Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nickmanak Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μοτερ ABB ειδα τα καλωδια που ερχονται μεσα απο το τυλιγμα, αλλα αν κρινω απο το παχος τους και οτι ειναι 2 ζευγαρια, ισως δεν ειναι PTC διοτι εκεινα εχουν λεπτα καλωδια από υλικό τεφλον, με κωδικοποιημενα χρωματα. Υπαρχει και το ενδεχομενο να το επισκευασε παλιοτερα ηλεκτροτεχνιτης και να εβαλε δικα του καλωδια. Από τα χρώματα των καλωδίων προσδιοριζεις σε τι θερμοκρασια λειτουργουν. Αν ειναι τελικα χρωματος καφέ/καφέ τότε αφορουν 110 βαθμους κελσιου.

Το μοτερ του Βαλιαδη ναι μεν εχει ταμπελακι αλλα δεν γραφει τπτ απολυτως. Φαινεται οτι εχει καλωδια απο ptc sensors, ομως τα χρωματα δεν μπορεσα να τα καταλαβω απο τη φωτο. Διαθετει η εγκατασταση τα ειδικα ρελέ για PTC Thermistor;
Δεν το κοίταξα ακόμα δεν μπορούσα να βάλω αμέσως το μοτέρ στη θέση του (υπήρχαν άλλα θέματα)
Δεν έχω κοιτάξει τι είδος ptc είναι. Εκλεισα και το καπάκι απ το καμμένο και έφυγα, από τότε δεν έχω παει.
Δικό του ρελέ για το ptc δεν έχει εφαρμόζει άλλο σύστημα δεν το είδα ακόμη.
Ο πίνακας είναι εκτός - έχω βγάλει εκτός τις γενικές- και η πρόσβαση στα σημεία των επιμέρους ασφαλειών δύσκολη , οι μπάρες των φάσεων είναι κοντά και θέλει πολλή προσοχή.
Από Δευτέρα τώρα.