Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Γειωση σε μονοκατοικια

  1. #11
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Τι γειωση εφαρμοζετε;TT η TN-S;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
    Υπαρχει λογος που παρεθεσα την ερωτηση μου.
    Την προηγουμενη εβδομαδα απευθυνθηκα για το θεμα σε γνωστο μου αδειουχο ηλεκτρολογο, ο οποιος και εχει αναλαβει ολες τις ηλεκτρολογικες εργασιες που εχω κατα καιρους κανει σε ακινητα που εχω (και προκειται την επομενη εβδομαδα να αναλαβει και μια ακομη).
    Τον ρωτησα οσα ρωτησα και εσας. Παρολα αυτα τον ειδα διστακτικο με το θεμα και η απαντηση που μου εδωσε δε με καλυψε.
    Συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω πετρωδους εδαφους μαλλον η γειωση δεν εχει μπει πολυ βαθεια με οτι αυτο συνεπαγεται. Μου προτεινε δε προληπτικα να αλλαξουμε τη γειωση.
    ΚΑμια σχεση με οσα μου ειπατε εσεις .
    Θα πρεπει λοιπον να ψαξω να βρω καποιον που να εχει ασχοληθει με το θεμα και να μπορει να εφαρμοσει τις προτεινομενες απο εσας τεχνικες.
    Το προβλημα ειναι αυτο που αναφερθηκε οτι θα πρεπει να εχει στεγνωσει καλα το εδαφος πραγμα που επι του παροντος δεν ισχυει και νομιζω οτι ειναι παρακινδυνευμενο να περιμενω μεχρι τον Αυγουστο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Επειδή αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα παρομοιο πρόβλημα υπαρχουν δυο θέματα. Αν είσαι ο τελευταίος που ρευματοδοτείται απο ενα μετασχηματιστή της ΔΕΗ και είσαι μακριά απο τον μετασχηματιστή τότε εχεις βλάβες λόγω διακύμανσης της τάσης (αυτό έχω εγώ). Αν καίγονται οποτε πέφτουν κεραυνοί στην γειτονιά τοτε υπάρχει και διακύμανση και κακή γείωση. Βρες καλό τεχνικό να μετρήσει με γειωσιμόμετρο την εγκατάσταση και την διακύμανση τάσης οταν βάζεις μεγάλα φορτια τυπου θερμοσίφωνα ή κουζίνα τι πτωση τασης θα παρατητηρήσει? Εσυ δεν μπορείς με φθηνα όργανα να μετρήσεις ή να αποφασίσεις τι χρειάζεται.
    Υ.Γ. Εγω έβαλα γείωση αλλά το πάρτι των καψιμάτων συνεχίζεται λόγω διακύμανσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Φιλε ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση + το γεγονος οτι πολυ κοντα (στα 100 μετρα περιπου) υπαρχει ενα τεραστιο ανεξαρτητο αλεξικεραυνο που τραβα τους κεραυνους ολης της περιοχης με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Η λυση για το προβλημα μας (αν υπαρχει ) ειναι πολυσυνθετη απο οτι εχω καταλαβει και περιλαμβανει αντικεραυνικο, επιτηρητη τασης ρελε ισχυος κτλ. Ολα αυτα ομως ειναι αχρηστα χωρις την καταλληλη γειωση οποτε ορθως ξεκινησες απο εκει )και ακκως εγω δεν εχω ξεκινησει ακομη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Και εγω εχω ιδιωτικο αλεξικέραυνο εντος της ιδιοκτησίας σε 30 μέτρα ύψος όμως η έλειψη γείωσης και τα 300 μετρα απόστασης απο αυτό μαζί με το γεγονός οτι το καλώδιο μετεφερε ρευμα για 300 μετρα και το κτιριο δεν ειχε καθολου γείωση δεν βοήθησε την κατάσταση.
    Αν μπορείς μέτρα με το google earth την απόσταση απο τον μετασχηματιστή της ΔΕΗ. Συνηθως βρίσκεται σε ένα ζευγος κολώνες που απέχουν 2 μέτρα μεταξύ τους.(δεν γνωρίζω τι σχετικές γνώσεις έχεις) .Είμαι στα 1760 μετρα και αυτό πλέον μου δημιουργεί το πρόβλημα της διακύμανσης. Η τάση εχει διακυμανση απο 232 εως 187 V.Αυτό προκαλεί το κάψιμο των συσκευών και συγκεκριμένα η ανυψωση της μετα την βύθιση οταν ξεκινα ενα μεγαλο φορτιο τυπου μοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια
    By dalai in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-14, 20:08
  2. Συναγερμος σε μονοκατοικια
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 21:31
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 13:34
  4. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 13:26
  5. αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας