Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Φτηνές mcu από ebay, aliexpress

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικά το πιστεύεις οτι κάηκαν απο esd, ? ola ta ic εχουν esd protection, ούτε εχω καταλαβει να καει κάποιος απο esd
    Ε δεν είναι μικρό μαγαζί η alice και είναι τσιμπημένα σε σχέση με άλλους... Και ήταν 2 ξεχωριστά πακετάκια τυλιγμένα με ζελοφάν και τα 2 μετά μαζί τυλιγμένα σε άσπρο λεπτό αφρολέξ μέσα σε πακέτο με φούσκες, μερικά kV τα έφτανε χαλαρά.

    Τα φυσικά χαρακτηριστικά ήταν ίδια με original, 2 μήνες πριν την παραγγελία παραγωγή. Τους έστειλα mail 2 μήνες μετά την παραλαβή που τα δοκίμασα απλώς να το αναφέρω να τα πακετάρουν καλύτερα και με το ζόρι ήθελε να μου στείλει refund ή καινούρια και μου ζήτησε και αναλυτικές φωτογραφίες για να τις δείξει στον μηχανικό η υπάλληλος.
    Αν πουλούσε ελαττωματικά θα έλεγε ότι τα χάλασα στο κόλλημα ή θα έκανε τον Κινέζο μετά από τόσο καιρό ή δεν θα έδειχνε τόσο ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    φίλος με εταιρεία ηλεκτρονικών στις ΗΠΑ μου έλεγε ότι κανονικά αγόραζε απο ARROW electronics αλλά μετά την κρίση του 2008 υπήρχαν ελείψεις σε ολοκληρωμένα και αναγκάστηκε και αγόρασε ένα ολοκληρωμένο από Κίνα. Τα μισά τσιπάκια αποδείχτηκαν ελλατωματικά γιατί προφανώς ο Κινέζος είχε αγοράσει reject παρτίδα από κάποια βιομηχανία που ανακάλυψε την ελαττωματική παρτίδα...
    Το πιθανότερο είναι ότι δεν πεθαναν τα τσιπ από στατικό αλλά ήταν από ελλατωματική παρτίδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Πιθανό αλλά έκατσαν όλα τα ελαττωματικά και στους 2 τύπους που ήταν στο ίδιο πακέτο και στο παρελθόν δεν έκατσε ούτε 1 απ' τον ίδιο πωλητή. Μου φάνηκε πολύ περίεργο για κάτι άλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    απλά ο πωλητής μάλλον αγόρασε υλικά excess stock από κάποια βιομηχανία... μόνο που η βιομηχανία έβγαζε excess stock όχι υπεραπόθεμα αλλά τα ελαττωματικά της!
    γιατί τον μικροελεγκτή οκ.. να τον κάψει ο στατικός ηλεκτρισμός. αλλά το Optocoupler μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο... όταν είναι φτιαγμένα να αντέχουν 5KV ή και 10ΚV μεταξύ των δύο τμημάτων και περιέχουν ένα led και ένα τρανζίστορ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά ο πωλητής μάλλον αγόρασε υλικά excess stock από κάποια βιομηχανία... μόνο που η βιομηχανία έβγαζε excess stock όχι υπεραπόθεμα αλλά τα ελαττωματικά της!
    γιατί τον μικροελεγκτή οκ.. να τον κάψει ο στατικός ηλεκτρισμός. αλλά το Optocoupler μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο... όταν είναι φτιαγμένα να αντέχουν 5KV ή και 10ΚV μεταξύ των δύο τμημάτων και περιέχουν ένα led και ένα τρανζίστορ....
    6n137 ήταν που έχουν NMOS και είναι μόνο 1kV/μS και τα 50% λειτουργικά είχαν θέμα με τον πίνακα αλήθειας αλλά τέλος πάντων, ότι και αν ήταν δεν δούλευαν και ας ήταν από γνωστό πωλητή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν είμαι καθόλου προσεκτικός με τα ic , ούτε τους MCU , πότε δεν έχω παρατηρήσει μα χαλάει κάτι από esd .
    Δεν είμαι σίγουρος αλλα πάντα τα καίω από δικιά μου μαλακια

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αυτο το 1ΚV/μs δεν αναφέρεται στην αντοχή αλλά σε common mode rejection δηλαδή να μην περάσει θόρυβος από τη μία μεριά στην άλλη.. και για το σκοπό αυτό έχει και εσωτερικό shield (οι απλοί optocoupler δεν έχουν). Χωρίς αυτό το shield θα μπορούσε σε ισχυρό θόρυβο να περάσει σήμα από το τη μεριά του τρανζίστορ και να ανάψει το led ή να επιρεάσει την πλακέτα του ελεγκτή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    σε μένα Άκη μου έχει τύχει πριν χρόνια να κάψω ολοκληρωμένα από τη σειρά CD4000... βασικά δεν πρέπαι να φοράς μάλινα ρούχα....
    α... και τώρα θυμήθηκα στο πανεπιστήμιο όταν σαν μεταπτυχιακός βοηθούσα στα εργαστήρια και είχαμε λάβει εκπαιδευτικά μηχανήματα για το μάθημα ψηδιακών ηλεκτρονικών. Στο δεύτερο μάθημα είχε κρύο και οι φοιτητές είχαν μάλινα ρούχα... Ο κορεάτης που είχε φτιάξει τα εκπαιδευτιικά μηχανήματα όπου δεν βρήκε LSTTL έιχε βάλει 74ΗC... το αποτέλεσμα ήταν να καούν γύρα στα 15 τσιπάκια (1 ή περισσότερα στα μισά μηχανήματα)... στα επόμενα κάηκαν κι αλλα 74HC....όσπου στο τέλος τα άλλαξα άλα σε 74LS... και δεν ξαναυπήρξε πρόβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ποια η διαφορά ls με hc ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η διαφορά ls με hc ?
    LS : Low-power Schottky
    HC : High-speed CMOS

    https://en.wikipedia.org/wiki/7400_series

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 11:32
  2. με ebay από Ινδονησία
    By gcostas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 11:17
  3. Πρόβλημα MCU από multitester
    By Skywaker in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 14:55
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Switching τροφοδοτικό από ebay
    By kx5 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-09, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας