Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 59 από 59

Θέμα: 13 Δεκέμβρη 1943

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια λεπτομέρεια σου διέφυγε. Στρατιώτη σε μάχη ή αιχμάλωτο; Τί κατάλαβες πως λέμε 2-3 μέρες;

    Επειδή μιλάμε για αιχμαλώτους, έστω οτι γουστάρεις να εκτελέσεις αιχμαλώτους,
    όταν θα έρθει η ώρα των αντιποίνων, θα είσαι εκεί να υπερασπιστείς τους αθώους πολίτες που θα πληρώνουν τον δικό σου "ηρωισμό"
    ή θα τους αφήσεις στο έλεος του εχθρού;
    Έχεις μαύρα μεσάνυχτα από Ιστορία. Πρέπει πριν αρχίσεις να γράφεις να ξαναδιαβάσεις όλη την Ιστορία ξανά και ξανά. Δεν έχουμε το ίδιο επίπεδο γνώσεων και αντίληψης οπότε μην περιμένεις να κάνω διάλογο μαζί σου. Για εμένα πως να στο πω δεν χαλάω την διάθεση μου και τον χρόνο μου να συνδιαλέγομαι με ανιστόρητους. Μην ξαναπεριμένεις απάντηση από εμένα. Πως να το πω αλλιώς. Δεν αξίζεις μια λέξη να γράψω, γίνεται να σου μάθω πως γράφεται η ιστορία; Εσύ τώρα είσαι με το μέρος του Χίτλερ γίνεται εγώ να συνομιλήσω μαζί σου; Με τι επιχειρήματα; Δεν μας χωρίζει άβυσσος μας χωρίζουν ανθρώπινες αξίες και αίμα αθώων ανθρώπων. Τέλος ότι διάβασες διάβασες από εμένα. Οι Γερμανοί ντρέπονται για τον Χίτλερ και οι Έλληνες καμαρώνουν για τον "δίκαιο" και "γενναίο" στρατό του. Φίλε τέλος.

    4 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλαρακι εχεις καταλαβει οτι σε γραφω η οι ικανοτητες σου ειναι τοσο limited που δε τα ποιανεις αυτα αν δε στα πουνε?
    αντε ασχολησου με καμια ζωγραφομηχανη που ειναι ειδικοτητα σου κι ασε αυτη την ηλιθιοτητα που θες να φανει και ως κοντρα τρομαρα σου προκειμενου να νοιωσεις πως ασχολουνται με την παρτι σου


    Συγγνωμη επι προσωπικου : Τετοιο "γραψιμο" ουτε η Κα -γκε-μπεεεεε ,προβατακια Κομσομολ .Απο δραχμιστης μεχρι Μπολσεβικος ειναι μακρυς ο δρομος.


    "κι οχι καποιος που στα 249 μυνηματα του τα 200+ ειναι στο "παμε εκλογες" τα 10 στο "ελευθερη ενεργεια" με αναμεταδωσεις απο τους πιστους του ΠΖ, 1 στο "θεμα εξαερωσης" , 1 στο "ασφαλεια αγορας" 1 στον Κινεζο, 1 θεμα για ενα ταμπλετακι (το μοναδικο που χει καπως σχεση με τη θεματολογια) και 3 εδω εκ των οποιων τα 2 για να πουν οτι ο συγγραφεας τους νομιζει οτι ο κος Νικος ειναι επισκευαστης μαγνητικων τηλεφωνων και κομπιουτερολογος."

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    http://www.mixanitouxronou.gr/giati-...nthikologisis/

    εδω λεει για την αλωση της τριπολιτσας. σχετικα με αυτο που μας ενδιαφερει, Οι Έλληνες οπλαρχηγοί θεώρησαν τις σφαγές ως αναγκαιότητα για την Επανάσταση. Έπρεπε να ανοιχτεί μεταξύ των επαναστατών και της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας αγεφύρωτο χάσμα. Έπρεπε να αποκλεισθεί ο δρόμος μιας πιθανής αμνηστίας ή συνθηκολόγησης (συνηθισμένη κατάληξη σε προηγούμενες εξεγέρσεις). Το μέσο ήταν φρικτό, αλλά μοναδικό....


    η ιστορια αυτους τους δικαιωσε, ετσι επρεπε να γινει και οχι αλλιως.
    ομως, ακομα και αν πουμε οτι οι συμμοριτες σκεφτοντουσαν παρομοια, η ιστορια δεν τους δικαιωσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    συμμοριτες?

    ...νταξει, εχω αρχισει να πιστευω οτι καποιοι βρισκουν χιπστερο-vintage το να μιλανε σαν αγραμματοι αρχαιοι προ-Καραμανλικοι δεξιοι τσομπανηδες, αλλιως δεν εξηγειται...


    btw οι ανθρωποι που μιλουσαν ετσι δεν το καναν γιατι ηταν οντως ηλιθιοι, αλλα ζουσαν σε μια εποχη εντελως αποκομμενη απ την πληροφορια, οι γνωσεις τους περιοριζονταν σε "αναγνωση και γραφη" και ηταν πανευκολο να μανιπουλαρονται απ τον εκαστοτε βασιλια, βουλευτη, δημαρχο, προεδρο, ...αστυνομο που ερχονταν σε επαφη οποτε ειχαν ενα πολυ μεγαλο αλοθι σε αντιθεση με αυτους που προσπαθουν να τους μοιασουν το 2017!!!!!!!!!!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    σας καμαρωνω.Η ιστορια γραφεται με τον τροπο που θελει ο καθενας.Οπως οι τουρκοι ξεπροβοδισαν τους Ελληνες στην σμυρνη,ετσι σφαγιαστηκαν στην ελλαδα 2 αιωνες πριν..
    Το μονο κακο που βλεπω οτι κανανε οι Ελληνες τοτε ειναι οτι επιτρεψαν στο ειδος μας να ζει ελευθερο(να γραφει στο Pc οτι μλκια του κατεβει)

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμμοριτες?

    ...νταξει, εχω αρχισει να πιστευω οτι καποιοι βρισκουν χιπστερο-vintage το να μιλανε σαν αγραμματοι αρχαιοι προ-Καραμανλικοι δεξιοι τσομπανηδες, αλλιως δεν εξηγειται...


    btw οι ανθρωποι που μιλουσαν ετσι δεν το καναν γιατι ηταν οντως ηλιθιοι, αλλα ζουσαν σε μια εποχη εντελως αποκομμενη απ την πληροφορια, οι γνωσεις τους περιοριζονταν σε "αναγνωση και γραφη" και ηταν πανευκολο να μανιπουλαρονται απ τον εκαστοτε βασιλια, βουλευτη, δημαρχο, προεδρο, ...αστυνομο που ερχονταν σε επαφη οποτε ειχαν ενα πολυ μεγαλο αλοθι σε αντιθεση με αυτους που προσπαθουν να τους μοιασουν το 2017!!!!!!!!!!!!
    Ο όρος (ακριβής κατά την άποψή μου) υιοθετήθηκε από τον ΟΗΕ και ο συμμοριτοπόλεμος μετονομάστηκε αλλιώς μόλις το 1989.
    Σύμφωνα με δημοσιεύματα ο ΟΗΕ ήταν που έδωσε την ονομασία:

    "Αρχικά, με βάση και ψηφίσματα του ΟΗΕ, ο πόλεμος ονομάστηκε επισήμως «Συμμοριτοπόλεμος» και αυτή η ονομασία διατηρήθηκε επί πολλές δεκαετίες"

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95...F%82_1946-1949

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Νταξει για το Συμμοριτες , ψωμι κι αλατι .Το βλεπω να γραφεται εδω και μου ειναι αποκρουστικο, εξ αλλου ο καραμανλης νομιμοποιησε τον Περισσο και οσοι παιρνουν γραμμη απο εκει ειναι πλεον φανερο .
    off topic : στη μουσικη ροκ διαβασα για μια αναγουλα στα mp3 του Youtube και μια προταση για λαμπαto ενισχυτη ακουστικων κτλπ . Να μπω να ρωτησω η θα φαω πορτα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... νομιμοποιησε τον Περισσο και οσοι παιρνουν γραμμη απο εκει ειναι πλεον φανερο .
    Αν κάποιος προσπαθήσει να εντοπίσει την IP, πιθανών να καταλήξει μέσα - μέσα στον Περισσό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος προσπαθήσει να εντοπίσει την IP, πιθανών να καταλήξει μέσα - μέσα στον Περισσό!


    Αντωνη για λαμπατο ενισχυτη εριξα τα διχτυα μου .Αν με καλεσουν στον περισσο για ακροαση , δεν θα πω οχι .
    Παραλειπομενο : Ποιος απο δω μεσα "φιλοξενηθηκε" απο τις αρχες εστω για μια βραδυα , χαριν μιας Λυχνιας ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 22:23
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 23:47
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-14, 12:35
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 00:07
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-14, 17:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας