Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Ηλεκτροδότηση αυθαίρετου κτίσματος / Ηλεκτρικά ημιτελή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Ηλεκτροδότηση αυθαίρετου κτίσματος / Ηλεκτρικά ημιτελή

    Σε παλιά αυθαίρετη εξοχική κατοικία ήρθε ο χρόνος να πάρει ρεύμα νόμιμα.
    Η ηλεκτρική εγκατάσταση όπως και άλλες είναι ημιτελής, ούτε φυσικά υπάρχει ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη δουλειά αλλά και το κτήμα με την οικία πέρασε σε άλλα χέρια που ζητούν βοήθεια τώρα.

    Να χρησιμοποιηθούν / αξιοποιηθούν οι γραμμές της παλιάς εγκατάστασης (και τα καλώδια μαζί) και να τροποποιηθεί σε νέα εγκατάσταση με τα ούλα της!
    Η προσφορά θα περιλαμβάνει και αντλία πυρόσβεσης (με water canon) και αυτόματο γέμισμα δεξαμενής (πισίνας αργότερα...), καθώς και χώρους για spa και σάουνα.

    Γνωστό στέλεχος ξενοδοχειακής αλυσίδας Κρητικής προέλευσης επικαλείται την ιδιοκτησία και οι μπράβοι έσκασαν μύτη καθώς και μερικές αιθέριες μορφές σαν από άλλο πλανήτη!

    Σχέδια και παρασχέδια , αρχιτέκτονες να δίνουν οδηγίες και οι ειδικότητες να τρέχουν ασταμάτητα από δω και απ εκεί. Κάποια στιγμή λέω από μέσα μου (εδώ ο κόσμος χάνεται και αυτοί το παίζουν όλη μέρα.)

    Σχέδια δεν πήρα στα χέρια μου αλλά προς έκπληξή μου είδα και άλλους συνάδελφους να έρχονται όσο περνούσε η ώρα.....
    Μάλλον σκέφτομαι ομαδικό ξύλο θα πέσει ή...θα χεστούμε όλοι οι παρευρισκόμενοι στο τάληρο

    Μέπιασε ένα νευρικό γέλιο κάποια στιγμή που δε μιλούσα με κανέναν ...και το φχαριστήθηκα!! αιρό είχα να γελάσω τόσο. Σε καλό να μου βγει ρε παιδιά..

    Στο θέμα μας τώρα μια τέτοια μεγάλη προσφορά (όχι πως θα πάρουμε τη δουλειά αλλά για να καταναλώσουμε και λίγο μελάνι δλδ ξεχάσαμε πως είναι) κρύβει και το ξέρω πολλές παγίδες.
    Είναι μια ευκαιρία να ξελασπώσουμε και να κλείσουμε κάποιες τρύπες...όπως σίγουρα υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι στις μέρες μας.
    Ένα θεματάκι που ίσως μας δίνει κάτι από το πως ήταν η Ελλάδα προ κρίσης και να αναλογιστούμε τι θα κάνουμε τώρα.

    Σας έτυχε τώρα κάτι παρόμοιο που να αντέχετε τόση ωραία και μεγαλούτσικη δουλειά που έστω και μια προσφορά να δώσετε βλέπετε πως κάτι κινείται.
    Και λέω ωραία γιατί περιλαμβάνει και το κομμάτι πισίνα που του έχω ιδιαίτερη αδυναμία!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    σιγουρα ο ιδιοκτητης που λες που ειναι ξενοδοχος εχει τα δικα του κονε,μαλλον ο υπευθυνος που ειναι τωρα εκει και σε καλεσε οχι μονον εσενα αλλα και τους αλλους, θελει να κανει μια συνγκριση προσφορων να δει περιπου ποσο θα κοστισει το εργο.απο κει και περα αφοτου εχει στα χερια του 10 προσφορες καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να παρεις το εργο.ποσα τετραγωνικα ειναι το ακινητο και ποσα στρεματα ο κυπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον el greco 1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-11-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Ειδικά οι του τουρισμού είναι ,τζιζ. μακριά!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Πως από αυθαίρετη κατασκευή φτάσατε σε ξενοδοχειακή μονάδα? Και αφού είναι τόσο μεγάλο το έργο και ο ιδιοκτήτης "πολής" γιατί δεν δίνει μια να ρίξει το αυθαίρετο και να ξεκινήσει από την αρχή σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Απο οτι καταλαβα αν καταλαβα καλα δεν προκειται για ξενοδοχειακη μοναδα αλλα για εξοχικη κατοικια με διαφορες "δραστηριοτητες"
    Αμα λες για πισινες και τετοια εχω και γω να δω καποια δουλεια που θα περιλαμβανει μαλλον και μικρη πισινα ενος επιχειρηματια σε καποια ενοικιαζομενα δωματια.
    Ομως εδω βλεπω να ισχυει στο τελος "οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει" χεχε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως από αυθαίρετη κατασκευή φτάσατε σε ξενοδοχειακή μονάδα? Και αφού είναι τόσο μεγάλο το έργο και ο ιδιοκτήτης "πολής" γιατί δεν δίνει μια να ρίξει το αυθαίρετο και να ξεκινήσει από την αρχή σωστά?
    Προφανως αν το γκρεμισει δεν θα μπορει να ξαναχτισει..Δηλ η αδεια εχει βγει για αποπερατωση-ανακαινιση και αφου πηρε ρευμα εφυγε το τελευταιο μεγαλο εμποδιο και τωρα θα οργωσει τον τοπο οπως θελει..
    Το εργο ειναι παλιο και χιλοπαιγμενο..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (28-11-17), vasilllis (28-11-17)

  9. #7
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    και τα αυθαίρετα περνούν ρεύμα μετά απο νομιμοποίηση και πληρωμή του ανάλογου προστίμου,

    τώρα οσο αφορά εσένα και την ''δουλειά'' ζήτα ιδιωτικό συμφωνητικό για τα δεδουλευμένα, αν δεν θέλει να κάνει συμφωνητικό φύγε μακριά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (28-11-17)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για εξοχική κατοικία του ιδιοκτήτη της αλυσίδας σε οικόπεδο 20 στρεμμάτων με εμβαδόν γύρω στα 450 τ. μ. μόνο η διόροφη οικία. Η οικία η υπάρχουσα είναι γύρω στα 150 ισόγεια πέτρινη με τοίχους 60 εκατοστών.
    την πρόσοψη θα γίνει ορθομαρμάρωση μέχρι το 1 μέτρο, αυτό μονάχα έμαθα. Φούλ εξοπλισμός από συναγερμούς και αυτοματισμούς εξωτερικών και εσωτερικών φώτων. (Θα μας δώσουν ανάλογο έντυπο δεν ξέρω πότε έτσι είπαν)

    Εντάξει το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι λεπτομερής καταγραφή και έλεγχος των υπαρχουσών εγκαταστάσεων (ήδη ξεκίνησα)
    Μετά βάζω κάτω τα δεδομένα και βγάζω λεπτομερή προσφορά για την οικία, την πισίνα (όλα τα Η/Μ) τη σάουνα τα spa και ότι άλλο ...κανόνια, μπάρμπεκιου κλπ.
    Αυτό που σχετικά είναι καλό είναι πως "κλείνει" κάποιος τη δουλειά σε όποιο ξεχωριστό κομμάτι δώσει καλή τιμή με αξιόπιστα υλικά (π.χ. φίλτρα για την πισίνα - αντλίες Αμερικής κλπ.)
    Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος (μηχανικός) του έργου που δέχεται τις προσφορές.
    Η σύσταση και υπόδειξη για τις προσφορές ήταν ξεκάθαρη .."όχι σε προσφορές με το μέτρο αλλά απευθείας τιμές θα δέχονται" Αν υπάρξει προσφορά με το τρέχων μέτρο δεν θα διαβάζεται καν και θα απορρίπτεται.
    Καταλαβαίνετε που έχω βάλει τη μύτη μου, για να μην πω τίποτε άλλο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβα αν καταλαβα καλα δεν προκειται για ξενοδοχειακη μοναδα αλλα για εξοχικη κατοικια με διαφορες "δραστηριοτητες"
    Αμα λες για πισινες και τετοια εχω και γω να δω καποια δουλεια που θα περιλαμβανει μαλλον και μικρη πισινα ενος επιχειρηματια σε καποια ενοικιαζομενα δωματια.
    Ομως εδω βλεπω να ισχυει στο τελος "οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει" χεχε
    Αν πρόκειται να πάρεις ηλεκτρολογικά πισίνας - λίγο δύσκολο γιατί παίρνουν πακέτο όλα τα ηλεκτρομηχανολογικά συνήθως - πες το μου να σου γράψω πως θα γράψεις την προσφορά για να έχεις πιθανότητες να τα πάρεις, και ο ιδιοκτήτης να στείλει κάποιον υδραυλικό για τη δουλειά που έχει εμπειρία σε πισίνες.
    Χμμ δε σε ρώτησα όμως γνωρίζεις τέτοιου είδους κατασκευή? Έχεις κάνει στο παρελθόν?
    Δεν είναι και δύσκολο βέβαια αν έχεις κάνει μια φορά και όχι να δεις σχέδια.... δεν είναι εύκολο!
    Πρέπει να κάνεις και πίνακα με ανάλογους αυτοματισμούς ή τον δίνεις σε κάποιον να στον φτιάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως αν το γκρεμισει δεν θα μπορει να ξαναχτισει..Δηλ η αδεια εχει βγει για αποπερατωση-ανακαινιση και αφου πηρε ρευμα εφυγε το τελευταιο μεγαλο εμποδιο και τωρα θα οργωσει τον τοπο οπως θελει..
    Το εργο ειναι παλιο και χιλοπαιγμενο..
    Και για μεγάλες προσθήκες φυσικά....έχει βάλει τα τζιμάνια του και του έφτιαξαν καλή την τούρτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικό μοτερ
    By psoma in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 20:59
  2. Ηλεκτρικό Μοτέρ
    By mot in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 17:11
  3. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  4. Απορία για Ηλεκτροδότηση διαμερίσματος
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 15:01
  5. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας