Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Εφαρμογή εκμάθησης προγραμματισμού με Arduino

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή Εφαρμογή εκμάθησης προγραμματισμού με Arduino

    Χαιρετώ την παρέα.


    Έχω φτιάξει μια εφαρμογή για εκμάθηση προγραμματισμού κυρίως αλλά με χρήση του Arduino ωστε τα παιδιά να έχουν και κάτι χειροπιαστό να ασχολούνται.
    Η στόχευση είναι από παιδιά πέμπτης δημοτικού και πάνω οπότε προσπάθησα να κάνω τις ρυθμίσεις των συσκευών όσο πιο απλές γίνεται.


    Η λογική είναι ότι διαλέγω τις συσκευές που θα χρησιμοποιήσω και τις ρυθμίζω (Pin που τις έχω συνδέσει) και μετά απλά χρησιμοποιώντας τα αντίστοιχα μπλοκ εντολών (Scratch-like) προγραμματίζω το arduino να κάνει αυτό που θέλω.
    Υποστηρίζει και χρήση μεταβλητών είτε του χρήστη είτε των συσκευών (π.χ. θερμοκρασία, υγρασία).


    Υποστηρίζονται πολλές συσκευές και αισθητήρες και το έχω δοκιμάσει με arduino UNO και ΝΑΝΟ αλλά λογικά θα δουλεύει και στα άλλα.
    Επίσης έχει ενσωματωμένες και οδηγίες - μαθήματα και ασκήσεις.


    Επειδή δεν γίνεται μεταγλώττιση του προγράμματος σε Arduino αλλά μεταφέρεται στο Arduino και εκτελείται εκεί (με interpreter) είναι αρκετά γρήγορες οι δοκιμές (μερικά δευτερόλεπτα) γιατί ώς εκπαιδευτικό εργαλείο περιμένουμε να γίνονται πολλά λάθη από τους μαθητές οπότε έχει σημασία να διορθώνουμε και να ξαναπροσπαθούμε πολλές φορές.


    Περιμένω να μου 'ρθουν μερικές H-bridge για έλεγχο μοτερ ώστε να υποστηριχτεί και κίνηση με τροχούς και κατασκευή απλών ρομποτικών οχημάτων από το μηδέν.
    Στόχος είναι ένα πλήρες σετ με Arduino και αισθητήρες,καλώδια κλπ να μην υπερβαίνει τα 50 Euro για ευνόητους λόγους.


    Εκτός από το πρόγραμμα που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ
    https://drive.google.com/file/d/1iu4...ew?usp=sharing


    θα χρειαστεί να ανεβάσετε στο arduino και ένα binary (σχετικές οδηγίες στο setup) αν θέλετε να εκτελέσετε το πρόγραμμά σας αλλιώς το περιβάλλον λειτουργεί ανεξάρτητα και μπορείτε να το δείτε.
    Αλλιώς θα πρέπει να κατεβάσετε τον κώδικα από το Git και να βάλετε τις σχετικές βιβλιοθήκες και να το ανεβάσετε με τον κλασικό τρόπο από το IDE του Arduino.
    (https://github.com/cdesp/Arduino-Projects CtrlPlatform και libraries)

    Pic1.png Pic2.jpgPic3.png

    25 Not allowed! Not allowed!

  2. 17 μέλη ευχαρίστησαν τον cdesp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (12-01-18), agis68 (28-11-17), aktis (30-11-17), ezizu (30-11-17), FreeEnergy (27-10-18), George37 (29-11-17), georgeb1957 (29-11-17), glf (28-11-17), llion (28-11-17), Lord Vek (30-11-17), michalism (11-07-18), misterno (28-11-17), navar (30-11-17), petros58 (29-11-17), SeAfasia (30-11-17), toni31 (17-07-18), vasilllis (28-11-17)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    συγχαρητηρια για την δουλεια σου και την προσπαθεια σου.

    κατεβασα και εγκατεστησα το προγραμμα σε win10 ,ολα καλως.
    κατι τετοιο (σχετικές οδηγίες στο setup) ,δεν βρηκα πουθενα.Επισης για εμας τους αδαης θα βοηθουσαν καποιες οδηγιες για:
    Αλλιώς θα πρέπει να κατεβάσετε τον κώδικα από το Git και να βάλετε τις σχετικές βιβλιοθήκες και να το ανεβάσετε με τον κλασικό τρόπο από το IDE του Arduino.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Για τις οδηγίες :

    Κώδικας:
    Για το ανέβασμα στο Arduino NANO χρησιμοποιούμε αυτή την εντολή:
    avrdude -CC:\avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM8 -b57600 -D -Uflash:w:c:\CtrlPlatform.ino.NANO.hex:i 
    
    
    Φυσικά αλλάζουμε το path για το avrdude.conf εκει που έχουμε το δικό μας και το path για το αρχείο CtrlPlatform.ino.NANO.hex εκεί που βρίσκεται.
    *** Επίσης προσοχή στην COM PORT αλλάζουμε με την δική μας.
    
    
    για το UNO χρησιμοποιούμε το αρχείο CtrlPlatform.ino.UNO.hex
    Για το Github:

    Στο ακόλουθο σύνδεσμο https://github.com/cdesp/Arduino-Projects υπάρχουν οι κατάλογοι Ctrlplatform που έχει το κυρίως πρόγραμμα του Arduino και ο κατάλογος library
    που έχει τις δικές μου βιβλιοθήκες (οι οποίες πρέπει να αντιγραφούν στο libraries του Arduino IDE που έχεις εγκαταστήσει).
    Υπάρχουν και αρκετές άλλες βιβλιοθήκες που χρειάζονται τις οποίες μπορείς να δεις στο αρχείο CtrlPlatform.ino .
    Αν δεν μπορείς να τις βρεις στο διαδίκτυο (είναι όλες διαθέσιμες) μπορώ να στις πακετάρω όλες μαζί σε ένα αρχείο.

    Απαραίτητες Βιβλιοθήκες εδώ https://drive.google.com/file/d/1o8v...ew?usp=sharing

    Βάζεις της βιβλιοθήκες στον φάκελο Libraries του Arduino.
    Το CtrlPlatform από το Github παραπάνω στον κατάλογο που βάζεις τις εφαρμογές Arduino.
    Ανοίγεις το Ctrlplatform.ino στο IDE του Arduino και το ανεβάζεις.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cdesp : 29-11-17 στις 18:17

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cdesp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    George37 (29-11-17)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Για εύκολο upload στο Arduino κατεβάστε αυτό το αρχείο και κάντε το extract σε κάποιο κατάλογο.
    https://drive.google.com/file/d/1Y0N...ew?usp=sharing
    Ανοίξτε το αρχείο Upload.cmd με έναν editor.
    1. Αλλάξτε την ComPort αν δεν είναι η -PCOM8.
    2. Αλλάξτε το αρχείο CtrlPlatform.ino.NANO.hex με CtrlPlatform.ino.UNO.hex αν έχετε UNO.
    3. Αποθηκεύστε
    4. τρέξτε το αρχείο Upload.cmd

    λογικά θα πρέπει να γίνει Upload στο arduino.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    Χρηστο να σε ρωτησω κατι. υπαρχουν παιδια εκτης δημοτικου να ασχολυνται με αυτο το software?γιατι μου ακουγεται λιγο δυσκολο.συνχαριτηρια παντος για την δουλεια που εκανες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Γιωργο μια πολύ γρηγορη ματια που εριξα νομιζω δεν είναι πολύ δυσκολο.Σκαλωσα λιγο στις βιβλιοθήκες που επρεπε να κατεβασω (εκει νομιζω θα επρεπε να είναι plus & play) και δεν προσωρησα,αλλα ειδα βατες εντολες-κουμπια που μπορει να κατανοησει ένα παιδι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    βασιλη εφ οσων το κατεβασες και το ειδες οτι κανει για παιδια θα τοχω υπ οψιν να το συστησω σε κανα πιτσιρικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Φίλε αν βρω λίγο χρόνο και (μπορέσω ) να το στήσω θα το δοκιμάσω στον δικό μου οπότε θα ενημερώσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρηστο να σε ρωτησω κατι. υπαρχουν παιδια εκτης δημοτικου να ασχολυνται με αυτο το software?γιατι μου ακουγεται λιγο δυσκολο.συνχαριτηρια παντος για την δουλεια που εκανες.
    Θα το δοκιμάσω σε παιδιά πέμπτης και έκτης Δημοτικού μετά τα χριστούγεννα αν όλα πανε όπως τα προγραμματίζω.
    Δύσκολο δεν είναι αν σκεφτείς ότι ήδη κάνουμε scratch, αυτό που μένει είναι η σύνδεση των συσκευών το οποίο με λιγη βοήθεια δεν θα ναι πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε αν βρω λίγο χρόνο και (μπορέσω ) να το στήσω θα το δοκιμάσω στον δικό μου οπότε θα ενημερώσω
    Θα βάλω το software να ανεβάζει το firmware του Arduino οπότε η διαδικασία θα ναι απλή.
    Πάντως δεν ειναι σκοπός τα παιδιά να ανεβάζουν το firmware ούτε καν να εγκαθιστούν την εφαρμογή . Θα παίρνουν ένα arduino έτοιμο, καλωδια και συσκευές και θα κάνουν τις ασκήσεις-project που πρέπει συνδέοντας τις συσκευές στο arduino και προγραμματίζοντάς το μέσω της εφαρμογής.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-12, 19:59
  2. arduino εκμάθηση προγραμματισμού για αρχάριους.
    By phevtron in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 00:55
  3. Ρουτίνα εκμάθησης κωδικού για AVR
    By FILMAN in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 09:34
  4. Πρόγραμμα εκμάθησης κώδικα MORSE
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 00:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας