Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Περι φίλτρου νερού.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλύτερα φίλτρα κοστίζουν περισσότερα χρήματα αλλά
    αυτό το κινέζικο κεραμικό που κοστίζει λιγότερο απο 5ε και το ανταλλακτικό του 2ε
    κρατάει τα περισσότερα σωματίδια και εχει μικρό κόστος, αλλάζεις το φιλτρο του καθε 4μηνο,
    το ξεβιδώνεις και βλέπεις το χρώμα του, εαν απο ασπρο έγινε καφέ καταλαβαινεις πως θελει αλλαγμα.
    https://www.ebay.com/itm/Functional-Home-Kitchen-Ceramic-Cartridge-Faucet-Tap-Water-Clean-Filter-Purifier/222337591174
    Τα ανταλλακτικα που τα βρισκεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    (επισης δεν μπορει να μεινει πολυ ωρα στην σωληνα το φιλτραρισμενο,μυριζει και θελει να τρεξει λιγο η βρυση~μισο ποτηρι).

    θα τολμησω να σχολιασω οτι μυριζει γιατι εχει φυγει το χλωριο και μαζευει μικροβια των οποιων τα καταλοιπα τα μυριζεις.
    οτι το υπολοιπο δεν το μυριζεις δεν σημαινει οτι δεν εχει μικροβια αφου περνα απο την σωληνα μετα το φιλτρο απλα ειναι λιγοτερα. ομως το βασικο ειναι οτι δεν ξερεις τι μικροβια ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα τολμησω να σχολιασω οτι μυριζει γιατι εχει φυγει το χλωριο και μαζευει μικροβια των οποιων τα καταλοιπα τα μυριζεις.
    οτι το υπολοιπο δεν το μυριζεις δεν σημαινει οτι δεν εχει μικροβια αφου περνα απο την σωληνα μετα το φιλτρο απλα ειναι λιγοτερα. ομως το βασικο ειναι οτι δεν ξερεις τι μικροβια ειναι
    Και εμένα εκεί πάει το μυαλό μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Θα πω την γνώμη μου. Αυτό που είπε ο Μηνάς "Εχω εγκαταστήσει 5 σταδίων φίλτρο οσμωση." απόφυγε το. Από 3 στάδια και μετά, είναι ανθυγιεινό. Και τι εννοώ. Μετα τα 3 στάδια αντίστροφης όσμωσης, το νερό είναι κοντά στο Η2Ο δηλαδή άχρηστο για τον οργανισμό. Ο οργανισμός δεν παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται. Αυτά από ασχολία μου με τα ενυδρεία και όχι από ιατρικής άποψης.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πανακριβο σκουπιδι.θα παρεις κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/c/2459/Filtra...to-Pagkou.html
    επελεξε των 10' που υπαρχουν ολα τα φιλτρα.
    φιλτρα θα βρεις εδω. http://www.watersafe.gr/antallaktika...ll-brands.html ,η ψαξε για φιλτρα να βρεις και καποια περιγραφη.
    Εγω εχω βαλει οτι πιο απλο σε δοχειο(οχι τα φτηνα,σπανε) και φιλτρο ενεργου ανθρακα.Πραγματι καταλαβαινεις διαφορα του απλου με το φιλτραρισμενο νερο(επισης δεν μπορει να μεινει πολυ ωρα στην σωληνα το φιλτραρισμενο,μυριζει και θελει να τρεξει λιγο η βρυση~μισο ποτηρι).Υπαρχει και καλυτερο φιλτρο με ανθρακα και κεραμικα αν το νερο ειναι πολυ χαλια.Αν εχεις χωμα προτεινω να βαλεις δυο φιλτρα(πρωτο αυτο μετον σπαγκο).Αν εχετε θεμα με το νερο προτεινω χημειο.
    Αν εχεις σκοπο να δωσεις πανω απο 150€ πηγαινε σε χημικο να του δωσεις αλλα 100 και να βαλεις αυτο το φιλτρο που πρεπει για το νερο που εχεις.

    οσμωσεις κλπ εχω διαβασει οτι δεν κανουν (χωρις να εχω ασχοληθει περαιτερω) γιατι καταστρεφουν μερος των χρησιμων βακτηριων .χημικος βεβαια δεν ειμαι.
    - Κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις μένω Καλλιθέα και το νερό είναι σχετικά καθαρό αυτό με το υπόλοιπο νερό του σωλήνα που θα μυρίζει με προβληματίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις μένω Καλλιθέα και το νερό είναι σχετικά καθαρό αυτό με το υπόλοιπο νερό του σωλήνα που θα μυρίζει με προβληματίζει.
    Αν είναι αυτό που υποπτεύονται (έλλειψη χλωρίου) θα το παθαίνουν όλα τα φιλτραρισμένα νερά.παντως και δεύτερη βρύση που είχα το ίδιο έκανε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά πίνω τη θάλασσα!
    Αστειεύομαι, πίνω το αφαλατωμένο νερό (δεν έχουμε καλή ποιότητα) μέσω ενός συστήματος 5 σταδίων.
    Απ ότι γνωρίζω από την εμπειρία μου σε κατασκευές μονάδων παραγωγής αφαλάτωσης (από οικιών έως και πόλεων) σου λέω πως οποιασδήποτε ποιότητας νερό να έχει η περιοχή σου πολύ σημαντικό είναι πριν την εγκατάσταση ενός συστήματος μέσω αντίστροφης όσμωσης ή ατμοποίησης είτε απευθείας φίλτρανσης, να τοποθετήσεις ένα φίλτρο νήματος (όχι πλαστικού υποκατάστατου) μέχρι 5 micron αμέσως μετά το κεντρικό διακόπτη της παροχής, το οποίο θα κρατάει όλο το χώμα των σωληνώσεων του δικτύου της ΕΥΔΑΠ. Με αυτό θα μειώσεις τη συντήρησή σου σε ηλιακό καζανάκια βρύσες κ.α.
    2ον Βάλε ένα σύστημα 3 σταδίων , δεν χρειάζεσαι περισσότερο αλλά να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα ώστε να συγκρατεί το χλώριο.
    Μην ακούς περί μη κατάλληλο νερό χωρίς συστατικά που χάνονται και που χρειάζεται ο άνθρωπος.
    Υπάρχει λύση με το φίλτρο πρόσδοσης γεύσης
    Το πιο σημαντικό είναι η μεμβράνη της αντίστροφης όσμωσης να σου δίνει αγωγιμότητα τελικού νερού από 250μs και άνω.
    Κοίταξε εφαρμογές και συστήματα στο watershop (και αλλού φυσικά δεν κάνω διαφήμιση)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων

    οσμωσεις κλπ εχω διαβασει οτι δεν κανουν (χωρις να εχω ασχοληθει περαιτερω) γιατι καταστρεφουν μερος των χρησιμων βακτηριων .χημικος βεβαια δεν ειμαι.

    η οσμωση ΔΕΝ καταστρεφει κατι, απλα φτιαχνει νερο χωρις αλατα με μηδενικη σχεδον σκληροτητα (χρησιμα βακτηρια δεν παιρνουμε απ το νερο εξ αλλου αλλα απο την τροφη)
    Πολυ χρησιμο για να φτιαξεις το νερο μετα οπως θες (απαραιτητο για ενυδρεια, ειδικα αν μιλαμε για βιοτοπους που επιβαλεται να φτιαξουμε συγκεκριμενη χημεια) αλλα υπερβολικο για καταναλωση (must για εσπρεσσο ομως).
    Απο κει και περα αν καποιος δεν ειναι ενυδρειοβαρεμενος δεν χρειαζεται οσμωση αλλα ενα καλο φιλτρακι αναλογα το τι χρειαζεται.
    Μηχανικη φιλτρανση οποσδηποτε (σπαγκος), χημικη φιλτρανση με ανθρακα και τελος αν χρειαζεται επιπλεον χημικο φιλτραρισμα βαζεις κι ενα KDF και καθαρισες (γενικα για τα νερα εδω ειναι υπερβολη, αλλα αν υπαρχει λογος υπαρξης οσμωσης καλο ειναι να μπαινουν πισω απ τη μεμβρανη και τα 3)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-12-17 στις 01:06

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (12-12-17)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω και ενυδρειο, και ξερω καλα οτι εξατμιζεται απο την επιφανεια του νερου πολυ ευκολα
    εννωεις φυσικη αποχλωριωση σε βαρελι, οχι οτι ριχνεις απ τη βρυση νερο στο ενυδρειο βεβαια γιατι θα ειχαν τα ψαρια προβλημα με τα βρανχια τους (τους προκαλει ανεπανορθωτο καψιμο)
    Καλη η φυσικη αποχλωριωση για το ενυδρειο αλλα για μας εχει το μειονεκτημα οτι το νερο πρεπει να κατσει σε βαρελι 6-24 ωρες για να φυγει το χλωριο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 22:56
  2. Αναζήτηση φίλτρου 25Hz
    By Hary Dee in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 17:29
  3. ενίσχυση παθητικού φίλτρου
    By Sunjaman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 17:03
  4. Χρήση παθητικού φίλτρου
    By kfatseas in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-08, 18:00
  5. Αγορά φίλτρου φωτός
    By high frequency in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 02:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας