Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: βελτιστη συνδεση Φ/Β panels

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    @apilot :
    Άρα κίνηση μονο σε έναν άξονα Χ. Δε λέω, καλή ιδέα, αλλά παλιά που ξανασκεφτομουν κάτι ανάλογο, το απέρριψα γιατί κολλούσα στην μηχανολογικη κατασκευη, πιάνουν τα χέρια μου αλλά άμα δεν έχεις ξανά ασχοληθεί με κάτι ανάλογο μου φάνηκε βουνό... Άσε που δε μιλάμε για κάτι μικρό, 15 πάνελ (τόσα έχω) είναι πάνω από 20 τετραγωνικά. Και όλο το σύστημα δεν πρέπει να ξεπερνάει σε ύψος το 1,5m από την ταράτσα. Η οποία δεν είναι τετραγωνιζέ αλλά μακρόστενη 5χ10 περίπου!
    Δύσκολος γρίφος, άσε

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    @glf : δεν το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο, και σε λογική τιμή.. Δεν το βλέπω ελλαδα βέβαια... (πουλάω τον ινβερτερ που έχω μαζι με το webbox, παίρνω πολλά τέτοια και λύνω το πρόβλημα μου!)

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε τα με tracker μονου άξονα. Θα έχει ίδιο ύψος με τα πανελ
    Κεκλιμένο άξονα λες? Κάνε ένα πρόχειρο σκαρίφημα αν έχεις χρόνο.

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    http://www.texnometaliki.com/Proiont...-AXIS-GTR.html

    Ξεκινάει από ανατολή και πάει δυση

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    εφ οσον δεν εχεις tracker ο σωστος τροπος ειναι να κοιταν ΝΟΤΙΑ και σε κλιση 35-40 μοιρες για να εχεις μεγιστη ηλιοφανεια ολη την ημερα ,,,,,αν σε ενα string ενα πανελ αποδιδει λιγοτερο λογω σκιασης η αλλου λογου ολα τα υπολοιπα θα αποδιδουν το ιδιο (λιγο και αυτα ) οποτε μην κανεις πειραματα αδικα ...η βαλε περισοτερα πανελ η καντα (οπως αναφεραν παραπανω ) μονου η διπλου αξονα tracker θα σου κοστισει βεβαια ....απο οτι καταλαβα το εχεις κανει Net metering οποτε ...προσεχε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Η απόδοση που έχεις μέχρι τώρα είναι ήδη καλή και θα ήταν ακόμη καλύτερη αν η κλίση των Φ/Β ήταν μέχρι 30 μοίρες ΤΟ ΠΟΛΥ.
    Εκτός από την περισσότερη ενέργεια που θα "μάζευαν" κατά τις ώρες μέγιστης ηλιοφάνειας (~11:00 - ~16:00) θα βελτιωνόταν επίσης η παραγωγή τις πρωινές και τις απογευματινές ώρες.
    Οι 45 - 50 μοίρες είναι λάθος ως προς την συνολική απόδοση των Φ/Β καθ' όλη την διάρκεια του έτους.
    Είναι καλή γωνία ΜΟΝΟ για το χρονικό διάστημα μέσα Νοεμβρίου - μέσα Φεβρουαρίου οπότε όμως η διαθέσιμη ηλιακή ενέργεια είναι ούτως ή άλλως πολύ μειωμένη λόγω μεγάλου ποσοστού συννεφιασμένων ημερών και λόγω μειωμένη έντασης της ηλιακής ακτινοβολίας (γιατί η χαμηλή γωνία πρόσπτωσης αναγκάζει την ακτινοβολία να διαπεράσει μεγαλύτερο πάχος της ατμόσφαιρας μέχρι να φτάσει στο έδαφος και συνεπώς απορροφάται σε μεγαλύτερο ποσοστό).

    Βάλε τα υπάρχοντα Φ/Β σε γωνία όχι μεγαλύτερη από 30 μοίρες και σημάδεψε νότο ακριβώς.
    Βάλε τα υπόλοιπα με τον ίδιο τρόπο (εφόσον έχεις τον χώρο και δεν σκιάζεται) σε 2ο inverter.

    Όλα όσα αναφέρονται για Φ/Β ανατολή - δύση είναι λύσεις ανάγκης όταν ΔΕΝ υπάρχει "καθαρό" σημείο για να βλέπουν νότο ή όταν η τοποθέτηση αυτή επιβάλλεται από δεδομένη δύριχτη κεραμοσκεπή κλπ. Επίσης έχουν χρησιμότητα σε "ειδικές εγκαταστάσεις", π.χ. συστήματα αυτόνομης ηλεκτροδότησης με μπαταρίες.
    ΜΑΚΡΙΑ από trackers.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχεις κανει Net metering οποτε ...προσεχε
    Ανεπίσημα



    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    @glf : δεν το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο, και σε λογική τιμή.. Δεν το βλέπω ελλαδα βέβαια... (πουλάω τον ινβερτερ που έχω μαζι με το webbox, παίρνω πολλά τέτοια και λύνω το πρόβλημα μου!)

    via Tapatalk
    O Solaredge έχει περπατήσει αρκετά στην Ελλάδα. Και γω τέτοιο έχω λόγω καμινάδας και προσανατολισμού.
    Είναι πιο ακριβός αλλά έχει δωρεάν το monitoring.
    Και το κυριότερο είναι οτι η απόδοση του string είναι πάντα η μέγιστη, κάθε πάνελ δίνει το καλύτερο στον microinverter του, δεν πέφτει το string από ένα κακό πάνελ.
    Και κάτι που λίγοι θα εκτιμήσουν, η δυνατότητα άμεσου και εύκολου εντοπισμού σε χαλασμένο πάνελ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    @genesis :
    Με την γωνία που τα έχω, την περισσότερη ενέργεια την παίρνω το μήνα Μάρτιο-απριλιο (φτάνω και τα 7,5kwh ημερησίως)
    Καλοκαίρι και νωρίς φθινόπωρο πέφτω στα 6-6,5 ημερησίως.
    Χρήματα για δεύτερο inverter δεν διαθέτω, διότι το υπάρχων δεν το πλήρωσα, και η απόσβεση των υπαρχοντων 6 πάνελ-βάσεων θα γίνει περίπου στα 4 χρόνια τους.
    Άρα, για να το κλείσουμε, η ιδέα για για ανατολή δύση είναι κακή και θα τα βάλω νότια σύμφωνα με τις υποδείξεις όλων των συναδέλφων!


    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φίλε mikemtb

    Καλημέρα από το χιονισμένο Μόναχο.
    Απ' όσο καταλαβαίνω το συστημά σου είναι διασυνδεδεμένο με το πρόγραμμα ΦΒ στη στέγη και σε περίπτωση που θέλεις να συνδέσεις επιπλέον από την δηλωμένη ισχύ, αυτό σημαίνει πιθανό κίνδυνο σε μελοντικό έλεγχο, διακοπής του προγράμματος και ο ΔΕΔΔΗΕ να απαιτήσει την επιστροφή όλων των πληρωμών που σου έχουν γίνει εώς τώρα. Λάβε υπόψη σου ότι με την αυξημένη παραγωγή που θα έχεις το σύστημα SAP του ΔΕΔΔΗΕ θα "χτυπήσει" καμπανάκι για έλεγχο.
    Όσων αφορά την εκατάσταση σου έχουν γίνει 2 λάθη τα οποία επηρεάζουν δραματικά την απόδοση του συστήματος:
    1. Λάθος κλήση των πάνελς. 45-50ο είναι πάρα πολλές για την περιοχή της Αθήνας. Θα σου δώσει λίγο καλύτερη απόδοση τον χειμώνα αλλά το καλοκαίρη που έχεις την κορύφωση της παραγωγής χάνεις πάνω από 15%. Αν θέλεις στείλε ΡΜ με τα στοιχεία της εγκατάστασης να σου τρέξω ένα PVsyst.
    2. Ο inverter που χρησημοποείς είναι υποδιαστασιολογημένος με αποτέλεσμα μειωμένη από δοση. Ποτε δεν θα έχεις το μέγιστο του ΜΡΡ με DC ισχύ του 1.5kWp για inverter 3kWac @25oC.

    Με ένα πρόχειρο υπολογισμό αλλάζοντας την κλήση των πανελ στις 25ο και αλλάζοντας τον inverter με κάποιον στο 1.5kWac, θα αυξήσεις την παραγωγή σου τουλάχιστον 20% και το συνολικό κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 500-600 Euro.
    Για κανένα λόγο μην πας σε tracker (υψηλό κόστος και θες στατική και δυναμική μελέτη για να μην βρεις τα πανελ κανένα χιλιόμετρο μακριά μετά από αέρα).

    Αυτά από εμένα και καλησπέρα σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση
    By fm344 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 21:11
  2. Μέτρηση ρεύματος από solar panels
    By ioanniskar in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 19:29
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 22:25
  4. Custom backlight inverters for flat panels
    By gRooV in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-05, 00:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας