Στο παρακάτω βιντεο παρουσιάζω την τελική εγκατάσταση του Ψηφιακού ελεγκτή για τον λέβητα και το boiler για το ζεστό νερό.
Το νέο στην κατασκευή αυτή είναι ότι ο ελεγκτής διαθέτει ιστοσελίδα και ethernet μέσω της οποίας μπορεί να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο.
Επιπλέον μέσω του δικτύου μπορεί να δεχτεί ενδείκτες. Έχω τοποθετήσει ένα ενδείτη στο κεφαλόσκαλο ώστε να ενημερώνονται όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας κατά την είσοδό τους. Τοποθέτησα επιπλέον ένα ενδείκτη στο διαμέρισμά μου ώστε να έχω άμεση αναφορά της θερμοκρασίας του ζεστού νερού. Μια και το δίκτυο πέρασε μέσα από το τηλεφωνικό καλώδιο έβαλα το καλώδιο δικτύου στο switch του διαμερίσματος. με τον τρόπο αυτό έχω πρόσβαση στην ιστοσελίδα του ελεγκτή (στο υπόγειο) από το κινητό ή το table ώστε να μη χρειάζεται να σηκωθώ από το καναπεδάκι μου. Αρχικά είχα σκοπό να φτιάξω έναν απόλ ελεγτή. Μετά γλυκάθηκα και προχώρησα στο Ethernet. Ο νέος ελεγκτής δεν συνοδεύτηκε με ταυτόχρονη αναβάθμιση του μικροεπεξεργαστή. Λοιπόν , λόγω μικρής μνήμης η ιστοσελίδα του είναι λιτή και ip διευθύνσεις καρφωμένες με το χέρι. O ελεγκτής server έχει το 192.168.1.30 ενώ τα monitor τα 1.60 και 1.61 επειδή πρόκειται για προσωπική χρήση δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν υπάρξει εμπορικό ενδιαφέρον για τον απλό ελεγκτή τότε θα δω αν θα αναβαθμίσω και τον δικτυακό.
Όποιος Θέλει περισσότερες πληροφορίες ας επικοινωνήσει στο 6932435031 Καλαρακης Μηνας