Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Plc και εκπαιδευση

  1. #21
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    το ιδιο απο πανω προς τα κατω

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες θα ξεκινησω με το logo βρηκα αναφορες https://w3.siemens.com/mcms/programm...s/default.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδιά μια ερώτηση. καταλαβαίνω ότι η lader είναι σχεδόν ίδια γλώσσα σε όλα τα PLC και παλιότερη όλων αλλά γιατί συναντάω τόση επιμονή και αντίδραση έναντι στην FBD? καταλαβαίνω ότι η κάθε μάρκα έχει τα δικά της κομμάτια μπλοκ με διαφορετικές δυνατότητες (εκτός τον κλασικών όπως πύλες, χρονικά κλπ) οπότε θέλει και λίγο ψάξιμο αν θέλεις να το μάθεις για πρώτη φορά αλλά μου την έχουν πει μέχρι και ξεπερασμένη γλώσσα (που από ότι ξέρω είναι μεταγενέστερη της lader).

    μια χαρα ειναι η FBD μια χαρα και η Ladder, και μια χαρα (εχμμμμ.... για τους nerd-ουλες) και η STL.
    Οποια σε βολευει αυτη χρησιμοποιεις
    Αν εισαι πιο εξικοιωμενος με το ηλεκτρολογικο σχεδιασμο η ladder δειχνει ετυκολοτερη. Αν τα ψηφιακα ηλεκτρονικα σου ειναι πιο οικεια η FBD θα σου φανει ευκολοτερη.
    Τωρα αν εισαι ο τυπος που στο λυκειο δεν ειχε γκομενα, εχει ακμη ως τα 25, ξερει τα παντα για την τελευταια βιδα ενος αμαξιου που δε θα αποκτησει ποτε και το αγαπημενο του παιχνιδι ηταν να λυνει διαφορικες εξισωσεις, εχει φτιαξει μονος του linux from scratch γιατι το gendoo και το slackware του πεφτoυν πολυ ευκολα (και φυσικα ολο μεσα απο κονσολα... ισως δε μπηκε καν στον κοπο να βαλει GUI γιατι το βρισκει αχρηστο και ...παιδικο) τοτε η STL ειναι οτι πιο οικειο

    Προσωπικα δεν εχω θεμα να φτιαχνω προγραμματα ειτε με ladder ειτε με fbd (καθε μια που ποιανω βλεπω τις δυνατοτητες της αλλης ) αλλα επειδη πολλες φορες αντιγραφω κυκλωματα ετοιμων πινακων που αντικαθιστω κατ ευθειαν απ το ηλεκτρολογικο σχεδιο, εχω ασχοληθει περισσοτερο με τη ladder
    (οσο για την stl...χμμμ πλακα μου κανεις? αν εκανα τετοια θα προτιμουσα να κανω κατι χρησιμοτερο οπως... να φτιαξω ενα δικο μου λειτουργικο ...για να τρεξει το matrix )



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο κανεις λαθος για το zelio. εχω κανει προγραματα σε zelio σε φαση που ενα βαρβατο plc θα ζηλευε.
    νταξει αντικειμενικα δεν εχει τις δυνατοτητες που χουν τα "βαρβατα plc" αλλα αν εισαι ικανος κι αν ξερεις πολυ καλα ενα εργαλειο εννωειται πως μπορεις να κανεις τα παντα.
    Οπως ο αλλος φτιαχνει παπαδες με το ms paint (και για να πω την αληθεια το software του zelio ακριβως αυτο μου θυμιζει... ...απλα παιδικα προγραμματακια στυλ ms paint, που ναι μεν μπορεις να κανεις καποιες δουλειες αλλα δειχνουν αποκρουστικα απλοικα για να κατσεις να ασχοληθεις σοβαρα, οχι πως δε γινεται)
    Για μενα παντα που γενικα ειμαι τυπος που του αρεσουν τα πιο πολυπλοκα πραγματα. Καποιος μινιμαλιστης ισως το βρισκει του γουστου του...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 30-12-17 στις 21:20

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    είχα και εγώ ένα s7-200 και καθότανε και το έβαλα σε πίνακα αυτονομίας θέρμανσης κάπου πρέπει να έχω κρατήσει και pdf με ιδέες και παραδείγματα για υλοποιήσεις αυτοματισμών με τα s7-200 και LOGO!, αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες πες μου
    σε FBD πάντως είναι πολύ εύκολο να χρησιμοποιήσεις counters, flip-flops κτλ κτλ, αφού τα έχει και έτοιμα μέσα σαν ρουτίνες απ το να κάθεσαι να ανακαλύπτεις τον τροχό

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikkos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (07-01-18)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Σε μια ετοιμη εγκατασταση και εφαρμοφη με plc κατα ποσο θα εχω τη δυνατοτητα να επεμβω στις παραμετρους του προγραμματος?
    Ή θα πρεπει να πληρωνει ο εκαστοτε πελατης να στελνει τεχνικο να κανει τις αναλογες μετετροπες που θελει?
    Αυτο στην περιπτωση που θα εργαστω σε βιομηχανια ως συντηρητης...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια ετοιμη εγκατασταση και εφαρμοφη με plc κατα ποσο θα εχω τη δυνατοτητα να επεμβω στις παραμετρους του προγραμματος?
    Ή θα πρεπει να πληρωνει ο εκαστοτε πελατης να στελνει τεχνικο να κανει τις αναλογες μετετροπες που θελει?
    Αυτο στην περιπτωση που θα εργαστω σε βιομηχανια ως συντηρητης...
    Εξαρταται, υπαρχουν εργοστασια που φερνουν εξωτερικους συνεργατες για τα plc τα οποια τα εχουν κλειδωμενα, υπαρχουν και εργοστασια οπου στο plc επεμβαινουν οι ηλεκτρολογοι/ηλεκτρονικοι του εργοστασιου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρταται, υπαρχουν εργοστασια που φερνουν εξωτερικους συνεργατες για τα plc τα οποια τα εχουν κλειδωμενα, υπαρχουν και εργοστασια οπου στο plc επεμβαινουν οι ηλεκτρολογοι/ηλεκτρονικοι του εργοστασιου...
    Εχουν εδω περιπτωση με κλειδωμενο εμαθα plc και η εταιρεια που το εγκατεστησε βρισκεται ινδια.
    Τους παιρνουν τηλεφωνο και αφου τους καταθεσουν 500 δολαρια καθε φορα τους αλλαζουν κλειδια απο το ιντερνετ και κανουν μετατροπες απο κει χωρις να ερθουν εδω.
    Μια περιουσια καθε φορα για μια επεμβαση. Φαντασου να εστελναν και καποιον επιτοπου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν εδω περιπτωση με κλειδωμενο εμαθα plc και η εταιρεια που το εγκατεστησε βρισκεται ινδια.
    Τους παιρνουν τηλεφωνο και αφου τους καταθεσουν 500 δολαρια καθε φορα τους αλλαζουν κλειδια απο το ιντερνετ και κανουν μετατροπες απο κει χωρις να ερθουν εδω.
    Μια περιουσια καθε φορα για μια επεμβαση. Φαντασου να εστελναν και καποιον επιτοπου!
    Γι αυτο εμενα δεν μου αρεσουν αυτα, τα ιδια ειχα και με μια γερμανικη εταιρεια που ειχε εγκαταστησει τα μηχανηματα, περιμεναμε ποτε θα ερθει ο γερμανος ή ποτε θα ερθει ο αντιπροσωπος του στην Ελλαδα και δεν τα ξεκλειδωναν επειτηδες, ουτε οταν αγοραστηκε το μηχανημα μπορουσες να πεις δωστα μου ξεκλειδωτα, πηγαινε πακετο με το μηχανημα και το κλειδωμα...
    Σε προηγουμενη μου δουλεια τα ειχαμε ξεκλειδωτα και ειχαμε αγορασει ολο το προγραμμα που εδινε η Siemens και καναμε οτι γουσταραμε στο εργοστασιο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το ίδιο και με μια Ιταλική. ή θα κάνανε την δουλειά απομακρυσμένα αλλιώς για να έρθει εδώ τεχνικός χρέωνε η εταιρία 700 την ημέρα + όλα τα έξοδα του τεχνικού φυσικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Ανάλογα με τις προδιαγραφές του εκάστωτε project. Για παράδειγμα εμείς έχουμε την εξής κλιμάκωση
    Χειριστές: Μόνο χειρίζονται σταρτ/στοπ και διαλέγουν "συνταγες"
    Επόπτης: Ρυθμίζει "συνταγές" και παραμέτρους διαδικασιών
    Βαθμονομητής: Ρυθμίζει παραμέτρους + αποκλίσεις αισθητηρίων
    Συντηρητής: Ρυθμίζει παραμέτρους συστημάτων / διεργασιών / μηχανής κλπ.

    Αυτά είναι πάντα προσυμφωνημένα, όπως και το πόσοι λογαριασμοί θα υπάρχουν από κάθε είδος

    Εμείς: έστω από internet τα πάντα + προγραμματισμός. Αν ο πελάτης είναι σε πρόγραμμα υποστήριξης ή εγγύησης δεν χρεώνεται. Διαφορετικά υπάρχει πάντα χρέωση.

    Κώδικα σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις, πρακτικά σχεδόν ποτέ. Αν μπορούν να κάνουν αλλαγές σε τέτοιο επίπεδο, τότε μπορούν να κάνουν όλη την υλοποίηση μόνοι τους, οπότε και δεν μας χρειάζονται

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Plc και interrupt
    By info@kalarakis.com in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 21:43
  2. Συναγερμός και Plc (logo)
    By dimpap in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 14:10
  3. εκπαιδευση ηλεκτρονικης
    By mixalio in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 00:57
  4. plc και ελεγχος μηχανων
    By elbalatso in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 13:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας