Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: CHIRP αρχείο για REPEATERS

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή CHIRP αρχείο για REPEATERS

    Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καποιο αρχείο για το chirp με τους επαναλήπτες ανα την χώρα? Ο λόγος που το θέλω είναι επειδή δεν αντέχω άλλο τον κινέζο (baofeng) και μενού του. Θα ήθελα το σετάρω μέσω chirp, να του περάσω και τις simplex, να το κλείσω και να το έχω στην άκρη για ώρα ανάγκης, μιας χθές στον Κολωνό στο freebytes είδα έναν φορητό κούκλο TYT στα 10w.

    73

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Υπάρχει τέτοιο αρχείο που ζητάς. Το επισυνάπτω παρακάτω. Περιέχει αρκετούς επαναλήπτες και αναμεταδότες. Είναι σε μορφή .csv και μπορείς να το ανοίξεις με το υπολογιστικό φύλλο (excel) του office για να το δεις και να το επεξεργαστείς.
    Για το πως χρησιμοποιείς τα αρχεία .csv στο chirp δες εδώ: https://chirp.danplanet.com/projects...wiki/CSV_HowTo
    Δεν το έχω δοκιμάσει (δεν έχω καλώδια προγραμματισμού για τους πομποδέκτες μου), οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί σίγουρα. Αν θες το δοκιμάζεις με δική σου ευθύνη.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 18-12-17 στις 15:49

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #3
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Ματθαίε το κατέβασα. Θα έλεγα νέε συνάδελφε μην ξοδεύεσαι για τα φορητά v/u η διαφορά μεταξύ 5 και 10W στην καθημερινή χρήση δεν νομίζω να είναι σημαντική.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για το αρχείο Ματθαίε με σώζεις απο μπελά. Παναγιώτη ευχαριστώ για τη συμβουλή, ήθελα να ρωτήσω κάτι τέτοιο σχετικά με τα watt. Το σκεπτικό μου πάντως είναι να έχω ένα φορητό πιο εύχρηστο στο μενού του απο το baofeng με παιδεύει στον manual προγραμματισμό. Πιστευω οτι και σαν ποιότητα θα ήταν καλύτερο κάποιο άλλο. Κι αυτοί οι κινεζοι ρε σεις όλα ανάποδα Απο το μενού, μέχρι και την έξοδο (αρσενικό sma) Καλές γιορτες να έχετε αν δεν τα ξαναπούμε μέχρι τότε!
    73

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Αν θες εύχρηστο μενού και καλύτερο από TYT, πάρε το WOUXUN KG-UV8D
    Τα ΤΥΤ δεν είναι τόσο καλά όσο τα παρουσιάζουν, ειδικά το κομάτι της ποιότητας των πλαστικών.
    Για το αρχείο chirp θα στο τονίσω, με 100% ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
    Εχω καταστρέψει Yaesu 8800 από προγραμματισμό με chirp.
    Αυτά

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Το αρχείο το είχα κατεβάσει πριν από αρκετό καιρό (πρέπει να είναι πάνω από 2 χρόνια τώρα) από ραδιοερασιτεχνική σελίδα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι. Το έχω πεταμένο μέσα στο δίσκο του υπολογιστή και το θυμήθηκα τώρα που άνοιξε αυτό εδώ το θέμα. Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, μπορεί κάποιος μέσω του υπολογιστικού φύλλου του office να το επεξεργαστεί πχ να αφαιρέσει ανενεργούς επαναλήπτες ή αναμεταδότες και να προσθέσει άλλους που λείπουν από τη λίστα. Όσο για τους κονέκτορες των φορητών, καλό είναι να έχουμε μερικούς αντάπτορες στην άκρη.
    Καλές γιορτές!

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Μια απλή λύση ιδίως για τους επαναλήπτες των 2Μ είναι: σε μία συνεχόμενη περιοχή μνήμης βάζεις τους επαναλήπτες σειριακά r0, r0b, r1, r1b...κ.ο.κ. με υποτόνους (χωρίς tsql) της περιοχής σου πχ Αθήνας. Όπου αλλού βρεθείς σκανάρεις και αν ακούσεις πχ το r1 βάζεις το σωστό υπότονο. Τα φορητά έχουν λειτουργία ανίχνευσης υποτόνων.
    Όπως έγραψε ο Γιάννης προγράμματα εκτός κατασκευαστή τα χρησιμοποιούμε με δική μας ευθύνη.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΑ REPEATERS
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-23, 17:46
  2. Τί ηχείο είναι ιδανικό για ένα tda2003;
    By sakishlek in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 13:46
  3. Δοχείο για pcb etching
    By Fire Doger in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 21:28
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-15, 20:52
  5. Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 11:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας