Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Θερμοστατης - διακοπτης για καζανι με boiler για ζετο νερο χρησης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή Θερμοστατης - διακοπτης για καζανι με boiler για ζετο νερο χρησης

    ο ΔΙΑΚΟΠΤΗς που σας παρουσιάζω ΔΙΑΚΌΠΤΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΜΟΛΙΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ στο νερό του boiler (ΘΕΡΜΟΣΊΦΩΝΑ)
    γίνει μεγαλύτερη από αυτή του καζανιού
    Τώρα βρίσκομαι στην κατάσταση επαλήθευσης του λογισμικού και μέσα στην βδομάδα θα τον τοποθετήσω σε κουτί
    και θα αναλάβει δράση δηλ να κλείνει τον κυκλοφορητή όταν το καζάνι έχει νερό μικρότερης θερμοκρασίας από αυτή του bolier - θερμοσίφωνα.

    Ανάλυση του προβλήματος - μη βαριέστε διαβάστε το , πολύ από εσάς έχετε το ίδιο πρόβλημα.

    Η εγκατάσταση στην πολυκατοικίας μου περιλαμβάνει καλοριφερ και Ηλιακά για το ζεστό νερό χρήσης.
    Κάθε κύκλωμα έχει το δικό του κυκλοφορητή και όλα ελέγχονται από την αυτονομία της siemens.
    Το ζνχ αποθηκεύεται σε δύο boiler των 500λτ και 1000λτ
    Το πρόβλημα έχει ως εξής : Όταν το καζάνι ζεσταθεί στου 40 βαθμούς παίρνει μπροστά ο κυκλοφορητής για να θερμάνει τα
    boiler. Το καζάνι σβήνει στους 60 βαθμούς και λόγω μαντεμένιου καζανιού φτάνει του 70 πανω κάτω.
    Τώρα που οι καιρικές συνθήκες είναι καλές το νερό πηγαίνει από τους 25 στους 55 βαθμούς. Εχω παρατηρήσει ότι πάνω από του 43 βαθμούς το νερό
    είναι αρκετά καλό για όλες τις χρήσεις. Εχω ρυθμίσει την αυτονομία στο 50 (γιατί δεν έχει κάτω από 50)
    Οκ, λοιπόν με δύο ανάματα του καυστήρα το
    νερό έρχεται στου 53 βαθμούς και η αυτονομία διακόπτει τον κυκλοφορητή. Καθώς συμπληρώνεται κρύο νερό 25 βαθμών, πάνω κάτω, καταλήγουμε να έχουμε
    ζνχ στους 45 περίπου βαθμούς. Ποίο χειμώνα όταν το νερό θα είναι περί του 8 βαθμούς πρέπει τον καζάνι να ανεβάσει το ζνχ στους 60. Επειδή δεν χρησιμοποιούμε το καλοριφέρ
    το νερό θα ανέβει για λίγο στους 60 επίσης έχω παρατηρήσει ότι μεταξύ καζανιού και μποιλερ υπάρχει μια διαφορά 10 βαθμών δηλ για να πάει το νερό στα boiler στου 70 βαθμούς το καζάνι πρέπει να
    πάει στου 80 και να κάτσει εκεί για μια ώρα. Αυτό καθιστά το ζνχ αρκετά ακριβό
    Το καλύτερο μεταξύ δαπάνης πετρελαίου και ζνχ είναι το καζάνι να ρυθμιστεί τους 60 και το βοιλερ στους 50
    ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ
    όσο είναι μεγαλύτερη η θερμοκρασία στο καζάνι κάλως και δουλεύει ο κυκλοφορητής για ζεστάνει το boiler. Το καζάνι χάνει θερμότητα και πέφτει η θερμοκρασία του
    και μια στιγμή η θερμοκρασία του καζανιού είναι μικρότερη από αυτή του boiler
    ΑΛΛα αφου το καζάνι είναι πάνω από τους 40 βαθμούς π.χ 45 συνεχίζει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής ΑΛΛΆ
    ΤΏΡΑ ΜΕΤΑΦΈΡΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΌΤΗΤΑ ΑΠΌ ΤΟ BOILER π.χ. 49 στο καζάνι ψύχοντας το ζνχ
    Ετσι μέσα σε λίγες ώρες έχουμε χάσει το ζνχ λόγω των απολειών στις σωλήνες ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΟΠΗ λειτουργία του κυκλοφορητή.

    Πείτε μου τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα
    Πως έχετε αντιμετωπίσει τούτο το ζήτημα. (γνωστός που το διαπίστωσε στο θερμοσίφωνά του, τον αποσύνδεσε από το καζάνι και έβαλε μόνο ηλεκτρικό)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010070.jpg Εμφανίσεις:  367 Μέγεθος:  151,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010071.jpg Εμφανίσεις:  316 Μέγεθος:  145,8 KB
    η δευτερη φωτο είναι θολή δεν μπόρεσα να νετάρω λόγο φωτισμού αλλά πιστεύω να γίνεται αντιληπτό το τί γίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (06-12-17)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Δουλεύει , η λογική του Δουλεύει
    Οταν η θερμοκρασία του boiler γίνει μεγαλήτερη από αυτή του καζανιού
    Διακόπτει τον κυκλοφοριτή και έχουμε ζεστό νερό μέχρι τα μεσανυκτα.
    χωρια που το πρωί το νερό είναι στους 28 βαθμούς

    δουλέυει και σαν απλός θερμοστάτης με ρυθμιση της θερμοκρασίας εκκίνησης του
    κυκλοφοριτη και μέγιστη θερμοκρασία διακοπής της λειτουργίας του κυκλοφοριτη
    η κλείσιμο της ηλεκτροβάνας
    Εχω ρυθμίσει Θερμοκρασία εκκίνσης του κυκλοφοριτη ή ανοιγμα της ηλεκτροβανας στους 33 ,
    μέγιστη θερμοκρασία στο boiler 70 , καθυστέριση εκκινησης /στάσης 11sec

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (06-12-17)

  5. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο πατρικο. 3πλης ενεργείας ηλιακός-μπόιλερ-ηλεκτρικο. Έλεισα το πρόβλημα απλά με ένα διαφορικό θερμοστάτη και μια ΝΟ βαλβίδα. Αν βοιλερ ποιο ζεστό απο κύκλωμα καλοριφερ η βαλβιδα προς βοιλερ ανοιγει. Το πρόβλημα είναι σε ποιο σημειο να τοποθετητθιε το αισθητήρια ωστε να έχεις αντιπροσωπευτική τιμη της θερμοκρασίας του ΖΝΧ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    To boiler έχει τρεις θέσεις για το αισθητήριο Αναγκαστικά στην πάνω , περίπου 30 εκ από την κορυφή

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Εχω μονο κυκλοφοριτή που τον ελέγχει η αυτονομία της siemens η οποία "θεωρεί" ότι το καζάνι είναι πάντα στους 80 βαθμούς.
    Με τη "σκεψη" αυτή λειτουργεί κανονικά συμπληρώνοντας θερμίδες στο boiler.
    Τωρα, πριν αρχισει το κρύο, το χρησιμοποιούμε μονο για ζνχ οπότε οι θερμοκρασιες λειτουργίας είναι
    διαφοριτικές και η αλλαγη στο προγραμμα της αυτονομίας καθε φορά που θεμε καλοριφερ δε λέει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο πατρικο. 3πλης ενεργείας ηλιακός-μπόιλερ-ηλεκτρικο. Έλεισα το πρόβλημα απλά με ένα διαφορικό θερμοστάτη και μια ΝΟ βαλβίδα. Αν βοιλερ ποιο ζεστό απο κύκλωμα καλοριφερ η βαλβιδα προς βοιλερ ανοιγει. Το πρόβλημα είναι σε ποιο σημειο να τοποθετητθιε το αισθητήρια ωστε να έχεις αντιπροσωπευτική τιμη της θερμοκρασίας του ΖΝΧ
    Έχω απορία να δω πως το έκανες.ο διαφορικός προϋποθέτει να καταναλώνεις νερό για να 'διαβάσει' την θερμοκρασία του μποιλερ,ενώ το αισθητήριο όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Μετά από δύο εβδομάδες συνεχή λειτουργία ,εχουμε τα εξής αποτελέσματα
    Μείωση της κατανάλωσης του πετρελαίου κατα 50 % περίππου.
    Ζνχ μέχρι τις 12 μμ στους 40 βαθμούς
    ζνχ το πρωί 7πμ στους 31 βαθμούς (το καζάνι είναι στους 22-2

    Τώρα σας παρουσιάζω την τελική μορφή , χρειάζεται ένα ωραίου κουτί και πλακέτες εργοστασιακές.
    Τελική τιμή μάλλον στα 30 ευρώ, επιπλέον χρειάζεται τα αισθητήρια 2 τεμ ΡΤ1000 και ένα τροφοδοτικό στα 6-24ν
    Του άλλαξα το λειτουργικό και μπορεί να ελέγχει την εκκίνηση του κυκλοφοριτή ή το ανοιγμα της ηλεκτροβάνας
    και τη μέγιστη θερμοκρασία του ζνχ στο θερμοσήφωνο ή στο boiler.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010074.jpg Εμφανίσεις:  208 Μέγεθος:  146,9 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (18-12-17), vasilllis (18-12-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. ερωτηση για αγορα καταγραφικου ειδικης χρησης
    By hlektronic in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 20:08
  2. γεννητρια με νερο για καυσιμο;
    By ale george in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 18:03
  3. θερμοστατης για κλωσομηχανη
    By vellamos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 23:09
  4. πιεστικο καζανι
    By dobler in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 13:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας