Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Plc και εκπαιδευση

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή Plc και εκπαιδευση

    Υπαρχει καποιος οδηγος θεωρητικος και πρακτικος ωστε να κατανοησω τη λειτουργια ενος plc πως συνδεονται οι εισοδοι / εξοδοι στην πραξη? Καποια πηγη για να ασχοληθω ζηταω. Εχω ενα παλιο S7 200 (ξηλωμενο) μηπως μπορω να πειραματιστω πανω σε αυτο σε μια απλη εφαρμογη αυτοματισμου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thomastropo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-12-17)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Για να μαθεις τη γλωσσα προγραμματισμου (η ladder ειναι η επικρατεστερη) υπαρχουν καμποσα βιβλια και καμποση πληροφορια στο internet, αλλα επειδη το καθε plc εχει τα δικα του "κουσουρια" καλο ειναι να ξεκινησεις με καποιο συγκεκριμενο και να ασχοληθεις με αυτο και μετα βλεπεις για δευτερο, τριτο κ.ο.κ.
    Το βασικο ομως ειναι να γνωριζεις αυτοματισμο και να μπορεις να σχεδιασεις πχ ενα πινακα μονος σου, κι απο κει και περα αυτο που σου προσφερει το plc ειναι να εικονικοποιησεις σε software ενα μεγαλο η μικρο μερος αυτου του αυτοματισμου ωστε να γλυτωσεις χωρο, χρονο, χρημα (συνηθως, οχι παντα) και να εχεις και την ευελιξια διορθωσεων η επεκτασεων. (καρα-βολευει οταν εχεις πελατες που δεν ξερουν τι θελουν)
    Ενα plc που κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται διαβασμα γιατι εχει πολυ ωραιες visual γλωσσες ειναι το Lοgo! της siemens το οποιο αν και ξεκινησε ως light "παιχνιδι" εχει εξελιχθει στα πολυ σοβαρα του χωρου και εχει παρει και marine πιστοποιηση, τοσο που τα s7 πλεον εχουν λογο χρησης μονο οπου θελουμε πολλες εισοδους, οθονες κτλ (κι αυτο οχι παντα γιατι τα logo δικτυονωνται).
    Επισεις αν σε βολευει η σχεδιαση με πυλες πολυ καλο ειναι και το Mitsubishi, και ουτε αυτο θελει διαβασμα (βασικα καλο ειναι να διαβασει καποιος και αυτο ειναι και το σωστο).
    To προγραμμα του Logo! εχει το θετικο οτι κανεις offline simulation χωρις να χρειαζεσαι plc.
    Τωρα για το s7 200 που χεις θες το simatic αλλα για να το αξιοποιησεις πραγματικα καλο ειναι να μαθεις απ την αρχη να δουλευεις με blocks και να φτιαχνεις ρουτινες που να χουν χρηση σε περισσοτερα απο ενα μερη του προγραμματος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-12-17 στις 11:22

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (28-12-17)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Η το πρόγραμμα για logo η τou zelio ήταν δωρεαν με περιορισμούς. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (28-12-17)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    του ζελιο ειναι δωρεαν. του logo! ειναι μονο για σχολες (τουλαχιστο αν δεν εχει αλλαξει κατι) αλλα ολα βρισκονται, τουλαχιστο για δοκιμες και πειραματισμους.
    Το Logo! softcomfort (το προγραμμα του Logo!) βρισκεται πολυ ευκολα παντου και η αναβαθμιση γινεται δωρεαν χωρις κανενα authentication.
    Επισεις και η linux εκδοχη του υπαρχει διαθεσιμη και υπαρχει και αρκετα αξιολογο εργαλειο για android

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το zelio είναι δωρεάν κανονικά και το κατεβάζεις από την schnider .
    https://www.schneider-electric.com/e...lioSoft2_V5_0/

    το LOGO αντίθετα υποτίθεται ότι πρέπει να το αγοράσεις ............εκτός...... ξέρεις τώρα.

    και τα δύο έχουν offline simulation. φυσικά έτσι τουλάχιστον όπως τα βλέπω μέχρι στιγμής το logo έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από το zelio αλλά σαν υλικά είναι αρκετά ποιο ακριβά σε σχέση εισόδων, εξόδων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    δεν ειναι LOGO αλλα LOGO! (θελει και το θαυμαστικο)
    Ακριβολογω γιατι το να το γραφει καποιος σωστα βοηθαει στο google-ing
    Το zelio ειναι αυτο που ηταν το logo! πριν καμια 15ρια χρονια, ενα βασικο plc για κανενα τοπικο αλαρμακι η για κανα stand by σε καμια αντλιουλα και μεχρι εκει, αλλα ειναι οντως οικονομικοτατο οσον αφορα πλυθωρα εισοδων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-12-17 στις 14:45

  10. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τότε το σωστό είναι το Logo! softcomfort (όπως το έγραψες πριν) που βγάζει τις σωστές επιλογές γιατί και το σκέτο βγάζει ένα σορό άσχετα(τουλάχιστον σε εμένα). εντάξει χάριν της συζήτησης δεν μπήκαμε στην διαδικασίας του ακριβές τίτλου γιατί και το zelio έπρεπε να το αναφέρουμε σαν zeliosoft 2

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    νταξει τωρα αφου μπηκαμε σε nerd mode θα το τεντωσουμε αλλα αν μιλαμε για το PLC το σωστο ειναι LOGO! oba8 (για την current version)
    LOGO! softcomfort ειναι το software κι οχι το plc

    Ομοιως και το zeliosoft ειναι το software

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δηλαδή εγώ που έχω μερικά 4άρια και 6άρια δεν έχω δικαίωμα να μιλήσω .... καλά τουμπεκιάζομε τότε ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος οδηγος θεωρητικος και πρακτικος ωστε να κατανοησω τη λειτουργια ενος plc πως συνδεονται οι εισοδοι / εξοδοι στην πραξη? Καποια πηγη για να ασχοληθω ζηταω. Εχω ενα παλιο S7 200 (ξηλωμενο) μηπως μπορω να πειραματιστω πανω σε αυτο σε μια απλη εφαρμογη αυτοματισμου?
    Υπάρχουν εκατομμύρια sites, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το καλύτερο από όλα, είναι δωρεάν και λέγεται Youtube. Από την στιγμή που έχεις το 200αρι, μπορείς να μπεις και στην επίσημη ιστοσελίδα της Siemens, να βρεις έτοιμα παραδείγματα (από βασικά μέχρι και πολύ προχωρημένα), να τα κατεβάσεις και να τα περάσεις στο Plc, ώστε να δεις πως δουλεύουν και να πειραματιστές. Θα χρειαστείς, βέβαια, έναν υποτυπώδη "πάγκο" δοκιμών με μερικά μπουτόν, τροφοδοτικά και λοιπά. Το 200αρι εκτός από πολύ δυνατό plc, κατά την προσωπική μου άποψη, αποτελεί και μια καλή βάση για την εκμάθηση των S7-300. Έχω και εγώ ένα και όλο λέω να ασχοληθώ περισσότερο με την εκμάθηση προγραμματισμού, αλλά η δουλειά και η καθημερινότητα όλο με κρατάνε πίσω.

    Τέλος να αναφέρω ότι κυκλοφορεί ένα νέο πρόγραμμα Microwin για τα 200αρια και δουλεύει σε Windows 10. Το κατέβασα, αλλά δεν το δοκίμασα μιας και έχω μια virtual machine με XP και δουλεύω από εκεί κάποια παλιά προγράμματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 29-12-17 στις 01:11
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Plc και interrupt
    By info@kalarakis.com in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 20:43
  2. Συναγερμός και Plc (logo)
    By dimpap in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 13:10
  3. εκπαιδευση ηλεκτρονικης
    By mixalio in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 23:57
  4. plc και ελεγχος μηχανων
    By elbalatso in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 12:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας