Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: θορυβος απο ενισχυτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή θορυβος απο ενισχυτη

    Προσπαθω να φτιαξω εναν ενισχυτη και δεν θελει με τιποτα να δουλεψει εχω βαλει https://www.ebay.com/itm/Bluetooth-L...Oxy7nNTRh3eσαν εισοδο ,οπου με ενδιαφερει το bluetooth και το aux in.σαν προενισχυτη εχω βαλει αυτο https://www.ebay.com/itm/Dual-NE5532...00033.m2042και ενισχυτη αυτο https://www.ebay.com/itm/LM3886-Hi-F...SwLVZV1hnMΟταν τα συνδεω ολα μου βγαζει θορυβο,στο bluetooth παρεμβολες (ενα μπιιιπ συνεχομενο) και στα υπολοιπα γρατζουνισμα.Διορθωνεται μολις ακουμπησω την κεραια του(μεταλικο κουτι).Αν βγαλω τον προενισχυτη ακουγεται μια χαρα ,χαμηλα ομως.τροφοδοσια στο bluetooth εχω δωσει απο ενα dc to dc conv.(με κοινο το ground).Στον προενισχυτη εχω δωσει dc 17V συμμετρικη(λεει μεχρι 16v) .Καποια βοηθεια για διαταξη εισοδο προενισχυση(αν χρειαζεται τελικα) να μου προτεινεται?Η ειναι προβλημα με την τροφοδοσια ολα αυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πρεπει να εχεις καποιο θεμα γειωσης. Κανε ενα star ground και γειωσε τα ολα εκει και δοκιμαζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον d.antonis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (31-12-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    o λμ3886 αμα τον συνδεσεις με αλλη πηγη πχ υπολογιστη παιζει κανονικα δυνατα?
    στο bluetooth τo volume το εχεισ τερμα?επισης στο bluetooth ποση ταση του δινεις ?βλεπω εχει ενα 78l05 κατι τετοιο λογικα ολο τροφοδοτειτε απο 5V ,δωστου μεταξυ 9-12V.στο προενισχυτη λεει ac-0-ac .μην του δινεις dc.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον maouna για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (31-12-17)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Aν εχεις τροφοδοτικο πάγκου δοκίμασε να τροφοδοτησεις τον προενισχυτή απο εκεί.Δηλαδή διαφορετικό μετασχηματιστή απο τα υπόλοιπα.

    Θα χρειαστεί να τροφοδοτήσεις μετά την γέφυρα ανόρθωσης.

    Ο τελικός σου ειναι απο τις καλυτερες εκδόσεις που κυκλοφορούν στο ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον radiofonias για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (31-12-17)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στον κόσμο των ηλεκτρονικών, όπου για την λειτουργία, δεν αρκεί μόνο η απλή γαλβανική σύνδεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (31-12-17)

  10. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    μεταξυ τελικου και προενισχυτη εχεις μπλενταρισμενο καλωδιο?
    οι γειωση με τι τροπο δικτυωνει τις συσκευες? μηπως κανει βρογχους?
    που γειωνεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (31-12-17)

  12. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να εχεις καποιο θεμα γειωσης. Κανε ενα star ground και γειωσε τα ολα εκει και δοκιμαζεις.
    Και το gnd τροφοδοσίας;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    o λμ3886 αμα τον συνδεσεις με αλλη πηγη πχ υπολογιστη παιζει κανονικα δυνατα?
    στο bluetooth τo volume το εχεισ τερμα?επισης στο bluetooth ποση ταση του δινεις ?βλεπω εχει ενα 78l05 κατι τετοιο λογικα ολο τροφοδοτειτε απο 5V ,δωστου μεταξυ 9-12V.στο προενισχυτη λεει ac-0-ac .μην του δινεις dc.
    Όχι.(υπολογιστή εννοείς την έξοδο των ακουστικων?)
    Στο blue,του δίνω 11,7 από το converter.
    Το δοκίμασα και με ac,και dc .δεν είδα κάποια διαφορά.το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι με άλλο μετασχηματιστή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν εχεις τροφοδοτικο πάγκου δοκίμασε να τροφοδοτησεις τον προενισχυτή απο εκεί.Δηλαδή διαφορετικό μετασχηματιστή απο τα υπόλοιπα.

    Θα χρειαστεί να τροφοδοτήσεις μετά την γέφυρα ανόρθωσης.

    Ο τελικός σου ειναι απο τις καλυτερες εκδόσεις που κυκλοφορούν στο ebay.
    Θα βρω ένα τροφοδοτικό να το τεσταρω.ο τελικός καλός είναι ,όλα τα άλλα μου φαίνεται είναι πολύ β διαλογής.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες στον κόσμο των ηλεκτρονικών, όπου για την λειτουργία, δεν αρκεί μόνο η απλή γαλβανική σύνδεση.
    Πάνω κάτω ξέρω τι βλακείες έχω κάνει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεταξυ τελικου και προενισχυτη εχεις μπλενταρισμενο καλωδιο?
    οι γειωση με τι τροπο δικτυωνει τις συσκευες? μηπως κανει βρογχους?
    που γειωνεις?
    Νίκο μέχρι τα καλώδια που έχει ο κατασκευαστής (10εκ) είναι Μπλένταρισμενο.
    Από ήχο εγώ δεν έχω γειώσει τίποτα. Ούτε είσοδο ούτε έξοδο.απο ότι έχω μετρήσει με πολύμετρο δεν κλείνουν κύκλωμα με σασί .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  13. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Αν ηταν προβλημα γειωσεων ή κυματωσης θεωρω πως θα ειχες βομβο στα 100Ηζ μονο
    Οπως το αντιλαμβανομαι απο τη περιγραφη σου προκειται για υψισυχνη φασαρια σαν αυτη που εισαγουν τα διακοπτομενα τροφοδοτικα
    Ο Τελικος και ο προ βρισκω καπως απιθανο να τσιμπανε τετοιο θορυβο, θα εστιαζα στο μπλεδοντι
    Κανε μια δοκιμη να βαλεις κονσερβοκουτια σε καθε πλακετα για μαγνητικη θωρακιση και βαλτα σε μια καθαρη πριζα απο συσκευες
    Καλη Χρονια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  14. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο μέχρι τα καλώδια που έχει ο κατασκευαστής (10εκ) είναι Μπλένταρισμενο.
    Από ήχο εγώ δεν έχω γειώσει τίποτα. Ούτε είσοδο ούτε έξοδο.απο ότι έχω μετρήσει με πολύμετρο δεν κλείνουν κύκλωμα με σασί .
    Βασιλη δε μιλαω για γειωση οπως την ενωεις αλλα για τον τροπο που κυκλοφορουν οι γειωσεις στα κυκλωματα.
    Οπως η rf ground εχει καποιες ιδιεταιροτητες το ιδιο συμβαινει και με την audio freq. ground και το ζητουμενο ειναι κανενα κυκλωμα να μη βρισκει περισσοτερους απο ενα δρομο γειωσης, γι αυτο και σε καλες κατασκευες βλεπεις να τρεχουν απο παντου καλωδια προς ενα σημειο. (προσωπικα οριζω αυτο το σημειο στις κατασκευες μου γυρω απ τους ηλεκτρολυτικους )
    Ολο αυτο επηρρεαζει τραγικα αν εχουμε προενισχυτικα υψηλης απολαβης, και ισχυει για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υπαρχει πανω στο συστημα (οτι και να βαλεις πρεπει να βρισκει την ιδια audio ground διαδρομη και ολες μαζι να κανουν αστερα)
    Επισεις αν παιζει στο ολο συστημα κανενα παλμοτροφοδοτικο καλο ειναι να αλλαχθει με συμβατικο, η αν αυτο δε γινεται να προστεθουν MKT η MKP πυκνωτες

    1 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ηταν προβλημα γειωσεων ή κυματωσης θεωρω πως θα ειχες βομβο στα 100Ηζ μονο
    Οπως το αντιλαμβανομαι απο τη περιγραφη σου προκειται για υψισυχνη φασαρια σαν αυτη που εισαγουν τα διακοπτομενα τροφοδοτικα
    Ο Τελικος και ο προ βρισκω καπως απιθανο να τσιμπανε τετοιο θορυβο, θα εστιαζα στο μπλεδοντι
    Κανε μια δοκιμη να βαλεις κονσερβοκουτια σε καθε πλακετα για μαγνητικη θωρακιση και βαλτα σε μια καθαρη πριζα απο συσκευες
    Καλη Χρονια
    Καλη χρονια να εχουμε


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη δε μιλαω για γειωση οπως την ενωεις αλλα για τον τροπο που κυκλοφορουν οι γειωσεις στα κυκλωματα.
    Οπως η rf ground εχει καποιες ιδιεταιροτητες το ιδιο συμβαινει και με την audio freq. ground και το ζητουμενο ειναι κανενα κυκλωμα να μη βρισκει περισσοτερους απο ενα δρομο γειωσης, γι αυτο και σε καλες κατασκευες βλεπεις να τρεχουν απο παντου καλωδια προς ενα σημειο. (προσωπικα οριζω αυτο το σημειο στις κατασκευες μου γυρω απ τους ηλεκτρολυτικους )
    Ολο αυτο επηρρεαζει τραγικα αν εχουμε προενισχυτικα υψηλης απολαβης, και ισχυει για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υπαρχει πανω στο συστημα (οτι και να βαλεις πρεπει να βρισκει την ιδια audio ground διαδρομη και ολες μαζι να κανουν αστερα)
    Επισεις αν παιζει στο ολο συστημα κανενα παλμοτροφοδοτικο καλο ειναι να αλλαχθει με συμβατικο, η αν αυτο δε γινεται να προστεθουν MKT η MKP πυκνωτες
    Θα δοκιμασω να τροφοδοτησω με συμβατικο τις πλακετες να δοκιμασω(δενε χω συμμετρικο βασικα)

    Καλη χρονια σε ολους!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θορυβος στον ενισχυτη κιθαρας που σταματαει αν ακουμπησω το βυσμα
    By personaldrummer in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 11:39
  2. σχεδιο απο ενισχυτη alpine pm3553
    By FMTRIKALA in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 21:53
  3. Θορυβος απο εισοδο σε ενισχυτη λυχνιων
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 23:12
  4. Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 09:47
  5. ποτενσιομετρο εισοδου ενισχυτη --> θορυβος
    By arisoeoeoeoeo in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-11, 14:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας