιού γι 'αυτό πρέπει η χαρτοταινία που λέγαμε να βγαίνει εύκολα.

Ο περιστροφικός επιλογέας (rotary switch) θα πρέπει να μπεί στην μικρή την πλακέτα πρώτα και μετά με την βοήθεια ενός
header 4 pins να κολληθεί στην πλακέτα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Αν μπει στραβά, δεν θα κουμπώνει στην θέση του όπως πρέπει. Δώστε λίγη προσοχή πριν τον κολλήσετε στη τελική του θέση.
Στην συνέχεια ακουλουθώντας τις οδηγίες θα βάλετε τις αντιστάσεις, τους πυκνωτές, τους ηλεκτρολυτικούς, τους διακόπτες κλπ.

Ο κατασκευαστής έχει δώσει μεγάλη σημασία και στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν πριν τοποθετηθεί η σευσκευή στην τελική της
θέση. Για τον λόγο αυτό παρέχει βίδες για να στερεωθεί η μικρότερη πλακέτα στη κάτω μέρος του κουτιού και να μπει η πλαστική
πάνω όψη πριν βιδωθεί.

Αφού ελέγξουμε ότι τοποθετήσαμε όλα τα υλικά σύμφωνα με τις οδηγίες, έρχεται η ώρα των απαραίτητων ρυθμίσεων.
Συνδέουμε τις πλακέτες μεταξύ τους όπως μας συνιστά ο κατασκευστής και ελέγχουμε για σωστές ενδείξεις τροφοδοσιών
όπως απαιτείται αφού δώσουμε τάση 9,2V στο βύσμα τροφοδοσίας.
Ευτυχώς για την περίπτωση μου οι τάσεις είχαν ελάχιστη απόκλιση από τις ενδεδειγμένες.
Στην συνέχεια ανοίγουμε τον διακόπτη τροφοδοσίας κρατώντας πατημένο το μπουτόν ADJ για 3 δευτερόλεπτα.
Ανοίγει η οθόνη και εμφανίζονται οι ενδείξεις που πρέπει να έχουμε για να ρυθμίσουμε τα 2 τριμμεράκια πυκνωτών με
ένα μη μεταλικό κατσαβιδάκι για σωστές ενδείξεις.

Αφού τελειώσουμε τις ρυθμίσεις αυτές, τοποθετούμε το πάνω πλαστικό καπάκι, βιδώνουμε τις 4 βίδες του και είμαστε έτοιμοι!
Το φορητό μου μονοκάναλο παλμογραφάκι είναι έτοιμο για μετρήσεις σε πειράματα με arduino που ετοιμάζω.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Η μέγιστη τάση εισόδου πρέπει να είναι το πολύ 10V για να μη πάθει ζημιά το ολοκληρωμένο.

Ελπίζω να σας άρεσε η πρώτη μου αυτή παρουσίαση κατασκευής.
Είμαι στη διάθεση σας για ερωτήσεις και απορίες.