Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Μετατροπη Λαμπάτου Ραδιοφώνου (Μακρά-βραχέα) σε Fm

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή Μετατροπη Λαμπάτου Ραδιοφώνου (Μακρά-βραχέα) σε Fm

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλο το forum.
    Θα χρειαστώ την εξαιρετική βοήθεια σας.

    Αρχικά δεν ξέρω έαν γράφω στο σωστό μέρος και θα ήθελα να μεταφερθέι απο τον διαχεριστή εάν ανοίκει σε κάποια άλλη θεματική ενότητα.

    Λοιπόν, έχω στα χέρια μου ένα πλήρως λειτουργικό Λαμπάτο ραδίοφωνο Philips BX350a, το παρόν ραδίοφωνο είναι από το 1955 από τον παππού μου.
    Το ραδιόφωνο βρίσκεται στον σπίτι ώς διακοσμήτικό στοιχείο, έαν και είναι λειτουργικότατο αλλά είναι για συχνότητες ΜΟΝΟ μακρών και βραχέων.

    Τώρα θα ήθελα να γίνει λειτουργικότατο στα Fm, για να ήχει στο σαλόνι μας και να μας θυμήζει τον παππου μας.

    Από πίσω έχει κάποια inputs όπως θα δείτε στις φωτογραφίες αλλά δεν γνωρίζω την χρήση τους αλλά ούτε και τι βύσμα μπορώ να συνδέσω.









    Θέωρώ σαν άσχετός που είμαι στον τομέα αυτό ότι έχω 3 επιλογές:

    1)Κρατώντας την γραφική του εικόνα να αλλάξω όλα τα "σωθηκά του από ένα fm" . Αλλα τα ρυθμιστήρια δεν είναι ποτενσιόμετρα που νόμιζα έγώ πριν το ανοιξώ, αυτά απλά κινούν κάποιες συρμάτινες ντίζες.

    2) Επιλογή σύνδεσης κάποιου auxilary τυπου από πίσω έαν γίνεται

    3) Σύνδεση μόνο του ήχειο εσωτερικά με ένα bluetooth amplifier και να παίζω απο το κινητό με κάτι σαν αυτο: https://www.ebay.co.uk/itm/TDA7492P-...53.m1438.l2649


    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας προκαταβολικά.
    Καλά χριστούγεννά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Φίλε Θάνο.
    Προτείνω να μη πειράξεις καθόλου το ραδιόφωνο, πέρα από έναν καλό καθαρισμό και να το βάζεις που και που να παίζει στα μεσαία.
    Αν θέλεις να ακούς και FM πάρε ένα από αυτά τα σύγχρονα ραδιόφωνα με "vintage" εμφάνιση και βάλτο δίπλα του. Πιστεύω ότι θα είναι όμορφος συνδυασμός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thabibikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλογή σύνδεσης κάποιου auxilary τυπου από πίσω έαν γίνεται
    Αυτή είναι η καλύτερη λύση, σώζεις το ιστορικό ραδιόφωνο και παίζεις και FM. Θα συνδέσεις ένα χαμηλό μονοφωνικό σήμα audio στην εισοδο πικάπ, στα παλιά συνήθως είναι 1 V RMS με υψηλή αντίσταση εισόδου.

    Επίσης θα πρότεινα να αλλάξεις τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στο τροφοδοτικό και αν έχει στην κάθοδο της λυχνίας εξόδου, γιατί θα έχουν πια ξεραθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Πρώτον το να μετατρέψεις- πειράξεις ένα παλιό ραδιόφωνο που δουλεύει είναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ. Πολλοί θα υποφέραμε εδώ μέσα να βρούμε ανταλλακτικά να κάνουμε παρόμοια ραδιόφωνα να δουλέψουν. Το να βγάλεις τα «σωθικά του» και να βάλεις από ένα FM είναι μια πράξη που εδώ στο φόρουμ θα σε χαρακτήριζαν οι περισσότεροι σαν τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη.Θα ήθελα να μάθω ποιους σταθμούς συντονίζει όπως είναι; και με τι κεραία;Το δοκίμασες;

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Χρόνια Πολλά σε όλους! Οπως είπαν και οι προγράψαντες μην το πειράξεις...Αν θέλεις να ακούς FM πάρε ένα τιουνεράκι και σύνδεσέ το στην βοηθητική είσοδο που έχει για να το ακούς από εκεί. Θα έχει ωραίο ήχο, μονοφωνικό βέβαια πάντα αλλά γλυκό! Μικρός έχω χαλάσει δυό τρία τέτοια ραδιόφωνα και έχω τύψεις τώρα...
    Σάκης.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrist sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά σε όλους! Οπως είπαν και οι προγράψαντες μην το πειράξεις...Αν θέλεις να ακούς FM πάρε ένα τιουνεράκι και σύνδεσέ το στην βοηθητική είσοδο που έχει για να το ακούς από εκεί. Θα έχει ωραίο ήχο, μονοφωνικό βέβαια πάντα αλλά γλυκό! Μικρός έχω χαλάσει δυό τρία τέτοια ραδιόφωνα και έχω τύψεις τώρα...

    Σάκης.
    - Αυτή τη διαδικασία (σύνδεση στο aux) την είχα κάνει σε ανάλογο λαμπάτο ραδιόφωνο με cd προσοχή στη προσαρμογή της αντίστασης , όσο για βύσματα θα βάλεις μπανάνες, τώρα το αποτέλεσμα της σύνδεσης αν και είχε γλυκό ήχο νομίζω ότι υπήρχε έλλειψη στις υψηλές συχνότητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    απ το να καταστρεψεις ενα κοσμημα θα σου δωσω μια καλυτερη προκληση: κατασκευασε ενα δεκτη FM stereo με την τεχνολογια εκεινης της εποχης και με παρομοιο ομορφο design (οσο γινεται φυσικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι Χρόνια πολλά .
    Αφήστε το παιδί να κάνει τα γούστα του ,έτσι και αλλιώς γρήγορα θα το βαρεθεί και θα το εγκαταλείψει .
    Θα πρέπει να συνδέσεις την πηγη σου με δυο μπανανουλες στις δυο μεσαίες τρυπάς μην το φοβάσαι δεν θα κάνεις κάποια ζημία στο ράδιο
    Το σήμα εισόδου πρέπει να είναι τουλάχιστον 200mV και θα ήταν ακόμα καλύτερα στο σημείο εισόδου (συνδεμένη επάνω στις δυο μπανάνες ) να υπάρχει μια αντίσταση 100ωμ σαν φορτίο της πηγής .
    Φυσικα όπως είπε και ο θυμιος μην περιμένεις hifi γιατί έτσι και αλλιώς είναι υπολογισμένο και έχει πυκνωτη να περιορίζει τις συχνότητες ανω των 4 κηζ
    OMΩΣ Ο ήχος που βγάζουν αυτά τα κουτιά είναι απλά ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ

    Απο ένα τελευταίο μικρο ραδιακι που του έγινε ολική ανακατασκευή απλά ακούστε τον ήχο του και μιλάμε για 600mw με ένα τσουβάλι παραμόρφωση




    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-12-17 στις 23:11

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά,
    μιας και παρακολουθώ χρόνια το forum και έχω δει πολλές κατασκευές σας με λαμπάτους ενισχυτές κυρίως και τι κόπος γίνεται για αυτές, αποφάσισα και εγώ να μην "χαλάσω" την γνησιότητα του ραδιοφώνου.
    Το ραδιόφωνο θα καθαριστέι και θα αλλαχθούν οι πυκνωτές! Θα αλλαχθούν τα καλώδια που πάνε στο ηχείο γιατί είναι πολυκερισμένα.

    'Ετσι και εγώ αποφάσισα να βάλω είσοδο για fm, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι θα χρειαστώ για ένα χαμηλό μονοφωνικό σήμα audio στην εισοδο πικάπ, πέρα από τις μπανάνες συνδεσής.

    @IRF συντονίζει σε κάποιες συχνότητες εξωτερικου, δεν έχω κάποια κεραία! Απο που μπορώ να προμηθευτώ μία για να πίανω στα μακρα;

    Τέλος δεν με νοιάζει να είναι στέρεο απλά με ενδιαφέρει να έχω fm ώστε να το χαίρομαι κάθε μέρα και να το κάνω δώρο στον πατέρα μου να θυμάται τον δικό του.!!

    Σας ευχαριστώ 'ολους για την άμεση απόκριση στο θέμα μου!


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον το να μετατρέψεις- πειράξεις ένα παλιό ραδιόφωνο που δουλεύει είναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ. Πολλοί θα υποφέραμε εδώ μέσα να βρούμε ανταλλακτικά να κάνουμε παρόμοια ραδιόφωνα να δουλέψουν. Το να βγάλεις τα «σωθικά του» και να βάλεις από ένα FM είναι μια πράξη που εδώ στο φόρουμ θα σε χαρακτήριζαν οι περισσότεροι σαν τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη.Θα ήθελα να μάθω ποιους σταθμούς συντονίζει όπως είναι; και με τι κεραία;Το δοκίμασες;
    Καλημέρα, δεν έχω κάποια κεραία! Συντονίζει σε κάποιους σταθμούς του εξώτερικού,
    'ηταν κομμένα τα καλώδια του ήχειου, συμπληρωσα κάτι μικρές επεκτάσεις που είχα στο χωρίο μου και δούλεψε κανονικά.
    Μόλις αρχίσω την ανακατάσκευή του θα αντικατάσταθούν εξ΄ολοκλήρου τα καλώδια!

    Με μια τέτοια κεραία μπορώ να το δοκιμάσω; http://images-nitrosell-com.akamaize...%20Antenna.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thabibikas : 27-12-17 στις 11:42

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-13, 19:26
  3. Απλή Μετατροπή Λαμπάτου ραδιοφώνου σε FM
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 10:06
  4. Επισκευή ραδιοφώνου
    By apilot in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 14:18
  5. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 13:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας