Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: απόπειρα δημιουργίας VFD

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή απόπειρα δημιουργίας VFD

    Καλησπέρα στην κοινότητα και καλές γιορτές να έχουμε.
    Όπως όλοι οι άνθρωποι έτσι και εγώ έχω τα ψυχολογικά μου , θέλω ντε και καλά να οδηγήσω ένα τριφασικό μοτέρ Danfoss ασύγχρονο 22 kw 72/80 Volt (type TSA300BB) , να δίνει κίνηση σε όχημα.
    Τα γενικά (πολύ γενικά!) θεωρητικά πιστεύω πως τα ξέρω , αλλά με κάτι στο περίπου είμαι σίγουρος πως το μόνο που θα καταφέρω είναι μια καλή ανάσταση (στα βεγγαλικά αναφέρομαι).

    Λοιπόν για αυτόν τον λόγο βρήκα ένα μικρό τριφασικό μοτεράκι έτσι ώστε να ξεκινήσω να χτίζω ένα variable frequency driver μέσα στο σπίτι, να μην πάω κατευθείαν στα 250- 300 amp αλλά το πολύ 15 και να είναι μικρό το κόστος των υλικών σε περίπτωση που τα καίω.

    Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το μοτέρ δεν έχει πάνω ταμπελάκι και δεν ξέρω πως να το συνδέσω πάνω στο vfd .

    IMG_2260 .jpgIMG_2264 .jpgMOTER .jpg

    Όταν μου το χάρισαν το μέτρησα για να δω πως δουλεύει, και βρήκα λίγα ίδια Ω μεταξύ U1-U2 , V1-V2, W1-W2 και ήταν ανοιχτό (κύκλωμα) ως προς το γείωση .

    Οπότε αν δοκίμαζα κάτι θα ήταν να έβγαζα τα μέταλλα που είναι για σύνδεση Δ-Υ και να συνδέσω μια φάση με U1-U2, δεύτερη V1-V2 και τρίτη W1-W2 ή κάθε φάση με U1 , V1 ,€“ W1.
    Αλλά από ότι διαβάζω στο ίντερνετ από αντίστοιχες ερωτήσεις θέλει σύνδεση DOL ( σε τρίγωνο).

    Μπορεί να μου πει κάποιος πως συνδέεται αυτό το μοτέρ σε ινβερτερ?

    Για να σας προλάβω πριν με αρχίσετε , ξέρω ότι υπάρχουν πολλά controller στην αγορά για την συγκεκριμένη δουλειά , ξέρω ότι θα μου κοστίσει ίσως πιο πολλά από το να πάρω ένα έτοιμο, ότι θα έχω πολλά τεχνικά θέματα στο δρόμο μου (από αντίστοιχο post εδώ μέσα τα έχω διαβάσει) και ότι αν τα καταφέρω δεν θα είναι τόσο β€œsophisticated” όσο της αγοράς αλλά θα έχει σίγουρα άλλη χάρη!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Αν το vfd είναι μονοφασικό (δλδ τροφοδοτείται με 230V) τότε η έξοδός του θα είναι τριφασική, πολικής τάσης 230V. Άρα συνδέεις σε τρίγωνο (βάζεις τα λαμάκια παράλληλα, μια φάση σε κάθε λαμάκι). Προσοχή, αν συνδέσεις έτσι το μοτέρ κατευθείαν σε τριφασική παροχή ΔΕΗ 400V το έκαψες.

    Αν το vfd είναι τριφασικό (δλδ τροφοδοτείται με 3ph 400V) τότε η έξοδός του θα είναι τριφασική, πολικής τάσης 400V. Άρα συνδέεις σε αστέρα (τα λαμάκια όπως στη φωτογραφία). Αυτή είναι και η σύνδεση για την κανονική παροχή ΔΕΗ 400V.

    Αυτά γενικά ισχύουν σε μικρά μοτεράκια 1-2kw που κανονικά το ταμπελάκι τους θα έλεγε 220/240V Δ // 380-400V Y.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ωραία τσεκάραμε ότι θέλει τρίγωνο, ευχαριστώ κύριε Στράτο.

    Πάμε παρακάτω.
    Τα vfd είναι τριών ειδών :
    integrated solutions, mcu-based pre-driver designs και τέλος mcu based discrete designs (σε αυτήν την κατηγορία είμαι και προς το παρών και sensorless).

    Χρησιμοποιώ ένα ταπεινό arduinακι που ανοιγοκλείνει έξι pins (τα έξι optocouplers και αυτά με την σειρά τους τα mosfet που είναι σε half bridge).
    Screenshot_2.jpgIMG_231.jpg

    Μεταβάλω την συχνότητα των 3ων κυμάτων (δεν έχουν κυματοειδή μορφή απλά την έκανα για να φανεί πως έχουν μεταξύ τους 120° διαφορά, ) συνδέοντας το delay που μένουν ανοιχτά τα pins με το analogread του ροοστάτη -€“ γκάζι.


    Ερώτηση πρώτη:
    Από ότι διαβάζω υπάρχει και άλλος τρόπος οδήγησης λίγο ποιο δύσκολος με πιο κυματοειδή μορφή, ο τρόπος που χρησιμοποιώ είναι για πιο παραλληλόγραμμους ρότορες -€“ brushless motors? Αυτό είναι το λεγόμενο back EMF?(βασικά δουλεύει για όλα τα μοτέρ ο τρόπος μου?)

    Ερώτηση δεύτερη:
    Βλέπω ότι υπάρχουν τριών ειδών αισθητήρες (για την κίνηση του ρότορα), ένας από αυτούς είναι σε ποια ακριβώς θέση βρίσκεται ο ρότορας.
    Θα έχω πρόβλημα που ξεκινάω πάντα βάση του προγράμματος , με την πρώτη φάση θετική και την β αρνητική ή θα πρέπει να διαβάζει και να ξεκινάει να τον μαγνητισμό του στάτορα από την σωστή θέση?

    Τρίτη ερώτηση:
    Υπάρχουν controllers με παλμό, voltage source inverter (VSI) και current source inverter (CSI).
    Θα πρέπει το κύκλωμα μου να έχει μεταβαλλόμενη τροφοδοσία στα mosfet? Ανάλογα με το load -€“ (δυσκολία?) του μοτέρ να δίνω λιγότερα ή παραπάνω volt ή amperes?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Λαθος ξεκινας, πες μας τι γνωσεις εχεις πανω σε ηλεκτρονικα ή σε τετοια κυκλωματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Δίκιο έχετε κύριε Σάββα απλά αυτα τα ερωτήματα είναι τα μόνα που δεν μπορώ να βρώ μια ξεκάθαρη απάντηση (αν και διαβάζω κάποιες μελέτες δεν βγάζω άκρη).

    Δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρονικά , ερασιτέχνης "ψαράς" είμαι.
    Όσος αφορά αυτά τα κυκλώματα , έχω 'σκαλίσει' 2 -3 controller curtis και linde (αλλα οι ζημιές τους είναι φιξ , αν δεν είναι τα μοσφετάκια , πρώτα χαλάει το precharge resistor, το precharge capacitors …). Μια γενική ιδέα την έχω.

    Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
    Παροχή από μπρίζα: για να κάνω το εναλλασόμενο συνεχές σαν να είναι μπαταρία 310 DC βάζω ένα Bridge Rectifier 600V 35Α , με πυκνωτή 150000μF 400 V?

    C = 0.01(στα 50Hz του εναλλασόμενου) * 15 (Αμπερ) / 1 = 0.15 F = 150000μF

    Οι πράξεις είναι σωστές? Επειδή από οτι βλέπω τέτοιους πυκνωτές δεν βρίσκω (και ultracapacitor στα 400 δεν βλέπω να υπάρχουν),
    και να ρίσκαρα να έβαζα 10 1000μF ελπίζοντας να τραβήξει μόνο ένα αμπερ επειδή το έχω ελεύθερο θα μου κόστιζε 300 Ε μήπως γίνετε αλλιώς?
    Από οτί διαβάζω αν δεν βάλεις πυκνωτή βγάζει 220 dc αλλά δεν ξέρω αν κάνει ζημειά στο κύκλωμα επειδή δεν θα είναι regulated.

    Το κατώτερο επίπεδο σε volt για να μην κάνω ζημιά στο μοτερ (5 hp) ποιο είναι?
    Αν είναι να συνδέσω 5-6 12αρες μπαταρίες να κάνω την δουλειά μου?

    Αλλιώς να διαβάσω για Cockcroft–Walton κύκλωμα?

    Το ξέρω οτι υποφέρετε εσείς που διαβάζετε αυτά που γράφω με τις τόσες ερωτήσεις.
    Επιφυλάσσομαι να το διορθώσω και καλή χρονιά να έχουμε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgsS : 10-01-18 στις 05:10

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgsS Εμφάνιση μηνυμάτων
    , να δίνει κίνηση σε όχημα.
    ΔΕΝ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgsS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρονικά , ερασιτέχνης "ψαράς" είμαι...

    Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
    Παροχή από μπρίζα: για να κάνω το εναλλασόμενο συνεχές σαν να είναι μπαταρία 310 DC βάζω ένα Bridge Rectifier 600V 35Α , με πυκνωτή 150000μF 400 V?
    ....
    Επιφυλάσσομαι να το διορθώσω και καλή χρονιά να έχουμε!!!
    γιωργο ενας που δεν κατέχει μπορει να πάθει κακό,
    με αυτά που γράφεις εχεις πιθανότητες να σκοτωθεις,
    δεν ειναι σαν το ψαρεμα φιλε,
    με αυτό ΔΕΝ θα δωσεις κίνηση σε όχημα,,

    εαν θελεις να ζητήσεις την άποψη άλλων γράψε τι ειδους όχημα σκέφτεσαι να κινήσεις,
    τι χρημα σκοπεύεις να διαθέσεις; αξίζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Φίλε Σπύρο ,ο τελικός στόχος είναι να ψιλοδουλέψουν ένα από αυτά, έχουμε 5 -6 που σκουριάζουν (72- 80 Volt , 22 Kw, 3φασικά ασύνχρονα).


    14121-3526307.jpgTowing_Tractor_T_4b8e6f8ca67b9.jpg

    Ωστόσο μέτρα πόσα μοσφετάκια έχει το half bridge και δεν είναι μόνο αυτά, είναι επί 2, για το άσπρο όχημα με controller Curtis.

    IMG_2578 .jpg

    96 * 5 Ε (τιμή μονάδας στο rs) τα οποία θα καούν με το καλημέρα επειδή απλά δεν κατανοώ το back emf του μοτέρ ή επειδή δεν θα δουλέψει το κύκλωμα που θα το κόβει στο overvoltage και στα spikes του μοτέρ.
    Γιαυτό λέω πιάσε ένα μικρό 3φασικό μοτεράκι , σιγά σιγά , να το έχω και ανοιχτό μες στο σπίτι να το μετράω και να καεί τίποτα , να μην έχω θέμα.
    Αν ήθελα απλά να δουλεύω αυτό το μοτεράκι θα έβαζα ένα πυκνωτή (συνδεσμολογία Steinmetz) και θα το δούλευα.


    Από ότι βλέπω σε forum με μετατροπές αυτοκινήτων σε ηλεκτρικά, τα ίδια μοτέρ και controllers δουλεύουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgsS Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για να σας προλάβω πριν με αρχίσετε , ξέρω ότι υπάρχουν πολλά controller στην αγορά για την συγκεκριμένη δουλειά , ξέρω ότι θα μου κοστίσει ίσως πιο πολλά από το να πάρω ένα έτοιμο, ότι θα έχω πολλά τεχνικά θέματα στο δρόμο μου (από αντίστοιχο post εδώ μέσα τα έχω διαβάσει) και ότι αν τα καταφέρω δεν θα είναι τόσο β€œsophisticated” όσο της αγοράς αλλά θα έχει σίγουρα άλλη χάρη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgsS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου θελεις να ξεκινήσεις απο κάπου να σε βοηθήσω,,,

    δειξε το τροφοδοτικό που σκοπεύεις να τροφοδοτήσεις με 72V μοτέρ 22KW

    300Α; γι αυτό χτυπας το κεφάλι σου με το σφυρί; καλά κανεις

    με μια μόνο φάση, δείξε τροφοδοτικό 72V 100A

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgsS Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι γεμάτο κυψέλες μπαταρίας (80 volt βγάζει)
    ευχομαι να τα καταφέρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 10-01-18 στις 15:20

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Σπύρο το ποιο εύκολο κομμάτι είναι αυτό, πίσω από την καμπίνα του οχήματος είναι γεμάτο κυψέλες μπαταρίας (80 volt βγάζει) το μόνο που έχω να κάνω είναι να βάλω ένα διαιρετή τάσης να πηγένει σε άλλο arduino που θα προσέχει να μην πέσει κάτω από (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο για να μην χαλάσει η μπαταρία).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός δημιουργίας προσόψεων
    By liat in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 14:31
  2. διαδικασία δημιουργίας δυκτιου
    By panayiotis88 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 18:24
  3. Πρόγραμμα δημιουργίας DVD
    By Hary Dee in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 16:29
  4. Πρώτη Απόπειρα: Velleman K4003
    By nieous in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-10, 21:10
  5. Μηχάνημα δημιουργίας πληκτρολογίων μεμβράνης ;
    By Κλήμης in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 02:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας