Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Υγρασία σε υπόγειο και ηλεκτρονικά εξαρτήματα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Βλέποντας την πεθερά σου καταλαβαίνεις πως θα γίνει η γυναίκα σου, η αλλιώς κοίτα τα εργαλεία του άλλου για να δεις τι δα πάθουν τα δικά σου.

    -Δεν μπορώ να ξαναγράψω όλο το σεντόνι που χάθηκε.
    -Διαχείριση: δεν μπορεί να γίνει κάτι με τα ιερογλυφικά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 19-12-17 στις 20:12

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    [QUOTE=MacGyver;827986]Βλέποντας την πεθερά σου καταλαβαίνεις πως θα γίνει η γυναίκα σου, η αλλιώς κοίτα τα εργαλεία του άλλου για να δεις τι δα πάθουν τα δικά σου. να "στε καλα ρε παιδια ωρες ωρε μου φτιαχνεται το κεφι , Τωρα πραγματι επειδι ειμαι σε μερος με πολυ υγρασια ( αιγινα-καβουροπετρα) κοντα σε θαλασα το πραμα ειναι δυσκολο να φανταστειται ενα κασετοφονο το οποι ηταν μεσα στην ντουλαπα τα' φτυσε , και ενωειται οσοι ξερουν το μερος δεν αφηνουν μηχανακι η αυτοκηνητο εξω ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Επειδη με βολευει σαν χωρος και δε μπορω να τα ξαναμεταφερω στο σαλονι του σπιτιου μου (ναι.. εκει τα ειχα ολα), θα ηθελα να εξαντλησω ολες τις δυνατοτητες.
    Αν εχω μονιμως ανοιχτο το ενα παραθυρο και βαλω το κουτι - συρταριερα με τα ηλεκτρονικα μεσα σε ενα μεγαλο κουτι φελιζολ (οπως αυτα που εχουν οι ψαραδες) και καθε φορα που παω να εργαστω το βγαζω απ'το φελιζολενιο κουτι, θα δουλευε κατι τετοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μάντη θες εσύ τελικά.
    Αν δεν έρθει κάποιος μηχανικός να δει γιατί έχεις υγρασία πως να σου απαντήσει;
    Αν έχει υπόγεια ύδατα κάτω από το σπίτι ότι και να κάνεις το υπόγειο θα έχει υγρασία.
    Αν έχει υγρασία γιατί τα έχεις κλειστά δέκα χρόνια τότε μπορεί να συμαζευτει με αερισμό,θέρμανση,αφυγραντήρα κλπ.
    Ξεκινά κάτι και βλέπεις στην πορεία στην τελική.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Επειδη με βολευει σαν χωρος και δε μπορω να τα ξαναμεταφερω στο σαλονι του σπιτιου μου (ναι.. εκει τα ειχα ολα), θα ηθελα να εξαντλησω ολες τις δυνατοτητες.
    Αν εχω μονιμως ανοιχτο το ενα παραθυρο και βαλω το κουτι - συρταριερα με τα ηλεκτρονικα μεσα σε ενα μεγαλο κουτι φελιζολ (οπως αυτα που εχουν οι ψαραδες) και καθε φορα που παω να εργαστω το βγαζω απ'το φελιζολενιο κουτι, θα δουλευε κατι τετοιο?

    Αρχικό μήνυμα από pavel

    Παύλε, και ναι και όχι. Για να δουλέψει, τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και εργαλεία πρέπει να τα φιλάς σε στεγανό (από την υγρασία) χώρο, όπως το κουτί από φελιζόλ, αλλά αυτό δεν αρκεί. Στο εσωτερικό του πρέπει να έχεις και κάτι που απορροφά την υγρασία, για παράδειγμα, σφαιρίδια από σίλικατζελ, που μπορείς να τα αγοράσεις με το κιλό. Επ΄ ουδενί - το πεντοξείδιο του φωσφόρου ή κάποια άλλη υδροσκοπική χημική ουσία. Τα σφαιρίδια από σιλικατζελ ανανεώνονται, θερμαίνοντας τα στο φούρνο της κουζίνας, στους 160-180 βαθμούς. Τα φορτωμένα με υγρασία σφαιρίδια έχουν χρώμα καφέ, ενώ τα ανανεωμένα - αποκτούν χρώμα μπλε.
    Θα σου πω έναν τρόπο που χρησιμοποιώ στο εξοχικό μου, όπου το χειμώνα, τις νυχτερινές ώρες, η σχετική υγρασία αγγίζει το 90 % και τις μεταλλικές επιφάνειες τις βλέπεις να είναι βρεγμένες. Λοιπόν, υπό τις συνθήκες αυτές, έξω, έχω ένα πολύπριζο με έναν χρονοδιακόπτη, που μου ανάβει μία λάμπα τις νυχτερινές ώρες. Για να μην επηρεαστούν από τη μεγάλη υγρασία, τα έβαλα μέσα σε μία πλαστική σακούλα του σούπερ μάρκετ, αλλά καθώς τα καλώδια παραβιάζουν τη στεγανότητα, στο εσωτερικό της σακούλας πρόσθεσα και καμιά εικοσαριά χαρτοπετσέτες, ως υδροσκοπικό υλικό. Δουλεύει!
    Παρά ταύτα, ακόμη και αν βρεις τρόπο να προστατέψεις τα υλικά - σε συμβουλεύω (σφόδρα) να αποφύγεις να εργάζεσαι σε υγρό και ψυχρό υπόγειο, καθώς η υγεία σου είναι πολύ πολυτιμότερη από τα εξαρτήματα και ηλεκτρονικές συσκευές που επιδιώκεις να προστατέψεις.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 20-12-17 στις 10:08

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    πλεον λογω δουλειας και υποχρεωσεων οι ωρες που θα πηγαινω εκει θα ειναι πολυ λιγες συνηθως σαββατα ή κυριακες, ποσο κακο να κανει στην υγεια αυτο, δε ξερω. σφαιριδα σιλικα τζελ που βρισκω ελλαδα? γιατι εψαξα και δε βρηκα απολυτως τιποτα περα απο κινα μεσω ebay

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    σφαιριδα σιλικα τζελ που βρισκω ελλαδα?
    Ενδεικτικά 2 site όπου βρήκα:
    http://www.lazarakis-constructions.g...ts.php?cid=580
    https://www.abio.gr/index.php/el/pro...939-silica-gel

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (20-12-17), VaselPi (20-12-17)

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Παύλε (pavel), τα υδροσκοπικά σφαιρίδια σίλικατζελ θα τα προμηθευτείς στα μαγαζιά χημικών ουσιών ή σε κάποιο φαρμακείο, με παραγγελία. Τις χημικές ουσίες τις αγοράζεις στο κέντρο, Αριστοτέλους 32, αν δεν με απατά η μνήμη. Αλλά δες και τα site του kioan, που νομίζω ότι είναι χρησιμότερα. Να προτιμήσεις τα σφαιρίδια τα μπλε, που από το χρώμα τους καταλαβαίνεις πόσο είναι κορεσμένα.
    Βασίλειος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 20-12-17 στις 14:35

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=24364
    Να αντέχει και υψηλή τάση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    σφαιριδα σιλικα τζελ που βρισκω ελλαδα?
    Επίσης εδώ :
    http://www.kalochem.gr/product/2236/...l-orange,-25kg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-12, 19:30
  2. e-shop για ηλεκτρονικά εξαρτήματα
    By yanis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 20:19
  3. ηλεκτρονικά εξαρτήματα
    By sakis13 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-09, 10:36
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 19:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας