Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: τροφοδοσία ηλεκτρονικής πλακετας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή τροφοδοσία ηλεκτρονικής πλακετας

    Καλησπέρα παιδια,

    Εχω φαει ενα σκαλωμα. Εχω μια απλη πλακετα η οποία έχει 2 nand gate , 2 CD4016, 2 ..14538 flip-flop και συνδέω παραλληλα μια ακομη η οποία εχει εναν dspic30f4013 με βαική λειτουργια counter και ενδειξη σε οθόνη nokia 5110. ενα buzzer και ενα analog panel 1mA .

    ο κατασκευαστης το δινει με 2 9V μπαταρίες παράλληλα εννοειται που απ' οτι καταλαβα μαλλον μονο η μια χρησιμοποιειται...(δεν ειναι απαραιτητη η δευτερη).

    Επίσης ενας τυπος την εχει τροφοδοτήσει, χωρις τον dspic που εβαλα εγω και οθονη, με 2 3,7v εν σειρα , 7,4V μπαταρίες κινητών cell phones.

    και λεω με δεδομένο το ενεργοβορότερο... να δουλευει εστω 6-8 ωρες σχεδόν συνέχεια (μπορούμε να θεωρήσουμε το αναλογικό μιλιαμπερόμετρο ως την συνολική κατανάλωση?? 1ma max current) με διακοπες τι μπαταρίες , επαναφορτιζόμενες θα μπορούσα να βάλω?? ως αυτόνομη τρφοδοσία ... δεν θα δουλεύει χρόνια αλλα ξέρω οτι οι μολύβδου είναι κορυγη.
    Επίσης οι αλλου τύπου μπαταρίες χαλάνε εύκολα. αυτες των κινητών παντος δίχνουν την αξία τους αλλα και τα κινητά αν δουλευουν πολυ με καμερες και τα σχετικα καταναλώνεται η μπαταρία γρήγορα

    εχω φάει κόλλημα με τις μολυβδου αλλα είναι βαριες και δεν εχει σε 9v.

    τι προτίνετε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Ενα αναλυτικό σχηματικο θα βοηθουσε! Επίσης, πόσα mA καταναλώνει η κατασκευή σου?



    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα αναλυτικό σχηματικο θα βοηθουσε! Επίσης, πόσα mA καταναλώνει η κατασκευή σου?



    Sent from my SM-J710F using Tapatalk
    δεν την εχω μετρησει ακομη. δεν θελω και σουπερ αναλυση αλλα στο περιπου τι προτινετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία υπολογίζεται με βαση την κατανάλωση του κυκλώματος και με τη διάρκεια ζωής που θέλεις μέχρι να εκφορτιστεί είτε απο μόνη της , είτε απο τον καταναλωτή .
    Δεν ανέφερες αυτα τα δύο στοιχεία . Το τι κάνει το κύκλωμα σου ειναι αδιάφορο ... ως προς την ερώτηση που κάνεις ( εκτός και αν
    βαριέσαι να μετρήσεις την κατανάλωση και θελεις να στην υπολογισει κάποιος απο την περιγραφή του κυκλώματος )

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρία υπολογίζεται με βαση την κατανάλωση του κυκλώματος και με τη διάρκεια ζωής που θέλεις μέχρι να εκφορτιστεί είτε απο μόνη της , είτε απο τον καταναλωτή .
    Δεν ανέφερες αυτα τα δύο στοιχεία . Το τι κάνει το κύκλωμα σου ειναι αδιάφορο ... ως προς την ερώτηση που κάνεις ( εκτός και αν
    βαριέσαι να μετρήσεις την κατανάλωση και θελεις να στην υπολογισει κάποιος απο την περιγραφή του κυκλώματος )

    λοιπον,
    ναι φυσικα και θελω να μετρήσω απλα με δεδομενο την 9v duracell που δινει ο κατασκευαστεις ελεγα να μην το μετρουσα .
    επίσης, το manual δεν δίνει συγκεκριμένη κατανάλωση διοτι εξαρτάτε απο την λειτουργια του ως counter η οχι , την μέτρηση έντασης ρεύματος στο μιλιαμπερόμετρο.... κ.α
    παντος εγω θα το τροφοδοτήσω και θα επανέλθω με μια τιμη μέτρησης κατανάλωσης ενέργειας στην ποίο ενεργοβόρα λειτουργια. απλα θελει καλιμπραρισμα στην αρχη ..τασεις, zero point οπότε γιαυτο λιγο τεμπελιάζω...

    το δευτερο στοιχειο εν μεσος το απαντησα, δηλαδη, να δουλευει 8 ωρες με μικρες διακοπες 10 λεπτων ανα ωρα.
    Διαρκεια αποφορτισης μια βδομαδα δηλαδη ανα βδομαδα φορτιση/ 7ημερες λειτουργιας που μπορει να μην ειναι συνεχομενες.

    ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    καλησπερα παιδια,

    να επανερθω στο θεμα λιγο πριν τροφοδοτησω την πλακετα και να κανω μια αναφοορα και να κανω μια ερωτηση,

    ειδα σε καποια manuals της πλακετας την "battery life" λεει οτι η 9v duracell μπαταρια έχει διαρκεια ζωης 50 ώρες μπορουμε να υπολογίσουμε την καταναλωση που έχει η πλακετα?

    ερωτηση, έχω εναν φορτιστη-ροφοδοτικο που μου ξεμεινε δεν ξερω απο τι και εχει εξοδο 9v 500mA και λεω να τη τροφοδοτήσω με αυτον τον φορτιστη-τροφοδοτικο λογικα δεν θα έχω προβλημα σωστα?

    Επίσης επειδη εχω κολησει με τις μπαταρίες μολύβδου θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο να την τροφοδοτήσω με 6V η 12v μπαταρία μολυβδου . Λεω και 6V γιατι είναι πολυ ελαφρια και την βρήκα σε καταστημα τυχαια, μου είπαν οτι μπαινουν σε ταμειακες μηχανες (φυσικα μπορει να χρειαστει κατι για να ανυψωσω την ταση της 6V)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιοδικά ηλεκτρονικής
    By JIMKAF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-20, 01:27
  2. ΤΕΙ Ηλεκτρονικής...
    By SilverWolf in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 01:17
  3. σχολή ηλεκτρονικής
    By alexandrosD in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 19:44
  4. Τροφοδοσία πλακετας
    By Nihilus in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 14:31
  5. Εγκυκλοπαίδεια ηλεκτρονικής
    By JIMKAF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-08, 01:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας