Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: rigol 1054z vs rigol ds1202Z

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή rigol 1054z vs rigol ds1202Z

    καλησπέρα σε όλη την παρέα!
    εδώ και καιρό με "τρώει" η αγορά παλμογράφου αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να κάνω τέτοια κίνηση , τώρα μίας και είμαι λίγο καλύτερα είχα κατασταλάξει στον rigol DS1054Z ( 50Mhz 4 με κανάλια) σκεπτόμενος πώς τα 50Μhz λογικά θα με καλύψουν (με ενδιαφέρει για audio εφαρμογές κυρίως η για κανένα smps)
    και μεταξύ μας γνωρίζοντας πως με κάποιο "νόμιμο" τρόπο μπορεί να γίνει 100Μhz (αν ποτέ μελλοντικά απαιτηθεί κάτι τέτοιο)

    πάνω που ήμουνα έτοιμος να τον παραγγείλω στις επόμενες μέρες στην τιμή τον 375e από batronix η 420e από τον Έλληνα αντιπρόσωπο και χαζεύοντας για μία ακόμα φορά τα εν λόγο sites το μάτι μου έπεσε στον DS1202Z (200Μhz 2 κανάλια) στα ίδια λεφτά , πρόκειται για καινούριο μοντέλο

    από την μία σκέφτομαι πώς 4 κανάλια ταυτόχρονα μάλλον δεν θα χρειαστώ εύκολα αλλά ούτε και 200Mhz από την άλλη... στην μια περίπτωση έχεις και 4 probes σε περίπτωση που σπάσεις πχ κάποιο , αλλά και 4 κανάλια οπότε σε περίπτωση που από λάθος χειρισμό κάψεις κάποιο δεν μένεις με 1 , από την άλλη έχεις 200Mhz και μπορείς να αγγίξεις rf συσκευές

    μίας και ποτέ μου δεν είχα δικό μου παλμογράφο θα ήθελα την γνώμη σας θεωρείται πιο χρήσιμα τα 4 κανάλια η τα 200Mhz και γενικά τι άλλο υπέρ και κατά υπάρχει ανάμεσα στα 2 μοντέλα ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 13-11-19 στις 20:35

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    (τα έβγαζε 'κινέζικα' οπότε τα 'μετέφρασα')
    καλησπέρα σε όλη την παρέα!
    εδώ και καιρό με "τρώει" η αγορά παλμογράφου αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να κάνω τέτοια κίνηση , τώρα μίας και είμαι λίγο καλύτερα είχα κατασταλάξει στον rigol DS1054Z ( 50Mhz 4 με κανάλια) σκεπτόμενος πώς τα 50Μhz λογικά θα με καλύψουν (με ενδιαφέρει για audio εφαρμογές κυρίως η για κανένα smps)
    και μεταξύ μας γνωρίζοντας πως με κάποιο "νόμιμο" τρόπο μπορεί να γίνει 100Μhz (αν ποτέ μελλοντικά απαιτηθεί κάτι τέτοιο)

    πάνω που ήμουνα έτοιμος να τον παραγγείλω στις επόμενες μέρες στην τιμή τον 375e από batronix η 420e από τον Έλληνα αντιπρόσωπο και χαζεύοντας για μία ακόμα φορά τα εν λόγο sites το μάτι μου έπεσε στον DS1202Z (200Μhz 2 κανάλια) στα ίδια λεφτά , πρόκειται για καινούριο μοντέλο

    από την μία σκέφτομαι πώς 4 κανάλια ταυτόχρονα μάλλον δεν θα χρειαστώ εύκολα αλλά ούτε και 200Mhz από την άλλη... στην μια περίπτωση έχεις και 4 probes σε περίπτωση που σπάσεις πχ κάποιο , αλλά και 4 κανάλια οπότε σε περίπτωση που από λάθος χειρισμό κάψεις κάποιο δεν μένεις με 1 , από την άλλη έχεις 200Mhz και μπορείς να αγγίξεις rf συσκευές

    μίας και ποτέ μου δεν είχα δικό μου παλμογράφο θα ήθελα την γνώμη σας θεωρείται πιο χρήσιμα τα 4 κανάλια η τα 200Mhz και γενικά τι άλλο υπέρ και κατά υπάρχει ανάμεσα στα 2 μοντέλα ευχαριστώ πολύ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (13-11-19)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη το αντικατέστησα και στο αρχικό να είσαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Εγώ ψηφίζω τα 200MHz.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    κατι παλαιοι παλμογραφοι της δεκαετιας του 90 tektronix hp 4καναλοι με crt οθονες κτλπ που πουλανε στο ebay μεταχειρισμενους απο 100 εως 200 ευρω αξιζουνε?
    Γιατι ψαχνω και εγω καποιο 4καναλο αλλα χωρις να ξυλωθω δε θελω πολλα mhz encoders θελω να ελεγχω και σε 3φασικα συγχρονα μοτερ το back emf.

    Η να παρω με 500ευρω καινουργιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ψαχνω και εγω καποιο 4καναλο αλλα χωρις να ξυλωθω δε θελω πολλα mhz encoders θελω να ελεγχω και σε 3φασικα συγχρονα μοτερ το back emf.
    με τα λεφτα που θες να δωσεις παιρνεις ενα ωραιοτατο interface που συνδεεται με το λαπτοπ σου και εχει πανω και γεννητρια και analyzer και ασχετα με τις φημες κανει μια χαρα τη δουλεια του (η τουλαχιστο πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε μεταχειρισμενο αναλογικο παλμογραφο παλιας τεχνολογιας που εχει λυωσε σε εργαστηρια) και αν βαλεις κατι παραπανω (οι τιμες παιζουν απο 4 κατοσταρικα εως δυο δυομισι χιλιαρικα) μπορεις να εχεις και ενα πολυ πιο σοβαρο εργαλειο με software που ενσωματωνει χιλια δυο functions, μεχρι thd, αναλυτες πηνιων κτλ






    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    κοιτα εχω ηδη ενα own sds7102 2καναλο 100mhz αλλα δε με καλυπτει στο θεμα των καναλιων
    θελω 3 ή 4 κατα τα αλλα ειναι οκ.

    Αυτοι που δει κατα καιρους οι παλιοι ειναι tektronix hp περιπου στα 200mhz 4καναλοι μοντελα γυρω στο 97 γυρω στα 150ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι παλαιοι παλμογραφοι της δεκαετιας του 90 tektronix hp 4καναλοι με crt οθονες κτλπ που πουλανε στο ebay μεταχειρισμενους απο 100 εως 200 ευρω αξιζουνε?
    Γιατι ψαχνω και εγω καποιο 4καναλο αλλα χωρις να ξυλωθω δε θελω πολλα mhz encoders θελω να ελεγχω και σε 3φασικα συγχρονα μοτερ το back emf.

    Η να παρω με 500ευρω καινουργιο ?
    Εμπρός στα πραγματικά κινέζικα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ακόμα και ΤΕΚ με λυχνίες του 1960 αξίζει, έστω και τα διπλά!

    Αλλά οι επιλογές πρέπει να είναι
    2445Α (Β)
    2465 Α (Β)
    αναλογικοί ΥΠΕΡΟΧΟΙ!!!!!!!!!!!!!

    TDS220 και πάνω! ΨΗΦΙΑΚΟΙ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ... ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΙ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα εχω ηδη ενα own sds7102 2καναλο 100mhz αλλα δε με καλυπτει στο θεμα των καναλιων
    θελω 3 ή 4 κατα τα αλλα ειναι οκ.

    Αυτοι που δει κατα καιρους οι παλιοι ειναι tektronix hp περιπου στα 200mhz 4καναλοι μοντελα γυρω στο 97 γυρω στα 150ευρω.

    https://www.picotech.com/oscilloscop...logic-analyzer

    αριστη ακριβεια μετηρησεων, καποτε ειχε 700 λιρες και τωρα επεσε κατω απο 400. *

    Το μονο μεγαλο προβλημα ΓΙΑ ΜΕΝΑ (το ανακαλυψα εκ των υστερων) ειναι πως δε συνεργαζεται με το virtins multi-instrument (οπως δε συνεργαζεται και ο δικαναλος veleman που εχω)
    https://www.virtins.com/multi-instrument.shtml
    οποτε αν θες το κατι παραπανω πρεπει να βρεις καποιο συμβατο interface απ τα προτεινομενα τους, ΑΛΛΑ ισως να μη σε ενδιαφερει τοσο αφου εσυ μιλας μονο για τα 4 καναλια και δε σε νοιαζουν συμβιβασμοι οπως παλιοι μεταχειρισμενοι αναλογικοι
    Βεβαια δε ξερω αν σε ενδιαφερει τοσο το προγραμμα της virtins (κανει κανα 300ρι και δε το βρισκεις στο θειο) αλλα αν πας σε λυση usb interface ειναι ενα πολυ μεγαλο πλεονεκτημα να υπαρχει συνεργασια, τουλαχιστο για μενα


    *EDIT: ΑΚΥΡΟ, καπου 800-900 ευρω (Ολλανδος συναδελφος μου χε πει οτι τον ειχε παρει κατω απο 400 ευρω γι αυτο μετεφερα την πληροφορια αλλα ειτε ειναι λαθος ειτε τον βρηκε απο καπου προσφορα... ισως βιτρινας η κατι τετοιο)
    Για budget λυσεις ψαξε τι μπορεις να κανεις με bitscope, οπου μπορεις να συνδυασεις και 12 καναλια (το software νομιζω ειναι δωρεαν και απο hardware εχεις πληθος επιλογων, αλλα βαζεις και το χερι σου να το χτισεις) https://www.bitscope.com

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 14-11-19 στις 13:54

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Για την αρχική ερώτηση, και οι δύο Rigol είναι 1Gsa/s που είναι σχετικά λίγα ακόμα και για 100MHz οπότε τα 200MHz θα τα δείχνει υπο συνθήκες....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. παλμογραφος Rigol DS1102E
    By Bobiras in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 19:38
  2. Πρόβλημα με Rigol
    By SProg in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 00:12
  3. RIGOL ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?
    By marder in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-15, 02:23
  4. ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΙ RIGOL
    By dim4 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 19:35
  5. Rigol vs Atten
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 02:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας