Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Κλησεις CQ απο Sierra Yankee

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι πομποδέκτες έχω δουλέψει, έχουν ρυθμιζόμενη ισχύ που ξεκινά από λιγότερο από 10W

    Με 600 - 700 βρίσκεις μεταχειρισμένα IC-7000 που θεωρώ πως είναι best value for money για την περίπτωσή σου
    Αντώνη, ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα της ρυθμισης ισχύος είναι βασικό. Αν και φοβάμαι τα μεταχειρισμένα, ποτέ δεν ξέρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rousunny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη, ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα της ρυθμισης ισχύος είναι βασικό. Αν και φοβάμαι τα μεταχειρισμένα, ποτέ δεν ξέρεις.
    Καλά κάνεις και φοβάσαι τα μεταχειρισμένα. Εγώ έχω πουλήσει 2 (706 & 7000) τα οποία πουλήθηκαν σαν καινούρια, δεν είχαν καν ξεκλειδωθεί.
    Φυσικά δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους όσων πουλάνε!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    YAESU FT-450D κοστίζει 700 ευρώ
    YAESU FT-DX1200 κοστίζει 1200 ευρώ
    έχω τον Alinco DX-SR9T SDR και με ένα interface sound card κάνω και ψηφιακά...!!!

    Πάντως εγώ θα έπαιρνα το DX1200 και σε συνδυασμό με ένα "πορτατίφ" της R&M αργότερα θα έκανα τη δουλειά μου....αλλά παίζει ρόλο τι ΚΕΡΑΙΑ θα έχεις Rousunny στην ταράτσα σου...όλα τα λεφτά είναι η κεραία!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SeAfasia : 03-12-17 στις 14:44

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    YAESU FT-450D κοστίζει 700 ευρώ
    YAESU FT-DX1200 κοστίζει 1200 ευρώ
    έχω τον Alinco DX-SR9T SDR και με ένα interface sound card κάνω και ψηφιακά...!!!

    Πάντως εγώ θα έπαιρνα το DX1200 και σε συνδυασμό με ένα "πορτατίφ" της R&M αργότερα θα έκανα τη δουλειά μου....αλλά παίζει ρόλο τι ΚΕΡΑΙΑ θα έχεις Rousunny στην ταράτσα σου...όλα τα λεφτά είναι η κεραία!!
    Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου, αλλα δεν ήθελα να παραφορτώσω το πόστ με απορίες και πληροφορίες. Μια και που το ανέφερες όμως , ψάχνοντας εντόπισα διάφορες κεραίες βραχέων, αλλες για 4 και άλλες για 6 μπαντες. Κάθετες. όπως: 1
    , 2
    Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω, είναι αν αυτός ο περιορισμός στο κέρδος 3 dbi για την εισαγωγική κατηγορία, επηρεάζει πχ αυτες τις κεραίες ...Αλλη μια κεραίa εδώ. 3 .Αν πραγματι με αυτες τις κεραίες είμαι τυπικά παράνομος, τι άλλες λύσεις υπάρχουν. Εχω ακούσει οτι ο περιορισμός αυτός όσον αφορά στο μέγιστο κέρδος, είναι κομματάκι παράλογος (τεχνικά μιλώντας πάντα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rousunny : 03-12-17 στις 16:03

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τη διάθεση να μιλήσουμε. Καλύτερο σίγουρα απο το ατελείωτο googlάρισμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rousunny : 03-12-17 στις 16:04

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Αν και λόγω συνθηκών υπήρξα YAESUικός αφού γνώρισα και προσωπικά τόσο τον Sako όσο και τον υιό του Jun (λίγο προ του θανάτου του ιδρυτή, το 1990), και ξέρω ότι τα YAESU εξακολουθούν να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΑ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ... δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το IC-7300 της ICOM είναι "ιδιαίτερο" μηχάνημα!!! Αν και δεν θα αγόραζα ΠΟΤΕ ένα μηχάνημα τέτοιας χρήσεως με... TOUCH SCREEN!!! Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη...
    Έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά σίγουρα! Οπότε ως υποψήφια επιλοή το βρίσκω ενδιαφέρον για κάποιον που σήμερα θέλει να πάρει κάτι σοβαρό και να το κρατήσε για πολλά έτη!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 04-12-17 στις 11:02
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rousunny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου, αλλα δεν ήθελα να παραφορτώσω το πόστ με απορίες και πληροφορίες. Μια και που το ανέφερες όμως , ψάχνοντας εντόπισα διάφορες κεραίες βραχέων, αλλες για 4 και άλλες για 6 μπαντες. Κάθετες. όπως: 1
    , 2
    Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω, είναι αν αυτός ο περιορισμός στο κέρδος 3 dbi για την εισαγωγική κατηγορία, επηρεάζει πχ αυτες τις κεραίες ...Αλλη μια κεραίa εδώ. 3 .Αν πραγματι με αυτες τις κεραίες είμαι τυπικά παράνομος, τι άλλες λύσεις υπάρχουν. Εχω ακούσει οτι ο περιορισμός αυτός όσον αφορά στο μέγιστο κέρδος, είναι κομματάκι παράλογος (τεχνικά μιλώντας πάντα)
    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις antenna coupler. Θα προτιμούσα αυτή τη λύση σε σχέση με αυτά που είδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Μπορείς να διαβάσεις εκατοντάδες κριτικές πομποδεκτών εδώ:

    http://www.eham.net/reviews/products/14

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    για κεραία έχω μια inverted V από σύρμα χαλκού ηλεκτρολογικό αλλά είναι χαμηλά πέρι τα 3 μέτρα η γωνία της....τεσπα..
    Αν δεν έχεις χώρο μπορείς να εγκαταστήσεις μια vertical από 160-6 meter με αξιόλογη απόδοση tx/rx αλλά και πάλι στα HF είναι θέμα διάδοσης....
    Μια κεραία vertical είναι αυτή πχ:
    Cushcraft
    Y.Γ
    Υaesu FT DX1200 και ξερό μπρεντ..73..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Εγώ φίλε μου έχω αυτή την κάθετη:
    https://www.freebytes.com/catalog/pr...oducts_id=1679

    σε συνδιασμό με μια Windom που είναι στον ίδιο ιστό, ακριβώς στην βάση που δένει η κάθετη ξεκινά το μπαλάν της γουίντομ, και λειτουργούν και οι 2 ως μία κεραία μια και υποβοηθούν η μία την άλλη. Με την κάθετη από πάνω η γουίντομ πάει άνετα στα 160 μέτρα (αν ξεβιδώσω τον κονέκτορα της κάθετης από το τιούνερ δεν συντονίζει με καμία δύναμη στα 160) και με την γουίντομ από κάτω η κάθετη γαζώνει μια και τηνβλεπει ως ράντιαλ. Τσεκαρισμένο, μετρημένο.
    Ο Αντώνης τις έχει δει όταν τις είχα στα 4 μέτρα ύψος από την ταράτσα και δεν του γέμισαν το μάτι. Ανέβηκα στα 6 μέτρα και ανέβασα και τις άκρες της γουίντομ και η συμπερφορά βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο. Αυτές οι κεραιούλες μου έχουν βγάλει αυτή την στιγμή που γράφω 220 χώρες επιβαιβεωμένες στο LotW, 230 σύνολο αν πάρω κάρτες που δεν τις γουστάρω, και προχωράμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip κλησεις απο εξωτερικο σε κινητο (Skype)
    By dj_mike in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 23:29
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 15:01
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 22:46
  4. Οι κλησεις στον υπολογιστη
    By challenge in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-07, 22:30
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 17:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας