Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Ηλεκτροδότηση αυθαίρετου κτίσματος / Ηλεκτρικά ημιτελή

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να παρέμβω στον τρόπο που δουλεύετε, αλλά ας μου επιτρέψετε να προτείνω έναν ακόμη τρόπο προσφοράς προς τον πελάτη, προκειμένου εκείνος να είναι βέβαιος οτι δεν τον κλέβετε ούτε στα υλικά ούτε στην ποιότητα. Είναι αυτό που διεθνώς ονομάζεται "cost-plus", και ουσιαστικά πρόκειται για μία προσυμφωνία ενός ποσοστού κέρδους επί των αγοραζόμενων υλικών ώστε να καλυφθεί και το κόστος εργασίας. Το ποσοστό κέρδους επιλέγεται ανάλογα με τη δουλειά που χρειάζεται για την εγκατάσταση, έλεγχο και ενδεχομένως συντήρηση και εγγύηση του αποτελέσματος. Ο πελάτης έτσι ξέρει οτι δεν του λές ψέμματα αφού του δίνεις τα παραστατικά αγορών, και η μέθοδος ταιριάζει κυρίως στους πελάτες που έχουν (ή νομίζουν οτι έχουν) άποψη για το έργο και τον εκτιμώμενο προϋπολογισμό του. Σε γενικές γραμμές η τιμή με cost-plus είναι ακριβότερη από τίμημα κατ' αποκοπήν, αλλά εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα και σωστότερους λογαριασμούς μεταξύ πελάτη και εργολάβου.
    Ήδη το "cost plus" που ανέφερες το εφαρμόζουμε σαν τακτική εδώ και αρκετά χρόνια χωρίς την γνώση των πελατών μας αλλά με μικρό ποσοστό κέρδους. Αυτό βέβαια ισχύει και στην περίπτωση που ο πελάτης θα αγοράσει τα υλικά για την εργασία του (αν είναι γνώστης της αγοράς-π.χ. πωλητής ηλεκτρονικού υλικού ή τεχνικών οργάνων) και γνωρίζουμε τον προμηθευτή του.
    Αυτό βέβαια συνήθως συμβαίνει σε μικρές πόλεις που τα μονοπώλια ελέγχουν την τοπική αγορά.
    Ενδιαφέρον ορισμός που μεταφράζεται σε αμοιβαία ικανοποίηση πελάτη - εργολάβου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντουαν πως υπολογισες τη τιμη 1200 ευρο μονο εργασια για 120τμ διαμερισμα γιατι μου φαινονται πολλυ λιγα.
    Σύμφωνα με την παραπάνω διευκρίνηση που έκανα Γιώργο ποια τιμή θα ήταν ικανοποιητική για σένα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγγελε όπως ακριβός το είπες. αλλά εδώ είναι Ελλάδα. ούτε κάποτε δεν κατέληγε η προσφορά εργασίας να είναι εξαρτημένη από το κόστος υλικών (που υπήρχε και υπάρχει τιμοκατάλογος) πόσο μάλλον τώρα που όλοι θεωρούν ότι πόσα μεροκάματα θα φας άρα πόσα θες για εργασία. είναι ικανοί να δώσουν 20.000 ευρώ για υλικά αλλά αν εσύ είσαι γάτος και τα τοποθετήσεις σε μια εβδομάδα τους πειράξει να πληρώσουν 700 ευρώ για την εργασία και θα τα θεωρήσουν πολλά. αν τους πεις 2000 και φας 40 μέρες θα πούνε και λίγα μας πήρε ο μάστορας.....
    εδώ έχουμε κλασική περίπτωση της αλυσίδας από τον λεφτά μέχρι τους 45 παρατρεχάμενους που θέλουν να βγάλουν- γλυτώσουν λεφτά εις βάρος τον παρακάτω.
    Κάπως έτσι έχει το θέμα!
    Οι περισσότεροι ενεργούν σαν οικονομικοί διευθυντές ενός μεγιστάνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Και όσο πληθαίνουν οι λεγόμενοι αεριτζηδες τόσο μειώνεται το κέρδος του μάστορα και φυσικά η ποιότητα.
    Αντώνη εργασία 120τμ θα έλεγα είναι οριακά καλά τα 1200.4 μερες/συνεργείο.
    Δώσε εσύ και μην σε ανησυχεί τίποτα.υα βάλουμε πλάτες εμείς

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    Εσείς πόσο θα παίρνατε μια ξερή εγκατάσταση χωρίς συναγερμούς δορυφορικά κ.α. παρά μονάχα τα ασθενή και άντε κάνα δίκτυο από 4 υπνοδωμάτια ας πούμε αν έχει. (Τώρα θυμήθηκα έχει και ξενώνα ένα δυαράκι μέσα στα τεραγωνικά που ανέφερα) αυτο δεν μας τοπες απο την αρχη εγω νομιζα που η εγκατασταση θα τα ειχε ολα μεσα. αν ειναι ετσι τοτε ειναι ενταξει τα 1200.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσο πληθαίνουν οι λεγόμενοι αεριτζηδες τόσο μειώνεται το κέρδος του μάστορα και φυσικά η ποιότητα.
    Αντώνη εργασία 120τμ θα έλεγα είναι οριακά καλά τα 1200.4 μερες/συνεργείο.
    Δώσε εσύ και μην σε ανησυχεί τίποτα.υα βάλουμε πλάτες εμείς
    Ας είναι και μια βδομάδα! Αυτοί είναι "τα ζώα μου αργά"
    Αν χρειαστώ βοήθεια σε άλλο κομμάτι - όπως πισίνα - θα φωνάξω και κάποιον που να "πιάνουν" τα χέρια του και στα υδραυλικά.
    Πόσοι συνάδελφοι ξέρεις που ασχολούνται και με υδραυλικά? (pvc 10-16atm - χαλκός έως Φ54)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας είναι και μια βδομάδα! Αυτοί είναι "τα ζώα μου αργά"
    Αν χρειαστώ βοήθεια σε άλλο κομμάτι - όπως πισίνα - θα φωνάξω και κάποιον που να "πιάνουν" τα χέρια του και στα υδραυλικά.
    Πόσοι συνάδελφοι ξέρεις που ασχολούνται και με υδραυλικά? (pvc 10-16atm - χαλκός έως Φ54)
    για μικροεργασιες ασχολουμε εγω.Γισ μεγαλες δουλειες τις δινουμε εξω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικό μοτερ
    By psoma in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 20:59
  2. Ηλεκτρικό Μοτέρ
    By mot in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 17:11
  3. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  4. Απορία για Ηλεκτροδότηση διαμερίσματος
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 15:01
  5. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας