Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 52 από 52

Θέμα: αγορά UPS

  1. #51
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    μια χαρα εισαι Γιαν , στο ειπα και παραπανω , αντι να το βγαλεις απ την πριζα θα μπορουσες να κατεβασεις τον ασφαλειοδιακοπτη για μερικα δευτερολεπτα , οσο για την αλλαγη μπαταριων μην σε νοιαζει , ναι εχει μια ιδιαιτεροτητα στο ανοιγμα ( με βιδες ειναι οχι με κολα ) και φυσικα αλλαζουν !, η apc λεει κατι τετοια ( θα εξηγηθω παρακατω ) , θα πρεπει να πιανει λιγο το χερι σου για να τις αλαξεις , υποψιν ... οσο ποιο συχνες διακοπες εχεις η πτωσεις τασεως τοσο ποιο πολυ επιβαρυνονται η μπαταριες του εως την αλαγη τους ! αλλο να εχεις 1-2-3-4-5 ? στον χρονο και αλλο μεσα στο διμηνο να εχεις τα ιδια ! επισης μην ξεχνας οτι ολα ειναι κινεζικα !

    Οχι δεν το έχω κάνει. Ποτέ δεν ήμουν περίεργος. Τώρα γίνομαι που μεγαλώνω .
    H apc μπαταρίες συνήθως είναι csb
    μπααα εχει μεσα οτι νανε μαρκα και τερμα κινεζικη ! ναι και csb παλι κινεζια ! τι κανει λοιπον η apc και κραταει τοσο μια μπαταρια του πεταματου ? με το που τις παραλαβει απ το κινεζοεργοστασιο πριν τις χωσει στο ups τις περναει απ τον αναλυτη-φορτιστη και ετοιμες μετα στρωμενες οσες περασαν το τεστ , οσες βγαλαν φολτ ξανα πισω και του δινει αλλες ο κινεζος ! το ιδιο και η AEG , ενω στην MGE μπορεις αν δεν κανω λαθος να επιλεξεις εσυ την μαρκα μπαταριων .

    παμε τωρα και την ατην υποθεση σχετικα με αυτο που ρωτησα ( εκτυπωτες ) και με του φιλου τ σχετικες απαντησεις , συγνωμη φιλε μου αλλα ετσι ειναι ... ξεκιναω με αυτο
    δεν ειναι επαγωγικα το προβλημα αλλα τα 5-10Α
    https://www.google.gr/search?source=....0.z5RZNYmQv2o
    απο αυτο που παρεθεσες διαβασες καθολου? λεπτομερειες ? , ποιος τρελος θα εδινε εκτυπωση απ την στιγμη που κοπηκε το ρευμα ? και μη μου παραθεσεις το μανιφεστο της apc με τα σμαρτ,
    για να μην σε κοψει στην μεση λεμε , εν λειτουργια !
    απο που και ως που προτεινεις στον κοσμο online ups ? πανακριβα ? αληθεια γνωριζεις τι θα πει online ups ?
    θα σου πω εγω ...
    1 οι μπαταριες του θελουν συνηθως αλαγη κοντα στο 6μηνο αναλογως τον τυπο του και μιλαμε για ακριβες μπαταριαε
    2 τοποθετουνται σε πραγματικο προβλημα ζωης και θανατου - νοσοκομειου κλπ
    3 πλε σε βιομηχανικα περιβαλλοντα στεκονται σαν και αυτο που πηρε ο φιλος παραπανω
    4 δεν ειναι για εμας
    5 εαν εισαι επαγγελματιας και εχεις βαλει τετοια ( online ups ) σε ασχετους εισαι για πολλες κλωτσιες ! τραβας χρημα απο τις μπαταριες !

    αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη με μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα οτι ο 7300 τραβάει 20Α σε FullLoad. Δηλαδή κάπου 270W.
    Οκ το PS σου μπορεί να είναι 550W (13,8V 40A) αλλά μόνο σε FullLoad. Τώρα έχεις την μισή κατανάλωση.
    Οπότε τα 500 και κάτι W που σου δείχνει, ναι μαζί με τα υπόλοιπα ... είναι σωστά.

    Η ΔΕΗ την έχει (KWh) νομίζω 0,094€. Εγώ θα έβαζα τις επιλογές (αν αλλάζουν) σε 250 & 180 VAC.
    Η κατανάλωση PC + 2 μονιτορ + 7300 σε ακρόαση, είναι λιγότερο από 120 βατ (το pc ειναι αυτά τα μικρά κουτάκια της λενόβο με εξωτερικό πακάκι τροφοδοσίας).
    Η υπολογισμένη βάση τύπου κατανάλωση σε εκπομπή είναι 280 βατ χοντρικά.
    Άρα έχουμε ένα σύνολο 400 βατ.
    Τα 500+, πόθεν;

    *Άνοιξα παράλληλα και το 857 εχτές για ακρόαση και αυτό πρόσθεσε μόνο 20 βάτ στην κατανάλωση.
    όπότε, τα σηκώνει όλα επάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 24-12-17 στις 10:07

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά UPS 10kVA
    By bolsevikos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 20:46
  2. Αγορά νέου UPS και κατανάλωση ρεύματος
    By hdradio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 15:15
  3. Αγορά UPS | TV-Monitor & PC & Router & Laptop-if_possible
    By abstract3d in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:44
  4. Αγορά και ερωτήσεις για UPS
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας