Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: ΖΕΣΤΕΝΕΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Μισω λιγο γιατι τα εγραψα και μπεδευτικατε εδώ ειναι ο ενυσχητης που κανω http://www.electronicecircuits.com/e...ower-amplifier και για της αντιστασεις το εχει και στο datasheet του stk1492 που το μεγιστω που μπορει να εχει είναι στα 52-0-52 DC
    αυτό που θελω να πω είναι ότι της αντιστασεις της χρειαζωμαι γιατι εχω ένα προβλιμα με την ανορθοση μου που είναι ότι του δεινο 33-0-33 AC και στην εξοδο μου δινει 52-0-52 DC που θεωριτικα είναι αδυνατον να δεινη τοση πολύ ταση θεωριτικα πρεπει να δεινη 48-0-48 DC και με της αντιστασεις τον 500Ω κατεβενει στα 45-0-45 DC και δεν υπαρχουνε 500Ω αντιστασεις και εχω βαλει 2 αντιστασεις των 1ΚΩ παραλληλα οστε να παρω 500Ω τον 5W η κάθε μια εδώ είναι εικονε να δειτε αν θελεται
    WP_20171225_12_55_04_Pro.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τέλει δέν κατάλαβα τι διάολο είναι γιατί μερικές φορές δέν εμφανίζεται αλλά μερικές φορές τα κάνει μπάχαλο
    Αυτό ισχύει μόνο σε αυτό το forum
    Μ'ηπως υπάρχει κάποια λύση ?
    Ναι και σε εμένα μόνο σο εδώ όρουμ εμφανίζεται! Τοανάφερα κάποια στιγμή.. λλά τελικά παριτήθκα νατο ψάχνω... αφού άλλοι είπαν ότι δεν το βλέπουν ή τους συμβαίνει! Σε εένα ξείνησε μετά από "αναβάθμιση" τυ φόρουμ προ μερικών μηνών!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισω λιγο γιατι τα εγραψα και μπεδευτικατε εδώ ειναι ο ενυσχητης που κανω http://www.electronicecircuits.com/e...ower-amplifier και για της αντιστασεις το εχει και στο datasheet του stk1492 που το μεγιστω που μπορει να εχει είναι στα 52-0-52 DC
    αυτό που θελω να πω είναι ότι της αντιστασεις της χρειαζωμαι γιατι εχω ένα προβλιμα με την ανορθοση μου που είναι ότι του δεινο 33-0-33 AC και στην εξοδο μου δινει 52-0-52 DC που θεωριτικα είναι αδυνατον να δεινη τοση πολύ ταση θεωριτικα πρεπει να δεινη 48-0-48 DC και με της αντιστασεις τον 500Ω κατεβενει στα 45-0-45 DC και δεν υπαρχουνε 500Ω αντιστασεις και εχω βαλει 2 αντιστασεις των 1ΚΩ παραλληλα οστε να παρω 500Ω τον 5W η κάθε μια εδώ είναι εικονε να δειτε αν θελεται
    WP_20171225_12_55_04_Pro.jpg
    Μετράς χωρίς φορτίο... κα για αυτό έχεις τόσο ψηλή ταση! Είδα το pdf του. Δες όμω καιστην σελίδα 7

    http://kravitnik.narod.ru/dtsheet/amplifier/STK4192.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Το λεω αυτό γιατι μου εχει καει ειδη ένα απο ταση και εχω μονο άλλο ένα το τελευτεω!
    Την ειδα αλλα Αν μπορεις να μου εξηγήσεις τι εννοει δεν το καταλαβα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Απο ότι ειδα είναι προστασια για την εξοδο είναι για για το ολοκληρωμενω μην καει απο ταση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Στο σχέδιο της σελίδος 7 θα δεις ότι ΔΕΝ έχει αντιστασεις εκεί που έχεις βαλει. Τώρα πάμε στην σελίδα 2, όπου έχει ένα σχηματικό όπως αυτό που έχεις! Παρατήρησε τώρα κάτι. ΔΕΝ δίνει τιμή στον Μ/Τ !!! Γιατί? Γιατί αυτό είναι κύκλωμα προτεινόμενο για συγκεκριμένους λόγους... που αναφερει εκεί δίπλα! Και στην ουσία ΔΕΝ είναι ΚΑΝ ένα απλό τροφοδοτικό!!! Δεν σου λέει τιμή Μ/Τ γιατί πολύ απλά είναι ένα κύκλωμα γενικής αναφοράς που δίνει ΙΔΙΟ σε ΠΟΛΛΑ ανάλογα ενισχυτικά ολοκληρωμένα... και το εντυπωσιακό? Αυτά ΔΕΝ λειτουργούν όλα ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ & ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ τάσεις! Δες λίγο αυτά ...
    https://lib.chipdip.ru/301/DOC000301784.pdf
    http://audiolabga.com/pdf/STK4044V.pdf

    όπου συναντάμε το ΙΔΙΟ ακριβώς σχέδιο... ΠΑΛΙ χωρίς αναφορά τιμής στον Μ/Τ !!!
    Κάτι λέει όμως, που ίσως βοηθήσει...
    Specified Transformer Power Supply
    (Equivalent to MG-200)
    Κάτι λένε οι ποιητές! ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ στο MG-200 ? Δηλαδή?
    Δηλαδή εννοεί ένα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ!!!!
    Πχ... ΑΥΤΟ !!!
    http://www.advanceproductservices.co.uk/data/MG240.pdf


    Πρόσεξε τώρα τι συμβαίνει! Αυτό το "ιδανικό" τροφοδοτικό... είναι προτεινόμενη πηγή... συγκεκριμένων δοκιμών λειτουργίας ! Και ως "πηγή" έχει και αντίσταση εξόδου της (δηλαδή καθορίζεται η ταση/ρεύμα που θα παρέχει)! Το κυλκλωμα ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ θεωρητικό αυτής, ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ!!!! Τα 500Ω στην ουσία είναι τα ανάλογο ενός μέγιστου ρεύματος ηρεμίας που θα είναι ως το "φορτίο" του τροφοδοτικού αυτών των δοκιμών μας!

    Πάμε τώρα να δούμε τι θέλεις εσύ! Η από τον κατασκευαστή ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΤΥΠΙΚΗ ΤΑΣΗ λειτουργίας ΔΕΝ είναι τα +/- 42... αλλά τα... +/- 35 !!!

    Operating Characteristics at Ta = 25

    °C, VCC = ±35V, RL = 8

    W, Rg = 600

    W, VG = 40dB,
    RL : non-inductive load
    DC 35V !!! Στα πόδια τροφοδοσίας του ολοκληρωμένου! ΟΧΙ ταση AC δευτερεύοντως του "υποτιθέμενου" Μ/Τ !!!
    Οπότε εσύ ΔΕΝ θέλεις σε καμμία περίπτωση έναν Μ/Τ 33V !!! αφού αυτός θα καταλήξει σε μιά τάση συνεχούς μετά την ανόρθωση αρκετά πανω από το επίπεδο ορθής λειτουργίας! Θες έναν Μ/Τ που να καταλήξει ΜΕΤΑ την όποια ανόρθωση & εξομάλυνση στα ~33 (35 τυπικό μεγιστο) βολτ ΣΥΝΕΧΟΥΣ!
    Και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να βάλεις αντιστάσεις "500Ω" στις εξόδους του!!!


    Στο σχέδιο στην σελίδα 7 λοιπόν απλα δείχνουν έναν Μ/Τ και πυκνωτές εξομάλυνσης... και τίποτα άλλο!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την πληρη αναλυση που εκανες καταλαβα καπια πραγματα δηλαδή να μην το ταλεπορουμε θα παρω ένα μετασχηματιστη στα 25-0-25 AC και 3-0-3Α να είναι που είναι στα 150W η 25-0-25 AC και 4-0-4Α που είναι στα 200W
    που 25*1,41=35,25V DC αν δεν κανω λαθος!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή



    Μισω λιγο γιατι τα εγραψα και μπεδευτικατε εδώ ειναι ο ενυσχητης που κανω http://www.electronicecircuits.com/e...ower-amplifier και για της αντιστασεις το εχει και στο datasheet του stk1492 που το μεγιστω που μπορει να εχει είναι στα 52-0-52 DC
    αυτό που θελω να πω είναι ότι της αντιστασεις της χρειαζωμαι γιατι εχω ένα προβλιμα με την ανορθοση μου που είναι ότι του δεινο 33-0-33 AC και στην εξοδο μου δινει 52-0-52 DC που θεωριτικα είναι αδυνατον να δεινη τοση πολύ ταση θεωριτικα πρεπει να δεινη 48-0-48 DC και με της αντιστασεις τον 500Ω κατεβενει στα 45-0-45 DC και δεν υπαρχουνε 500Ω αντιστασεις και εχω βαλει 2 αντιστασεις των 1ΚΩ παραλληλα οστε να παρω 500Ω τον 5W η κάθε μια εδώ είναι εικονε να δειτε αν θελεται

    Αρχικό μήνυμα από Apostolh.

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

    1. Τις αντιστάσεις R1 και R2 τις βάζουν για γρηγορότερη και, κυρίως, συμμετρική εκφόρτωση των πυκνωτών εξομάλυνσης. Το ολοκληρωμένο κινδυνεύει να καταστραφεί, αν για κάποιο λόγο η θετική τάση εξαφανιστεί πολύ πιο γρήγορα από την αρνητική ή αντιστρόφως. Οι αντιστάσεις αυτές αποτρέπουν τέτοιες καταστάσεις.
    2. Οι αντιστάσεις R1 και R2 με άνεση μπορούν να γίνουν 1 kΩ, 5 W, στις οποίες τα θερμικά βαττ που παράγονται είναι 4 φορές μικρότερα. Με τις αντιστάσεις των 1 kΩ, η σταθερά χρόνου εκφόρτωσης των πυκνωτών είναι τ=RC = 103 Ω x 10-2 F = 10 s. Επομένως, σε 30 δευτερόλεπτα οι πυκνωτές θα αδειάσουν.
    3. Στη φώτο του τροφοδοτικού, προβληματικό είναι το μοντάζ των 2 αντιστάσεων των 1kΩ. Κολλητά, η μία πάνω στην άλλη, δυσκολεύοντας την ψύξη της "κάτω".
    4. Προβληματικός είναι και ο μετασχηματιστής, καθώς τις δύο τάσεις των 36 βολτ πρέπει να τις παράγει με κατανάλωση 2,5 Α. Δηλαδή αυτός δεν πρέπει να δημιουργεί επικίνδυνη υπέρταση για το ολοκληρωμένο όταν η κατανάλωση είναι μηδέν. Με άλλα λόγια, ο μετασχηματιστής δείχνει να έχει μεγάλη εσωτερική αντίσταση.
    Βασίλειος.


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μισω λιγο γιατι τα εγραψα και μπεδευτικατε εδώ ειναι ο ενυσχητης που κανω http://www.electronicecircuits.com/e...ower-amplifier και για της αντιστασεις το εχει και στο datasheet του stk1492 που το μεγιστω που μπορει να εχει είναι στα 52-0-52 DC
    αυτό που θελω να πω είναι ότι της αντιστασεις της χρειαζωμαι γιατι εχω ένα προβλιμα με την ανορθοση μου που είναι ότι του δεινο 33-0-33 AC και στην εξοδο μου δινει 52-0-52 DC που θεωριτικα είναι αδυνατον να δεινη τοση πολύ ταση θεωριτικα πρεπει να δεινη 48-0-48 DC και με της αντιστασεις τον 500Ω κατεβενει στα 45-0-45 DC και δεν υπαρχουνε 500Ω αντιστασεις και εχω βαλει 2 αντιστασεις των 1ΚΩ παραλληλα οστε να παρω 500Ω τον 5W η κάθε μια εδώ είναι εικονε να δειτε αν θελεται

    Αρχικό μήνυμα από Apostolh.

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

    1. Τις αντιστάσεις R1 και R2 τις βάζουν για γρηγορότερη και, κυρίως, συμμετρική εκφόρτωση των πυκνωτών εξομάλυνσης. Το ολοκληρωμένο κινδυνεύει να καταστραφεί, αν για κάποιο λόγο η θετική τάση εξαφανιστεί πολύ πιο γρήγορα από την αρνητική ή αντιστρόφως. Οι αντιστάσεις αυτές αποτρέπουν τέτοιες καταστάσεις.
    2. Οι αντιστάσεις R1 και R2 με άνεση μπορούν να γίνουν 1 kΩ, 5 W, στις οποίες τα θερμικά βαττ που παράγονται είναι 4 φορές μικρότερα. Με τις αντιστάσεις των 1 kΩ, η σταθερά χρόνου εκφόρτωσης των πυκνωτών είναι τ=RC = 103 Ω x 10-2 F = 10 s. Επομένως, σε 30 δευτερόλεπτα οι πυκνωτές θα αδειάσουν.
    3. Στη φώτο του τροφοδοτικού, προβληματικό είναι το μοντάζ των 2 αντιστάσεων των 1kΩ. Κολλητά, η μία πάνω στην άλλη, δυσκολεύοντας την ψύξη της "κάτω".
    4. Προβληματικός είναι και ο μετασχηματιστής, καθώς τις δύο τάσεις των 36 βολτ πρέπει να τις παράγει με κατανάλωση 2,5 Α. Δηλαδή αυτός δεν πρέπει να δημιουργεί επικίνδυνη υπέρταση για το ολοκληρωμένο όταν η κατανάλωση είναι μηδέν. Με άλλα λόγια, ο μετασχηματιστής δείχνει να έχει μεγάλη εσωτερική αντίσταση.
    Βασίλειος.

    Βασίλη από το συμπέρασμα σου κατάλαβα ότι ο μετασχηματιστής μου είναι ελατοματικος και ν απαρουσιαζει μεγάλη εσωτερική αντίσταση!
    Σε ευχαριστώ για την απαντήσει σου!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ποσο μεγαλοι ειναι οι πυκνωτες και θες τοσο μικρες bleeders?
    Αν οντως θες τοσο γρηγορη εκφορτιση δε χρειαζονται τοσες αναλυσεις, απλα βαλε μεγαλες βατικες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντισταση A/C
    By dannykostas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-16, 13:10
  2. αντισταση
    By christofpl in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 11:28
  3. αντισταση 10 ΩΜ 5W
    By αντονιο in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 15:37
  4. αντισταση
    By marioulinos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 16:59
  5. αντισταση
    By igormisa in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-09, 02:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας