Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Ψηφιακός Παλμογράφος HANTEK - αξίζει;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή Ψηφιακός Παλμογράφος HANTEK - αξίζει;

    Καλησπέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω στην αγορά ενός ψηφιακού παλμογράφου.
    Αν μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα θα αγόραζα τον τετρακάναλο Rigol από Ελλάδα. Δυστυχώς όμως θα πρέπει να περιοριστώ σε κάτω από 300 Ευρώ , και σε αυτά τα χρήματα βρίσκω μόνο τον Hantek.
    Επίσης θέλω να αγοράσω από Ευρώπη (Ελλάδα όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι). Σίγουρα από Κίνα έχω άλλες επιλογές, αλλά με ότι γίνεται στα τελωνεία τελευταία φοβάμαι να ρισκάρω.

    Βρίσκω αρκετές κριτικές για το μοντέλο DSO5102P, όμως βρήκα και αυτό που φαίνεται αρκετά νεώτερο με καλύτερη οθόνη και μάλλον ποιο καινούργιο firmware. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει καμία κριτική ή αναλυτική παρουσίαση.

    Η ερώτηση προς εσάς είναι μια: Υπάρχει κάτι που κάνει τους παλμογράφους αυτούς είτε άχρηστους ή να μην αξίζουν τα λεφτά τους;
    Αξίζει να περιμένω τον 1 επιπλέον χρόνο που ίσως χρειαστώ να μαζέψω τα χρήματα για να πάρω ένα RIGOL;

    Να αναφέρω εδώ ότι είμαι αρχάριος και ο σκοπός είναι η μάθηση. Θεωρώ πως ό,τι και να πάρω θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και καλές γιορτές σε όλους!
    Μιχάλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalism : 13-12-17 στις 17:59 Αιτία: ορθογραφια

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Μιχάλη, μια ιδέα θα πω μιας και δεν ξέρω από παλμογράφους: γιατί δεν μαζεύεστε 2-3 άτομα από την ίδια σχολή (αν είσαι σε κάποια σχολή σχετική με ηλεκτρονικά) να πάρετε έναν όλοι μαζί;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη, μια ιδέα θα πω μιας και δεν ξέρω από παλμογράφους: γιατί δεν μαζεύεστε 2-3 άτομα από την ίδια σχολή (αν είσαι σε κάποια σχολή σχετική με ηλεκτρονικά) να πάρετε έναν όλοι μαζί;
    Καλή ιδέα αλλά δυστυχώς τα φοιτητικά μου χρόνια σταμάτησαν το 2000 χαχαχαχα

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Α, οκ. Εντάξει μωρέ κι εσύ, μην κολλάς σε λεπτομέρειες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη, μια ιδέα θα πω μιας και δεν ξέρω από παλμογράφους: γιατί δεν μαζεύεστε 2-3 άτομα από την ίδια σχολή (αν είσαι σε κάποια σχολή σχετική με ηλεκτρονικά) να πάρετε έναν όλοι μαζί;
    Γιατί οι απαιτήσεις της σχολής καλύπτονται από έναν USB με 50€ και τα εργαλεία, οι γυναίκες και τα αυτοκίνητα δεν δανείζονται. Και είναι λιγότερο από μισή χαρά πιστεύω, αν είναι να ξοδέψεις να το ευχαριστηθείς τουλάχιστον.

    Μιχάλη για ποιον λόγο τον θέλεις?

    Όπως προείπα αν θέλεις τον 1054 αξίζει να περιμένεις, άλλη χαρά να αγοράζεις αυτό που θέλεις.
    Και μην ξεχνάς ότι στην ίδια περιοχή τιμών έχει βγάλει η siglent, η Keysight και είναι η σειρά της Rigol η οποία δεν έβγαλε κάτι πρόσφατα γιατί δουλεύει σε ASIC Ultravision #2, ίσως η αναμονή αξίζει πολύ περισσότερο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Μιχάλη το αν θα πάρεις hantek ή όχι θα εξαρτηθεί μόνο στο αν αξιζουν. Το θέμα του τελωνείου λύνεται και στο ebay επιλέγοντας φίλτρο να δεις τους πωλητες πουν στελνουν απο Ευρώπη/Γερμανια αλλα και απο Aliexpress επιλεγοντας φίλτρο την αποστολή απο γερμανια. Ειναι δυο τρεις πωλητες και ebay και ali που μονιμα εχουν ευρωπαικες αποθηκες και στελνουν με ελαχιστη διαφορα σε σχεση με την ''κινεζικη'' τιμη. Σε καμια μα καμια περιπτωση μην κανεις το σφάλμα και παρεις με αποστολη απο Κινα θα περασεις σιγουρα τελωνειο με τελικη επιβαρυνση πανω απο 100 ευρω στα 300 ευρω.
    Εχει αναλυθεί το θεμα και σε αλλα thread. Δεν εχω βρει καποιον εδω μέσα να εχει hantek, δικο μας συμφορουμίτη για να μας πει ιδίαν άποψη. Οποτε σε αυτη τη φαση που εισαι εσυ ειναι πολύ κόσμος και σαφη απαντηση πέραν της προφανής που συνηθιζεται στο φορουμ μας ''δεν αξιζει κινεζικος hantek, παρε rigol'' δε νομιζω να βρεις. Βεβαια πολλες φορες να ξερεις η προφανής απάντηση είναι και η σωστή...
    Προσωπικα να σου πω οτι σκεφτομαι μεχρι τα χριστουγεννα να παρω ενα hantek, γιατι οι UNI-T που σιγουρα εχουν καλυτερο και ποιο απροβληματιστο λογισμικο το τελευταιο δίμηνο ανεβηκαν παντου σε τιμες και επιασαν παντου σχεδον τους rigol οποτε δεν αξιζει με τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι απαιτήσεις της σχολής καλύπτονται από έναν USB με 50€ και τα εργαλεία, οι γυναίκες και τα αυτοκίνητα δεν δανείζονται. Και είναι λιγότερο από μισή χαρά πιστεύω, αν είναι να ξοδέψεις να το ευχαριστηθείς τουλάχιστον.

    Μιχάλη για ποιον λόγο τον θέλεις?

    Όπως προείπα αν θέλεις τον 1054 αξίζει να περιμένεις, άλλη χαρά να αγοράζεις αυτό που θέλεις.
    Και μην ξεχνάς ότι στην ίδια περιοχή τιμών έχει βγάλει η siglent, η Keysight και είναι η σειρά της Rigol η οποία δεν έβγαλε κάτι πρόσφατα γιατί δουλεύει σε ASIC Ultravision #2, ίσως η αναμονή αξίζει πολύ περισσότερο.
    τον θελω για να παιξω και να πειραματιστω. αν ποτε φτασω στο σημειο να κανω σοβαρά προτζεκτ ή επισκευές, βλεπουμε. Παντα μιλάμε στο επίπεδο χομπυ. Η δουλειά μου ειναι άλλη.
    το να μαζεψω χρήματα μάλλον δύσκολο, καθότι νεός γονιός οποτε οι προτεραιότητες είναι άλλες πλέον!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη το αν θα πάρεις hantek ή όχι θα εξαρτηθεί μόνο στο αν αξιζουν. Το θέμα του τελωνείου λύνεται και στο ebay επιλέγοντας φίλτρο να δεις τους πωλητες πουν στελνουν απο Ευρώπη/Γερμανια αλλα και απο Aliexpress επιλεγοντας φίλτρο την αποστολή απο γερμανια. Ειναι δυο τρεις πωλητες και ebay και ali που μονιμα εχουν ευρωπαικες αποθηκες και στελνουν με ελαχιστη διαφορα σε σχεση με την ''κινεζικη'' τιμη. Σε καμια μα καμια περιπτωση μην κανεις το σφάλμα και παρεις με αποστολη απο Κινα θα περασεις σιγουρα τελωνειο με τελικη επιβαρυνση πανω απο 100 ευρω στα 300 ευρω.
    Εχει αναλυθεί το θεμα και σε αλλα thread. Δεν εχω βρει καποιον εδω μέσα να εχει hantek, δικο μας συμφορουμίτη για να μας πει ιδίαν άποψη. Οποτε σε αυτη τη φαση που εισαι εσυ ειναι πολύ κόσμος και σαφη απαντηση πέραν της προφανής που συνηθιζεται στο φορουμ μας ''δεν αξιζει κινεζικος hantek, παρε rigol'' δε νομιζω να βρεις. Βεβαια πολλες φορες να ξερεις η προφανής απάντηση είναι και η σωστή...
    Προσωπικα να σου πω οτι σκεφτομαι μεχρι τα χριστουγεννα να παρω ενα hantek, γιατι οι UNI-T που σιγουρα εχουν καλυτερο και ποιο απροβληματιστο λογισμικο το τελευταιο δίμηνο ανεβηκαν παντου σε τιμες και επιασαν παντου σχεδον τους rigol οποτε δεν αξιζει με τιποτα.
    ακριβως όπως τα λες! Uni-t χάζευα και εγω αλλα έχουν ανέβει οι τιμές. Ευτυχώς πρόλαβα και τσίμπηα ένα UT139C και μάλιστα από Κίνα! Σχετικά με τους Siglent και εγώ θα τους προτιμούσα, αλλά μόνο από Κίνα βρίσκω. Στην Ευρώπη δεν ειναι φθηνοί.

    Πραγματικά αναρωτιέμαι πάντως. Θα χαζέψω απόψε καμια κριτική, αλλά δεν νομίζω οτι στην τελική τα κλαίς τα λεφτά σου. απλά έχεις κάποιυς περιορισμους και το usability υπολείπεται του ανταγωνισμού. αλλα είναι και 200Ε κατω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη το αν θα πάρεις hantek ή όχι θα εξαρτηθεί μόνο στο αν αξιζουν. Το θέμα του τελωνείου λύνεται και στο ebay επιλέγοντας φίλτρο να δεις τους πωλητες πουν στελνουν απο Ευρώπη/Γερμανια αλλα και απο Aliexpress επιλεγοντας φίλτρο την αποστολή απο γερμανια. Ειναι δυο τρεις πωλητες και ebay και ali που μονιμα εχουν ευρωπαικες αποθηκες και στελνουν με ελαχιστη διαφορα σε σχεση με την ''κινεζικη'' τιμη. Σε καμια μα καμια περιπτωση μην κανεις το σφάλμα και παρεις με αποστολη απο Κινα θα περασεις σιγουρα τελωνειο με τελικη επιβαρυνση πανω απο 100 ευρω στα 300 ευρω.
    Εχει αναλυθεί το θεμα και σε αλλα thread. Δεν εχω βρει καποιον εδω μέσα να εχει hantek, δικο μας συμφορουμίτη για να μας πει ιδίαν άποψη. Οποτε σε αυτη τη φαση που εισαι εσυ ειναι πολύ κόσμος και σαφη απαντηση πέραν της προφανής που συνηθιζεται στο φορουμ μας ''δεν αξιζει κινεζικος hantek, παρε rigol'' δε νομιζω να βρεις. Βεβαια πολλες φορες να ξερεις η προφανής απάντηση είναι και η σωστή...
    Προσωπικα να σου πω οτι σκεφτομαι μεχρι τα χριστουγεννα να παρω ενα hantek, γιατι οι UNI-T που σιγουρα εχουν καλυτερο και ποιο απροβληματιστο λογισμικο το τελευταιο δίμηνο ανεβηκαν παντου σε τιμες και επιασαν παντου σχεδον τους rigol οποτε δεν αξιζει με τιποτα.
    Έχω τον Hantek DSO8060 εδώ και 5 χρόνια, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και είναι αρκετά αξιόπιστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (13-12-17)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Αν το θες για πειραματισμό δες αυτό που είναι και δωρεάν , μέχρι να μαζέψεις χρήματα για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το θες για πειραματισμό δες αυτό που είναι και δωρεάν , μέχρι να μαζέψεις χρήματα για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα.
    το έχεις δουλέψει; γιατι εγώ δεν το κατάφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακός Παλμογράφος
    By Dr_Giwrgos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 01:14
  2. Ψηφιακός παλμογράφος
    By kiros in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 11:43
  3. ψηφιακός παλμογράφος
    By P.J. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας