Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Γείωση δικτύου φυσικού αερίου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Γείωση δικτύου φυσικού αερίου

    Καλησπέρα!
    Σχετικά με τη γείωση των σωληνώσεων φυσ. αερίου σε πολυκατοικία υπάρχει υποχρεωτική οδηγία για ανεξάρτητη γείωση? Το ανέφερε κάποιος του συνεργείου της εταιρείας. Περιοχή νομίζω Κάτω Ιλίσια.
    Εγώ όπως το ακούω πιο πολύ βλέπω ισοδυναμική τη σύνδεσή του και στο κοινόχρηστο μετρητή αλλά να ρωτήσω και εσάς που μένετε εκεί.
    Με ρωτάει συνάδελφος που έχει σπίτι εκεί και είναι από επαρχία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    οδηγια δυστηχως δεν γνωριζω.Και εμενα για ισοδυναμικη μου κανει.Σιγουρα αν εχει θεμελειακη δεν χωραει μεγαλη κουβεντα.
    Αν απαιτειται ανεξαρτητη γειωση τοτε χρειαζεται σπινθηριστης μεταξυ τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Πάντως το πρότυπο δεν απαγορεύει τη γεφύρωσή του, απαγορεύει όμως τη χρήση του ως ηλεκτρόδιο γείωσης.
    Σε παλιά πολυκατοικία εφαρμόστηκε προφανώς άμεση γείωση με ηλεκτρόδια (δεν ξέρω ή πλάκες χαλκού ή σιδηροσωλήνες 1/12 ή 2"....)

    Ένα ερώτημα που προκύπτει για τους υδραυλικούς που εργάζονται σε δίκτυα ύδρευσης ή αερίου, είναι αν βάζουν "χέρι" στα κολλάρα γείωσης όταν αντικαθιστούν ένα μέρος του δικτύου από μεταλλικό σε πλαστικό , ενημερώνουν ιδιοκτήτες για τις κινήσεις αυτές?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δεν απαγορευει γεφυρωση με τι?
    οταν εννοεις απαγορευει την χρηση ως ηλεκτροδιο γειωσης?αντι για τριγωνο να τα ριξεις εκει πανω?
    στην παλια πολυκατοικια που εφαρμοστηκε η αμεση γειωση εγινε εσφαλμενα.ριξε μια ματια και εδω που δεν επιτρεπει 2 γειωσεις http://www.elemko.gr/content.asp?langid=1&pageid=4005

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω για την Ελλάδα , αλλά στήν Αγγλία η γείωση στον μετρητή αερίου είναι πάντα ισοδυναμικη , εφαρμόζεται στην έξοδο του μετρητή σε απόσταση έως 300mm. Απαγορεύεται το δίκτυο του αερίου να χρησιμοποιηθεί σαν ηλεκτρόδιο γείωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παιζει ρολο το συστημα γειωσεων της περιοχης? Αν υπαρχει ουδετερωση ή αμεση γειωση?
    Νομιζω ο κινδυνος ειναι μεγαλος για ηλεκτροπληξια αν μπει ηλεκτροδιο ξεχωριστο που να γειωνει τις σωληνες αεριου ή νεροσωληνες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Η γείωση σε κάθε εγκατάσταση πρέπει να είναι μία...και επάνω της συνδέονται όλες οι συμπληρωματικές γειώσεις ισοδυναμικά....σωλήνες βρύσες μπανιέρες κλπ....εάν κάνουμε ξεχωριστή γείωση για τις σωλήνες τότε μπορεί σε περίπτωση σφάλματος να δημιουργηθούν επικίνδυνες συνθήκες λόγο διαφοράς δυναμικού σε δύο ταυτόχρονα προσβάσιμα σημεία.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    να γινει ηλεκτροδιο γειωσης οι σωληνωσεις φυσικου αεριου?
    αυτες εχουν και διηλεκτρικη μονωση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Οι σωληνώσεις του δικτύου παροχής αερίου, πριν τον ρυθμιστή πίεσης (ο οποίος βρίσκεται πριν τον μετρητή), είναι πλαστικές.
    Αυτό που γίνεται είναι η ισοδυναμική σύνδεση αμέσως μετά τους μετρητές όλων σωληνώσεων προς διαμερίσματα/λέβητα και πολλές φορές έχω δει (εσφαλμένα κατά την άποψή μου) να καταλήγουν σε ξεχωριστό ηλεκτρόδιο το οποίο μπαίνει δίπλα στον μετρητή. Θα έπρεπε όλες οι γειώσεις του κτιρίου να είναι κοινές για τον λόγο που αναφέρθηκε και παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν απαγορευει γεφυρωση με τι?
    οταν εννοεις απαγορευει την χρηση ως ηλεκτροδιο γειωσης?αντι για τριγωνο να τα ριξεις εκει πανω?
    στην παλια πολυκατοικια που εφαρμοστηκε η αμεση γειωση εγινε εσφαλμενα.ριξε μια ματια και εδω που δεν επιτρεπει 2 γειωσεις http://www.elemko.gr/content.asp?langid=1&pageid=4005
    Δεν απαγορεύει τη σύνδεση (γείωσή του) με την κύρια ισοδυναμική της υπάρχουσας εγκατάστασης.
    Το επικίνδυνο είναι δύο είδη γειώσεων ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου
    By high frequency in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 09:47
  2. Φιάλη αερίου
    By info@kalarakis.com in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 09:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 18:30
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας