Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Προβλημα με γεννητρια

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμη που δεν βυθιζει ο κινητηρας στην ζητηση ισχυος
    Δεν ειναι τροφοδοσια.
    Ειναι στο γκοβερνο.
    και οχι απαραιτητα στο καθεαυτο
    καπου υπαρχουν κενα. εχει πεσει καποια αρθρωση..... σε καποια μεταδοση ....τεσπα

    αρα....! ανεβασε καμποσο το ρελαντι,μεχρι να στρωσει.
    αν δεν διορθωσει τελειως τοτε, τεντωσε λιγο και το ελατηριο επαναφορας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    περαια
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Vasilimertzani

    Την ελυσα τελικα ολη την εκανα βιδες μηπως και δω στο τελος κατι που δεν μου αρεσει αλλα και να καταλαβω τελικα πως περιπου δουλευει μια γεννητρια δεν ειδα κατι ανησυχιτικο αν και εφτασα στο σημειο να δω μεσα στον θαλαμο που ειναι ο εκεντροφορος,τα λαδια,τα γραναζια,το πιστονι απο κατω και απο πανω,το χωρο καυσης,τις βαλβιδες κτλ αντιθετα τα βρηκα και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι περημενα!
    Την ξανακλεισα βεβαια μετα απο ενα ψιλοκαθαρισμα βαλβιδων και χορου καυσης την εβαλα μπροστα και κανει παλι τα ιδια!!!
    Οποτε και εγω νομιζω οτι εαν δεν ειναι το προβλημα στην παραγωγη ρευματος τοτε το μονο που μενει ειναι μπουζοκαλοδιο με πολλαπλασιαστη γιατι μπουζι φοραει καινουργιο!
    Εδω γινετε να ανεβασω καμια φωτογραφια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    περαια
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    mihalas2

    Την ελυσα τελικα ολη την εκανα βιδες μηπως και δω στο τελος κατι που δεν μου αρεσει αλλα και να καταλαβω τελικα πως περιπου δουλευει μια γεννητρια δεν ειδα κατι ανησυχιτικο αν και εφτασα στο σημειο να δω μεσα στον θαλαμο που ειναι ο εκεντροφορος,τα λαδια,τα γραναζια,το πιστονι απο κατω και απο πανω,το χωρο καυσης,τις βαλβιδες κτλ αντιθετα τα βρηκα και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι περημενα!
    Την ξανακλεισα βεβαια μετα απο ενα ψιλοκαθαρισμα βαλβιδων και χορου καυσης την εβαλα μπροστα και κανει παλι τα ιδια!!!
    Οποτε εγω νομιζω οτι εαν δεν ειναι το προβλημα στην παραγωγη ρευματος τοτε το μονο που μενει ειναι μπουζοκαλοδιο με πολλαπλασιαστη γιατι μπουζι φοραει καινουργιο!
    Τι αλλο να πω δεν ξερω λεω σαν πρωτη φαση να ψαξω να βρω ανταλακτικα της και να της αλλαξω μπουζοκαλοδιο με πολλαπλασιαστη και βλεπουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Η σκέψη να πας σε κάποιο service ή να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία δεν σου πέρασε καθόλου από το μυαλό;
    Η μάρκα που ανέφερες είναι από τις σοβαρές και φαντάζομαι και το service τους θα είναι σοβαρό.

    Αφού χρησιμοποιείς το μηχάνημα για επαγγελματική χρήση είναι κρίμα να το κάνεις άθελα σου ζημειά ή να αγοράζεις άσκοπα ανταλλακτικά υλικά. Πιθανόν να είναι κάτι απλό και να μην χρειαστεί υψηλή χρέωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αφού την κατάφερες θηρίο εισαι.δεν με ρωταγες πριν την λύσεις να σου πω τσαμπα κόπος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τεο33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    mihalas2

    Την ελυσα τελικα ολη την εκανα βιδες μηπως και δω στο τελος κατι που δεν μου αρεσει αλλα και να καταλαβω τελικα πως περιπου δουλευει μια γεννητρια δεν ειδα κατι ανησυχιτικο αν και εφτασα στο σημειο να δω μεσα στον θαλαμο που ειναι ο εκεντροφορος,τα λαδια,τα γραναζια,το πιστονι απο κατω και απο πανω,το χωρο καυσης,τις βαλβιδες κτλ αντιθετα τα βρηκα και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι περημενα!
    Την ξανακλεισα βεβαια μετα απο ενα ψιλοκαθαρισμα βαλβιδων και χορου καυσης την εβαλα μπροστα και κανει παλι τα ιδια!!!
    Οποτε εγω νομιζω οτι εαν δεν ειναι το προβλημα στην παραγωγη ρευματος τοτε το μονο που μενει ειναι μπουζοκαλοδιο με πολλαπλασιαστη γιατι μπουζι φοραει καινουργιο!
    Τι αλλο να πω δεν ξερω λεω σαν πρωτη φαση να ψαξω να βρω ανταλακτικα της και να της αλλαξω μπουζοκαλοδιο με πολλαπλασιαστη και βλεπουμε...
    ???????? τι δουλεια εχει ο κινητηρας με το προβλημα που αναφερες ??????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    περαια
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    elektronio

    Και βεβαια μου περασε απο το μυαλο η αντιπροσοπεια οπως και οποιο τυχαιο servise εστω για να ρωτησω τι εχει αλλα πρωτου το κανω αυτο ηθελα να ξερω τι περιπου εχει μην μου πουν οτι θελουν αυτοι π.χ. να θελει μια απλη ρυθμιση και να παω και να την κρατησουν 2 εβδομαδες και να παω να την παρω και να πουν 100€, και οπως παει η δουλεια εκει θα καταληξει...
    Ναι και εγω ετσι νομιζω οτι τουλαχιστον οτι χρειαζεται υπαρχει και θα βρεθει ανταλακτικο.
    Τα εργαλεια που χρεισιμοποιω προσπαθω να καταλαβω και πως δουλευουν γιατι χαλαει το τροχακι πλεων το βαζω στον παγκο επιτοπου το ανοιγω η καρβουνακια θελει η ρουλεμαν παω περνω τι θελει τα βαζω και συνεχιζω να κανω τι δουλεια μου αλλιως το τροχακι θα ηταν ακομα σε κανενα servise το δραπανο σε αλλο κτλ. Ετσι μου δοθηκε η ευκαιρια να μαθω πεντε πραγματα για ακομα ενα εργαλειο μου την γεννητρια μου που εαν ειχα παει σε servise δεν θα τα μαθαινα ουτε θα τα εβλεπα.
    Δεν ειναι ομως η δουλεια μου αυτη να ανοιγω γεννητριες καθε μερα οπως ειναι στο servise οποτε σιγουρα οταν πιανω κατι που δεν ξερω θα του δειξω τον αναλογο σεβασμο και σιγουρα χρονο δεν θα κανω βιαστηκες κινησεις θα το μελετησω καλα και σιγουρα θα το σημαδεψω για να ξαναμπουν ολα ετσι οπως ητανε ακριβως.
    Και δεν ειναι θεμα τοσο χρηματων οσο θεμα ειναι το ποσο χρονο θα το κρατησουν εχω ασχημες εμπειριες με τα servise....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    περαια
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    mihalas2


    Νομιζω οτι απο κατι στον κινητηρα ειναι το προβλημα γιατι ασχοληθικα λιγο ακομα μαζι της και εκανα το εξεις:
    Χωρις φορτιο παντα!
    τραβαω το γκαζι και το ρυθμιζω να δουλευει με πολλες στροφες η γεννητρια χωρις φορτιο μετα απο λιγο θα κανει παλι ανεβοκατεβασμα οπως ακριβως οταν μενει απο καυσιμο και θα σβησει, αμεσως την βαζεις μπροστα δουλευει παλι για οσο θελει και την ξαναπιανει το ιδιο και εφοσον εχω καθαρισει καρμυρατερ λεω οτι ειναι ρευμα απο την διαδρομη μπουζι μεχρι μπουζοκαλοδιο...
    αυτο το λεω εγω ομως θα παω τελικα σε ενα servise να την δουν να παρω και μια γνωμη παραπανω και τελικα να φτιαχτει ξανα το εργαλειο μας!
    Σε ευχαριστω για τον χρονο σου και την βοηθεια σου οτι νεα εχω θα σε ενημερωσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    περαια
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Vasilimertzani

    Δεν πειραζει γιατι μου αρεσει να μαθαινω και πως στην τελικη δουλευει ενα εργαλειο που κραταω για να ξερω τι μπορει να κανει κιολας
    παιδευτηκα δεν λεω εαν μπορουσα να ανεβασω φοτογραφιες θα εβλεπες πως την ειχα κανταντησει φανταζομαι οτι καταλαβαινεις!
    Τωρα η κατασταση εχει ως εξεις θα βρω ενα servise στη θεσσαλονικη και κατα προτημηση ανατολικα και θα την παω να την ριξουν και μια ματια απο κοντα γιατι αλλιως ειναι εναν αρρωστο να το δει απο κοντα γιατρος
    και εαν ειναι οντως κανενα μπουζοκαλωδιο το αλλαζω επιτοπου!
    Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και οτι νεα εχω θα σε ενημερωσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    θεοδωρε ξεβιδωσε την κάνουλα της ΒΕΖΙΝΗΣ στην κατω μερια εχει μια κρησάρα να κρατα τα σαριδια απο την ΒΕΖΙΝΗ μου ετυχε σε γεννητρια να ειναι βουλωμενο οποτε ειχα μη σωστη επαρκη τροφοδοσια το καρμπιλατερ δεν γεμηζε ποτε η βεζινη τελειωνε αμεσος και ειχα ανεβοκατεβασμα και μετα εσβηνε6330ls.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisc : 04-12-17 στις 18:28

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 16:30
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΩΝ TEKTRONIX FG504
    By dimpet in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-12, 21:13
  3. προβληνα με γεννητρια
    By ntafis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 22:11
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 01:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας