Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: έλεγχος στροφών ac ανεμιστήρα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή έλεγχος στροφών ac ανεμιστήρα

    Αφού επισκεύασα τον αφυγραντήρα μου σκεφτόμουν αν γινόταν να περιορίσω λίγο τον θόρυβο που κάνει μειώνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα.
    Θα μου άρεσε αν μπορούσα με ένα διακόπτη ή ένα ποτενσιόμετρο να ρίχνω τις στροφές του όταν δεν θέλω να ενοχλεί.

    Θα δούλευε κάτι τέτοιο; [link]
    Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με triac. Τι να προσέξω για να δουλέψει σωστά;

    Στο κύκλωμα του παραπάνω link αναφέρει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε τρυπάνι. Πόσα watt μπορεί να σηκώσει και τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο κύκλωμα αν είναι περισσότερα ή λιγότερα τα watt του μοτέρ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ενα παρεμφερες κυκλωματακι φτιαχνω για ...τα παντα...
    μπορει να χειριστει και επαγωγικα και καθαρα φορτια και μπορεις να το κανεις και ssr με ενα opto
    για δραπανα κανει, αλλα θελει πιο βαρια τραιακ απ αυτα που συνηθως γραφουν στα κυκλωματα (200-300% τουλαχιστο πανω σε ρευμα).
    Αν βαλεις triac το ελεγχεις με diac ενω αν βαλεις απλο θυριστορ με απλη διοδο (αν δεν εχεις προχειρη diac λειτουργει κανονικα και με δυο αντιπαραλληλες διοδους απ οσο εχω τσεκαρει).
    Γενικα ειναι ευκολο κυκλωματακι πληρως παραμετροποιησιμο που το αποστηθιζεις ευκολα και εχει χιλιες δυο εφαρμογες ενω μπορεις να το φτιαξεις προχειρα ακομα και σε διατρητη.
    Τα triac που χρησιμοποιει δεν ειναι κρισιμα. Βαλε οτι εχεις προχειρο αρκει να σηκωνει τα ρευματα που θες.
    Αν το χρησιμοποιησεις σε επαγωγικα καλο ειναι εκτος απ το πηνιακι που δειχνει να βαλεις στην εισοδο ενα πιο σοβαρο emi φιλτρακι (πυκνωτες και πηνια) μαζι με 2-3 βαριστορς (φαση-ουδετερο, ουδετερο -γη, φαση-γη).
    Στο μοτερ σου δε ξερω αν θα δουλεψει σωστα αν εχει ηδη καποιο κυκλωμα ελεγχου πιο πισω, αλλα δε χανεις απολυτως τιποτα να το δοκιμασεις, αφου η κατασκευη δε κοστιζει σχεδον τιποτα και η υλοποιηση της γινεται σε 5-10 λεπτα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 02-12-17 στις 19:25

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    πωλουν ντιμερ για μοτερ, κάποιοι δεν μπορουν να φτιάξουν σε 5-10 λεπτα...

    http://www.stamouli-fans.gr/index.ph...ory&path=79_80

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    για να ανεβασε το θεμα μαλλον τα ψιλοκαταφερνει και δε θα θελει να δωσει κι 60-70 ευρω για κατι που δεν κανει ουτε 10
    χωρια που αν το φτιαξει ο ιδιος μπορει και να κανει και μετατροπες/βελτιωσεις

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Ναι εννοείται πως θέλω κάτι απλό και μικρό. Σκεφτόμουν να φτιάξω μία δικιά μου πλακέτα αλλά βρήκα αυτό που είναι πάμφθηνο και λέω να το δοκιμάσω. Επιπλέον αν χρειασθεί κάποια αλλαγή/προσθήκη θα την κάνω απευθείας εκεί πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα παρεμφερες κυκλωματακι φτιαχνω για ...τα παντα...
    μπορει να χειριστει και επαγωγικα και καθαρα φορτια και μπορεις να το κανεις και ssr με ενα opto
    για δραπανα κανει, αλλα θελει πιο βαρια τραιακ απ αυτα που συνηθως γραφουν στα κυκλωματα (200-300% τουλαχιστο πανω σε ρευμα).
    Αν βαλεις triac το ελεγχεις με diac ενω αν βαλεις απλο θυριστορ με απλη διοδο (αν δεν εχεις προχειρη diac λειτουργει κανονικα και με δυο αντιπαραλληλες διοδους απ οσο εχω τσεκαρει).
    Γενικα ειναι ευκολο κυκλωματακι πληρως παραμετροποιησιμο που το αποστηθιζεις ευκολα και εχει χιλιες δυο εφαρμογες ενω μπορεις να το φτιαξεις προχειρα ακομα και σε διατρητη.
    Τα triac που χρησιμοποιει δεν ειναι κρισιμα. Βαλε οτι εχεις προχειρο αρκει να σηκωνει τα ρευματα που θες.
    Αν το χρησιμοποιησεις σε επαγωγικα καλο ειναι εκτος απ το πηνιακι που δειχνει να βαλεις στην εισοδο ενα πιο σοβαρο emi φιλτρακι (πυκνωτες και πηνια) μαζι με 2-3 βαριστορς (φαση-ουδετερο, ουδετερο -γη, φαση-γη).
    Στο μοτερ σου δε ξερω αν θα δουλεψει σωστα αν εχει ηδη καποιο κυκλωμα ελεγχου πιο πισω, αλλα δε χανεις απολυτως τιποτα να το δοκιμασεις, αφου η κατασκευη δε κοστιζει σχεδον τιποτα και η υλοποιηση της γινεται σε 5-10 λεπτα
    Δεν έχει κάποιο άλλο κύκλωμα πιο πίσω για το μοτέρ μου, μόνο 1-2 πυκνωτές πάνω στην πλακέτα μεταξύ L-N.
    Τι ακριβώς θα πρότεινες ως φίλτρο; Έχεις κάποιο σχηματικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    τωρα δε καθομαι να φτιαξω σχηματικο, αλλα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις:

    πυκνωτη φαση-ουδετερο γυρω στα 150nf (χωρις να ναι κρισιμη η χωρητικοτητα του... και 100 και 470 καλα ειναι) μετα πηνιακια σε σειρα σε τοροειδη φεριττακια και τελος 10-22nf πυκνωτακια απ τη φαση στη γη κι απ τον ουδετερο στη γη.
    Ιδανικα παραλληλα με καθε πυκνωτη βαζεις κι απο ενα βαριστορ (σε τετοια κυκλωματα λειτουργουν ΚΑΙ ως ελαφρως κατασταλτικα του θορυβου).
    Φυσικα γινεται και πολυ πιο πολυπλοκο με πολυ περισσοτερα στοιχεια, αλλα για τη συγκεκριμενη εφαρμογη αυτο που σου λεω ειναι μια χαρα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 03-12-17 στις 01:15

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμιστής στροφών ανεμιστήρα
    By apilot in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 23:36
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 01:21
  3. Κύκλωμα ελέγχου στροφών ανεμιστήρα
    By KOKAR in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 23:09
  4. ελενχος στροφών ανεμιστήρα μητρικής
    By KarlBarks in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-05, 22:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας