Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ανάλυση κυκλώματος ενισχυτή Mw-Am.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή Ανάλυση κυκλώματος ενισχυτή Mw-Am.

    Καλημέρα σε όλους,θα μπορέσει κάποιος να κάνει μια περιγραφή ανάλυση ενός κυκλώματος ενισχυτή Mw-Am;Το σχέδιο είναι του Ηρακλή-Zerc.Θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί,πως προσαρμόζουν οι μετασχηματιστές εισόδου-εξόδου,οι τιμές των πυκνωτών κτλ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν το κύκλωμα είναι broadband και δεν χρειάζεται συντονισμούς. Οι πυκνωτές 100n που βλέπεις όπου "τρέχει" η rf είναι για να κόβουν τη συνεχή συνιστώσα.

    Το σήμα μπαίνει στο BD139 που είναι ακόλουθος εκπομπού, (μεγάλη αντίσταση εισόδου, μικρή αντίσταση εξόδου) και στην ουσία χρησιμεύει μόνο για προσαρμογή αφού η ενίσχυσή του είναι κάτω της μονάδας. Ο μετασχηματιστής που βρίσκεται στον εκπομπό κατεβάζει ακόμα την σύνθετη αντίσταση για να οδηγήσει το IRF520 που είναι το οδηγό στάδιο και πολώνεται ώστε να λειτουργεί στη γραμμική του περιοχή με το τρίμμερ Ρ2.

    Στο drain του IRF520 βρίσκεται ο μετασχηματιστής αναστροφής φάσης. Στο σημείο αυτό εγώ βλέπω πρόβλημα αφού το δευτερεύον του μετασχηματιστή δεν φαίνεται να έχει μεσαία λήψη ως προς τη γη για την rf και έτσι τα gate του τελικού σταδίου φαίνονται να είναι από πλευράς rf "στον αέρα".

    Οι δυο κλάδοι του μετασχηματιστή οδήγησης οδηγούν τα τελικά IRFP240 που είναι ανά δυο παράλληλα σε συμμετρική διάταξη. Η τροφοδοσία τους γίνεται από τη μεσαία λήψη του TRC1 του οποίου το δευτερεύον ανεβάζει την πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου στα 50Ω για να οδηγήσει το φορτίο. Τα fet της εξόδου πολώνονται όλα μαζί μέσω του τριμμερ P3.

    Το VK200 που είναι σε σειρά με την τροφοδοσία δεν βλέπω τι δουλειά έχει εκεί, εκτός αν υπάρχει για να κόβει τυχόν υψίσυχνες παρασιτικές ταλαντώσεις. Κατά την άποψή μου δεν χρειάζεται.

    Στους δυο πρώτους μετασχηματιστές προσωπικά θα χρησιμοποιούσα FT50-43 και ο εξόδου θα ήταν φτιαγμένος από 6 FT37-43.

    Φίλτρα αρμονικών δεν υπάρχουν. Αν και θεωρητικά οι γραμμικοί ενισχυτές δεν βγάζουν αρμονικές, στην έξοδο μετά το μετασχηματιστή θα πρέπει να τοποθετηθεί ένα φίλτρο χαμηλής διέλευσης.

    Αυτά τα λίγα.

    ΥΓ. Το κύκλωμα είναι "broadband" διότι:

    1. Το BD139 και το IRF520 είναι πολωμένα στη γραμμική τους περιοχή ενώ τα IRFP240 της εξόδου θα πρέπει να είναι πολωμένα τουλάχιστον σε τάξη Β αφού δουλεύουν συμμετρικά.

    2. H rf από στάδιο σε στάδιο δεν περνάει μέσα από συντονισμένα κυκλώματα αλλά μέσω μετασχηματιστών φερρίτη. Από τον τρόπο κατασκευής των μετασχηματιστών εξαρτάται και το πόσο "broad" θα είναι το "band".

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 09-12-17 στις 23:06
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Marc (11-12-17), SeAfasia (10-12-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σημείο αυτό εγώ βλέπω πρόβλημα αφού το δευτερεύον του μετασχηματιστή δεν φαίνεται να έχει μεσαία λήψη ως προς τη γη για την rf και έτσι τα gate του τελικού σταδίου φαίνονται να είναι από πλευράς rf "στον αέρα".
    Θα μπορούσε,βέβαια, κάποιος να πει, ότι αφού τα δυο IRFP240 του κάθε κλάδου έχουν μια συνδυασμένη χωρητικότητα gate - source περίπου 2500 pF, ο κάθε κλάδος βλέπει την θετική του ημιπερίοδο μέσω της χωρητικότητας του άλλου κλάδου

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 10-12-17 στις 10:18
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση.Βέβαια δημιουργούνται και νέες απορίες.Ο πυκνωτής c4 10nF παράλληλα με τον πρωτεύων του μ/χ πως παίρνει αυτή την τιμή και αντίστοιχα στην έξοδο ο c14 3300nF.Πως ξέρουμε τη αντίσταση έχουν τα mosfet εξόδου για να έχουμε στην έξοδο 50 OHM;Εδώ είναι και το μεγάλο linear.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ : 11-12-17 στις 10:59

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση.Βέβαια δημιουργούνται και νέες απορίες.Ο πυκνωτής c4 10nF παράλληλα με τον πρωτεύων του μ/χ πως παίρνει αυτή την τιμή και αντίστοιχα στην έξοδο ο c14 3300nF.Πως ξέρουμε τη αντίσταση έχουν τα mosfet εξόδου για να έχουμε στην έξοδο 50 OHM;Εδώ είναι και το μεγάλο linear.
    Νίκο, δεν έχω κάποια έτοιμη απάντηση. Ευκαιρία να το διερευνήσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Γιώργο (Ακρίτας), εξαιρετική ανάλυση! Όσο για το εύρος ζώνης του ενισχυτή, θα έλεγα ότι η ζώνη είναι πλατιά μεν, αλλά όμοια με μία καμπύλη συντονισμού με πλατιά ζώνη.
    1. Το πρώτο κύκλωμα συντονισμού το βλέπω να δημιουργείται στον εκπομπό του τρανζίστορ BD139: με την αυτεπαγωγή του πρωτεύοντος του μετασχηματιστή TR1, τον πυκνωτή C4-10 nF και την αντίσταση R4-33 Ω. Τα στοιχεία αυτά δημιουργούν μία πλατιά καμπύλη συντονισμού, λόγω μεγάλων απωλειών του κυκλώματος.
    Τα δεύτερο κύκλωμα το βλέπω να δημιουργείται στον μετασχηματιστή εξόδου: με την αυτεπαγωγή του πρωτεύοντος, τον πυκνωτή C14-3,3 nF και την "μετασχηματισμένη", προς το πρωτεύον, ωμική αντίσταση 50/16 Ω.
    Υποψιάζομαι, ότι ο πυκνωτής C14 προορίζεται επίσης και για να προφυλάξει τα τρανζίστορ εξόδου από την υπέρταση που ενδεχομένως να δημιουργείται όταν η κεραία είναι αποσυνδεδεμένη (αποσυνδεδεμένα τα 50 Ω της κεραίας).
    2. Στο θέμα της μεσαίας λήψης του μετασχηματιστή ΤR2, είναι ζήτημα συνήθειας. Και εγώ θα προτιμούσα τον μετασχηματιστή με μεσαία λήψη, αλλά για να πολωθούν τα τρανζίστορ εξόδου, το δυναμικό της μεσαίας λήψης θα αναγκαζόμουν να το ανεβάσω. Αυτό που βλέπουμε στο Σχηματικό-είναι μία εναλλακτική λύση.
    3. Αλλά το φίλτρο (VK 200, C10, C11), εγώ θα το κρατούσα, προκειμένου να αποφύγω την όποια ανεπιθύμητη ανάδραση από τη μονάδα εξόδου προς τον προ ενισχυτή, καθώς έχουν κοινή τροφοδοσία.
    Βασίλειος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 11-12-17 στις 15:37

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (11-12-17)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Βασίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.Στο μεγάλο linear τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά τι ακριβώς γίνετε εκεί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Νίκο, δεν είμαι Ηλεκτρονικός και, επομένως, προτιμώ την ανάλυση του Μεγάλου Linear να την κάνει ο Ακρίτας, που είναι πολύ καλός σε αυτά. Στα θέματα Ηλεκτρονικής παρεμβαίνω μόνο περιστασιακά και μόνο εκεί όπου εκτιμώ ότι μπορώ να συμβάλω κάπως στη συζήτηση. Και εγώ περιμένω με ενδιαφέρον την απόκριση του Ακρίτα. Συγνώμη.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Ούτε εγώ είμαι ηλεκτρονικός Βασίλειε. Με κάτι τέτοια θέματα όμως βρίσκω ευκαιρία να ανοίξω πάλι τα παλιά βιβλία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Γιώργο, πάντως, θα περιμένω την απόκριση σου, καθώς με τους πομπούς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια Ανάλυση κυκλώματος PWM και γάφυρας - Η
    By dimitrisTs in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 17:32
  2. ποιοτική ανάλυση κυκλώματος
    By χαρά in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 17:59
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-06, 22:03
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 20:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας