Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Γειωση σε μονοκατοικια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Γειωση σε μονοκατοικια

    ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Σήμερα η Τατιάνα (νομίζω) είχε κάτι παραπλήσιο για μια 27χρονη έγκυο που πέθανε από ηλεκτροπληξία μέσα στη μπανιέρα στη Ζάκυνθο.
    Επειδή σε σένα το "καμπανάκι" χτύπησε αρκετές φορές, μην το αγνοείς, βρες έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο (ανέκδοτο!!) και μην ψάχνεις να λύσεις το πρόβλημα μέσω τηλειατρικής.
    Ο σωστός τεχνικός δεν λέει αερολογίες και πιθανότητες. Έρχεται μετρά, διορθώνει, και πληρώνεται.
    Αν ζητάς να σου πει την γνώμη του χωρίς αμοιβή γενικά και αόριστα, φυσικό είναι να σου πει κάτι γενικό και αόριστο.
    Προσωπικά είμαι πάντα αντίθετος με τις όποιες συμβουλές δύνονται εδώ μέσα σε θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια.
    Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>
    Γίνεται μέτρηση γειωσης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Το αυτο.
    Εννοειται οτι θα φωναξω ηλεκτρολογο.
    Το ερωτημα μου βασικα ειναι αν γινεται με καποιου ειδους μετρηση να διαπιστωσω την κατασταση της γειωσης + καποιες συμβουλες αποκαταστασης της, κοινως τι να ζητησω/προσεξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτο.
    Εννοειται οτι θα φωναξω ηλεκτρολογο.
    Το ερωτημα μου βασικα ειναι αν γινεται με καποιου ειδους μετρηση να διαπιστωσω την κατασταση της γειωσης + καποιες συμβουλες αποκαταστασης της, κοινως τι να ζητησω/προσεξω.
    Λοιπόν
    Οπως είπαν και οι προηγούμενοι θα καλέσεις έναν ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ και θα του πείς αυτά που είπες και σε εμάς
    Αυτός λοιπόν θα πράξει τα δέοντα για να σου λύσει τα προβλήματα που έχεις
    Εσύ δυστιχώς δέν μπορείς να κάνεις κανενός είδους μέτρηση για να διαπιστώσεις την κατάσταση της γείωσης κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
    Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Οποιαδήποτε γείωση εάν μετρηθεί αυτή την περίοδο δεν θα έχει την πραγματική της τιμή λόγω των βροχοπτώσεων.
    Όταν στεγνώσει καλά το έδαφος φαίνεται η πραγματική της τιμή. Τους τελευταίους καλοκαιρινούς μήνες θα πάρουμε πιο σωστές μετρήσεις.
    Αυτή η αλλοίωση μπορεί να έχει και 5Χ την τιμή της. Για αυτό προσπάθησε τουλάχιστον ο ηλεκτρολόγος που θα φέρεις να σου κάνει τη μέτρηση σε κάποιο κενό, σε ηλιόλουστες μέρες και σε αυτό θα βοηθήσει και το πετρώδες έδαφος που έχεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
    Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?
    Μάλιστα
    Ο αδειούχος ηλεκτρολόγος έχει τις γνώσεις με κατάλληλο μηχάνημα να σου μετρήσει το κατα πόσον η γειωση σου είναι σωστή
    Δέν ασχολούνται όμως όλοι οι ηλεκτρολόγοι με αυτό το αντικείμενο
    Θα πρέπει να δείς κάποιον που να ασχολείται συγκεκριμένα με αυτό και παράλληλα να σου ελένξει και την ηλεκτρική σου εγκατάσταση κατα πόσον είναι σωστή

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
    Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?
    Έχει σημασία για σένα να μάθεις ότι το συγκεκριμένο όργανο λέγεται Macrotest ή Metrel ή Fluke?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>
    Υποθέτω ότι ρελέ διαρροής υπάρχει τότε γιατί δεν πέφτει ειδικά στο θέμα του πλυντηρίου που (όπως τα λές) σίγουρα υπάρχει διαρροή, απλός τρόπος για ύπαρξη μόνο γείωσης είναι η μέτρηση με πολύμετρο ανάμεσα σε φάση και γείωση να δείς τί τάση έχεις ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτός ο τρόπος μας δείχνει μόνο αν υπάρχει γείωση ΟΧΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ και θέλει πολύ προσοχή η κανονική μέτρηση γείωσης είναι μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία, άμεσα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα σου όπως είπαν και οι προηγούμενοι, το θέμα με το πλυντήριο σε προειδοποίησε!!.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια
    By dalai in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-14, 20:08
  2. Συναγερμος σε μονοκατοικια
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 21:31
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 13:34
  4. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 13:26
  5. αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας