Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: Ερωτηση για διαμερισμα χωρις γειωση

  1. #21
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμή που νοικιάζεις ο ιδιοκτήτης έχει την ευθύνη να είναι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού ασφαλής και σύμφωνη με τους κανονισμούς. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να στείλεις ένα εξώδικο στον ιδιοκτήτη σου, θα το συντάξεις μόνος σου (βρες πρότυπα στο google) και θα βρεις έναν δικαστικό επιμελητή να το επιδώσει. Θα σου κοστίσει 25€. Εκεί θα του περιγράφεις τα προβλήματα που έχει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση και θα τον καλείς εντός 10 ημερών να επιληφθεί του θέματος και να φέρει ηλεκτρολόγο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα πεις ότι θα επιληφθείς εσύ και θα φέρεις εσύ ηλεκτρολόγο και το ποσό θα αφαιρεθεί από μελόντικά μίσθώματα. Θα πρέπει φυσικά να βρεις ηλεκτρολόγο που να κόβει αποδείξεις, πράγμα πολύ δυσκολο! Θα κρατήσεις τις αποδειξεις από το ποσό που θα δώσεις, συν το εξώδικο που θα του έχεις στείλει και στο επόμενο μίσθωμα θα του δώσεις κατά αυτό το ποσό λιγότερο. Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα πρέπει να φτιαχτεί άμεσα, δεν τον συζητάω! Γείωση δεν έχεις, ρελέ δεν δουλεύει, μια διαρροή στον θερμοσίφωνα την ώρα που κάνεις μπάνιο και αντίο ζωή!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 08-12-17 στις 13:55

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον KATSO001 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    m_iw (08-12-17), thomastropo (08-12-17)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    φίλε μου βρες άλλο σπίτι και κάνε μια καταγγελία , μιλάμε για ζώα και όχι για ανθρώπους

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (08-12-17)

  5. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mark
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Χαίρεται, εφερα ηλεκτρολόγο!

    Λοιπόν, σε κάποια θεματάκια είχα άδικο. Η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι όντως 20Α απλά δεν φαίνεται ποια είναι στον πίνακα, αλλά είναι σωστή! Ο θερμοσίφωνας λέει πως δεν έχει τρία καλώδια γιατί η γείωσή του είναι από τους χαλκοσωλήνες... Γείωση στο παρκέ όντως δεν υπάρχει. Έβαλε ένα καλώδιο από τη φάση στον ουδέτερο (η αντίστροφα δε θυμάμαι) και το ρελέ δεν έπεσε στα δωμάτια με παρκέ, ενώ σε αυτά που δεν έχουν έπεσε, άρα, απλά δε δουλεύει το κουμπί του. Ακόμη δεν έχω καταλάβει, πως γίνεται αν ενώσεις φάση με ουδέτερο να δεις αν υπάρχει γείωση, απλά ελέγχεις ότι το ρελέ είναι συνδεδεμένο με αυτές τις πρίζες! αλλά για να με σώσει εμένα πρέπει πρώτα να με χτυπήσει ρεύμα (Όχι?)!! Μου είπε ότι έχω ράβδο γείωσης... Δεν άνοιξε τις πρίζες να κοιτάξει αν έχουν όμως καλώδιο γείωσης, απλά είπε πως έχουν επειδή πέφτει το ρελέ! αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες...

    Εσείς που έχετε περισσότερες εμπειρίες σε αυτό, σας ακούγεται πως όλα εντάξει; Μην πήγε χαμένο το 50ρικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_iw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πήγε χαμένο το 50ρικο
    Αν είναι όπως τα περιγράφεις, μάντεψε...


    Εάν ένωσε όπως λες ΦΑΣΗ με ΟΥΔΕΤΕΡΟ θα προκάλεσε βραχυκύκλωμα και το μόνο που δεν είχε λόγο να πέσει είναι το ρελέ. Όλες οι άλλες ασφάλειες θα έπρεπε να πέσουν (ασφάλεια γραμμής ή και γενική ή και μετρητή ακόμα)
    Για το θέμα της μη γείωσης στον θερμοσίφωνα είναι απαράδεκτο αυτό που σου είπε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    m_iw (08-12-17)

  8. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mark
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι όπως τα περιγράφεις, μάντεψε...


    Εάν ένωσε όπως λες ΦΑΣΗ με ΟΥΔΕΤΕΡΟ θα προκάλεσε βραχυκύκλωμα και το μόνο που δεν είχε λόγο να πέσει είναι το ρελέ. Όλες οι άλλες ασφάλειες θα έπρεπε να πέσουν (ασφάλεια γραμμής ή και γενική ή και μετρητή ακόμα)
    Για το θέμα της μη γείωσης στον θερμοσίφωνα είναι απαράδεκτο αυτό που σου είπε.
    Ε ναι αφου στην ουσία τραβας "άπειρα αμπερς" άρα θα έπρεπε να ρίξει και τις άλλες... θεέ μου που τους βρίσκω....

    Τι λες να κάνω; Από τον ένα ηλεκτρολόγο στον άλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mark
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια διαρροή στον θερμοσίφωνα την ώρα που κάνεις μπάνιο και αντίο ζωή!
    Ο ηλεκτρολόγος που έφερα είπε πως ποτέ δεν πρέπει να είναι ανοιχτός όταν κάνεις μπάνιο γιατί μπορεί να πάθει οτιδήποτε άλλο που η γείωση δε σε προστατεύει... ΑΑΑΑΧ ευτυχώς που δε μου είπε: "ε, μη βάζεις και την σόμπα στην πρίζα, γιατί κ αυτή μπορεί να σε σκοτώσει" :/

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_iw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρεται, εφερα ηλεκτρολόγο!

    Λοιπόν, σε κάποια θεματάκια είχα άδικο. Η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι όντως 20Α απλά δεν φαίνεται ποια είναι στον πίνακα, αλλά είναι σωστή! Ο θερμοσίφωνας λέει πως δεν έχει τρία καλώδια γιατί η γείωσή του είναι από τους χαλκοσωλήνες... Γείωση στο παρκέ όντως δεν υπάρχει. Έβαλε ένα καλώδιο από τη φάση στον ουδέτερο (η αντίστροφα δε θυμάμαι) και το ρελέ δεν έπεσε στα δωμάτια με παρκέ, ενώ σε αυτά που δεν έχουν έπεσε, άρα, απλά δε δουλεύει το κουμπί του. Ακόμη δεν έχω καταλάβει, πως γίνεται αν ενώσεις φάση με ουδέτερο να δεις αν υπάρχει γείωση, απλά ελέγχεις ότι το ρελέ είναι συνδεδεμένο με αυτές τις πρίζες! αλλά για να με σώσει εμένα πρέπει πρώτα να με χτυπήσει ρεύμα (Όχι?)!! Μου είπε ότι έχω ράβδο γείωσης... Δεν άνοιξε τις πρίζες να κοιτάξει αν έχουν όμως καλώδιο γείωσης, απλά είπε πως έχουν επειδή πέφτει το ρελέ! αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες...

    Εσείς που έχετε περισσότερες εμπειρίες σε αυτό, σας ακούγεται πως όλα εντάξει; Μην πήγε χαμένο το 50ρικο
    Απορω πως ακομα ειναι στην πιατσα ατομα σαν κι αυτον.
    Θα μου πειτε βασιζονται στην ασχετοσυνη του καθενος (με το συμπαθειο ε...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_iw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν έχω, μονο μια γάτα, αλλά δε θα ταν ευχάριστο θέαμα μια φλεγόμενη τριχόμπαλα να τρέχει πάνω κάτω μέσα στο σπιτι
    Φυγε το γρηγοροτερο
    Με τα υδραυλικα μηπως εχεις και κει προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mark
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορω πως ακομα ειναι στην πιατσα ατομα σαν κι αυτον.
    Θα μου πειτε βασιζονται στην ασχετοσυνη του καθενος (με το συμπαθειο ε...)
    Καταλαβαίνω... Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω όμως :/ έφερα δύο ηλεκτρολόγους που πάνω κάτω λένε τα ίδια... Δεν είμαι και πλούσιους να δοκιμάζω μέχρι να βρω κάποιον που θα μου αρέσει :ρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυγε το γρηγοροτερο
    Με τα υδραυλικα μηπως εχεις και κει προβλημα?
    μπα, αφου τα ελενξε η ηλεκτρολογαρα και τα βρηκε ΓΕΙΩΜΕΝΑ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορω πως ακομα ειναι στην πιατσα ατομα σαν κι αυτον.
    μωρε υπαρχουν και παρα-υπαρχουν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_iw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρεται, εφερα ηλεκτρολόγο!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_iw Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λοιπόν, σε κάποια θεματάκια είχα άδικο. Η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι όντως 20Α απλά δεν φαίνεται ποια είναι στον πίνακα, αλλά είναι σωστή! Ο θερμοσίφωνας λέει πως δεν έχει τρία καλώδια γιατί η γείωσή του είναι από τους χαλκοσωλήνες... Γείωση στο παρκέ όντως δεν υπάρχει. Έβαλε ένα καλώδιο από τη φάση στον ουδέτερο (η αντίστροφα δε θυμάμαι) και το ρελέ δεν έπεσε στα δωμάτια με παρκέ, ενώ σε αυτά που δεν έχουν έπεσε, άρα, απλά δε δουλεύει το κουμπί του. Ακόμη δεν έχω καταλάβει, πως γίνεται αν ενώσεις φάση με ουδέτερο να δεις αν υπάρχει γείωση, απλά ελέγχεις ότι το ρελέ είναι συνδεδεμένο με αυτές τις πρίζες! αλλά για να με σώσει εμένα πρέπει πρώτα να με χτυπήσει ρεύμα (Όχι?)!! Μου είπε ότι έχω ράβδο γείωσης... Δεν άνοιξε τις πρίζες να κοιτάξει αν έχουν όμως καλώδιο γείωσης, απλά είπε πως έχουν επειδή πέφτει το ρελέ! αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες...

    Εσείς που έχετε περισσότερες εμπειρίες σε αυτό, σας ακούγεται πως όλα εντάξει; Μην πήγε χαμένο το 50ρικο


    κακως τον πληρωσες κι απο πανω, 50 κλωτσιες επρεπε να του δωσεις αν εγινε ακριβως οπως τα περιγραφεις...
    Τωρα σοβαρα, γεφυρωσε φαση ουδετερο κι επεσε το ρελε?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 02:00
  2. Ερωτηση για γειωση σε SMPS
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 00:23
  3. Ερωτηση για γειωση σε κατασκευη HDMI
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 20:38
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 12:02
  5. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 00:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας