Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Ηλεκτροδότηση αυθαίρετου κτίσματος / Ηλεκτρικά ημιτελή

  1. #11
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος (μηχανικός) του έργου που δέχεται τις προσφορές.
    Η σύσταση και υπόδειξη για τις προσφορές ήταν ξεκάθαρη .."όχι σε προσφορές με το μέτρο αλλά απευθείας τιμές θα δέχονται" Αν υπάρξει προσφορά με το τρέχων μέτρο δεν θα διαβάζεται καν και θα απορρίπτεται.
    αν περνει τις προσφορές μηχανικος ειναι και το ρισκο μικρότερο, και πιο εύκολο για σενα, οι πιο πολλοι θα αποφυγουν να δωσουν
    τιμη-κουτουράδα χωρις τα υλικα,, δωσε μια γεναια τιμη χωρις τα υλικα υπολογιζοντας 100-150 ευρο μεροκάματο πχ 1000-1500 ευρο για ολη την δουλεια χωρις τα υλικα, και σιγουρα θα την παρεις την δουλεια
    γιατι θα θελει ο μηχανικός να παρει την προμήθεια απο τα ''καλωδια''

    υ.γ. και παντα με συμφωνητικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (28-11-17)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα καλα δεν ειναι μονο για τα ηλεκ/γικα αλλα για ολα τα Η/Μ?
    Σε αυτο το κομματι θα προτεινα να δωσεις ολοκληρωμενη προσφορα με τους αναλογους συνεργατες γιατι με μια εκτιμηση βλεπω γυρω στις 50.000€.Εχεις αυτες τις οικονομικες δυνατοτητες?

    ΥΓ μηχανικος που δεχεται για ενα εργο (με τα αναλογα υποεργα) πολλες διαφορετικες προσφορες ειναι χαμενος απο χερι.δηλ για την πισινα θα παρει προσφορα για εργο κομπλε.Προσφορα για καλο φιλτρο,καλη οσμωση κλπ δυσκολη θα μπορεσει να βγαλει ακρη και σιγουρα θα οδηγησει σε αποτυχια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν περνει τις προσφορές μηχανικος ειναι και το ρισκο μικρότερο, και πιο εύκολο για σενα, οι πιο πολλοι θα αποφυγουν να δωσουν
    τιμη-κουτουράδα χωρις τα υλικα,, δωσε μια γεναια τιμη χωρις τα υλικα υπολογιζοντας 100-150 ευρο μεροκάματο πχ 1000-1500 ευρο για ολη την δουλεια χωρις τα υλικα, και σιγουρα θα την παρεις την δουλεια
    γιατι θα θελει ο μηχανικός να παρει την προμήθεια απο τα ''καλωδια''

    υ.γ. και παντα με συμφωνητικό.
    Είναι σωστό αυτό που λες αλλά μάλλον μόνο για την πισίνα θα δεχτεί προσφορά με τα υλικά. Σόλα τα υπόλοιπα μόνο προσφορά εργασίας.
    Αυτό κάνει εύκολη την προετοιμασία μου στις προσφορές και ιδιαίτερα της πισίνας αφού έχω μεγάλη εμπειρία και στα "δικά του" ξενοδοχεία ανά την Ελλάδα παλαιότερα.
    Αυτό που με απασχολεί είναι η εργασία στο οίκημα και ο χρόνος που θα μας πάρει για την ολοκλήρωση (υπολογιστικά εννοώ)Αν πω ότι έχω να κάνω με μεμονωμένα 4 διαμερίσματα των120 τ.μ. ας πούμε τότε γίνεται πιο βατός ο υπολογισμός.
    Το "όχι με το μέτρο" αλλά φατούρα εργασίες με απασχολεί.
    Νομίζω αν επρόκειτο για ανεξάρτητο διαμέρισμα 120τ.μ. χωρίς παροχές ΥΔΕ και υλικά ένα κόστος εργασιών γύρω στα 1200€ πως το βλέπετε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβα καλα δεν ειναι μονο για τα ηλεκ/γικα αλλα για ολα τα Η/Μ?
    Σε αυτο το κομματι θα προτεινα να δωσεις ολοκληρωμενη προσφορα με τους αναλογους συνεργατες γιατι με μια εκτιμηση βλεπω γυρω στις 50.000€.Εχεις αυτες τις οικονομικες δυνατοτητες?

    ΥΓ μηχανικος που δεχεται για ενα εργο (με τα αναλογα υποεργα) πολλες διαφορετικες προσφορες ειναι χαμενος απο χερι.δηλ για την πισινα θα παρει προσφορα για εργο κομπλε.Προσφορα για καλο φιλτρο,καλη οσμωση κλπ δυσκολη θα μπορεσει να βγαλει ακρη και σιγουρα θα οδηγησει σε αποτυχια.
    Για όλα τα Η/Μ αφορούν μόνο την πισίνα το spa την σάουνα και αν έχει κάποιο είδος υδρομασάζ στην πισίνα ή ανεξάρτητο.
    Οπωσδήποτε θα έχω συνεργασία με ένα γνωστό μηχανολόγο για να δώσω εργασία και οδηγίες για το spa και τη σάουνα. Την πισίνα θα την αναλάβω εξ ολοκλήρου (αν την πάρουμε φυσικά) όπως και το οίκημα.
    Ο μηχανικός που του έχει ανατεθεί από το μελετητικό team είναι γάτα τον γνωρίσω από τη δεκαετία του 90. Γνωρίζει τι κυκλοφορεί στην αγορά για φίλτρανση πισίνας και όχι μόνο ..δύσκολα τον ξεγελάς.
    Με γνωρίζει από δουλειές σε Ρόδο και Κρήτη. Είχαμε έρθει σε ρήξη παλιότερα πάνω στη δουλειά και ξέρει ποιος είμαι και πως συμπεριφέρομαι στη δουλειά.
    Τέσπα να δούμε τι μέλει γενέσθαι.. Φαντάζομαι όμως θα έχει δικούς του που θα δώσουν προσφορές για να έχει "μερίδιο προμηθειών"
    Μη τυχόν φέρει και μεταχειρισμένα φίλτρα από άλλες του πισίνες και παλιές αντλίες, αν θέλει να κάνει οικονομία (τον έχω ικανό)
    Με τα ηλεκτρολογικά υλικά σίγουρα θα μας φέρει δικά του παλιά - νέα καλώδια να τοποθετήσουμε. Και εκεί μπορεί να έχουμε "γκρίνιες"

    Σαν κάποιον άλλον στη Μύκονο που του έδωσα προσφορά πριν το 2013 για 10 πισίνες και μετά από καιρό μου είπε πως έχει συμφωνήσει να πληρώσουν αυτές τις εργασίες οι ενοικιαστές του από Αθήνα που τα νοικιάζουν με το μήνα , ένα μήνα το καλοκαίρι και κάποιοι 2 μήνες. (είναι και καλοπληρωτές και επιχειρηματίες μου έλεγε)
    Ακόμα περιμένω να με καλέσει...!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 28-11-17 στις 23:30
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    Αντουαν πως υπολογισες τη τιμη 1200 ευρο μονο εργασια για 120τμ διαμερισμα γιατι μου φαινονται πολλυ λιγα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντουαν πως υπολογισες τη τιμη 1200 ευρο μονο εργασια για 120τμ διαμερισμα γιατι μου φαινονται πολλυ λιγα.
    Πες το ψεματα.
    Ξεχναει υποπινακες,αυτοματισμους,πισινες κηπους,γεννητριες,σπα και τα συναφή..
    Αν και από ότι καταλαβα 'αλβανους' για την δουλεια ψαχνει.

    Αντωνη τις υπογραφες ποιος τις βαζει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #17
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "όχι με το μέτρο" αλλά φατούρα εργασίες με απασχολεί.
    Νομίζω αν επρόκειτο για ανεξάρτητο διαμέρισμα 120τ.μ. χωρίς παροχές ΥΔΕ και υλικά ένα κόστος εργασιών γύρω στα 1200€ πως το βλέπετε?
    πάντα στις κουτραδες θα βάζεις και 4-5 μεροκάματα ''αερα'' για να εχεις αερα, και στην πισινα πίεσε τον μηχανικό να αναλάβει και εκει τα υλικα
    έτσι αν δεν έχεις ξανακάνει πισινα και θα πληρωθείς και θα αποκτήσεις εμπειρία υλικων για μελλοντική δουλεια.

    η κουτραδα ειναι πιο κερδοφόρα αλλα προϋποθέτει εμπειρία, ο έμπειρος πάντα κερδίζει με την κουτραδα, ο άπειρος σχεδόν πάντα ''μπαίνει μέσα''
    αλλα επισεις με την κουτραδα παντα ''περνεις'' την δουλειά γιατι εμφανίζεσαι φθηνότερος απο τους άλλους που χρεώνουν
    με το μετρό+τα υλικά.Οι έξυπνοι περνούν την προμήθεια απο το μαγαζί και οχι απο τον πελάτη για τα υλικα, και
    ο πελάτης μενει ικανοποιημενος με την σκέψη οτι δεν τον έκλεψε κάνεις στα υλικά.

    βέβαια ο κάθε ένας έχει τον τρόπο του να ''πουλάει'' τον εαυτό του και η κουτραδα είναι ένας απο πολλούς άλλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (29-11-17)

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να παρέμβω στον τρόπο που δουλεύετε, αλλά ας μου επιτρέψετε να προτείνω έναν ακόμη τρόπο προσφοράς προς τον πελάτη, προκειμένου εκείνος να είναι βέβαιος οτι δεν τον κλέβετε ούτε στα υλικά ούτε στην ποιότητα. Είναι αυτό που διεθνώς ονομάζεται "cost-plus", και ουσιαστικά πρόκειται για μία προσυμφωνία ενός ποσοστού κέρδους επί των αγοραζόμενων υλικών ώστε να καλυφθεί και το κόστος εργασίας. Το ποσοστό κέρδους επιλέγεται ανάλογα με τη δουλειά που χρειάζεται για την εγκατάσταση, έλεγχο και ενδεχομένως συντήρηση και εγγύηση του αποτελέσματος. Ο πελάτης έτσι ξέρει οτι δεν του λές ψέμματα αφού του δίνεις τα παραστατικά αγορών, και η μέθοδος ταιριάζει κυρίως στους πελάτες που έχουν (ή νομίζουν οτι έχουν) άποψη για το έργο και τον εκτιμώμενο προϋπολογισμό του. Σε γενικές γραμμές η τιμή με cost-plus είναι ακριβότερη από τίμημα κατ' αποκοπήν, αλλά εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα και σωστότερους λογαριασμούς μεταξύ πελάτη και εργολάβου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (29-11-17)

  12. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να παρέμβω στον τρόπο που δουλεύετε, αλλά ας μου επιτρέψετε να προτείνω έναν ακόμη τρόπο προσφοράς προς τον πελάτη, προκειμένου εκείνος να είναι βέβαιος οτι δεν τον κλέβετε ούτε στα υλικά ούτε στην ποιότητα. Είναι αυτό που διεθνώς ονομάζεται "cost-plus", και ουσιαστικά πρόκειται για μία προσυμφωνία ενός ποσοστού κέρδους επί των αγοραζόμενων υλικών ώστε να καλυφθεί και το κόστος εργασίας. Το ποσοστό κέρδους επιλέγεται ανάλογα με τη δουλειά που χρειάζεται για την εγκατάσταση, έλεγχο και ενδεχομένως συντήρηση και εγγύηση του αποτελέσματος. Ο πελάτης έτσι ξέρει οτι δεν του λές ψέμματα αφού του δίνεις τα παραστατικά αγορών, και η μέθοδος ταιριάζει κυρίως στους πελάτες που έχουν (ή νομίζουν οτι έχουν) άποψη για το έργο και τον εκτιμώμενο προϋπολογισμό του. Σε γενικές γραμμές η τιμή με cost-plus είναι ακριβότερη από τίμημα κατ' αποκοπήν, αλλά εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα και σωστότερους λογαριασμούς μεταξύ πελάτη και εργολάβου.
    Άγγελε όπως ακριβός το είπες. αλλά εδώ είναι Ελλάδα. ούτε κάποτε δεν κατέληγε η προσφορά εργασίας να είναι εξαρτημένη από το κόστος υλικών (που υπήρχε και υπάρχει τιμοκατάλογος) πόσο μάλλον τώρα που όλοι θεωρούν ότι πόσα μεροκάματα θα φας άρα πόσα θες για εργασία. είναι ικανοί να δώσουν 20.000 ευρώ για υλικά αλλά αν εσύ είσαι γάτος και τα τοποθετήσεις σε μια εβδομάδα τους πειράξει να πληρώσουν 700 ευρώ για την εργασία και θα τα θεωρήσουν πολλά. αν τους πεις 2000 και φας 40 μέρες θα πούνε και λίγα μας πήρε ο μάστορας.....
    εδώ έχουμε κλασική περίπτωση της αλυσίδας από τον λεφτά μέχρι τους 45 παρατρεχάμενους που θέλουν να βγάλουν- γλυτώσουν λεφτά εις βάρος τον παρακάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (29-11-17), vasilllis (29-11-17)

  14. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες το ψεματα.
    Ξεχναει υποπινακες,αυτοματισμους,πισινες κηπους,γεννητριες,σπα και τα συναφή..
    Αν και από ότι καταλαβα 'αλβανους' για την δουλεια ψαχνει.

    Αντωνη τις υπογραφες ποιος τις βαζει?
    ΌΧΙ Βασίλη εννοώ ένα ξερό διαμέρισμα σε ένα επίπεδο 120 τ.μ. μόνο τα ηλεκτρολογικά του εργασία πόσο θα κόστιζε?
    Έτσι επί 4 ίσως και επί 5 για το σύνολο της οικίας σαν οικοδομή δείτε το. Στο σύνολο βγαίνει 4800€ μόνο τα ηλεκτρολογικά της οικίας σαν εργασία.
    Εσείς πόσο θα παίρνατε μια ξερή εγκατάσταση χωρίς συναγερμούς δορυφορικά κ.α. παρά μονάχα τα ασθενή και άντε κάνα δίκτυο από 4 υπνοδωμάτια ας πούμε αν έχει. (Τώρα θυμήθηκα έχει και ξενώνα ένα δυαράκι μέσα στα τεραγωνικά που ανέφερα)

    Βασίλη υπογράφει μηχανικός ηλεκτρολόγος (ΠΕ) εγώ θα υπογράψω για την πισίνα.

    Και για το φίλο που ρωτάει παραπάνω ναι φυσικά έχω αρκετή εμπειρία σε κατασκευή πισίνας και συναφείς δραστηριότητες. (Παλιότερα εργάστηκα σε μεγάλη εταιρεία κατασκευής για πισίνες κολυμβητήρια για 6 χρόνια (Ελλάδα και εξωτερικό) και έχω αρκετές δικές μου δουλειές σε ξενοδοχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικό μοτερ
    By psoma in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 21:59
  2. Ηλεκτρικό Μοτέρ
    By mot in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 18:11
  3. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 21:57
  4. Απορία για Ηλεκτροδότηση διαμερίσματος
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 16:01
  5. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας