Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: τροφοδοτικό με διόδους Zener

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή τροφοδοτικό με διόδους Zener

    καλημερα παιδια,

    θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει κανεις να μου κανει εστω προχειρα η αναφεροντας μου ενα τροφοδοτικό που μπορω να κανω με διόδους zener, οτι ποιο απλο γινεται για να πειραματιστώ πριν ερθουν τα ολοκληρωμένα ICL 7663, οπως μου προτεινε ο Σακης απο εδω σε αλλο θεμα που δεν μπορω να το βρω τωρα
    Τα δεδομενα ειναι τα εξης:

    1) Μεσω μπαταρίας μολυβδου-οξέως 12v/1,3Ah έχω την αρχική τροφοδοσία (έχω και μετασχηματιστη με γέφυρα οποτε λεω να τον ξεσκονίσω και αυτο). Εν σειρά εχω συνδεσει μι αντίσταση 10w/18Ω, ασφαλεια 0,5A (μαλλον περιττη ) , εν συνέχεια συνδεω σε έναν σταθεροποιητή τάσης Vin: 9v-36v / Vout: 15v/200mA (καποια στοιχεια είναι πρεριττα πιθανον )
    Τέλος, έχω σταθεροποιητή τάσης L7809

    2) Ζητούμενες τάσεις:
    α) 9v (η τασηη αυτη τροφοδοτεί καποια τρανζιστορ δεν μπορεσα να μετρησω αντίσταση)
    β) 5v (σε αυτο το κύκλωμα της ηλεκτρονικής πλακέτας μέτρησα αντίσταση RL=7,35ΚΩ)
    γ) 1,6v (σε αυτο το κύκλωμα της ηλεκτρονικής πλακέτας μέτρησα αντίσταση RL=85,6ΚΩ)

    η μεγιστη Ενταση ρευματος του κυκλώματος της ηλεκτρονικής πλακτας δεν θα υπερβαίνει τα 40mA δεδομένου του ολοκληρωμένου ICL7663. Περιπου 4mA υπολογίζω βαση των ωρών λειτουργειας με 170mA μπαταρία που δίνει ο κατασκευαστης αντέχει 50ωρες.

    ανεβαζω ξανα και το σχήμα της ηλεκτρονικής πλακετας στο σημείο του συνδεσμολογίας του τροφοδοτικού. ο λογος που δεν καταφερα να το κανω μεσω zener είναι οτι μου εβγαζαν ίδια ταση κάθε zener εν σειρα που εβαζα (εβαλα μετα τον σταθεροποιητη L7809 εν σειρα μια Dz 5,1v και Dz 2,7v η ποιο μικρη που ειχα αλλα δεν)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    καλημέρα κ καλή χρονιά 2018!
    νικο εαν ηθελα αυτο που θελεις θα εβαζα ενα τροφοδοτικο απο η/υ που δίνει +12, +5, +3.3

    1> συνδεεις το πρασινο καλωδιο με μαυρο (com-gnd) για να λειτουργει
    2> βαζεις το 7809 στα +12 κιτρινο καλωδιο για να παρεις 9
    3> +5 παιρνεις απο κοκκινο καλωδιο
    4> +3.3 πορτοκαλι καλωδιο συνδέεις το παρακατω για να παρεις 1.5

    με πτωση τασης σε δυο απλες διοδους


    ή με διοδο zener 1N746A

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-12-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    ανεβαζω ξανα και το σχήμα της ηλεκτρονικής πλακετας στο σημείο του συνδεσμολογίας του τροφοδοτικού. ο λογος που δεν καταφερα να το κανω μεσω zener είναι οτι μου εβγαζαν ίδια ταση κάθε zener εν σειρα που εβαζα (εβαλα μετα τον σταθεροποιητη L7809 εν σειρα μια Dz 5,1v και Dz 2,7v η ποιο μικρη που ειχα αλλα δεν)

    Αρχικό μήνυμα από nio-4-

    1. Γιάννη, αν το ζητούμενο είναι οι τάσεις 9 - 5 και 1,6 βολτ, κάνε αυτά που σου λέει ο Σπύρος (Spark), με μόνη διαφορά, ότι τα 1,6 βολτ με άνεση μπορείς να τα παράγεις και με έναν απλό διαιρέτη τάσης με συνολική κατανάλωση 1 mA, καθώς στο σχηματικό η κατανάλωση του διαιρέτη είναι περίπου 12 μΑ.
    2. Αν θέλεις να καταλάβεις το λόγο της αποτυχίας, έχω να σου πω τα ακόλουθα:
    Α. Το L7809 είναι σύνθετο ηλεκτρονικό κύκλωμα και πρέπει να συνδέεται σωστά. Έτσι, αν ο κατασκευαστής προτρέπει το τάδε pin να συνδέεται με τη Γη, πρέπει να οδηγείται στη Γη, δηλαδή δε σηκώνει η σύνδεση αυτή να γίνεται μέσω ζένερ. Εδώ η ζένερ των 5,1 βολτ συνδέεται μόνο παράλληλα στα 9 βολτ, φυσικά, μέσω μίας κατάλληλης ωμικής αντίστασης.
    Β. Αν θέλεις τις τάσεις 9 και 5 βολτ να τις παράγεις μόνο με ζένερ, σε σύνδεση σειράς: πάρε μία των 5,1 και τη δεύτερη σε 3,9 βολτ και πόλωσε τις με 45 mA. Δηλαδή σε σειρά με τις δύο ζένερ, "κότσαρε" μία ωμική αντίσταση προκειμένου τα
    45 mA να δημιουργούν πτώση τάσης 3 βολτ. Με τον τρόπο αυτό θα έχεις διαθέσιμες 3 τάσεις - τα 12 βολτ, τα 9 βολτ και τα 5,1 βολτ, ενώ την τάση 1,6 βολτ μπορείς να την παράγεις και με έναν απλό διαιρέτη.
    Υποψιάζομαι, ότι η τάση 1,6 βολτ δεν είναι αναγκαία, δηλαδή δεν προορίζεται για τροφοδοσία κάποιου μέρους του κυκλώματος, αλλά απλώς αναφέρεται ως test point που δημιουργεί ο διαιρέτης των 12 μΑ (5V/400kΩ).
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 28-12-17 στις 23:26

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-12-17)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια,

    σημερα μαλλον δεν ειναι η τυχερη μου μερα!!! εχω ανοιξει 3 τροφοδοτικα τα 2 μαλλον προβληματικα αλλα το 3ο ηταν απο υπολογιστη που δουλευε στο εργαστηριο μου κατω 3-4 φορες να το εχω ανοιξει (μεταχειρισμενος υπολογιστης) και δεν μπορω να μετρήσω τασεις!!!! μονο μια 5v σε 2-3 εξοοδους και μεσα στην πλακετα σε 2-3 σημεια 2,72v !!!! στο τελος εβαλα το τροφοδοτικοκαι ανοιξα τον υπολογιστη και δουλευει κανονικα...δεν υπαρχει!!!

    λεω να αγορασω ενα καινουργιο τροφοδοτικο απλα θελω να ρωτήσω αν για εμενα ως ερασυτεχνης αξιζει ή να βρω κατι αλλο.

    η 1,6v ταση χρειαζεται για την τροφοδοσια καποιων τελεστηκων ενισχυτων 3302

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Το "ξεκινησες" το τροφοδοτικο οταν το ειχες εκτος υπολογιστη;

    Καποια θελουν και φορτιο στα 5V για να ξεκινησουν σωστα.

    http://www.dslreports.com/faq/9208

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-12-17)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "ξεκινησες" το τροφοδοτικο οταν το ειχες εκτος υπολογιστη;

    Καποια θελουν και φορτιο στα 5V για να ξεκινησουν σωστα.

    http://www.dslreports.com/faq/9208
    οχι οπως ειναι το συνδεσα στην τροφοδοσια και μετρουσα τασεις στα καλωδια.

    ερωτηση, εχω παρει αυτα
    https://www.ebay.com/itm/1-5pcs-Buck...5-_2ykR2815r9A
    μπορω να τα συνδεσω με μια 12v μολυβδου που εχω και να πάρω τασεις που θελω? σαν τυπου τροφοδοτικο ευκολο και απλο. θαμου πειτε δεν μπορω να ρυθμισω την ενταση ρευματος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι οπως ειναι το συνδεσα στην τροφοδοσια και μετρουσα τασεις στα καλωδια.

    ερωτηση, εχω παρει αυτα
    https://www.ebay.com/itm/1-5pcs-Buck...5-_2ykR2815r9A
    μπορω να τα συνδεσω με μια 12v μολυβδου που εχω και να πάρω τασεις που θελω? σαν τυπου τροφοδοτικο ευκολο και απλο. θαμου πειτε δεν μπορω να ρυθμισω την ενταση ρευματος

    Ναι μπορείς. Να πάρεις τόσα όσα και οι διαφορετικές τάσεις εξόδου που χρειάζεσαι.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (29-12-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Zener tester
    By babisko in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 02:20
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-15, 19:12
  3. Zener 1W= 2*0.5W?
    By JOUN in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 21:04
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 23:27
  5. zener
    By tek1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 14:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας