Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Πρόβλημα με σταθμο κόλλησης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ζεστανε με ενα αναπτηρα το στελεχος ομοιομορφα και για λιγο να δεις αν αλλαξει η ενδειξη θερμοκρασιας. Γιατι μου φαινεται οτι το 25 που βλεπεις ειναι κολλημενο ή bug. Στην πλακετουλα του κολλητηριου τα μπροστα καλωδια προς το κεραμικο ειναι η αντισταση και τα πισω ειναι του αισθητηριου. Αν εχουμε πεσει στη διαβολικη συμπτωση που χαλασε το αισθητηριο και δειχνει αντισταση 4 ωμ που ολως τυχαιως ειναι η νορμαλ αντισταση του θερμαντικου στοιχειου τοτε τι να πω...νομος του μερφυ

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζεστανε με ενα αναπτηρα το στελεχος ομοιομορφα και για λιγο να δεις αν αλλαξει η ενδειξη θερμοκρασιας. Γιατι μου φαινεται οτι το 25 που βλεπεις ειναι κολλημενο ή bug. Στην πλακετουλα του κολλητηριου τα μπροστα καλωδια προς το κεραμικο ειναι η αντισταση και τα πισω ειναι του αισθητηριου. Αν εχουμε πεσει στη διαβολικη συμπτωση που χαλασε το αισθητηριο και δειχνει αντισταση 4 ωμ που ολως τυχαιως ειναι η νορμαλ αντισταση του θερμαντικου στοιχειου τοτε τι να πω...νομος του μερφυ
    Φίλε μου όντως ζέστανα με αναπτήρα το στέλεχος και ανέβηκε η θερμοκρασία: Από 25 πήγε στους 50. Μετά σιγά-σιγά έπεσε και ξαναπήγε στους 25. Άρα προφανώς λειτουργεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας και μετράει θερμοκρασία περιβάλλοντος (25 βαθμούς) και όταν το ζεσταίνω με τον αναπτήρα ανεβαίνει.
    Αλλα έχει καεί η αντίσταση του θερμαντικού στοιχείου και δε μπορεί να ζεστάνει. Άρα θέλω καινούριο στέλεχος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου όντως ζέστανα με αναπτήρα το στέλεχος και ανέβηκε η θερμοκρασία: Από 25 πήγε στους 50. Μετά σιγά-σιγά έπεσε και ξαναπήγε στους 25. Άρα προφανώς λειτουργεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας και μετράει θερμοκρασία περιβάλλοντος (25 βαθμούς) και όταν το ζεσταίνω με τον αναπτήρα ανεβαίνει.
    Αλλα έχει καεί η αντίσταση του θερμαντικού στοιχείου και δε μπορεί να ζεστάνει. Άρα θέλω καινούριο στέλεχος.
    Χμμμμ....Για δωσε απο το βυσμα στους ακροδεκτες που μετρας τα 4 ωμ, χειροκινητα και για λιγο για 10 sec 12 βολτ με το τροφοδοτικο να δεις αν ζεστάνει το κολλητηρι? Αν ζεστανει εχουμε προβλημα...Με το σταθμο.
    ακυρο μην το κανεις αυτο γιατι ξεχασα οτι αν τα 4 ωμ ειναι η αντισταση του θερμοζευγους θα καψουμε το αισθητηριο θερμοκρασιας! βλακεια μου. αν και πιστευω οτι την θερμικη αντισταση βλεπεις στα 4ωμ δεν μπορουμε να ρισκαρουμε. βρες ενα διαγραμμα του κολλητηριου και επιβεβαιωσε το τι μετρας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 19-12-17 στις 19:31

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ένταξη οι ZD δεν είναι τοπ αλλά δεν είναι και τόσο χάλια σταθμοί.
    έχω ακριβός τον ίδιο και επειδή τον έχω επεκτείνει να έχει 3 στελέχη έχω μάθει όλα του τα alarm.
    από την στιγμή που δείχνει 25 είναι σίγουρο ότι δεν φταίει το αισθητήριο γιατί όταν το χάνει (για οποιονδήποτε λόγο) έχει bazer και στην οθόνη βγάζει ή παύλα ή 1 αν θυμάμαι καλά αλλά όχι να δείχνει 25. οπότε το ότι κάηκε η αντίσταση είναι σίγουρο.
    το στέλεχος ολόκληρο έχει αν θυμάμαι καλά λιγότερο από 15 ευρώ και μάλιστα η διαφορά τις τιμής από το να αγοράσεις σκέτη αντίσταση από ολόκληρο το στέλεχος είναι πολύ μικρή για τον χρόνο που θα φάει κάποιος να την αλλάξει.
    ο Φανός έχει σίγουρα και το στέλεχος είναι πάρα πολύ κοινό σε διάφορους σταθμούς..

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Ρώτησα στο Βενιέρη, όλη η αντίσταση κοστίζει μόνο 3,5 ευρώ, οπότε θα δοκιμάσω να την αλλάξω και θα ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με μετεωρολογικο σταθμο
    By konstantinoss in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 21:05
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 16:25
  3. Eρώτηση θερμοκρασιας-Watts σε σταθμο κόλλησης
    By weather1967 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 00:06
  4. Αγορασα σταθμο κολλησης!
    By Phatt in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-09, 18:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας