Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Snapdragon 845 + Android 8.1

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Exclamation Snapdragon 845 + Android 8.1

    τα πλήρη χαρακτηριστικά του Qualcomm Snapdragon 845 SoC, η εταιρεία αποκάλυψε στη δεύτερη ημέρα του Snapdragon Technology Summit.


    • 10nm FinFET
    • Octa-core CPU Kryo 385 (4x Cortex-A75 έως 2.8 GHz + 4x Cortex-A55 έως 1.8 GHz)
    • GPU / VPS Adreno 630
    • AI Platform Hexagon 685
    • Υποστήριξη αισθητήρα κάμερας έως 32MP ή dual 16MP +16MP
    • Video Recording 4K HDR
    • Μέγιστη ανάλυση οθόνης 2x 2400Γ—2400 @ 120 FPS (VR)
    • LTE 1.2 Gbps / 150 Mbps
    • Wi-Fi 802.11ad Multi-gigabit
    • QuickCharge QuickCharge 4/4+


    Σύμφωνα με την εταιρεία, ο επανασχεδιασμός της CPU έχει οδηγήσει σε αύξηση της απόδοσης κατά 25%, ενώ ο νέος επεξεργαστής γραφικών Adreno 630 προσφέρει 30% ταχύτερα γραφικά και 30% μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας. Ακόμη, το Snapdragon 845 φέρνει υποστήριξη για δύο οθόνες ανάλυσης 2K στα 120Hz, επομένως, βλέπουμε ότι η Qualcomm τηρεί την υπόσχεση της για μεγάλο βάρος στην εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα.

    Να σημειωθεί, επίσης, ότι το Snapdragon 845 SoC έρχεται με Hexagon 685 DSP που λειτουργεί ως β€œσυν-επεξεργαστής εικόνας με τεχνολογία τεχνητής νοημοσύνης” και υποστηρίζει το νέο Neural Networks API που φέρνει μαζί του η νέα έκδοση Android 8.1 Oreo.



    Σε ό,τι αφορά τις ταχύτητες σύνδεσης, το Snapdragon 845 διαθέτει το X20 LTE modem για ταχύτητα download έως 1.2Gbps. Επιπλέον, έχουν γίνει ορισμένες τροποποιήσεις στην κεραία Bluetooth 5.0 για έως και 50% λιγότερη κατανάλωση ενέργειας όταν συνδεθούν ασύρματα ακουστικά Bluetooth.

    Το Qualcomm Snapdragon 845 SoC θα μοιραστεί στους κατασκευαστές στις αρχές του 2018.



    https://www.youtube.com/watch?v=AlHaeCPEtGc


    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    snapdragon
    835 ή 845 ; τι να επιλέξω;;

    android 7 2017,, android 8 2018!!


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Snapdragon 845





    Σε μια λίστα φαίνεται να διέρρευσαν όλες οι Android ναυαρχίδες του 2018 που θα ενσωματώνουν τον νέο και πανίσχυρο Snapdragon 845 της Qualcomm. Ενώ στη λίστα αναγράφονται τα αναμενόμενα, μας δημιουργεί μια συγκίνηση, καθώς βλέπουμε όλες τις αναμενόμενες ναυαρχίδες του 2018 μαζεμένες, μαζί μάλιστα με πιθανές ημερομηνίες κυκλοφορίας. Προφανώς πρόκειται για ανεπίσημη λίστα και δεν γνωρίζουμε αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.



    Στη λίστα βλέπουμε τα παρακάτω:
    • Φεβρουάριος 2018 - Samsung Galaxy S9/S9+, LG G7/G7+
    • Απρίλιος 2018 - Xiaomi Mi 7
    • Μάιος 2018 - HTC U12
    • Ιούνιος 2018 - OnePlus 6, Sony Xperia XZ Pro-A, ZTE nubia Z18
    • Αύγουστος 2018 - Nokia 10
    • Σεπτέμβριος 2018 - Samsung Galaxy Note 9, LG V40, Xiaomi Mi MIX 3
    • Οκτώβριος 2018 - Google Pixel 3 series, Sony Xperia XZ2, HTC U12+, ZTE nubia Z18S
    • Νοέμβριος 2018 - Moto Z 2019
    • Δεκέμβριος 2018 - OnePlus 6T, Samsung W2019

    Αν οι παραπάνω πληροφορίες αποδειχθούν αληθείς, τότε τα πρώτα τηλέφωνα που περιμένουμε με τον νέο επεξεργαστή είναι τα Samsung Galaxy S9/S9+, αλλά και οι ναυαρχίδες LG G7/G7+. Προφανώς θα γνωρίζουμε περισσότερα στα τέλη Φεβρουαρίου, έπειτα από την έκθεση MWC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Η εταιρεία LG ετοιμάζει ένα νέο smartphone με κωδική ονομασία 'Judy'€ και θα το δούμε τον Ιούνιο. Από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών, το LG Judy θα διαθέτει οθόνη 6.1” αναλογίας 18:9 με μεγάλη φωτεινότητα 800nits και υποστήριξη HDR10, χάριν στην νέα τεχνολογία MLCD+ που καταναλώνει 35% λιγότερη ενέργεια σε σύγκριση με την κλασική IPS LCD και περιλαμβάνει RGBW panel (Red Green Blue White).


    Στα υπόλοιπα θα δούμε 64bit octa-core επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon 845, επεξεργαστή γραφικών Adreno 630 GPU, 4GB μνήμη RAM και 64GB αποθηκευτικό χώρο, ενώ θεωρείται βέβαιο ότι θα δούμε και έκδοση με 6GB RAM και 128GB αποθηκευτικό χώρο. Ακόμη, περιμένουμε διπλή κάμερα 16MP + 16MP f/1.6 σε κάθε φακό με λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης, στερεοφωνικό ηχείο, ασύρματη φόρτιση και κατασκευή πιστοποιημένη στο πρωτόκολλο IP68 για προστασία από νερό και σκόνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Σπύρο αν δεις τη έχουν βγάλει οι Κινέζοι αυτά τα χαρακτηριστικά (τουλάχιστον για μνήμες επεξεργαστές κλπ ) τα έχουν εδώ και καιρό.

    πχ δες ένα σχετικά φθηνό. το αγόρασα (για άλλον) πριν λίγες μέρες.
    https://www.banggood.com/Xiaomi-Redm...?rmmds=myorder

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    χμ αυτος ή αυτή που θα το πάρει θα τρεχει λειτουργικό MIUI V8 και οχι android 8.1
    This phone comes with Global ROM + OTA upgrade
    για δες πρωτα το upgrade να φυγουν τα κινέζικα απο την οθόνη, μετά τσέκαρε το αποτέλεσμα καταγραφής βιντεο/εικόνας, ποιότητα κλπ.


    ευχαριστω αλλα θα περιμένω το LG
    νομίζω πως θα έρθει πρωτα το Samsung και μετά θα έρθει το LG με λιγο καλύτερη τιμή.
    στο μεταξύ θα εχω βλέψεις και για Nokia εαν εχει τα χαρακτηριστικά του ποστ #4

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    https://www.google.co.uk/url?sa=t&so...rMHRxa&ampcf=1. Αυτό Σπύρο . Φτηνό (σχετικά)και πολύ καλό , εγώ έχω όλη τη σειρά τής one plus (για όλη την οικογένεια)και είμαι πλήρης ικανοποιημένος από την ποιότητα κατασκευής (hardware and software) oxygen os is a pure android 8.1 όπως στα Google pixel phone

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Για τι τιμές τηλεφώνων μιλάμε γιατί νομίζω οτι είμαι εκτός τόπου και χρόνου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι τιμές τηλεφώνων μιλάμε γιατί νομίζω οτι είμαι εκτός τόπου και χρόνου;
    Εξαρτάται από το τηλέφωνο , (hardware and software) προσκοπική μου γνώμη είναι , εάν το λογισμικό είναι stock pure android τόσο το καλύτερο , για ένα τηλέφωνο σάν αυτό που αναφέρει ο Σπύρος από 450 € έως 1000 - 1200€ εξαρτάται την εταιρεία , Apple ,Samsung ,LG , Sonny , Google pixel , Huawei , Xiaomi , Nokia , One plus ,κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ αυτος ή αυτή που θα το πάρει θα τρεχει λειτουργικό MIUI V8 και οχι android 8.1
    This phone comes with Global ROM + OTA upgrade
    για δες πρωτα το upgrade να φυγουν τα κινέζικα απο την οθόνη, μετά τσέκαρε το αποτέλεσμα καταγραφής βιντεο/εικόνας, ποιότητα κλπ.


    ευχαριστω αλλα θα περιμένω το LG
    νομίζω πως θα έρθει πρωτα το Samsung και μετά θα έρθει το LG με λιγο καλύτερη τιμή.
    στο μεταξύ θα εχω βλέψεις και για Nokia εαν εχει τα χαρακτηριστικά του ποστ #4
    Υπαρχουν Xiaomi με 200-250€ με κανονικο android λειτουργικο και μαλιστα με πολυ καλα χαρακτηριστικα...
    Μιας και το LG G3 που ειχα με αφησε μετα απο ενα reflowing που εκανα και κρατησε 2,5 μηνες σκεφτομαι σοβαρα να χτυπησω το Xiaomi Mi A1...

    Ετσι κι αλλιως η τεχνολογια των smartphones ειναι για να κρατανε μ.ο. 2-2,5 χρονια οποτε δεν υπαρχει λογος να πας σε ακριβες συσκευες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Xiaomi Redmi Note 4X 5.5 inch Snapdragon 625
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 01:30
  2. Android
    By JohnSerres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 22:31
  3. android
    By finos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 18:41
  4. Το forum σε android
    By MacGyver in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 10:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας