Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Φτηνές mcu από ebay, aliexpress

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή Φτηνές mcu από ebay, aliexpress

    Είχα πάρει πριν από χρόνια ένα AT Mega8 από ebay, νομίζω γύρω στο 1,5 ευρώ (ενώ σε mouser, digikey, futurlec κλπ είχε τουλάχιστον τα διπλά), πιο πολύ για να δω αν δουλεύουν ή είναι απάτη και κάτι παθαίνουν μετά από μερικές εγγραφές ή από λίγο καιρό λειτουργίας.
    Δουλεύει ακόμα μια χαρά!
    Και λέω να παραγγείλω από aliexpress $0,86+ αποστολή $0,32 =$1,18 ...
    Η mouser τον έχει 2,11€, η digikey 2,12...η rs 3,65€...
    Ποια η άποψη σας;
    Πώς γίνεται στο aliexpress να 'χει σχεδόν μισή τιμή; (και λιγότερο αφού οι τιμές εκεί είναι σε δολλάρια ενώ οι άλλες σε ευρώ)
    Αν, δε, βάλουμε και τα μεταφορικά...(η τιμή του aliexpress τα περιλαμβάνει)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    1. Θα μπορούσε να είναι μαιμού μικροελεγτκής (και να δουλεύει κανονικά) αν και πιστεύω ότι είναι αυθεντικός.
    2. θα μπορούσε εσύ να ζητάς atmega8 και η mouser να πουλάει τον atmega8 ενώ ο κινέζος να σου μετονομάσει έναν atmega8A που είναι πιο σύγχρονος και πιο φθηνός... (βέβαια μάλλον θα σε ενημερώσει ο προγραμματιστής σου οτι το τσιπ που προγραμματίζεις είναι το Α)
    3. Η mouser έχει ένα stock 2000 τεμάχια.. για τον κινέζο μπορεί να είναι ψηλικατζίδικο τα 2000 τεμάχια και να αγοράζει 100.000 τεμάχια.
    4. Η Mouser αγοράζει 2000 τεμ. από την atmel (microchip) και τα πουλάει. Ο κινέζος μπορεί να αγόρασε από μία βιομηχανία που αγόρασε από την atmel (microchip) 500.000 τεμάχια και της έχουν περισσέψει. Η βιομηχανία αγόρασε σε πολύ χαμηλή τιμή αφού αγόρασε 500.000 τεμάχια άρα πουλάει και αυτή σε ανάλογα χαμηλή στον κινέζο προμηθευτή σου. Εδώ όμως υπάρχει σημαντικός κίνδυνος η βιομηχανία να τα πούλησε στον Κινέζο όχι γιατί της περίσσεψαν αλλά γιατί βρήκε αυξημένο αριθμό ελαττωματικών.... (προβληματικό είναι και ένα τσιπ που θα χάσει το πρόγραμμα η flash σε 2 μήνες ή σε 2 χρόνια αντί σε 40....)
    5 δες πόσο πιο φθηνά είναι τα smd από τα dip... αυτό μάλλον υποδηλώνει πόσο περισσότερο κοστίζουν τα μεταφορικά ενός Dip από ένα Smd... και ο κινέζος και αν ακόμα δεν έχει κοντά του το εργοστάσιο από τα τσιπ... έχει πληρώσει χαμηλότερο κόστος μεταφορικών γιατί στην Κίνα πήγε ολόκληρο conteiner με τσιπ...
    6. Κόστος συσκευασίας. Κοστίζει ΠΟΛΥ ακριβότερα το αντιστατικό σακουλάκι της Mouser από το απλό zip σακουλάκι του κινέζου
    7. Ποσοστό κέρδους για να λειτουργήσει μία εταιρεία σαν την Mouser με αποθήκες λογιστές μισθούς ΗΠΑ κλπ σε σχέση με το μαγαζάκι του κινέζου που πιθανόν να ειναι και αφορολόγητος στην χώρα του....
    8. Ποσοστό κέρδους της mouser για να καλύψει τα μεταφορικά... όταν στα 50 ευρώ περίπου σου χαρίζει τα μεταφορικά καταλαβαίνεις ότι το ποσοστό κέρδους πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να πληρωθεί η courier (τα τελωνεία κλπ) από Αμερική. Για πες στον κινέζο να στείλει με courier μικροελεγκτες αξίας 50 ευρώ και να δούμε αν θα είναι πιο φθηνός ή όχι από την Mouser...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 19-12-17 στις 13:39

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Έχω αγοράσει κι εγώ κατά καιρούς μικροελεγκτές από AliExpress χωρίς πρόβλημα.

    Αλλά υπάρχει πάντα το ρίσκο να την πατήσεις με πλαστά ή chip που δεν έχουν καν πυρίτιο (όπως η SparkFun πριν μερικά χρόνια: original post, the follow up report, the discovery of what's inside and the final identification of the IC)

    Πιστεύω πως πέρα από όλους τους παραπάνω λόγους, μπορεί η χαμηλή τιμή να εξηγείται επειδή πολλά από αυτά ίσως είναι από κανονικές παρτίδες που έχουν απορριφθεί. Πιθανότατα λόγω κατασκευαστικών προβλημάτων, αν και λειτουργικά, δεν περνάνε όλες τις προδιαγραφές (κυρίως στις ακραίες τιμές τους).

    Αν ήταν αυτά να μπουν σε κάποιο προϊόν που φτιάχνω, θα προτιμούσα να αγοράσω από επίσημο προμηθευτή. Αν πρόκειται για χόμπι/εκπαίδευση/δοκιμές είναι εντάξει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (19-12-17)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ξεχασατε το συμαντικοτερο
    Στη ευρωπη ισχυουν οι ευρωπαικοι κανονες δηλ
    Περνας τελωνειο Αυτο απο μονο του φτανει για διπλασιασμο της τιμης
    Εχεις αβαστακτη φορολογια
    Εξοδα αποθηκευσης
    Εχεις μεταφορικα αβαστακτα

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    βέβαια δασμούς και μεταφορικά έχουν και οι ΗΠΑ. ενώ δασμούς έχει και το Honk Kong με την Κίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Οι 8 λόγοι του chip +
    9. Οι Κινέζοι πάνε για μικρό περιθώριο κέρδους ποντάροντας πάντα στην ποσότητα. Όταν πεις σε ένα Κινέζο ότι θέλεις να αγοράσεις τα προϊόντα του σε ρωτάει πόσα κοντέινερ θα πάρεις.

    Μιχάλη
    αυτό που λες ισχύει για μικροποσότητες. Αν πάρεις 10.000 chip θα σου βγει το τελωνείο 2-3 λεπτά ανά chip.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    εχω παρει απο ebay φθηνους atmega328 προγραμματιζονται και δουλευουν κανονικοτατα. Τους παιρνω με το κιλο γιατι τους καιω συχνα στο τρανζιστορτεστερ γιατι ξεχνιεμαι και μετραω φορτισμενους πυκνωτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εγώ πήρα atmega2560 από alice και μου ήρθαν όλοι καμένοι από ESD. 100% από ESD γιατί στο ίδιο δέμα είχε και οπτοζεύκτες, 3 δούλευαν κανονικά, 3 δούλευαν 50% και 4 καμένοι.
    Με ζελοφάν τα τύλιξαν....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Να πω πω και εγω την εμπειρία μου.
    έχω πάρει απο ebay καιτι pic16f628a αν θυμάμαι καλα τους πιο φθηνους μαλιστα. και τους εχω και δουλεύουν σε βιομηχανικό περιβάλλον εδω και κατι χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πήρα atmega2560 από alice και μου ήρθαν όλοι καμένοι από ESD. 100% από ESD γιατί στο ίδιο δέμα είχε και οπτοζεύκτες, 3 δούλευαν κανονικά, 3 δούλευαν 50% και 4 καμένοι.
    Με ζελοφάν τα τύλιξαν....
    πραγματικά το πιστεύεις οτι κάηκαν απο esd, ? ola ta ic εχουν esd protection, ούτε εχω καταλαβει να καει κάποιος απο esd

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 11:32
  2. με ebay από Ινδονησία
    By gcostas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 11:17
  3. Πρόβλημα MCU από multitester
    By Skywaker in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 14:55
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Switching τροφοδοτικό από ebay
    By kx5 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-09, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας