Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Ψηφιακός Παλμογράφος HANTEK - αξίζει;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    εχω τον ds1054z αξιζει κάθε $$$ προτείνω να περιμενεις κι να μαζεψεις για ένα οργανο πολυ καλο
    αυτό μου λεγανε κι οι αλοι εγω μεσα να μην ασχοληθώ-ξοδεψω χρηματα σε έναν μικρο usb ή με σε έναν από την καρτα ηχου . μπορει να καθηστερισα 1-2 χρονια μεχρι να μαζεψω το budget (μαθητης βλέπεις ,περιορισμένοι ποροι ) αλλα δεν το μετανόησα
    οποτε πρωτινω να περιμενεις κι να παρεις κατι καλο

    αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έχεις δουλέψει; γιατι εγώ δεν το κατάφερα.
    Ναι. Στην αρχή είχα θέμα γιατί είχα το suppress background noise ανοιχτό και έκοβε το σήμα γιατί νόμιζε ήταν θόρυβος...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (13-12-17)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    ok. θα το δοκιμασω, πιο πολύ από περιέργεια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα σύγκρισης κανονικού παλμογράφου με αυτό.

    Βαγγελη, ο συγκεκριμένος HANTEK δεν είναι ο USB.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok. θα το δοκιμασω, πιο πολύ από περιέργεια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα σύγκρισης κανονικού παλμογράφου με αυτό.

    Βαγγελη, ο συγκεκριμένος HANTEK δεν είναι ο USB.
    Είναι RIGOL.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι RIGOL.
    Μπέρδεμα. :p
    Αναφερόμουν στο δικό μου ποστ, οτι ο Hantek που συζητάω δεν είναι USB.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Με τα δεδομένα που αναφέρεις (αρχάριος, οικονομική στενότητα) εγώ θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις καθόλου παλμογράφο τουλάχιστον προς το παρόν.
    Ο παλμογράφος είναι ένα χρήσιμο όργανο γιατί σε κάποιες περιπτώσεις θες να δεις την μορφή που έχει το το σήμα σου και δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνο ο παλμογράφος. Όμως και χωρίς αυτό μπορείς να ασχοληθείς και να μάθεις πολλά πράγματα και χωρίς την χρήση παλμογράφου.
    Από την δική μου εμπειρία σε συνθήκες εργασίας, ο παλμογράφος μου χρειάστηκε (επιτακτικά) λίγες μόνο φορές, σε επισκευή τηλεοράσεων πολύ παλιά, σε επισκευή inverter ηλεκτροσυγκολλήσεων και σε λίγες ακόμη σποραδικές περιπτώσεις. (Δεν ασχολήθηκα καθόλου με ήχο).

    Τις περισσότερες φορές ο παλμογράφος απλά στολίζει τον πάγκο. Υπάρχουν βέβαια και φορές που αν δεν τον έχεις λες καλά θα ήταν να μπορούσαμε να δούμε την κυματομορφή, αλλά μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό.
    Γνώμη μου είναι να περιμένεις και να κάνεις την αγορά όταν θα αισθανθείς επιτακτική ανάγκη χρήσης του παλμογράφου και όχι αγορά για να μαθαίνεις.....

    Προτεραιότητα έχουν πάντα τα παιδιά και η οικογένεια και μόνο αν και όταν περισσέψουν (πράγμα απίθανο την σήμερον εποχή) κάνεις την αγορά για το hobby σου.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (14-12-17)

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Μάρκο, η απάντηση σου είναι ακριβώς ο λόγος που δεν προχωράω με την αγορά.
    Έχω αποφασίσει ότι ΑΝ αγοράσω κάτι θα πάω σε φθηνή λύση (έπεται ποστ με ο,τι έχω μαζέψει μέχρι τώρα) αλλά όπως λες το χόμπι πρέπει να μπει σε 2η μοίρα...

    από την άλλη ο παλμογράφος είναι για μένα ένα παιδικό όνειρο που ενώ πάντα φαινόταν άπιαστο, τώρα φαίνεται να είναι λίιιιιγο πιο κοντά.
    δεν ξέρω....

    **off_topic
    Μάρκο ωραίο το blog σου, δεν το είχα δει μέχρι σήμερα! Καλοτάξιδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα, απλά για να πω τί βρήκα σε περίπτωση που κάποιον τον ενδιαφέρει...

    Ό,τι άρθρο διάβασα και ό,τι review είδα, έχει γίνει από ανθρώπους με αρκετή έως πολύ εμπειρία στα ηλεκτρονικά, και οι περισσότεροι έχουν στη διάθεσή τους τουλάχιστον ένα πολύ σοβαρό παλμογράφο. Οπότε είναι λογικό και οι συγκρίσεις και οι απαιτήσεις να είναι ανάλογες, όσο και αν προσπαθούν να κρατήσουν τη λογική του low-cost, low-budget άρα και low-expectations.
    Στην Ευρώπη βρίσκω τη σειρά DSO5000P (από 70 έως 200MHz) και το μοντέλο DSO4072C. Βασικό κριτήριο αναζήτησης είναι η τιμή να παραμένει κάτω από 300 Ευρώ και από Ευρώπη! Η μόνη διαφορά της σειράς 5000P με την 4000C φαίνεται να είναι η ύπαρξη γεννήτριας συχνοτήτων στη δεύτερη.

    Πέρα από κάποια reboots και κολλήματα, υπάρχουν πολλά σχόλια σχετικά με την εμφάνιση του παλμογράφου και με το πόσο δύσχρηστο είναι το software. Πχ σε κάποιους περιστροφικούς διακόπτες η κίνηση του διακόπτη οδηγεί τον κέρσορα σε αντίθετη φορά από την αναμενόμενη. Όλα αυτά είναι σημαντικά και καλό να τα γνωρίζει κάποιος, όμως, για μένα προσωπικά δεν αποτελούν αποφασιστικό παράγοντα, αν είναι να αποκτήσω παλμογράφο με τόσα χρήματα.

    Tα HANTEK, όπως και πολλοί άλλοι ψηφιακοί παλμογράφοι μπορούν να πειραχτούν και να φτάσουν μέχρι 200MHz. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Όμως, μου αρέσει ότι θεωρητικά θα μπορούσα κάποτε να παίξω με αυτό το hack.

    Το μοντέλο που θα αγόραζα εγώ πάντως ύστερα από όλα αυτά είναι το DSO5102P. Έχει την ίδια τιμή με το μοντέλο των 70ΜΗz, και λογικά αναβαθμίζεται στα 200 αν ποτέ θελήσω να το κάνω. Από θέμα εύρους μια χαρά θα με κάλυπταν και λιγότερα από 70ΜΗz βέβαια. To DSO4072C ενώ φαίνεται δελεαστικό, ίσως θα ήταν καλύτερα να αποφύγω τα 2 σε 1 προϊόντα. Επιπλέον δεν βρήκα καμία σοβαρή κριτική (στα αγγλικά) αν και πιστεύω ότι θα αποκτήσει κάποια δημοτικότητα τους επόμενους μηνες. Τέλος, η σειρά DSO5000P είναι αρκετά δοκιμασμένη, και θεωρώ ότι τα πιο χοντρά bugs έχουν τουλάχιστον αποκαλυφθεί, οπότε ξέρεις τί να περιμένεις. (Από την άλλη, η σειρά DSO4000C είναι πολύ καινούργια, με ό,τι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται αυτό σε hw και sw).

    Αυτά για τώρα, ελπίζω να μην σας κούρασα!

    Παραθέτω και κάποιες από τις πηγές που βρήκα στο δίκτυο, παραλείποντας τα βίντεο της αναβάθμισης, και οτιδήποτε είναι σε άλλη γλώσσα εκτός της αγγλικής:
    · Βίντεο με 5 σοβαρά bugs
    https://www.youtube.com/watch?v=1j0txBI_Zm0
    (στην περιγραφή του βίντεο αναφέρει ότι σε πρόσφατο update, δύο από αυτά διορθώθηκαν.)

    · O Todd Harrison επίσης αναφέρεται σε κάποια θέματα σε ένα δικό του review:
    Video & Site

    · Άλλο ένα βίντεο:
    https://www.youtube.com/watch?v=luYJVTG7TJQ

    · Άρθρο στο EEVBlog forum για «πείραγμα» ενός Hantek.
    Link
    προφανώς δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω και τις 117 σελίδες του ποστ, αλλά μια γρήγορα ανάγνωση έχει ενδιαφέρον.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalism : 15-12-17 στις 09:32 Αιτία: add link

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Μιχάλη (michalism), θα διαφωνήσω με τον Μάρκο (electrtonio). Αυτά που λέει είναι σωστά, ωστόσο για τον έμπειρο Ηλεκτρονικό. Για τον αρχάριο, αλλά και για τον Ηλεκτρονικό γενικά, ο παλμογράφος είναι αναγκαίος όπως το κατσαβίδι στον Ηλεκτρολόγο.
    Όσο για το αν πρέπει να είναι ψηφιακός ή αναλογικός - θα σου πω την εμπειρία μου. Είχα έναν αναλογικό παλμογράφο 2 καναλιών, πολύ καλό, αλλά αγόρασα και έναν ψηφιακό, τον οποίο τελικά τον εγκατέλειψα. Δεν μου άρεσε ότι το σήμα στην οθόνη εμφανίζεται από μνήμης, με καθυστέρηση, αλλά και στο συγχρονισμό παρουσίαζε προβλήματα. Πες από βίτσιο ή από συνήθεια, το σήμα στην οθόνη ήθελα (θέλω) να το βλέπω έτσι όπως αυτό είναι τι στιγμή που το παρακολουθώ.
    Τελικά, στον αρχάριο θα συμβούλευα να αγοράσει τον πιο φτηνό αναλογικό παλμογράφο 2 καναλιών. Για αρχή, αλλά ακόμη και επαγγελματική χρήση-είναι καλός.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Βασίλειε.
    δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητος ο παλμογράφος, σίγουρα όλοι συμφωνούμε ότι βοηθάει.
    Από εκεί και πέρα, είναι θέμα προτεραιοτήτων μιας και μιλάμε για ένα οικονομικό μέγεθος το οποίο για πολλούς από εμάς είναι υπολογίσιμο.

    Σχετικά με τον αναλογικό παλμογράφο, είμαι και εγώ υπέρ του, αλλά δυστυχώς είναι (και) θέμα χώρου/ όγκου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακός Παλμογράφος
    By Dr_Giwrgos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 01:14
  2. Ψηφιακός παλμογράφος
    By kiros in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 11:43
  3. ψηφιακός παλμογράφος
    By P.J. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας