Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ψηφιακός Παλμογράφος HANTEK - αξίζει;

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, στον αρχάριο θα συμβούλευα να αγοράσει τον πιο φτηνό αναλογικό παλμογράφο 2 καναλιών.
    Δεν είναι και φτηνοί πάντως οι μεταχειρισμένοι αναλογικοί, ο φτηνότερος στο αγγλικό ebay είναι ένας HAMEG HM303-6 35MHz Analog Oscilloscope.
    £135.00 + £25.00 έξοδα αποστολής.(σύνολο 170€, £1 = €1,1343)
    Από Βουλγαρία.

    Εδώ η λίστα όλων των παλμογράφων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 15-12-17 στις 14:28
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη (michalism), θα διαφωνήσω με τον Μάρκο (electrtonio). Αυτά που λέει είναι σωστά, ωστόσο για τον έμπειρο Ηλεκτρονικό. Για τον αρχάριο, αλλά και για τον Ηλεκτρονικό γενικά, ο παλμογράφος είναι αναγκαίος όπως το κατσαβίδι στον Ηλεκτρολόγο.
    Όσο για το αν πρέπει να είναι ψηφιακός ή αναλογικός - θα σου πω την εμπειρία μου. Είχα έναν αναλογικό παλμογράφο 2 καναλιών, πολύ καλό, αλλά αγόρασα και έναν ψηφιακό, τον οποίο τελικά τον εγκατέλειψα. Δεν μου άρεσε ότι το σήμα στην οθόνη εμφανίζεται από μνήμης, με καθυστέρηση, αλλά και στο συγχρονισμό παρουσίαζε προβλήματα. Πες από βίτσιο ή από συνήθεια, το σήμα στην οθόνη ήθελα (θέλω) να το βλέπω έτσι όπως αυτό είναι τι στιγμή που το παρακολουθώ.
    Τελικά, στον αρχάριο θα συμβούλευα να αγοράσει τον πιο φτηνό αναλογικό παλμογράφο 2 καναλιών. Για αρχή, αλλά ακόμη και επαγγελματική χρήση-είναι καλός.
    Βασίλειος.
    Αυτό σε περίπτωση σήματος πολύ χαμηλής συχνότητας είναι προτέρημα. Βλέπεις κυματομορφή ενώ στον αναλογικό μια τελεία να κόβει βόλτες.

    Στην επιλογή αναλογικού συμφωνώ και εγώ, αλλά είναι δύσκολο να βρεις φτηνό και αξιόλογο, συνήθως αν πάρεις καινούριο προτιμάς να το κρατήσεις για δεύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Μακαρι να μπορούσαμε να βρουμε εναν αμιγως αναλογικό παλμογραφο που εχει τουλάχιστον τα βασικα στην ευρώπη με 100 ευρω με μεταφορικα. 100 ευρω στην ευρωπη πωλουνται μονο κατι δεινοσαυροι του 1960, κατι ρωσσικοι αρχαιολιθικοι που εχουν στρογγυλη crt μιας ιντσας ή καπιοι νεοτεροι που ο πωλητης λεει οτι ειναι faulty ή untested. Οι hameg αν τους θεωρησουμε μετρο συγκρισης αξιολογων αναλογικων κλεινουν πανω απο τα 150 ευρω στην καλυτερη στις δημοπρασιες χωρις τα μεταφορικα στην τιμη.
    Αυτα παντα για ευρωπη. Αμερικη αλλαζει το πραγμα αλλα εκει δεν εχουμε προσβαση ακομα και η θεια απο το σικαγο να ερχοταν να μας δει αυριο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Εχεις ξεκαθαρίσει τι σήματα θέλεις να μετράς με τον παλμογράφο ? Το ΒW ? θέματα triggering και 2nd time base ?
    Αν αυτά δεν τα κατανοήσεις στην αρχή τότε πολύ πιθανόν να κάνεις μια επιλογή που μετά από λίγο καιρό θα μετανοιώσεις γιατί θα διαπιστώσεις ότι θα ήθελες να έχει "και αυτό". Ο παλμογράφος πάγκου είναι ένα πολύ σοβαρό και χρήσιμο όργανο είτε κάνεις επισκευή είτε R&D. Συνήθως τον αγοράζεις μια για πάντα ή έστω μέχρι να κάνεις απόσβεση.Το μειονέκτημα του USB για εμένα είναι ότι θέλεις ένα PC δίπλα σου. Για να πάρεις μια σωστή απόφαση θα σου πρότεινα να διαβάσεις τις βασικές λειτουργίες ενός παλμογράφου και να αποφασίσεις ποιές από αυτές θέλεις να ικανοποιεί το μοντέλο που θα επιλέξεις.Θα σου πρότεινα να αποφύγεις scope που έχουν ενσωματωμένες γεννήτριες σήματος, καφετιέρες, ραδιόφωνα και άλλα τέτοια.Κάθε όργανο είναι σχεδιασμένο για να αποδίδει το μέγιστο σε ένα και μόνο ρόλο.Τέλος ίσως να αξίζει η αναμονή γιατί και χρήματα θα μπορέσεις να μαζέψεις για κάτι καλύτερο και οι τιμές των ήδη παλαιών αναλογικών θα πέσουν.

    Αν πάλι οι συχνότητες που θέλεις να μετρήσεις είναι audio και βιάζεσαι να μπεις στο "κλίμα" μια τίμια λύση είναι αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1EDG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (17-12-17)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Τις βασικές λειτουργίες ενός παλμογράφου πιστεύω ότι τις γνωρίζω, χωρίς όμως να θεωρώ ότι έχω την πλήρη κατανόηση. Όμως είναι και αυτό μέρος της διαδικασίας μάθησης. Και σίγουρα αν αγοράσω τώρα κάτι, ύστερα από λίγα χρόνια (ΑΝ εξελίξω τις γνώσεις μου) αυτό ίσως να μην μου αρκεί, και να θέλω κάτι άλλο.
    Δεν είμαι όμως σίγουρος αν αυτό θα πρέπει να αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα.
    Με μία σχετικά μικρή πίεση τώρα θα μπορούσα να κάνω την συγκεκριμένη αγορά. Του χρόνου δεν ξέρω αν θα μπορώ. Και δεν θέλω να μπώ στο τριπάκι του κυνηγητού των features που δεν χρησιμοποιεις ποτέ.
    Μην με παρεξηγήσετε, η κάθε γνώμη και άποψη είναι σεβαστή και την παίρνω σοβαρά υπ'οψιν μου. Απλά και εγώ με τη σειρά μου ξεκαθαρίζω τη σκέψη μου για να προχωράει η κουβέντα!

    Ας πούμε Μάριε το 2nd time base που ανέφερες, ούτε καν το ήξερα. Μπήκα, το έψαξα, και θεωρώ ότι είναι κάτι που αυτή τη στίγμη δεν με ενδιαφέρει.Μάλλον είμαι πιο αρχάριος απ'όσο πιστεύεις!
    Για εύρος κλπ, αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ. Γενικά τις ανάγκες μου θα τις τοποθετούσα στο επίπεδο ενός σπουδαστή. Μακάρι να φτάσω κάποια στιγμή στο σημείο να πώ ότι ο εξοπλισμός που έχω πλέον δεν με καλύπτει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Στο e-bay μπορείς να βρείς αναλογικούς παλμογράφους αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου και να περιμένεις υπομονετικά μέχρι να βρεθεί κάτι καλό. Το μηχάνημα της φωτογραφίας το πήρα εγώ πριν δυο μήνες από Γερμανία, σε πολύ καλή κατάσταση, με 80Ε + 30Ε μεταφορικά.

    s-l1600b.jpg

    Για αρχή όμως θα σου συνιστούσα κι εγώ το μηχανάκι που προτείνει παραπάνω ο Μάριος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Σας ξαναλέω ότι τους αναλογικούς δεν τους κοιτάω γιατί είναι θέμα χώρου, το οποίο βέβαια προσπαθώ να λύσω.
    Είναι αλήθεια πάντως οτι ευκαιρίες υπάρχουν. Εχθές έκλεισαν 2 δημοπρασίες από Γερμανία με συνολική τιμή κάτω από τα 100Ε!!!
    Ο ένας κιόλας νομίζω είχε και 2nd time base που έλεγε ο Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Ποιος είναι ο Μάριος ρε παιδιά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι ο Μάριος ρε παιδιά;
    Ο Μάριος είναι συμφορουμιτης που απάντησε σε προηγούμενο ποστ.

    Στάλθηκε από το Lenovo A3500-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Αφού λοιπόν ο αναλογικός απορρίπτεται, μια επίσης τίμια λύση είναι κάποιος της Rigol.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακός Παλμογράφος
    By Dr_Giwrgos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 01:14
  2. Ψηφιακός παλμογράφος
    By kiros in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 11:43
  3. ψηφιακός παλμογράφος
    By P.J. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας