Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 32 από 32

Θέμα: Κλησεις CQ απο Sierra Yankee

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Rousunny καλώς ήρθες στο χόμπι. Για κεραία βραχέων θα πρότεινα να βάλεις κάποιο δίπολο αλλά εξαρτάται από το χώρο που διαθέτεις. Αν μπορείς μόνο κάθετη τότε αυτή θα μπει. Μια κεραία συντονισμένη για μια συχνότητα γενικά θα αποδίδει καλύτερα από μια αντίστοιχη πολυμπαντική, οι ανάγκες σου θα σε οδηγήσουν.
    Όσο για τον περιορισμό αν πας σε έτοιμη θα διαβάζεις τα χαρακτηριστικά της. Ειδικά στα vhf ακόμη και μια x-30 ξεπερνά το όριο... Επειδή είμαι καλόπιστος νομίζω ότι ο περιορισμός μπήκε από άγνοια, από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν. Δεν θυμάμαι στη διαβούλευση να είχε προταθεί κάτι τέτοιο. Βέβαια το εύλογο ερώτημα είναι γιατί δεν γίνονται ενέργειες να τροποποιηθεί αυτό το άρθρο καθώς και κάποιες υποζώνες συχνοτήτων βραχέων που δεν έχουν εκχωρηθεί στην κατηγορία SY;
    Νομίζω εάν σου αρέσει και αρχίσεις να ασχολείσαι περισσότερο με το χόμπι, θα χρειασθεί να ξαναδώσεις εξετάσεις. Χρήσιμο επίσης θα είναι να πηγαίνεις σε κάποιο σύλλογο που θα επιλέξεις, θα σου φανεί χρήσιμο.

    Ευχαριστώ SV1GRN! Ο χώρος που εν καιρώ θα στήσω ενα καποιο shack είναι σε ταράτσα 200τμ τριόρωφης ψηλοτάβνης κατοικιας. Εκεί έχω ένα μικρό δώμα 13 τμ. Οπότε ο υπόλοιπος χώρος προσφέρεται. Το QTH μου είναι κοντά στους πρόποδες του Υμηττού (αυτό ίσως να παρουσιάσει προβλήματα?) και έχω επίσης οπτική επαφή με Πάρνηθα και Πεντέλη. Στις εξετάσεις ήμουν οκ 98/100. Αναμένω τώρα ειδοποιηση απο την περιφέρεια μετά τις γιορτες, για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (διακριτικό, πτυχίο). Ελπίζω του χρόνου να δώσω για την κατηγορία 1. Μέχρι τότε θα ήθελα να εξασκηθώ στην ακρόαση κυρίως και στη συνομιλία, και να πειραματιστώ αρχικά στα vhf-uhf με μια καθετη βασης, ή ακόμα και να δοκιμάσω να κατασκευάσω καποιο δίπολο dual band 2μ/70εκ. Αν μου επιτρέψουν τα οιkονομικά μου θα πιαστώ και με τα βραχέα εννοείται.
    Για πρώτη φορά λοιπόν αγαπητοι φίλοι, σας χαιρετώ κι εγώ με "73".

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στο χόμπι καλή συνέχεια. Όπου ο ορίζοντας μας κλείνει προς τα εκεί έχουμε θεματάκια αλλά η μεγάλη πλειονότητα ρ/ε στις πόλεις αυτό αντιμετωπίζει 73

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip κλησεις απο εξωτερικο σε κινητο (Skype)
    By dj_mike in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 23:29
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 15:01
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 22:46
  4. Οι κλησεις στον υπολογιστη
    By challenge in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-07, 22:30
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 17:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας