Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: θορυβος απο ενισχυτη

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς μετασχηματιστή δεν έχω.βρηκα έναν 35-0-35.θα δω μήπως βγάλω 2-3 περιέλθει από επανω.
    Αντιστάσεις εισόδου εξόδου έχει 10ΚΩ/1ΚΩ και πυκνωτή 2,2μf.
    Σε δοκιμή μόνο με ενισχυτές δεν έχει καθόλου θόρυβο.θα κοιτάξω να αλλάξω την Rεξ. Μέχρι 22ΚΩ μπορώ να βάλω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς μετασχηματιστή δεν έχω.βρηκα έναν 35-0-35.θα δω μήπως βγάλω 2-3 περιέλθει από επανω.
    Αντιστάσεις εισόδου εξόδου έχει 10ΚΩ/1ΚΩ και πυκνωτή 2,2μf.
    Σε δοκιμή μόνο με ενισχυτές δεν έχει καθόλου θόρυβο.θα κοιτάξω να αλλάξω την Rεξ. Μέχρι 22ΚΩ μπορώ να βάλω;

    Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani.

    Βασίλη (vasilimertzani), όπως την βλέπω την πλακέτα του ενισχυτή, αυτή είναι δίχως γέφυρα ανόρθωσης. Επομένως, αυτός πρέπει να τροφοδοτείται αυστηρά με συμμετρική d.c. τάση: +,-, 16 βολτ, όταν το ηχείο είναι 4 Ω, ή συμμετρική +,-, 32 βολτ, όταν το ηχείο είναι των 8 Ω. Ο όρος αυτός τηρείται;
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    ναι.Εχω πλακετα με ανορθωση και εξομαλυνση μετα τον μετασχηματιστη.ΤΑ ηχεια ειναι 8ohm.Ο κινεζος εγραφε απο 16-36v.Εγω του δινω 18-20V,οποτε ελεγα να την παω 32.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Βασίλη, τα 18 βολτ είναι καλά. Μην μπλέκεις με τα 32 βολτ. Καλύτερα, "διώξε" τον προ ενισχυτή, ενώ στον ενισχυτή, την ενίσχυση, από 11 κάνε την 48, κάνοντας την αντίσταση των 10 kΩ, σαράντα εφτά (47) kΩ. Το σήμα εξόδου θα αυξηθεί 5 φορές, ενώ τα βαττ του - 25 φορές.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 03-01-18 στις 23:34

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, τα 18 βολτ είναι καλά. Μην μπλέκεις με τα 32 βολτ. Καλύτερα, "διώξε" τον προ ενισχυτή, ενώ στον ενισχυτή, την ενίσχυση, από 11 κάνε την 48, κάνοντας την αντίσταση των 10 kΩ, σαράντα εφτά (47) kΩ. Το σήμα εξόδου θα αυξηθεί 5 φορές, ενώ τα βαττ του - 25 φορές.
    Βασίλειος.
    Βασιλη σε ευχαριστω.θα αλλαξω τις αντιστασεις να δοκιμασω τοτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Βασίλη κάτι υπολόγισα λάθος.αυτη που έλεγα δεν ήταν η ανάδραση αλλά αντίσταση σε σειρά .έκανα ένα σχεδιασμό,όσο μπόρεσα δηλ.ποιες αντιστάσεις είναι η ενίσχυση;(μετασχηματιστή βρήκα 25)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κάπου τα έχεις μπερδέψει στο σχέδιο.
    Η αντίσταση από το 3, που είναι σβησμένη είναι η ανάδραση, τυπική 22Κ και καθορίζει το κέρδος μαζί με την 1Κ πάνω από τον 220p, που θα πρέπει να έχει και έναν μικρό ηλεκτρολυτικό σε σειρά με την γη.
    Πάρε την τυπική εφαρμογή του datasheet η αυτή και κάνε την επαλήθευση.
    Άν όμως βάλεις άλλη πηγή θα ξανααλλάζεις την ανάδραση; Αν ναι, τότε βάλε το ποτενσιόμετρο του Volume στην ανάδραση !!!

    -Εν κατακλείδι, δεν καταλαβαίνω την λογική να προσαρμόζεις τον κώλο σε ένα βρακί και όχι τα βρακιά στον κώλο όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Όπως σωστά παρατηρεί ο Stev, το κέρδος είναι 22. Αλλά επαλήθευσέ το. Αν είναι 22 και ακούγεται χαμηλά, την 22 κΩ κανε την 100 κΩ, αυξάνοντας το σήμα εξόδου 6 φορές (36 φορές τα βαττ). Πάντως, για παν ενδεχόμενο, εγώ θα απέφευγα να βάλω το ποτενσιόμετρο του Volume στην ανάδραση του ενισχυτή, καθώς αυτό θα κάνει μεταβαλλόμενη την αντίσταση εισόδου του ενισχυτή, που δεν είναι καλό.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 05-01-18 στις 11:55

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου τα έχεις μπερδέψει στο σχέδιο.
    Η αντίσταση από το 3, που είναι σβησμένη είναι η ανάδραση, τυπική 22Κ και καθορίζει το κέρδος μαζί με την 1Κ πάνω από τον 220p, που θα πρέπει να έχει και έναν μικρό ηλεκτρολυτικό σε σειρά με την γη.
    Πάρε την τυπική εφαρμογή του datasheet η αυτή και κάνε την επαλήθευση.
    Άν όμως βάλεις άλλη πηγή θα ξανααλλάζεις την ανάδραση; Αν ναι, τότε βάλε το ποτενσιόμετρο του Volume στην ανάδραση !!!

    -Εν κατακλείδι, δεν καταλαβαίνω την λογική να προσαρμόζεις τον κώλο σε ένα βρακί και όχι τα βρακιά στον κώλο όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα.
    Ευχαριστω.Θα κατσω με την ησυχια μου να το δω διοτι η πλακετα ειναι διπλης οψης και χανομαι.Οντως αυτη που εχω σβησει (22Κ) υπαρχει οπως και ο ηλεκτρολυτικος.Για αυτη την πλακετα συζηταγανε σε καποιο φορουμ(δεν μπορω να βρω ποιο,παει πολυ καιρος) και την επελεξα.Τροφοδοσια ο κινεζος ελεγε 16-32V ,οποτε δεν ειχα σκεφτει/ηξερα οτι εππηρεαζει η αναδραση.
    Τα εχω μπερδεψει ολα διοτι δεν ξεχωριζω ποιο ειναι το βρακι και ποιος ο κ......ος


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σωστά παρατηρεί ο Stev, το κέρδος είναι 22. Αλλά επαλήθευσέ το. Αν είναι 22 και ακούγεται χαμηλά, την 22 κΩ κανε την 100 κΩ, αυξάνοντας το σήμα εξόδου 6 φορές (36 φορές τα βαττ). Πάντως, για παν ενδεχόμενο, εγώ θα απέφευγα να βάλω το ποτενσιόμετρο του Volume στην ανάδραση του ενισχυτή, καθώς αυτό θα κάνει μεταβαλλόμενη την αντίσταση εισόδου του ενισχυτή, που δεν είναι καλό.
    Βασίλειος.
    συμφωνα με το σχεδιο που ανεβασε ο Στηβ το κερδος ειναι R4/R3=22.Σε αυτο το σχεδιο τι εισοδο χρησιμοποιουνε?θελει προενισχυση για να φτασει τα 30-56w που δινουν τον lm?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Κάπου χάθηκε η μπάλα και προτείνω να το πάρεις από την αρχή.
    Μου κάνει δύσκολο να έχει πρόβλημα κάποιο από αυτά που πήρες, ποιο πιθανό είναι να έχεις λάθος συνδέσεις.
    Αν δεν σου κάνει κόπο, κάνε ένα σχεδιάκι με κουτάκια (στη ζωγραφική?) τι συνδέεις που και με ποια τροφοδοσία.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θορυβος στον ενισχυτη κιθαρας που σταματαει αν ακουμπησω το βυσμα
    By personaldrummer in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 10:39
  2. σχεδιο απο ενισχυτη alpine pm3553
    By FMTRIKALA in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 20:53
  3. Θορυβος απο εισοδο σε ενισχυτη λυχνιων
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 22:12
  4. Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 08:47
  5. ποτενσιομετρο εισοδου ενισχυτη --> θορυβος
    By arisoeoeoeoeo in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-11, 13:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας